Çiller İçin Çözüm
Çiller İçin Çözüm

Çiller Neden Olur Ve Geçmesi İçin Neler Yapılmalıdır

Bu yazımız içerisinde yüzünde çil bulunmakta olan kişilere yönelik yazacağız. Eğer sizin de yüzünüzde çil bulunuyor ve bu çillerden kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken durumlardan bahsedeceğiz. Yani sizlere çiller nasıl geçer? Çilleri yok etmek nasıl olur? Gibi sorulara cevap bulacağız.

Çil Nedir?

Çil genellikle normalden çok daha açık tenli olan ve kızıl saçlı kişilerde ve mavi, yeşil ya da ela göz renklerine sahip olan kimselerde görünmekte olan küçük kahverengi cilt lekeleri olarak tanımlanabilmektedir. Çillerin ortaya çıkmasının herhangi bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Çillerin her yaş grubu içerisinde ortaya çıkabileceğiniz sizlere söyleyebiliriz. Çiller genellikle yaz mevsimi içerisinde çoğalmakta kış mevsimi içerisinde ise hafiflemektedir. 40 ile 45 yaşın ardından bu çillerin yavaş yavaş yok olmaya başlandığı durumlarda gözlenmiştir. Çiller genellikle güneşe aşırı maruz kalmış olan vücut bölgelerinde oluşmaktadırlar. Bu bölgeler yüz, el, göğüs ve sırt gibi bölgelerdir.

Çiller Doğal Yollarla Nasıl Geçer
Çiller Doğal Yollarla Nasıl Geçer

Çiller Nasıl Oluşur?

İnsanlarda meydana gelmekte olan bu kahverengi lekeler cilt tarafından üretilmekte olan bir pigment olan melaninin birikmesi sonucu meydana gelmektedir. Vücutta var olmuş olan melanin miktarı bireylerin sahip oldukları cilt renklerinin tonunu belirlemektedir. Güneşe fazla maruz kalındığı zaman cilt UV ışınlarından gelebilecek olan zararı azaltabilmek adına bir tepki olarak genellikle daha fazla melanin salgılamaya başlamaktadır. Bu da vücut içerisinde melanin birikmesine dolayısıyla vücutta çil oluşumuna sebep olmaktadır.

Cildiniz üzerinde renk farklılıklarının oluşmamasını istiyorsanız eğer alabileceğiniz en iyi önlem kendinizi güneş ışınlarından korumak olacaktır. Güneşten korunmayı başardıktan sonra vücudunuz artık melanin üret komutunu verme ihtiyacı duymayacaktır. Bazen çiller yaş lekeleri ile benzerlik gösterebilmektedirler. Fakat yaş lekeleri ileri yaşlarda meydana gelmektedir ve bütün ciltlerde görülme ihtimali bulunmaktadır.

Çillerden Nasıl Kurtulunur
Çillerden Nasıl Kurtulunur

Çiller Nasıl Geçer?

Yüzünüzde ya da herhangi bir vücut bölgeniz üzerinde meydana gelmiş olan çilleri ortadan kaldırabilmek kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu çil geçirme yöntemleri genellikle ev ortamında ve güzellik salonlarında uygulanan teknikler ile giderilebilmektedir. Ev ortamı içerisinde tek başınıza yapmanız için vereceğimiz önerileri uygularken kesinlikle ilk olarak herhangi bir yan etkinin meydana gelip gelmediğini kontrol etmek adına küçük bir bölgenize vermiş olacağımız tariflerden birini sürmenizi öneriyoruz.

Çiller Nasıl Geçer
Çiller Nasıl Geçer

Ev Ortamında Çil Geçirmek İçin Neler Yapılır?

Ev ortamı içerisinde sizlere vereceğimiz bu maske tarifleri genellikle ünlü kişilerin uygulamış oldukları maske tariflerini içermektedir.

Yüz Çilleri İçin Uygulanabilecek Maske:

 • Yarım yemek kaşığı kadar beyaz kil
 • 1 yemek kaşığı kadar yulaf unu
 • 3 veya 4 yemek kaşığı kadar portakal suyu
 • 1 yemek kaşığı kadar ince şekilde kıyılmış nane yaprakları
 • 1 tatlı kaşığı olacak şekilde saf zeytinyağı
 • 5 ile 8 damla arasında değişebilecek çay bitkisi yağı

Bu önermiş olduğum karışımı karıştırdıktan sonra yüzünüze sürünüz. Daha sonra ise ortalama olarak 10 dakika gibi bir süre bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulamanız gerekmektedir. Bu maske tarifini haftada bir olacak şekilde uygulayabilirsiniz.

Yüz çillerinden kurtulmak adına bitkisel öneri:

 • Keten tohumunu iyice kaynatıp az miktarda su ekleyerek bu karışımı çil oluşumu olan bölgeye sürebilirsiniz.
 • Yüzünüzde bulunan çilleri geçirmek adına krem kullanıyorsanız eğer bu kremi kullanmaya başlamadan önce 1-2 damla arasında limon suyu damlatın ve çil olan bölgeye bu şekilde uygulayınız.
 • Kızılyaprak bitkisinin 20 dakika süre boyunca sıcak su içerisinde kaynatın ve kaynama işleminin ardından sürün. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı her gün tatlandırarak içebilirsiniz.
 • Bir adet orta boyda olan bayır turpunu rendeledikten sonra bir kavanozun içerisine yerleştirin üzerine elma sirkesi ekleyin ve kavanozun ağzını kapatıp 1 hafta boyunca bu karışımı bekletin. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı son olarak süzün ve akşamları uyumadan önce çil olan bölgeyi bu karışım ile silin.
 • Limon suyu bilindiği üzere doğal olarak kullanılabilen bir renk açıcıdır. Limon suyunu pamuk üzerine sıkınız. Bu pamukla daha sonra ise yüzünüzü siliniz. İlerleyen günlerde gözle görülür bir ilerleme olduğuna şahit olacaksınız. Hem de cilt renginizin sağlıklı bir şekilde açıldığını görebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu’nun önermiş olduğu çil tedavi önerisi ise:

 • Büyük bardakta olacak şekilde 2 bardak su
 • 2 çorba kaşığı kadar lavanta
 • 1 çorba kaşığı kadar testere dişli aslan pençesi

Bu karışımı kaynatın. Daha sonra ise kaynamış olan suyun içerisine lavanta ve aslan pençesi oyunu atıp iyi bir şekilde karıştırınız. İlk olarak kaynama işlemi devam ederken yüzünüzü bu karışımın üzerine tutun ve daha sonra ise bir pamuğu bu karışıma batırıp iyi bir şekilde yüzünüzü siliniz. Elde edilmiş olan bu karışımı her gün düzenli olarak tekrarlayınız. Çiller geçene kadar bunu uygulayabilirsiniz. Bu karışımın buharına ise yüzünüzü haftada bir kez tutmanız yeterli olacaktır.

Çilleri Geçiren Mikrodermabrazyon Tedavi Yöntemi

Bu tedavi yöntemi genellikle yüzünüzde çil bulunmakta olan bölgelere basınçlı bir şekilde alüminyum parçacıklarının gönderilmesi ve aynı şekilde basınçlı bir şekilde geri çekilmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Bu tedavi yöntemi çillerin giderilmesi adına kullanılabilecek etkili bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde cildinizin alt bölgeleri içerisinde yer almakta olan çillerin üst tabakaya doğru gelmesi sağlanır ve bu şekilde çillerinizin ortadan kaldırılması sağlanır. Bu mikrodermabrazyon tedavi yöntemi sayesinde soyulmuş olan cilt kendini yenileyerek kırışıklarınızın ortadan kalkmasına da yardımcı olmaktadır.

Çilleri Yok Etmek İçin Kullanılan Lazer Tedavisi

Vücudunuzun belli bölgeleri üzerinde oluşmuş olan çillerinizin sayısında artma olduğu durumlarında kullanılabilecek olan yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntem tedavi seçenekleri içerisinde en etkili olanı ve en sık kullanılanıdır. Bu tedavi şekli ile kesinlikle çiller içerisinde bir azalma olduğu gibi çillerin yok olmasında da oldukça etkili olduğu söylenebilmektedir. Bu yöntem içerisinde ayrıca yan etkilerde olabilmektedir. Bu yan etkiler şu şekildedir. Uygulama yapılan bölge üzerinde kızarıklık, renk değişimi, morluk gibi geçici yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bu tedavi yöntemi tek seans uygulanmamaktadır. Vücudunuzda bulunmakta olan çil sayısına bağlı olarak değişen seans sayısı belirlenmektedir. Bu tedavi yöntemi genellikle yaz mevsimi içerisinde uygulanması tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Bu tedavi işlemini uyguladıktan sonra vücudunuzda oluşan kızarıklıkların uzun sürmemesi adına güneşten uzak durmanız gerekmektedir.

Çil Çıkmasını Önlemek Adına Ne Yapılabilir?

Çillerin çıkmasını önlemek adına ve çillerin çıkmasını engelleyebilmek adına dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İlk olarak güneş ışınlarına aşırı şekilde maruz kalmamak adına kendinizi korumanız gerekmektedir. Bunun için kesinlikle güneşli bir havada dışarı çıkacaksanız eğer şapka takmanızı, güneş gözlüğü kullanmanızı sizlere tavsiye etmekteyiz. Bunların yanında ekstra olarak güneşten korunmak adına güneş kremlerini tercih edebilirsiniz. Eğer yüzünüzde ve vücudunuzun bazı bölümleri içerisinde çiller meydana gelmişse güneş ışınlarından korunmak adına daha hassas davranışlar takınmanız gerekmektedir. Bunun sebebini yazımıza girerken zaten bahsetmiştik. Vücudunuzun aşırı güneş ışınlarına maruz kalması sonucu vücut reaksiyon olarak melanin salgılayacak ve bu melanin vücudunuzda birikerek çil oluşumuna sebep olacaktır.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Cilt Bakımı Güzel ve genç bir cilde sahip olmak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken durumlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir