A Vitamini Ciltte Ne İşe Yarar
A Vitamini Ciltte Ne İşe Yarar

Cilt Güzellik Sırları

Cilt güzellik sırları deyince kimse hemen çok pahalı kozmetik ürünlerini düşünmesin. Pek çok uzman ve dermatolog bu konuda öncelikle sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve basit yüz egzersizleri ve yüz yogası gibi teknikleri öneriyor. Düzenli uyumak ise hem sağlıklı bir bünyenin hem de sağlıklı bir cildin en önemli ihtiyacı. Ama beslenme konusunda özellikle dikkatli olunmalıdır. Can sıkıntısı ve psikolojik açlık gibi nedenlerle yenen her sağlıksız besin hem genel sağlığınız hem de cildiniz için büyük bir tehlike barındırıyor. İçine aldığınız her zararlı besinin geri dönüşü çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bir kerelik diyerek sağlıksız beslenmeye başladınız mı cildinizi de zarara uğratmış olursunuz. Öte yandan hamam, sauna gibi rahatlatıcı aktiviteler ve bazı sağlık merkezlerindeki derinlemesine temizlik ve peeling gibi uygulamalar ve de özellikle hylarüonik asit takviyelerinin de işe yarar olduğu söylenebilir. Özellikle son zamanlarda çıkan PRP gibi uygulamalar da ciddi sorunlar için önerilebilir.  

Porselen Cilt Sırrı

Porselen cilt sırrı deyince akla ilk gelen Koreli kadınlardır. Onların ciltleri genellikle porselen olarak tabir edilir. Hemen her kadın onlar gibi bir cilde sahip olmak ister. Koreli kadınlar böyle bir cilde sahip olmak için vakit harcıyor ve özen gösteriyor. Onların öncelikli amaçları ciltlerindeki gözenekleri açmak ve tamamen temizlenmesini sağlamaktır. Bunun için uzun süreli buhar banyoları ya da sıcak bir havlu ile yüze beş ya da altı kez masaj yapmak vazgeçemedikleri uygulamalar arasında. Hemen hemen her Koreli kadın cildini temizlemek için çok vakit harcıyor. Gözenekleri açtıktan sonra, bu gözenekleri ve bütün yüzlerini doğal ve bitkisel nemlendiricilerle doldurup ardından cilt besleyici bir serum uyguluyorlar. Serumun ardından, tekrar nemlendirici uygulayan Koreli kadınlar bütün bunları aksatmadan neredeyse her gün yapıyor. Bunun dışında, güneş kremi sürmek ise hem kış hem de yaz ve bahar aylarında hiç aksatmadıkları bir şey. Üstelik bunu da günde bir kaç kez tekrarlıyorlar. 

Doğal Güzellik Sırları

Doğal güzellik sırları daha çok meyve ve bazı besinlerden elde edilen maskelerle yapılan temizleme ve nemlendirme işlemleri. Mesela cildimizi nemlendirmek için gül suyu kullanmak en pratik ve sağlıklı yöntemlerden birisi. Ama tabi ki gül suyunun doğal olması daha iyi olur. Bunun dışında tamamen doğal bir malzeme olan kille yapılan maskeler de cildin temizlenmesi için büyük bir fayda sağlıyor. Hamama gitmek ve saunada kalmak da cildin temizlenmesine katkı sunan şeylerden bir diğeridir. Bal ile hazırlanan maskeler de doğal güzellik sırlarından en önemlisi. Bal hem tek başına hem de muz ya da elma püresi ile karıştırıldığında harika bir cilt temizleyicisi ve nemlendiricisi olabiliyor. Tabi doğal güzelliğin en önemli sırrı beslenme konusunda özenli davranmak ve de yeterli uyumak.

Işıltılı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Işıltılı bir cilt için yapılması gerekenler arasında öncelikle sağlıklı beslenme ve cildin beslenmesi konusunda yapılması gerekenler geliyor. Cildinizin ışıl ışıl parlaması için önerilere ihtiyacınız varsa size şunları söyleyebiliriz. 

  • Koyu yapraklı sebzeler başta olmak üzere kırmızı, yeşil ve sarı renkli meyveleri yeterince tüketmelisiniz. 
  • Bir gün içinde en az 10 bardak su için.
  • Kahvaltıyı es geçmeyin ve de kahvaltıda yeterince protein az miktarda karbonhidrat ve de maydanoz ve roka gibi yeşillikler tüketmeye çalışın.
  • 4-Başta nar, havuç e yaban mersini olmak üzere, bitter çikolata ve ahududu, somon, böğürtlen gibi antioksidan özelliği olan besinler tüketmeye çalışın.
  • Yaz ya da kış bütün mevsimlerde günde en az iki kere güneş kremi kullanın. 
  • Sigara, kafein ve alkol tüketiminden uzak durun. 
  • Stresi azaltmaya çalışın. Herkesin hayatında belli miktarda sorun olduğunu unutmayın. Sorunlar üzerine düşünmektense hayatınızda iyi giden şeylere yoğunlaşın ve kendinizi rahatlatmaya çalışın. 
  • Spor, yürüyüş ve egzersizi rutin haline getirin. Hatta kendinize vakit ayırmak için yoga ve meditasyon gibi yöntemleri de deneyin.

Buradaki bütün maddeler zaten düzenli bir hayata sahip olanlar yapması gereken şeyler. Çok daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşan sürdürmek için yapmanız gereken her şey cildinize de iyi gelecek ve ışıltısını yeniden kazandıracaktır.

Uzmanların Güzellik Sırları

Uzmanların güzellik sırları aslında sanıldığı kadar zor ve pahalı uygulamalar değil. Mesela pek çok cilt uzmanı buzdan yapacağınız küpleri bir kumaşa sararak yüzünüzde gezdirmenin en iyi nemlendirme yöntemi olduğunu söylüyor. Cilde zarar veren bir diğer hata aşırı kilolu olduğunuzu düşündüğünüzde çok fazla egzersiz yapmaktır. Dengeli ve düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız çok daha sağlıklı. Güneş kremini sürekli kullanmak ise hemen hemen bütün uzmanların ortaklaştığı bir konudur. Çok fazla sıcak suyla duş almamak ve bunun yerine ılık su kullanmak cildi ve vücudunuzu daha genç ve diri tutabilir.

Pürüzsüz Cildin Sırrı

Pürüzsüz cildin sırrı denince akla gelen ilk şeylerden birisi cildin yeterince temizlenip temizlenmediğinden emin olmaktır. Bunun için gerektiği zaman zeytinyağlı ve organik sabunlar kullanabileceğiniz gibi cildinize iyi gelen bir markanın termal suyu ve bazı peeling uygulamalarını deneyebilirsiniz. Öte yandan bol su içmek artık en çok söylenen sağlık uyarılarından birisi. Buzlu su ya da buz küplerini yüzünüzde gezdirmek de en çok önerilenler arasında. Cildinizin pürüzsüz olması sağlığınıza ne kadar özen gösterdiğiniz ve yedip içtiklerinizle de bağlantılı tabi ki.

Bebek Gibi Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı?

Bebek gibi bir cilt için ne yapmalı sorusunun ilk yanıtı bebek gibi temiz bir uyku çekmek ve düzenli uyumayı rutin haline getirmektir. Bunun dışında stressiz ve daha rahat olan kişilerin de cildinin parlaklık kazandığı kesindir. Bu yüzden hayatımızın kontrolünü her zaman elimizde tutmak ve sağlığımızı riske atacak besinlerden ve alışkanlıklardan vazgeçmemiz gerekiyor. 

Lekesiz Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı?

Lekesiz bir cilt için ne yapmalı sorusuna herkesin verdiği ilk yanıt yüksek koruma faktörlü bir güneş kremini yanınızdan ayırmamaktır. Güneş her ne kadar vücudumuz ve cildimiz için yararlı vitamin ve minerallerin kaynağı olsa da doğrudan kremsiz bir cildin uzun süre güneşe maruz kalması zararlıdır. Bu yüzden bütün mevsimlerde ve yılın her ayında düzenli olarak güneş kremi kullanmak gereklidir. Öte yandan nem eksikliği ve yetersiz ve sağlıksız beslenme de cildi soldurur ve lekelere yol açar. Bu yüzden sağlıklı beslenme ve bol su içme de hiç vazgeçmediğiniz özellikleriniz arasında yer almalıdır. 

Sağlıklı Bir Cilt Yapısına Nasıl Ulaşılır?

Sağlıklı bir cilt yapısına nasıl ulaşılır sorusunun ilk ve en önemli yanıtı sağlıklı bir beslenme ve egzersiz düzeniyle olmalıdır. Kendisine özen gösteren, yediklerine ve içtiklerine özen gösteren çoğu kişi parlak bir cilde sahip olur. Cilt problemlerinin büyük bir çoğunluğu iç organlarımızın zarar görmesinden kaynaklı. Bu yüzden midemize ve karaciğerimize dikkat etmeli ve onlara zarar vermeden hayatımıza devam etmeye çalışmalıyız. Böbreklerimiz için de su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Bu tür organlarda yer alan sorunlar ve kan dolaşımının yavaşlaması ciltte sorunlara yol açar. Bu yüzden öncelikle içimize giren yani yediğimiz her şeye dikkat etmeli, sonrasında da yeterince nemlendirici ve güneş kremi kullandığımızdan emin olmalıyız. Böylelikle sağlıklı bir cilde sahip olabiliriz. 

 

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

cilt gençleştirme

Cilt Gençleştirme

Cilt bakımı düzenli bir şekilde yapılmadığı zaman, ciltte çöküntüler ve cilt lekeleri meydana gelebilir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir