Cilt Lekeleri İçin Maske Tarifleri

Cilt lekelerinin bir kısmı doğuştan gelse de bir kısmı dışarıdan aldığı etkilere tepki olarak oluşmaktadır.

Cilt lekeleri için maske tarifleri uygulayarak bu lekelerden kurtulmak mümkün olabiliyor. Bu lekelerin sebepleri ise maruz kaldığınız şeye karşı değişkenlik gösteriyor.

Ciltte oluşan lekelerin sebepleri bazen güneş ışınına aşırı maruz kalmak olurken, bazen de yaşlılık olabiliyor.

Cilt lekelenmelerinin nedenleri arasında sıkılan sivilceler de çoğunlukla yer alıyor. Oynadığımız sivilceler iyileştikten sonra cilt lekesi olarak kalıyor.

Cilt lekelerini azaltmak için yapılması gereken şeylerden ilki güneş kredi kullanmaktır. Bir diğer yapılacak şey ise yüzümüzde çıkan sivilceyle oynamamak ve sıkmamak olur.

Uygulayacağınız cilt rengi açıcı maskelerden ilk uygulamada muhteşem sonuçlar beklemeyin. Düzgün bir periyotta düzenli olarak uygulayın. Sürekli kullanımda yüzünüzdeki lekelerin azaldığını fark edeceksiniz.

Evde cilt lekesi maskesi yapımı için, evde bulunan bir çok malzemeden rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Cilt lekelerinden kurtulmak için aslında 2 seçenek bulunur. Bunlardan biri cilt lekelerini yok eden maske, bir diğeri de kozmetik kremler yardımıyla cilt lekelerini yok edebilirsiniz.

Ancak kozmetik kremlerin içerisinde çok fazla kimyasal madde bulunduğundan dolayı sağlıklı bir yöntem olarak tercih edilmemektedir.

Cilt lekelerini yok eden maske sayesinde hem doğal olarak cilt lekelerinden kurtulup hem de ekonomik yönden sizi etkileyecek bir durum olmayacaktır.

Şimdi sizlere cilt lekeleri için maske tarifi vereceğiz. Bu maskelerle cilt lekelerini yok eden maske uygulamaları ile cildinizdeki lekelerden kurtulabilirsiniz.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Maske

Bir çok kişi cilt lekelerinden hoşlanmaz. Genel olarak pahalı ilaçları denemeden önce mutlaka herkes evde cilt lekesi maskesi yapımı araştırmaktadır. Doğal olarak hazırlayabileceğiniz cilt lekelerini yok eden maske tarifleri ile evde cilt lekelerine iyi gelen maske yapmanıza yardımcı olacağız.

  • Cilt Lekeleri İçin Bal ve Limon Maskesi

Bal özellikle ev yapımı maskelerde sıklıkla kullanır. Cilt lekeleri için ev yapımı maskelerde balın çok kullanmasının sebebi ise balın çok etkili bir nemlendirici olmasıdır. Balın yüze olan faydasından biri de içerisinde cildi besleyen ve görünümü geliştiren B vitaminin oldukça yoğun olmasından kaynaklanır.

Bal ve limon maskesini düzenli periyotlarla cildinize uyguladığınızda, limonun yapısında olan asit cildinizdeki lekelerin rengini açacak ve cildinizin normal tona dönmesine yardımcı olacaktır. Balın bu maskedeki görevi ise limonda bulunan asidin ciltte oluşturduğu kuruluğu nemlendirici özelliği ile yok etmek.

Yapılışı ve Uygulanışı

Bal ve limon maskesinin yapımı oldukça kolay. 2 çay kaşığı bala 1 çay kaşığı limon sıkın. Sonrasında ise lekelerin olduğu bölgelere daha yoğun olmak şartıyla tüm yüzünüze yayın. 20 dakika kadar bekleyin. Sonrasında ise ılık ve bol suyla yıkayın. Eğer gerek duyarsanız maskenin ardından nemlendirici uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Konu Evde Cilt Lekelerine Maske..

Bu maskeyi kullanırken cilt tonunuzun daha hızlı açılmaması için fazladan limon suyu koymayın. Çünkü fazla limon cildinizde tahriş oluşturabilir veya kurutup kızarıklık meydana getirebilir.

  • Cilt Lekeleri İçin Bal ve Tarçın Maskesi

Bu maske türü özellikle sivilceli ciltler için uygulanır. Yani sivilceli ciltlere yapılan maskelerden en çok kullanılanı bal ve tarçın maskesidir. Bal anti bakteriyel özelliği ile sivilceye neden olan bakterileri öldürüyor. Tarçın ise mikrop temizleyici özelliği ile yüzünüzde oluşmuş olan sivilcelerin daha hızlı yok olmasını sağlıyor.

Yapılışı ve Uygulanışı

Bal ve tarçın maskesi nasıl yapılır sorusunun cevabı ise çok basit. 2 yemek kaşığı bala 1 çay kaşığı tarçını karıştırın. Maskeyi yapmadan önce yüzünüzü yıkayın ve bir kağıt havlu yardımıyla kurulayın. Elde ettiğiniz karışımı ise yüzünüze uygulayın. Bu işlemlerin ardından on dakika bekleyin ve yüzünüzü bol ılık suyla yıkayın.

  • Güneş Lekeleri İçin Bal ve Çilek Maskesi

Cilt lekelerinin oluşma sebepleri arasında güneş oldukça büyük bir etken. Güneş lekeleri için maskeler ise bu konudaki muhteşem kurtarıcılar. Fazla güneşe maruz kalmaktan dolayı meydana gelen güneş lekelerini geçiren maskelerden en etkilisi bal ve çilek maskesi.

İlginizi Çekebilecek Konu Balık Yağının Cilde Faydaları..

Beyazlatıcı etkiye sahip olan çilek asit yapısıyla limonda olduğu gibi cildin renk tonunu açıyor. Çilek aynı zamanda gözenekleri derinlemesine temizliyor ve bununla beraber sivilce oluşumu engelliyor. Dolayısıyla da pürüzsüz bir cilt görünmesine katkı sağlıyor.

Yapılışı ve Uygulanışı

Çilek ve bal maskesi yapımı da oldukça kolay. Bir kaba 3 veya 4 adet iyi yıkanmış çilekleri alın ve çatalla ezin. Üzerine ise 2 çay kaşığı bal ekleyin.  Sonra ise bir güzel karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürdükten 20 dakika sonra yıkamanız gerekiyor. Süre dolduktan sonra bol ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Kuruluğu önlemek için ise nemlendirici kullanın. Şayet lekeleriniz çoksa bu maskeyi 1 ay boyunca haftada 2 kez uygulayın.

  • Cilt Lekeleri İçin Karpuz ve Pirinç Maskesi

Yaptığım maske hem güzel koksun hem de etkili olsun diyorsanız bu maske tam da size göre. Karpuz ve pirinç maskesi ile yüzünüzde peeling etkisini hissedin. Karpuz lekelerin görünümü azaltırken, pirinç ile cildinizi dinlendirin ve tıkanmış gözeneklerden kurtulun.

Yapılışı ve Uygulanışı

Karpuz ve pirinç maskesi nasıl yapılır? Öncelikle vakumlu bir kap alın. Sonrasında ise 2 yemek kaşığı (tepeleme) karpuzu bu kaba koyun. Suyu çıkana kadar karpuzu bir güzel ezin. Sonra ise bu suya 1 yemek kaşığı pirinç ilave edin.

Kabı hava almayacak şekilde kapatın ve tam 1 gece buzdolabında saklayın. Sonrasında ise mikserden geçirip cildinize uygulayabileceğiniz kıvama getirin. Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Sonrasında ise nemlendirici uygulamayı unutmayın.

  • Cilt Lekeleri İçin Maydanoz Maskesi

Ciltteki renk bozuklukların gidermek için çoğu kozmetik firması maydanozu kullanır. Maydanoz maskesi özellikle ciltteki siyah renkli lekelerden kurtarıyor ve renk tonunu eşitliyor. Yüzdeki renk tonunu eşitleyen maske ile yüzünüz tek ton oluyor.

Yapılışı ve Uygulanışı

Maydanoz maskesi nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basit. Bir maydanozun tepesini alın ve ılık suda iyice yıkayın. Ardından da bu maydanozu doğrayın. Doğradığınız maydanozları dövmek için bir havana alın ve iyice ezin. Sonrasında ise 1 çay kaşığı limon suyu ve 2 çay kaşığı bal ile karıştırın.

İlginizi Çekebilecek Konu Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Bu maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü mutlaka ılık su ile yıkayın. Sonrasında ise bir kağıt havlu yardımıyla kurulayın. Göz çevrenizi hariç tutarak bu maskeyi tüm yüzünüze uygulayın. 15 dakika boyunca maskenin yüzünüze nüfuz etmesini bekleyin. Ardından ise durulayın ve nemlendirici uygulayın. Bu maskeyi haftada 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz.

  • Ciltteki Lekeler İçin Tereyağ Maskesi

Tereyağ laktik asit yönünden oldukça zengindir. Laktik asit ise özellikle peelinglerin içerisinde etken madde olarak kullanılmaktadır. Laktik asit ise cildin parlamasını sağlarken, ten renginin de açılmasını sağlar. Domates de yine tereyağ gibi etkenlere sahiptir. Bu iki ana madde ile yapılan maske hem ten renginizi açıyor hem de cilt lekesi problemini tamamen ortadan kaldırıyor.

Yapılışı ve Uygulanışı

Tereyağ maskesi için domates ve tereyağ kullanmak yeterli oluyor. Tereyağ maskesi nasıl yapılır sorusuna geldiğimizde ise;

  • 4 çay kaşığı tereyağını ve 2 çay kaşığı domates suyunu bir kaba alın.
  • Bu elde edilen karışımı yüzünüzdeki lekelerin üzerine masaj yaparak uygulayın.
  • Bu uygulama yaklaşık olarak 20 dakika yüzünüzde dursun.
  • Sonrasında ise su ile durulayın.

İlginizi Çekebilir Domates Maskesi

Bu maskeyi haftada 2 defa uygulamaya devam edin. Lekelerin zamanla nasıl yok olduğunu gözlerinizle göreceksiniz.

Evde cilt lekesi maske yapımı ile kendi cildinizin doktoru olabilirsiniz. Böylelikle leke derdiniz ortadan kalkabilir. Cilt lekeleri için maske tarifleriyle sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

domates maskesi nasıl yapılır, domates maskesi

Domates Maskesi

Domates maskesi; Sofraların ve salataların vazgeçilmezi, yemekleri renklendiren domates, özellikle yaz aylarının olmazsa olmazıdır. Eşsiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir