Salisilik Asit

Salisilik Asit

Salisilik asit cilt bakım ürünlerinde ve pek çok kozmetik üründe bulunmaktadır. Salisilik asit cilde faydaları olduğu gibi salisilik asit sivilceler üzerinde harika etkisi vardır. Pek çok sivilce maskesi, sivilce temizleme jeli, nemlendiriciler, kremler ve sabunları içerisinde bulunan salisilik asit hakkında bilmedikleriniz ve merak ettikleriniz yazımızda. Salisilik asit aspirinin ham maddesidir.

Salisilik Asit Nedir

Salisilik asit, kimyasal bir bileşik olup, bakteri, mantar öldürme, yağ üretimini azaltma, derinlemesine temizleme özelliklerinden dolayı, cilt bakımı dâhil birçok alanda kullanılır. Kimyasal özelliğinden dolayı soğuk suda az, sıcak suda esas olarak çözünebilen bir asittir. Yakıcılığı en önemli özelliğinin arasındadır. Çeşitli formları vardır. Türüne göre kullanım alanında değişkenlik gösterir. Tarım, ilaç, sanayi, parfüm yapımı, güneş koruyucu ürünler, cilt bakım ürünleri dışındaki kullanım alanları arasında sayılmaktadır. Özellikle aspirin en çok bilinen salisilik asit formudur. Bu formun kimyasal olarak adı ise asetil salisilik asittir.


BENZER KONULAR

ASPİRİNLİ SİVİLCE MASKESİ NASIL YAPILIR


Salisilik Asit Cilde Faydaları

Salisilik asit, akne, nasır, kolon kanserinde karşı önlem alınmasıyla bilinir. Cilt için, özellikle kimyasal peelinglerde belirli bir miktar vazelin ile karıştırılıp, cildin en dış katmanını soymak için kullanılır. Gözenekleri açar. Böylelikle aknelerin içine doğrudan girebilir. Antienflematuar etkisi sivilceleri söndürür. Cilt için üretilen temizleme ürünlerinde bir miktar bulunur. Fakat sivilce ve akneli cilt için satılan ürünlerde özellikle konsantrasyon miktarı arttırılır. Ölü dokuyla temasında cilde bir zararı yoktur. Ancak sağlam ve canlı dokuya değerse yakar ve tahriş eder. Salisilik asit içermeyen ürünler kullanmıyorsanız bile, elinizde bulunan ürünlerin içine bir miktar ekleyerek, cilt yenilenmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer salisilik asit içeren ürünleri zaten kullanıyorsanız ve bundan fayda gördüyseniz bu ürünleri sürekli kullanmanızda bir sakınca yoktur. Çünkü salisilik asit cildinize oldukça kibar davranır.

Salisilik Asit Nerede Bulunur

Doğada ısırgan otu, atkuyruğu ve kuzukulağı gibi yeşil bitkilerde bulunur. Yani doğal olarak da vücudumuza alınabilir. Yağlı, akneli ve sivilceli ciltler, bu tip doğal ürünleri daha çok tercih etmelidirler. Yağlı ve şekerli yiyecek aynı zamanda içeceklerden kaçınmalıdırlar. Günlük su tüketimini ise minimum 2 litrede tutmalıdırlar. Bu asidin cildinizi tahriş etme ve yakma miktarını tarif etme şekli ise; ısırgan otunun size değdiği zaman bıraktığı etki kadardır.

salisilik asit, salisilik asit içeren ürünler

Salisilik Asit Nasıl Kullanılır

Salisilik asit bir tür bitki hormonu olduğundan, evinize hediye gelen çiçekleri daha uzun diri ve canlı görünmesini sağlamak için güvenle kullanabilirsiniz. Eğer doğrudan salisilik asidiniz elinizin altında yok ise 1 tablet aspirin de kullanabilirsiniz. Çiçeklerinizi koyduğunuz vazonu içine sadece 1 tableti ezerek atmanız yeterlidir. 2 günde bir vazonun suyu ve aspirin karışımı yenilenmelidir. Ayrıca çiçeğin alt saplarının suda kalıp, çürüyen yerleri kesilmelidir.

T shirtlerinizde, bluzlarında veya gömleklerinizde kol altında bulunan, deodorant ve ter lekeleri salisilik asit ile giderilebilir. 1 çay kaşığı salisilik asit veya 2 adet aspirin ezerek, yarım su bardağı ılık su içinde eritin. Ter lekelerinin üzerine döküp 2-3 saat bu suyun içinde bekletin. Çamaşır makinesinde de kısa programda yıkadıktan sonra, kıyafetinizin ilk günkü gibi olduğunu göreceksiniz.

Yazın havuz ve deniz suyunun boyalı veya boyasız tüm saçlara zarar verdiği bilinir. Saçları cansızlaştırarak, kırılgan hale getirir. Özellikle açık renkli veya saç rengini açmak için kullanılan boyalı ve oryelli saçlar da bu zarar daha çok görülür. Tekrar bakımlı ve parlak saçlara kavuşmak ise salisilik asit ile çok kolaydır.1 su bardağı ılık suyun içerisine 3 -4 çay kaşığı salisilik asit veya 6-8 adet ezilmiş aspirin atılarak eritilir. Bu karışımı doğrudan saçınıza uygulayarak 10-15 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Salisilik Asit Sivilceye İyi Gelir Mi

Büyük sivilcelerin ve aknelerin üzerine doğrudan uygulayacağınız salisilik asit ise kısa yoldan bu istenmeyen kocaman şiş, kırmızı ve çirkin görüntüden sizi kurtaracaktır. Sadece bölgeye yetecek kadar 1 miktar salisilik asiti veya 1adet aspirini ezerek, bir miktar su ile macun kıvamına getirmek gerekir. Sivilcenin veya aknenin üzerine doğrudan uygulanır. Ancak tüm cilde sürülmez. 2-3 dakika bekledikten sonra bölgeyi su ve cilt temizleyici sabunla temizlenir. Bölgedeki kızarıklık azalır, zonklamayı ve kaşınmayı giderir.

Uygun ayakkabı giyilmemesi sonucu ayaklarda oluşan nasır veya sürtünmeye bağlı diz ya da dirseklerde görülen nasırları etkili bir şekilde gideren salisilik asit kullanımı çok kolaydır. 4 çay kaşığı salisilik asit veya 5 adet ezilmiş aspirini 2 çay kaşığı ılık su ve 2 çay kaşığı taze sıkılmış limon ile iyice karıştırın. Nasırın üzerine sürüp, gazlı bezle üzerini karışımla kapatacak şekilde sarın. Ayağınızı ütüyle ya da buharda ısıtılmış havlu ile sarıp, bir naylon torba ile kapatın. 10 dakika sonra gazlı bezi açtığınızda siz bile sonuca şaşıracaksınız.

Kepek sorununuz var ise, salisilik asit bu derde de çare oluyor. 2 çay kaşığı salisilik asit veya 2 adet aspirin ezilmiş halde şampuanınızın içine ekleyin. Saçınızı bu şampuanla yıkayıp 1-2 dakika bekleyin. Kısa sürede salisilik asidin bir mantar sorunu olan kepeğin üstesinden geldiğine şahit olacaksınız.

Böcek veya sinek sokmaları yazın adeta insanı çileden çıkarır. Kaşınır, kaşıdıkça yara olur, kızarır ve sonuçta istenmeyen bir görüntü ortaya çıkar. Bunun önüne geçmek için ısırılır ısırılmaz ya da kaşıntı veya kızarıklık başlayınca bölgeyi direkt olarak salisik asit veya aspirin ile ovun. Kısa sürede şikâyetiniz geçecektir.

Yağlı ocak veya fırınınızı herhangi bir piyasada satılan deterjandan arıtamıyorsanız, ihtiyacınız kadar salisilik asit bir miktar su ile macun kıvamına getirip, yağların üzerine sürüp ovmanız yeterlidir. Yağlar kendiliğinden ve kolayca akıp gidecektir. Daha sonra ılık su ve yumuşak bir bezle kalıntıları silebilirsiniz.

Siğil tedavisinde de kullanılan salisilik asiti uygulamdan önce, siğilin üzerinde bulundan ölü deriden kurtulmak gerekir. Böylelikle etkisini daha çabuk gösterir. Öncelikle 10 dakika ılık su da beklettiğiniz siğil bölgesini, süngertaşı veya tırnak törpüsü kullanılarak ölü deriden arındırılır. 1 çay kaşığı salisilik asidi, 2 çay su ile sulandırıp siğilin üzerine sürülüp üzerine yara bandı ile kapatılır. Bu işlemi geceden yapıp, sabah bandı açıp, durulamanız yeterlidir. Siğil düşene kadar işlemi tekrarlayabilirsiniz.

salisilik asit, salisilik asit içeren

Salisilik Asit Hakkında Bütün Sorular

Salisilik asit hakkında bilmediğiniz ve merak ettiğiniz bütün sorulara cevap vermeye çalışacağım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Salisilik asit yüze sürülür mü

Salisilik asit içeren ürünleri yüze sürmek yada yüz bölgesinde kullanmak çok faydalıdır. Sivilce ve siyah noktaların giderilmesi için gönül rahatlığı ile yüzünüzde kullanabilirsiniz.

Salisilik asit cilde nasıl uygulanır

Salisilik asit cilde sürülürken bütün yüzünüze uygulayabileceğiniz gibi bu asiti içeren ürünleri kullanarakta yüzünüze sürebilirsiniz.

Salisilik asit sivilceleri nasıl yok eder

Salisilik harika etkisi ile hem ciltte ölü hücreleri yok eder hemde yeni hücre oluşumunu destekler. Ayrıca gözenek temizleyici etkisi ile cildin temizlenmesini sağlar.

Salisilik asit içeren kremler

Her cilt tipine uygun olan Neutrogena Body Clear ve Clean & Clear Advantage sivilce jeli kullanabilirsiniz.

Salisilik asit nereden alınır

Eczanelerde, kozmetik mağazalarda ve internet üzerinden bu ürünü almanız mümkün. Saf salisilik asit alarak direk bunu cildinize uygulayabilirsiniz.

Salisilik asit eczane fiyatı

Fiyatı değişiklik gösteren bu kremi 10 ile 150 tl arasında almanız mümkün.

Salisilik asit içeren sivilce ilaçları

Salisilik içeren ilaçları alarak sivilcelerden, siyah noktalardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Sivilce tedavisi için almayı düşünüyorsanız ürün etiketini okuyarak içeriği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca salisilik asit içeren nemlendiriciler ile cilde ekstra bakım yapabilirsiniz.

Salisilik asit maskesi

Şüphesiz salisilik asit maskesi denince ilk akla gelen maske kesin olarak aspirin maskesidir. Aspirin ham maddesi olan salisilik asit sayesinde aspirin maskesi sivilceler üzerinde harika etki göstermektedir.

Salisilik Asit Zararları

Salisilik asit cilde faydaları ve salisilik asit sağlığa faydaları olduğu gibi çok azda zararları ve yan etkileri bulunmaktadır. Salisilik asit sürekli kullanıldığında B1 Vitamini eksikliğine neden olur. 20 ünlük kullanım süresinden sonra 10 gün ara vermek yararlı olacaktır. Unutmayın en zararsız ilaç olan aspirinin an etken maddesi salisilik asit tir. Aspirin bile mide kanamasına neden olduğundan dikkatli kullanmak gereklidir.

Salisilik Asit Kullananlar

Salisilik asit kullananlar genelde yaptıkları yorumlarda özellikle sivilce ve siyah noktalar üzerindeki etkisinin tartışılmaz olduğunu söylemişlerdir. Salisilik asit içeren maskeler, ürünler ve cildi temizleyen ürünleri kullananlar sivilceler ve siyah noktaların kısa sürede yok olduğunu söylemişlerdir. Aynı şekilde salisilik asit içeren kremler ve sabunları kullananlar ciltlerinin yağ oranının dengelendiğini ve gözeneklerin temizlendiğini söylemişlerdir.

Sizlere bu yazımızda salisilik asit nedir, neye yarar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Ayrıca salisilik asit içeren ürünler ve bu ürün çeşitleri hakkında bilgi vererek yardımcı olmaya çalıştım. Sizlerde konu hakkında aklınız takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

en iyi sivilce sabunu, en etkili sivilce sabunu

Sivilceye İyi Gelen Sabunlar

Sivilceye iyi gelen sabunlar hakkında sizlere için sivilceleri yok eden ve sivilceleri kurutan sabunları derlemeye …

2 yorumlar

  1. Salam. Emziren anne yuze salisil asit 10%li krem kullana bilirmi?

  2. Merhaba salisilik asitin saf halini yüzümüze nasıl uygulayabiliriz cözeltisini nasıl ayrlayabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir