Anestol Pomad

Anestol pomad aslında çok etkili bir lokal anestesi kremi olmasına karşın kullanım amacının dışına çıkarak pek alandan kullanılmaya başlanmıştır. Anestol sürüldüğü bölgede hücresel sinirlerin uyarılmasını önleyerek bölgesel uyuşma sağlayan ağrı ve acıyı önleyen bir kremdir. Bayanların ağda yaparken acıyı yok etmek için sıklıkla tercih ettiği anestol geciktirici etkisi sebebi ile sıklıkla bu amaç için kullanılmaktadır. Sizlere bu yazımızda anestol pomad nedir, anestol ne işe yarar, faydaları ve yan etkileri hakkında bilgi vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

Anestol Pomad Nedir

Anestol bölgesel uyuşturucu sağlayan bir kremdir. Doktorların genelde ağrı yada acıyı azaltmak için reçete ettiği bu krem amacı dışında pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Anestol pomad haricen cilt yüzeyine uygulanan bir kremdir. Anestol pomad etken maddesi %5 lidokain olarak bilinmektedir. Beyaz renkte homojen kıvamda bulunan anestol 30 gramlık kutularda eczanelerde satılmaktadır.

Anestol etken maddesi lidokain hücre sinirlerine etki ederek sinirlerin acıyı ve ağrıyı belli bir süre iletmesini önleyen bir kremdir. Kullanım alanına uygun olarak belirtilen dozda ve şekilde kullanıldığında etkisi olan bu krem mutlaka bilinçli kullanılması gerekmektedir.

Anestol Pomad Ne İşe Yarar

Anestol ne için kullanılır, anestol pomad neye yarar sorusu aslında çok fazla aranan sorulardır. Anestol pomad bölgesel uyuşturucu ve kaşıntıyı önleyen ilaçlar grubuna dahil bir ilaçtır. Genelde doktorlar tarafından ANESTOL, deri ve mukozanın yüzeysel yanıkları, çeşitli nedenlere bağlı kaşıntılar, meme ucu, anüs, dudak çatlakları ve ağrıları, soluk borusu içine tüp yerleştirilmesi işlemi (endotrakeal entubasyon) sırasında anestezik lubrikan (kaydırıcı) olarak kullanılır.  Ayrıca anal fissür, hemodait ve genital bölge kaşıntısını geçirmek için kullanılmaktadır.

Yukarıda saydığımız kullanım alanları haricinde bayanlar tarafından anestol pomad ağda öncesi ağrıyı ve acıyı azaltmak için tercih edilmektedir. Ağda yaparken acı çekmek istemiyorsanız ağda yapılacak bölgeye anestol pomas sürdüğünüzde acısız ağda yapmanız mümkün.

Anestol pomad cinsel ilişkide nasıl kullanılır sorusuna cevap vermek gerekirse ilk geçe korkusu yaşayan kişiler tarafında acıyı azaltmak için tercih edilmektedir. Daha rahat ve acısız bir birliktelik için sıklıkla tercih edilmektedir.

Anestol pomad geciktirici etkisinden faydalanmak için kullanmayı düşünenlere için bir kaç uyarıda bulunmak istiyorum. Anestol uyuşturucu etkisi olan bir kremdir ve sürüldüğünde doğal olarak hissizlik olacağından bırakın geciktirici etkisi hiç bir şey hissetmeyeceksiniz. Bilinen aksine geciktirici etkisi yoktur.

Genel olarak anestol kullanım alanları;

 • Anestol ağda yapmadan önce ağda acısını önlemek için kullanılır
 • Lazer apilasyon öncesi acıyı azaltır
 • İlk gece korkusu yaşayanlar tercih edebilir
 • Dövme yaparken acıyı hissetmemeniz için etkilidir
 • Genital bölgeye ağda yaparken kullanılır
 • Bıyık ve kaş alma işleminde acıyı hissetmemenizi sağlar
 • Anestol geciktirici olarak sıklıkla kullanılmaktadır
 • Meme ucu çatlaklarından dolayı acı çekiyorsanız bu kremi kullanabilirsiniz.
 • Basur ve hemoraid sorununda acıyı belli bir süre kesmek için kullanılabilir
 • Dayanılmaz acı olan makat çatlağı diğer acı ile anal fissür acısını belli bir süre önler
 • Sürtünmeden dolayı oluşan ağrıyı ve acıyı önler

anestol pomad, anestol krem

 

Anestol Pomad Nasıl Kullanılır

Anestol pomad kullanım şekli kullanılacak bölgeye ve soruna göre değişiklik göstermektedir. Genelde anestol pomad nasıl sürülür anestol cinsel ilişkiye girmeden önce nasıl kullanılır sorusunu ilk defa bu kremi kullananlar tarafından merak edilmektedir. Anestol ihtiyaç halinde gün içerisinde 2 yada 3 defa rahatlıkla kullanılabilir. Tek sefer 5 gram günde ise 20 gram asla geçilmemelidir. Zira doz aşımı ciddi yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Genel olarak kullanım şekli ise;

 • Anestol sürülecek bölge iyice temizlenir
 • Az miktarda anestol sürülür ve dairesel hareketler ile yedirilir
 • Yarım saat içerisinde etkisine göstererek bölgesel uyuşma sağlanır

Genelde anestol etkisini ne zaman gösterir sorusuna cevap vermek gerekirse uyuşma ortalama 5 ile 10 dakika içerisinde başlar. Anestol etkisi ne kadar sürer sorusunu cevaplamak gerekirse ortalama olarak 2 ile 3 saat kadar aktif uyuşma sağlamasına karşı bazı kişilerde etkisi 5 ile 6 saat kadar sürmektedir.

Anestol Pomad Ağda Öncesi Nasıl Kullanılır

Anestol ağda öncesi kullanımı bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmekte gerçekten çok güzel sonuçlar veren yöntemlerden biridir. Ağda yapılacak bölge ilk olarak temizlenir ve az miktarda anestol sürüldükten sonra ortalama 10 dakika bekledikten sonra ağda yapılır. Acısız ve zahmet ağda için bu yöntemini deneyebilirsiniz. Aynı şekilde bıyık, kaş ve genital bölgeye anestol ile ağda yapmanız mümkün.

Anestol Pomad Cinsel İlişkide Nasıl Kullanılır

Genelde yeni evlenen yada ilk birliktelikten korkan kişiler tarafından tercih edilmesine karşın acı çekmekten korkan bayanlar tarafından tercih edilmektedir. İlk olarak bilmeniz gereken kesinlikle vajina içine sürülmemeli ve ilşkiden yarım saat önce kullanılmalıdır. Krem kullanılmadan önce genital bölge mutlaka iyice temizlenmelidir. Eğer anestol erkek tarafından kullanılacaksa sürdükten sonra yarım saat bekleyip ıslak mendille silinmeli sonra ilişkiye girilmelidir. Zira birliktelik anında genital bölgede ciddi oranda yanma ve uyuşukluk oluşabilir.

Anestol pomad vajinaya nasıl sürülür

Anestol vajina mutlaka fazla sürülmemeli iç kısımlara sürülmemelidir. Sürdükten sonra birliktelik için en az yarım saat beklemek gereklidir. Acı çekmekten korkanlar için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Anestol pomad makata nasıl sürülür

Anestol makat çatlağı, basur ve hemoraid sorunu yaşayan kişiler tarafından acıyı ve ağrıyı azaltmak için az miktarda sürüldüğünden etkisi gösterir makat bölgesinin iç tarafına sürülmemelidir. Çevresini az miktarda sürmek yeterlidir.

Anestol pomat geciktirici olarak nasıl kullanılır

Anestol pomad geciktirici olarak kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka kremi kullanırken aşıraya kaçmadan uç kısmına az miktarda sürülmeli ve etkisi göstermesi için en az yarım saat beklenmelidir. Daha fazla gecikme için çok fazla sürmek etkiden çok tepki vererek hissizlik etkisi yaratacaktır. Uç kısma az miktar sürün ve yarım saat bekledikten sonra ıslak mendil ile silin. Size tavsiyem asla kendinizi buna alıştırmayın.

Ayrıca dövme yaparken acı ve sızıyı yaşamak istemeyenler iğneli dövme öncesi anestol pomad kullandıkları bilinmektedir.

anestol pomad, anestol krem

 

Anestol Pomad Yan Etkileri

Anestol pomad yan etkileri genel aşırı doz ve içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olanlarda daha sık görülmektedir.

ANESTOL’ün yan etkileri diğer amid tipi lokal anesteziklerin yan etkilerine benzerdir. Bu yan etkiler genellikle doza bağımlıdır ve yüksek dozda uygulama veya ilacın gerekenden hızlı emilmesi durumunda kana geçen miktarının artmasına bağlı olarak görülebilir. Bunun yanında aşırı duyarlılık, idiosenkrazi (nedeni bilinmeyen duyarlılık
reaksiyonları) ve tolerans azalmasına bağlı yan etkiler de oluşabilir. Ciddi yan etkiler genellikle tüm vücudu etkiler (sistemik).

 • Sinirlilik, baş dönmesi,
 • Görme bozuklukları, titreme, nöbet
 • Uzun dönem bölgesel kullanım sonrası aşırı duyarlılık oluşabilir.
 • Ciltte tahriş, kızarıklık, kaşıntı veya döküntü

En yaygın görülen yan etkilerdir ve yapılan araştırmalara göre fazla doz aşımında görülmektedir.

Hamilelikte anestol pomad kullanımı

Eğer doktorunuzun bu yönde bir önerisi yada tavsiyesi yoksa kesinlikle anestol pomad hamilelik döneminde kullanmayınız.

Emzirme döneminde anestol pomad kullanımı

Anestol pomad meme ucu çatlakları için kullanılacaksa bebeği ezmirdikten sonra kullanılmalıdır. Ama benim tavsiyem anne sütüne geçme ihtimaline karşın bu dönemde kullanılmasını tavsiye etmiyorum.

Anestol Pomad Hakkında Bütün Sorular

Sizlere anestol pomad hakkında bilinmeyen yada yanlış bilinen sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

Anestol pomad reçetesiz alınır mı

Malesef anestol eczaneler reçetesiz olarak vermemektedirler. Fiyatı uygun olan herkes tarafından kullanılan bu krem kesinlikle bir doktorun tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır.

Anestol pomad etki süresi

Anestol pomad etki süresi ortala olarak 2 ile 3 arasındadır. Bazı kişilerde bu etki süresi 5 ile 6 saate kadar çıktığı bilinmektedir.

Anestol pomad ne zaman etki eder

Anestol ne zaman etki eder sorusuna cevap vermek gerekirse ilk etkisini 10 dakika içerisinde gösterirken tam etkisini yarım saat içerisinde gösterir.

Anestol pomad vajina mantar

Anestol vajinal kaşıntı yada vajinal mantar tedavisinde doktorunuz önermedikçe kullanılması tavsiye edilmez.

Anestol Pomad gebelik kategorisi

Anestol gebelik kategorisi B olarak bildirilmiştir. Bunun anlamı gebelerin anestol kullanması hakkında yeterli bilgi yoktur.

Anestol pomad günde kaç defa kullanılır

Anestol günlük 3 defa kullanılması yeterli iken tek seferde en fazla 5 gram günde ise 17 ile 20 gramdan fazla kullanılmamalıdır.

Anestol etken maddesi

Anestol etken maddesi  lidokain’dir.

Anestol basur

Anestol basur, hemoreid, fissür gibi sorunlarda kaşıntı, kanamaya ve acıyı azaltmak için kullanılır. Bölgesel uyuşma sağlayarak ağrıyı ve acıyı azaltır.

Anestol Endikasyonları – Kullanılması Gereken Durumlar

Deri ve mukozanın yüzeysel yanıkları; çeşitli nedenlere bağlı kaşıntılar; meme ucu anüs, dudak çatlakları ve ağrıları; endotrakeal entubasyon uygulamasında anestezik lübrikan olarak kullanılır.

Anestol Pomad Kullananlar

Sizlere anestol hakkında sosyal medyada, sözlük ve forumlarda yapılan yorumları derleyerek bu krem hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

 • Ağda yapmadan önce sürüyorum hiç acı yada ağrı yok gerçi etkisi geçtiğinde biraz acı hissettiğim doğrudur
 • Yazı ne zaman denize girdikten sonra güneş yanığı olsam bu krem imdadıma yetişiyor
 • Mutfakta elime çay döküldü soğuk su altında beklettim ama sızlaması geçmedi bende acıyı kesmek için bu kremi kullandım gerçekten etkisi var
 • İlk gece korkumu bu krem sayesinde yendim iyiki denemiş
 • Anlatamadığım anal fissür ağrılarımı bu krem sayesinde yendim gerçekten harika etkiye sahip bir krem,
 • Geciktirici etkisi arkadaşlarımdan duyup gaza gelerek aldık gerçekten etkisi tartışılmaz bende işe yaradı
 • Kaç alırken resmen gözlerin yaşarırdı şimdi sürüyorum anestolü bekliyorum yarım saat sonra basit

Anestol Pomad Prospektüs

Anestol size reçete edildiğinde mutlaka krem hakkında ayrıntılı bilgi almak için prospektüs bilgilerini okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Krem hakkında en doğru ve güncel bilgiye reçete kağıdından ulaşmanız mümkün. Asla tavsiye üzerine bu kremi kullanmayın. Başkasında işe yaraması sizde aynı etkiyi gösterecek diye bir kural yok. Krem içerisinde bulunan reçete kağıdı okuyarak etkileri ve yan etkilerini öğrenerek kullanmak size yarar sağlayacaktır. Asla ama asla bu kremi bebeklerde kullanmayın.

Anestol Fiyatı

ANESTOL %5 30.GR pomad Fiyatı
Etken Madde Lidokain Hcl 11.21 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 11.21 TL

Sizlere bu yazımızda anestol  nedir, anestol  ne işe yarar, nerelerde kullanılır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Burada yazılanlar asla doktor tavsiyesi değildir.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Makat Çatlağı Kremi

Makat Çatlağı Kremi Olarak Kullanılabilecek Merhemler

Anal fissür, anal bölgede ağrı ve acının yaşanmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Genelde makat çatlağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir