Zalain Krem

Zalain krem mantar hastalıkların kullanılan çok etkili bir kremdir. Doktorların mantar sorunu yaşayanlara ilk önerdiği krem olan zalain etken maddesi sertakonazol nitrat sayesinde her türlü mantarın kısa sürede yok olmasını sağlar. Mantarların cilt yüzeyinde üremesini ve çoğalmasını önleyen bu krem mutlaka doktor tavsiyesi ile belirtilen dozda kullanılması gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda zalain krem nedir, zalain ne işe yarar, zalain nasıl kullanılır ve yan etkilerinden bahsederek cevaplamaya çalışacağım.

Zalain Krem Nedir

Zalain deri yüzeyinde oluşan mantarların tedavisinde kullanılan bir kremdir. Mantar hastalıklarında doktorlar tarafından reçete edilen bu krem mutlaka size reçete edildikten sonra eczaneden alınması gereken bir kremdir. Kaplı kutuda satılan zalain etken maddesi olan sertakonazol nitrat sayesinde kısa sürede mantarın yok olmasını sağlar. Her 100 g  zalain , 2 g sertakonazol nitrat içerir.

Zalain gerçekten etki göstermesi için düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Tedaviyi yarıda bırakmak düzensiz kullanmak asla fayda sağlamaz.

Zalain Krem Ne İşe Yarar

Zalain az öncede dediğimiz gibi sadece mantar tedavisinde kullanılan bir kremdir. Zalain neye yarar, zalain ne için kullanılır sorularına cevap vermek gerekirse;

  • Maya mantarlarının veya dermatofit adı verilen mantarların neden olduğu ayak mantarı (Tinea pedis),
  • kasık mantarı (Tinea cruris),
  • vücut mantarı (Tinea corporis),
  • sakal mantarı (Tinea barbae),
  • el mantarı (Tinea manus)’nın tedavisinde ,
  • kandidiyaz (Candidiasis veya Moniliasis) ve Pityriasis versicolor adı verilen yüzeyel deriyi tutan mantar hastalıklarının (mikozların) tedavisinde

zalain krem, zalain krem ne işe yarar

Zalain Krem Nasıl Kullanılır

Zalain mutlaka doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Düzenli ve dozunda kullanılması çok önemlidir. Sadece sorunlu bölgeye sürülerek ovalanması yeterlidir.

ZALAIN’i günde bir veya iki kez (bir sefer kullanılacaksa tercihen akşam veya iki kez kullanılacaksa 1 sabah, 1 akşam olmak üzere), mantarlı deri ve derinin 1 cm kalınlığındaki çevresine hafifçe ve eşit olarak paylaştırarak uygulayınız.
İyileşmenin görülmesi için gereken tedavi süresi mantara sebep olan etkenin ve hastalıklı bölgenin tipine göre hastadan hastaya değişiklik gösterir. Çoğu durumda şikayetlerin ortadan kalkması ve hastalığa sebep olan etkenin hastalıklı bölgeden temizlenmesi 3 ila 4 hafta arasında gerçekleşir. Ancak; hastalığa sebep olan etkenin yok edilmesi ve hastalığın tekrar ortaya çıkmaması için tavsiye edilen tedavi süresi 4 haftadır.

Zalain Krem Yan Etkileri

Zalain yan etkileri genelde bu kremin içeriğinde bulunan bileşenlere karşı alerjisi olanlarda ve fazla dozda kullananlarda daha sık görülmektedir.  En belirgin ve bilinen yan etkisi sürüldüğü bölgede kızarıklık oluşmasıdır. Eğer kızarıklık çok şiddetli değilse kremi kullanmaya devam edebilirsiniz.

  • Uygulama bölgesinde hafif ve geçici kızarıklıktan (eritematöz reaksiyon), hassasiyet, geçici renk değişiklikleri, şiddetli kaşıntı, yanma hissi, su kabarcıkları (vezikül) oluşmasına kadar değişebilen tahammülsüzlük tepkileri
  • Ciltte temasla ortaya çıkan deri iltihabı (kontakt dermatit) ve/veya döküntü, deride kuruma

Zalain Krem Gebelikten Kullanılır Mı

En çok sorulan sorulardan biride zalain gebelik kategorisi ve zalain krem gebelikte kullanılır mı sorusudur. İlk olarak bilmeniz gereken husus zalain gebelik kategorisi C dir. Bunun anlamı zalain gebelik  dönemimde kullanılması yönünde yeterli bilgi olmadığıdır. Zalain gebelik döneminde yarar ve zarar durumu hesaplanmalı ve mutlaka doktorunuzun durumu değerlendirerek size önerdiğinde kullanmanız gereken bir kremdir.

Zalain krem emzirme döneminde kullanımı

Zalain emzirme döneminde kullanılmaması gereken bir kremdir. Emziren anneler mutlaka doktora bilgi vermeden bu kremi kullanmamalıdır.

Zalain Krem Hakkında Bütün Sorular

Sizlere zalain hakkında bilinmeyen yada bilinen sorulara cevap vererek yardımcı olmak istiyorum. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Zalain krem vajinaya sürülür mü

Zalain vajina bölgesinde bulunan mantar sorunların tedavisi için kullanılır ve vajina bölgesine sürülmesinde bir sakınca yoktur.

Zalain krem yüze sürülür mü

Zalain yüze sürülmesi için mutlaka yüzünüzde mantar sorunu bulunmalıdır bunun haricinde kesinlikle yüze sürülmemelidir.

Zalaın krem bebeklerde kullanılır mı

Zalain 12 yaşından küçük çocukların günde tek doz kullanılmasına uygundur. Bebeklerde zalain kullanılması tavsiye edilmez. Doktorunuzun bu konuda öneride bulunursa kullanabilirsiniz.

Zalain krem reçetesiz satılır mı

Zalain reçete ile satılan bir kremdir. Reçetesiz olarak eczaneden almak bazı durumlarda yarardan çok zarar verebilir. Kesinlikle doktorunuza danışmadan bu kremi kullanmayınız.

Zalain vajina kremi bu bölgede bulunan mantar, maya ve bakterilerin üremesini önlen bir kremdir. Etkisini vajina içerisinde gösteren zalain vajina kremi zalain fitil benzeri uygulama ile vajina içerisine uygulanır.

Zalain Krem Kullananlar

Zalain kullanalar kremin mantarın üzerinde çok etkili olduğunu ve kısa sürede mantar sorununu ortan kaldırdığını söylemişlerdir. Zalain reçete edildiğinde mutlaka zalain krem prospektüs bilgilerini okumalı ve krem hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Zalain vajina mantarı tedavisinde mutlaka doktoruun size reçete etmesinden kullanmanız gereken bir kremdir. Mantar tedavisi için krem size reçete edildiğinde mutlaka reçete kağıdı okunmalı ve prospektüs bilgileri hakkında en doğru ve güncel biliye sahip olunmalıdır.

Zalain Krem Fiyatı

ZALAIN % 2 20 gr krem Fiyatı
Etken Madde Sertakonozol Nitrat 11.12 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 11.12 TL

Sizlere bu yazımızda zalain krem nedir, zalain krem ne işe yarar, zalain neye yarar ve zalain gebelik kategorisi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Kesinlikle burada yazılanlar doktor tavsiyesi değildir. Krem hakkında en doğru ve günce bilgiye reçete kağıdından ulaşmanız mümkün.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Makat Çatlağı Kremi

Makat Çatlağı Kremi Olarak Kullanılabilecek Merhemler

Anal fissür, anal bölgede ağrı ve acının yaşanmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Genelde makat çatlağı …

bir yorum

  1. Verdiğiniz ayrıntılı ve açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir