Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri Evde
Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri Evde

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri İlgi Çekici Teknikler

Bazen elimizde olmayan nedenlerden dolayı ve istemeden saçlarımızı kestirmek zorunda kalabiliyoruz. Ya herhangi bir boya işleminden dolayı yıprandığı için ya çok fazla döküldükleri için ya da saç tellerinde çok fazla kırık oluşumu meydana geldiği için. Bu durumlarla karşı karşıya kalındığında saçların yeniden uzamalarını beklemek ise bir süreç ve sabır işidir. Üstelik uzun saçlara göre şekillendirmesi de daha zor olan kısa saçlar bir süre sonra gerçekten can sıkıcı bir hal alabiliyor. Tabii bu durumda saçının bir an evvel uzamasını isteyen kişiler için ayrıca bir mutsuzluk yaratabiliyor.

Her bir saç telinin doğal olarak uzama süresi her ay için belirli bir miktardadır. Bu miktarda en fazla 1,25 santimetre civarındadır. Yani kendi isteği dışında saçlarını kestirmek zorunda kalanlar, yıpranan ya da kozmetik işlemler sonucunda yanan saçlarını mecburen kestiren kişiler için ayda 1,25 santimetrelik bir uzama kısaca bir kabus anlamına gelmekte.

Evde Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri
Evde Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Mutsuzluğa Son

İşte böylesi durumlarda büyük bir mutsuzluğa ve umutsuzluğa düşmeye gerek yok. Çünkü saçlarınızın yıllar içerisinde kendiliğinden uzamasını beklemek yerine evde uygulayabileceğiniz birçok basit ve doğal yöntem bulunmakta. Hızlı saç uzatma yöntemleri evde kendinizin yapabileceği birçok karışım ve uygulamayla oldukça kolaydır. Saç uzatma konusunda bir takım kozmetik yöntemler olsa da doğanın sunmuş olduğu birçok mucizevi yöntemle de bunu başarmak oldukça kolay. Üstelik kozmetik ürünlerin olası zararlı etkilerine maruz kalmadan tamamen bitkisel ve doğal yöntemler uygulayarak saçınızı olması gereken süreden çok daha kısa sürelerde uzatabilirsiniz. Bu yöntemleri uygulayarak elbette saçlarınızı belinize kadar uzatmanız beklenemez. Ama bir saç telinin kendi haline uzayacağı miktarı artırabilmek ve 1,25 santimetreden daha fazla bir uzama sağlamak sizin elinizde.

Bu konuda kararlı olanlar ve saçının uzama hızını artırmak isteyenler için makalemizde bazı bitkisel yağlardan ve bitkisel kürlerden bahsedeceğiz. Eğer siz de kısa saçlarınızdan kurtulmak, sağlıklı, ışıl ışıl ve uzun saçlara sahip olmak istiyorsanız bu tavsiyelerimizi düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Hızlı Saç Uzatmada Yağların Etkisi

Öncelikle şu da bilinmelidir ki, sağlıklı saçlar ve hızlı uzayan saçlar için dengeli ve düzenli beslenmenin de oldukça büyük bir önemi vardır. Özellikle saçlar için önemli olan E vitamini içerikli yiyeceklerin tüketilmesi bu konuda yardımcı olacaktır. Birazdan bahsedeceğimiz yağlar da sahip oldukları vitamin içerikleri ile saçlarınıza hızlı saç uzatma yöntemleri için özel bir bakım oluşturmaktadır.

Hızlı Saç Uzatma Zeytinyağı
Hızlı Saç Uzatma Zeytinyağı

Zeytinyağı

Bitkisel yöntemlerle saç uzatma konusunda her zaman ilk sırayı zeytinyağı almaktadır. doğal bir mucize olan zeytinyağı özellikle içerisinde bulundurduğu E vitamini sayesinde saç yapısını kuvvetlendirir. Ayrıca saç diplerini besler ve kan dolaşımını hızlandırır. Uygulama olarak zeytinyağını bir kapta ısıtın ve saç diplerinize masaj yaparak tüm saçınıza yedirin. Streç film ya da bir bone ile saçlarınızı bir saat kadar kapatın. Ve ılık suyla yıkayın. Bu uygulama haftada 2 – 3 kez yapılabilir. Daha ilk haftada saçlarınızdaki canlılığı fark edeceksiniz.

Badem Yağı

Çocuklarda da saç çıkması için kullanılan badem yağı içerinde A, B, K ve E vitaminleri içerir. Ayrıca çinko ve demir yönünden de zengindir. Saçlarınızın uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda daha parlak ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Zeytinyağı uygulamasında olduğu gibi ama ısıtmaya gerek kalmadan badem yağını saç diplerinize yedirin ve saçlarınızı bir bone yardımıyla kapatın. Ardından ılık suyla yıkayın.

Hızlı Saç Uzatma Lavanta Yağı
Hızlı Saç Uzatma Lavanta Yağı

Lavanta Yağı

Lavanta yağı saç tellerinin hızlı uzamasını sağlarken aynı zamanda yeni saç tellerinin oluşumunda da etkili yağlardan birisidir. Eğer saçlarınızda dökülme ve seyrelme de hissediyorsanız bir miktar zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağını aynı miktarda lavanta yağı ile karıştırıp saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar masaj yaparak sürün. Yaklaşık bir saat kadar bone ile bekledikten sonra ılık suyla saçlarınızı arındırın.

Argan Yağı

Kozmetik dünyasının da vazgeçilmez yağlarından birisi olan argan yağı saç ve cilt için birçok olağanüstü etkiye sahiptir. Fas’ta yetişen bir ağacın tohumu olan argan yağı içerisinde A, C ve E vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca Omega 9 açısından da zengindir. Tam bir antidoksan etkiye sahip olan argan yağı saçlarınızdaki tüm deformasyonları onarabilme kapasitesine sahiptir. Saçın uzamasındaki en büyük engel olan bu deformayonların ortadan kaldırılması halinde saçlarınızın uzaması kolaylaşacaktır. Argan yağını temiz saçlarınızda birkaç damla şeklinde uygulayabilirsiniz.

Hızlı Saç Uzatma Hindistan Cevizi Yağı
Hızlı Saç Uzatma Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Saçın ihtiyaç duyduğu proteini sağlayan Hindistan cevizi yağı özellikle ince telli saçların kalınlaşmasında etkilidir. Yapacağınız uygulama sayesinde saç derinizin sağlığı korunur ve saçlarınız beslenir.

Haftada üç kez yapacağınız Hindistan cevizi yağı masajı ile saç diplerinizdeki kan dolaşımını hızlandırarak saçınızın uzama hızını artırabilirsiniz.

Hızlı Saç Uzatma Biberiye Yağı
Hızlı Saç Uzatma Biberiye Yağı

Biberiye Yağı

Biberiye yağının en nemli etkileri kan dolaşımını hızlandırması ve hücre bölünmesini artırmasıdır. Uygularken badem yağı, zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırabilirsiniz. Tek başına kullanılan bir yağ değildir. Haftada bir kez yapacağınız bu karışım ile saçlarınızın uzama hızının arttığını fark edeceksiniz.

Hızlı Saç Uzatma Hint Yağı
Hızlı Saç Uzatma Hint Yağı

Hint Yağı

Hint yağı E vitamini ve Omega 3 açısından oldukça zengindir ve bu nedenle saç uzamasında da önemli katkısı bulunur. Hint yağı ile uygulama yapmadan önce yağı benmari usulü ısıtmanız gerekir. Ardından temiz saçlarınıza masaj yaparak sürün. Yarım saat sonra tekrar masaj yapın ve sonra ılık suyla yıkayın.

Hızlı Saç Uzatmak İçin Evde Yapabileceğiniz Kürler

Saçlarınızın bir an önce uzaması için yukarıdaki bitkisel yağlarla masaj yapmanın yanı sıra evde hazırlayabileceğiniz kürleri de uygulayabilirsiniz. Saçı hızlı uzatmanın doğal yöntemleri arasında yer alan bu kürler için gerekli malzemelere güvenilir aktarlardan ulaşabilirsiniz.

Hızlı Saç Uzatma Aloe Vera Kürü
Hızlı Saç Uzatma Aloe Vera Kürü

Aloe Vera Kürü

Gerek cilt gerekse saç sağlığı için mucizevi bir bitki olan aloe veradan hızlı saç uzatma konusunda da yararlanabilirsiniz.

Aloe Vera bitkisinin içerisinden çıkan jel ile bir miktar limon suyunu karıştırın ve bu maskeyi saç diplerinize ve saçlarınıza sürerek 20 dakika kadar bekleyin. Ardından ılık suyla saçlarınızı yıkayın.

Hint Bektaşi Üzümü Maskesi
Hint Bektaşi Üzümü Maskesi

Hint Bektaşi Üzümü Maskesi
C vitamini açısından zengin olan, antioksidan, antibakteriyel ve peeling özellikleri de bulunan Hint Bektaşi Üzümü saç derisini arındırarak saçların uzamasına yardımcı olur. Hatta bunun yanı sıra beyazlayan saç tellerinin de renginin koyulaşmasını sağlar.

Hint bektaşi üzümünü ya da suyunu limon suyuyla karıştırıp saçlarınıza uygulayarak bir gece bekletin. Sabah saçlarınızı ılık suyla durulayın.

Bal, patates ve yumurta sarısı kürü
Evde kolayca bulabileceğiniz ve kolayca uygulayabileceğiniz bu kür saçlarınıza A, B ve C vitaminleri yönünden destek sağlarken aynı zamanda ihtiyacı olan proteini de sağlar. Aynı zamanda kürde bulunan bal sayesinde antibakteriyel ve antiseptik bir etki de oluşur.

Patatesi rendeleyerek suyunu çıkarttıktan sonra içine bal ve yumurta sarısını ilave ederek iyice karıştırın. Hazırlanan maskeyi saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar sürün. Saçlarınızı bir bone yardımı ile kapattıktan sonra bir saat kadar bekleyip ardından ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada iki kez yapabilirsiniz.

Yumurta, süt, zeytinyağı, limon karışımı
Bir yumurta, bir bardak süt, iki yemek kaşığı zeytinyağı ve yarım limon suyu ile yapılan maskeyi saç diplerinize ve saçlarınıza uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra yıkayın.

Hızlı Saç Uzatmak İçin Püf Noktaları

Hızlı saç uzatma yöntemleri için bitkisel yağlar ve bunlarla elde edilen maske ve kürleri uyguladıktan sonra dikkat etmeniz gereken bazı ipuçlarında da bahsetmek gerekir.

Sağlıklı beslenin

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi sağlıklı saçlar için mutlaka sağlıklı bir beslenme alışkanlığı oluşturmalısınız. Saçların en çok ihtiyaç duyduğu C ve E vitaminleri içeren gıdalara ağırlık verilmesi saçlarınızın hızlı uzamasına en büyük katkıyı sağlayacaktır.

Isı ile Şekillendirmeden Uzak Durun
Saçlarınızın hasar görmesine ve kırılmalarına neden olan en büyük düşmanlarından birisi ısı ile saç şekillendirmedir. Özellikle saç uzatma aşamasında bu yöntemlerden uzak durmalısınız.

Duşta Soğuk Su Kullanın
Saçlarınızı aşırı sıcak suyla yıkamak onları yıpratır. Bundan dolayı saçlarınızın temizliği bittikten sonra duştan çıkmadan önce mutlaka birkaç saniye soğuk su tutmalısınız. Ayrıca bu saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Saç Yıkama Esnasında Saç Diplerinize Özen Gösterin

Saçlarınızı yıkarken saç diplerini çok sert bir şekilde yıkamamalısınız. Sadece masaj yaparak yıkamaya özen göstermelisiniz.

Saçlarınızı Sıkı Toplamayın

Saç diplerinize zarar vermemek için sıkı at kuyruklarından da vazgeçmelisiniz. At kuyruğu yerine daha gevşek saç modelleri kullanmalısınız. Uyurken ise saçlarınızın ezilmemesi ve kırılmaması için saçlarınızı açarak uyumalısınız.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

bepanthen bemiks saç maskesi

Bepanthen Bemiks Evigen Saç Maskesi

Bepanthen bemiks evigen saç maskesi saçların daha sağlıklı uzamasını, bakımlı, canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir