aspirinli sivilce maskesi

Aspirinli Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır?

Aspirinli sivilce maskesi; Aspirin salisik asidin bir türevinden yapılmaktadır. İnsan sağlığında kullanılan asetil salisilik asitten oluşur. Çoğunlukla baş ağrısı, vücut ağrıları, ateş ve kan sulandırmak için kullanılır. Hatta kalp krizlerini başlamasının engellenmesinde, emboli yani pıhtı atımını durdurması ve buna bağlı felçlerin önüne geçmesi gibi etkileri vardır.Uzun süre kullanımı vücutta zararlı etkiler oluşturabilmektedir. Kanın pıhtılaşmaması ya da mide kanaması , ülser oluşturma gibi yan etkileri vardır.

Aspirin Maskesi Sivilceye İyi Gelir Mi

Sivilce veya akne oluşumu cildin aşırı yağ üretip, bulunduğu gözeneğin kir ile birleşip tıkanmasından meydana gelir. ciltteki keratini parçalayan aspirin aynı zamanda yağlanmayı giderir. Keratin tırnak ve saçta da bulunur. Fakat içeriğinde salisilik asit bulunan aspirin sadece ölmüş keratini yani ölü hücreleri gidererek, cildin temizlenmesini sağlar. Bu derinlemesine temizlik sırasında cildinizde bir miktar kırmızılık olabilir. Ancak doğru oranda salisilik asit yani aspirin kullanılmadığında, ciltte önemli derecede tahrişler olabilir. Yani tarifleri kullanırken biraz daha fazla aspirin ekleyerek daha fazla temizlik beklemek, cildinizde istenmeyen ya da giderilmesi zor olan lekelere yol açabilir.

Ancak salisilik asit yine de diğer asit türlerine göre daha naziktir. Aknelerin içindeki fazla yağı dışarı çekerek, gözeneklerin açılmasını sağlar, böylelikle siyah noktalarda giderilir. ayrıca tüm ciltteki fazlı yağı alır. Bunun yanında ince çizgiler açılır ve lekeler giderilir. Özelikle güneş lekeleri üzerinde etkisi büyüktür. Cilt tonlaması giderilir. Göz altında bulunan şişkinlikler kaybolur.Cilt parlaklaşır ve bakımlı görünüm elde edilir. ölü hücreden arınan deri yenilenmeye daha çabuk ulaşır.


İLGİLİ KONULAR

SİVİLCE MASKELERİ


Aspirinle Sivilce Nasıl Geçer

Ölü hücrelerden arınan ve alttan yeni tabakaya ulaşan cildin korunmaya ihtiyacı vardır. Aspirinli sivilce maskesi ile yaptığınız uygulamaları daha çok kış aylarında tercih etmeniz ve bunun yanında uygulamadan sonra güneş koruyucu kullanmanız gerekmektedir. Maskeleri uygulama zamanı olarak da akşam saatleri tercih edilmelidir. Özellikle yağ salgılamasını düzende tutmak ve cildin kendini yenilemesinde destek sağlar, aynı zamanda ölü hücre birikimini kontrol altında tutar.

Her uygulamada bir miktar yanma ve kaşıntı hissedebilirsiniz. Bunun sebebi ise aspirinin içindeki asetil salisilik asittir. Bu maskeleri yapmadan önce mutlaka aspirine alerjiniz olup olmadığını test etmeniz gereklidir. bunun için bir miktar ezilmiş aspirine bir iki damla su ile macun kıvamına getirip, kol bileğinizin iç tarafına koyup 4-5 dakika bekletmeniz yeterlidir. 24 saat sonra bölgede hiçbir kızarıklık ya da reaksiyon göstergesi yok ise maskeleri güvenle kullanabilirsiniz.

aspirinli sivilce kremi

Evde Aspirinli Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır

Sivilcelere iyi gelen aspirin sivilce maskesi kesin sonuç almanız için en iyi ve en etkili yöntemleri biridir. Cilt tipinize uygun olan aspirin maskesini deneyerek sivilcelerden kurtulmanız mümkün. Maskeleri denemeden önce bileklerinize az miktarda sürerek vereceği tepkiye göre uygulamanız gerekmektedir.

Aspirinli Sivilce Maskesi Tarifleri

5 tane aspirini ister kaşıkla ister rondodan geçirerek toz haline getirin, 1 çay kaşığı bal ve ¼ su bardağı su ile çok iyi ve aspirinler eriyinceye kadar karıştırın. Cildinize sürüp 10 dakika beklettikten sonra beklettikten sonra ılık su ile durulayın. İstenen sonuca ulaşıncaya kadar 1 ay boyunca her gün güvenle uygulanabilir.

5-6 adet aspirini ezin. Taze olarak sıktığınız limon suyundan azar azar ekleyerek, macun kıvamını almasını sağlayın. Macunu 10 dakika beklettikten sonra, havlu kağıt ile birlikte yüzünüze sürün.10 -15 dakika yüzünüzde kurumasını sağladıktan sonra, 1 litre suya 2 çay kaşığı karbonat ekleyerek alkali bir su elde edin. bu su asiti nötr hale getirerek, cildinizde kalıntı kalmamasını sağlayacaktır. bu su ile cildinizi temizleyip, ardından günlük yüz temizleme jeli ile yüzünüz temizleyin.

aspirinli sivilce kremi

 

Aspirinli Sivilce Maskesi Kullananlar

Hassas ciltler için aspirin maskesi:

4 adet aspirini kaşıkla ezerek toz haline getirin. 2 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırıp, tüm yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ıslatılmış havlu kağıt ile maskeyi yüzünüzden temizleyin. Bu maske cildi aydınlatır aynı zamanda, cilt tonunu eşitler. Lekleri giderir.

Aspirin Karbonat Maskesi

Sirke ve aspirinin birleşiminde oluşan derinlemesine cilt temizliği, sivilce sorununun köküne inebilmektedir. Bunun için 3 adet aspirini toz haline getirdikten sonra, 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 4 çay kaşığı içme suyu ile karıştırılır. Cilde sürülüp maksimum 10 dakika bekledikten sonra karbonatlı su ile temizlenir.

Aspirin Bal Maskesi Sivilceye İyi Gelir Mi

Aspirin ve bal karışımı ile yapacağınız maske sivilceleri kısa sürede yok olmasını sağlar. Bal cildi onaran ve yenilene etkisinin yanında sivilceleri kurutan harika bir etkiye sahiptir.

Kuru ciltler için aspirin maskesi:

5 adet toz haline getirilmiş aspirin, 1 yemek kaşığı bal, 3-4 damla badem yağı, 1 çay kaşığı su ile karıştırılır. Öncelikle su ile aspirin birbiriyle karıştırılırsa, karışım daha homojen hale gelir. oluşan macun kıvamındaki maskeyi, fırça yardımıyla cilde uygulayıp 20 dakika beklenir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

5 adet toz haline getirilen aspirin, 1 bardak kefir, 1 çay bardağı bal, 2 damla limon suyu karıştırılır. Makyaj pamuğu ile uygulanır. İster kuruyunca, ister yarım saat sonra ovalayarak su ile çıkarılır. Ancak ev içindyseniz gün boyu ciltte kalabilir. Karışım buzdolabında saklanabilir.

Yağlı ciltler için aspirin maskesi:

4 adet toz haline getirilmiş aspirin, 1 çay kaşığı su ile karıştırılır. Üzerine 3-4 damla çay ağacı eklenip, cilde sürülür. 20 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Bu maskenin ekstra kurutucu etkisi olduğundan, uygulama sıklığı en az 10 gün olmalıdır.

2 adet toz haline getirilmiş aspirin, 2 çay kaşığı beyaz veya yeşil kil, 1 çay kaşığı yulaf unu ve aldığı kadar taze mango suyu eklenerek macun kıvamı alması sağlanır. önceden temizlenmiş cilde sürülüp 20 dakika beklettikten sonra önce ılık ve sonra soğuk su ile durulanır. Sivilce şikayeti geçinceye kadar her gün uygulanabilir.

Aspirin ve Limonlu Sivilce Maskesi

5-6 adet aspirini ezin. Taze olarak sıktığınız limon suyundan azar azar ekleyerek, macun kıvamını almasını sağlayın. Macunu 10 dakika beklettikten sonra, havlu kağıt ile birlikte yüzünüze sürün.10 -15 dakika yüzünüzde kurumasını sağladıktan sonra, 1 litre suya 2 çay kaşığı karbonat ekleyerek alkali bir su elde edin. bu su asiti nötr hale getirerek, cildinizde kalıntı kalmamasını sağlayacaktır. bu su ile cildinizi temizleyip, ardından günlük yüz temizleme jeli ile yüzünüz temizleyin.

1 adet aspirin toz haline getirilip üzerine 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu eklenir. 1 yumurta akı çatalla çırpılarak eklenir. 1 yemek kaşığı yulaf unu, 1 tatlı yoğurdun suyu, 2 tatlı kaşığı ezilmiş domates karışıma koyularak karıştırılır. Maske tüm yüze uygulanıp, 20 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. 15 günde bir uygulanır.

Aspirin Maskesinin Zararları

Aspirin maskesinin sivilce ve sivilce izlerini kaybetmedeki etkisi bilinmektedir ve cildi faydası bulunmaktadır. Aslında aspirin maskesinin her hangi zararı yada yan etkisi yoktur. Genelde maskenin içerisinde bulunan bileşenlere karşı alerjisi olanlarda alerjik tepkiler görülebilir.

Aspirin maskesini kullanması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Eğer size saydığım bu özel durumlardan biri bile varsa kesinlikle bu maskeyi kullanmamalısınız.

  • Hamile olanlar ve Emziren anneler
  • Maskenin uygulandığı bölgede yara ve yanık olanlar
  • Yeni ağda yapmış kişiler
  • Güneş yanığı olmuş kişiler
  • Her hangi bir cilt rahatsızlığı olanlar

Sizlere bu yazımızda aspirinle sivilceler nasıl geçer konusu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aspirinli sivilce maskesi ile sivilceden kısa zamanda kurtulmanız mümkün. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Evde Cilt Lekelerine Maske

Cildimiz genel olarak doğuştan oluşan lekeler dışında durup dururken lekelenmeyen bir yapıya sahiptir. Dış etkenler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir