Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma

Adet dönemi her kadının hayatında düzenli aralıklarla yaşadığı bir döngüden ibaret. Doğurganlığın sağlanması için yaşanılan bu döngü birçok kadın için keyifsiz ve sancılı gün demek.

Her ayın belli bir gününde yaşanan bu döngü ile kadınların vücudunda kullanılmayan yani o ay döllenmeyen yumurta atılır. Yerine ise sağlıklı ve yeni bir yumurta meydana gelir. Bu dönem ne yazık ki kadınlarda hormonal değişikliklere neden olur. Vücuttan atılan pis kan neticesinde ise vücut değişik reaksiyonlar gösterir.

Adet döneminde mide bulantısı ve kusma bu reaksiyonlardan sadece biridir ancak birçok kadında görünen adetliyken mide bulantısı ve kusmadır. Vücudun gösterdiği bu tepkiler başka hastalıkların habercisi olabilmesine rağmen, sadece adet günlerinde meydana gelmesi bu yaşanan reaksiyonları adet döngüsüne bağlamamıza neden oluyor.

Adet Döneminde Mide Bulantısı Neden Olur?

Adet döneminde mide bulantısı neden olur, hormonal olmakla beraber ağrı düzeyinde meydana gelen artış da olabilir. Vücutta adet döneminde prostaglandin denilen hormon fazlaca salgılanır. Bu salgılanan hormonun asıl sebebi bilinmese de bu hormon rahim duvarının kasılmasına neden oluyor. Bu kasılmalar ise kadının midesinde bulantıya neden oluyor.

Ağrılı adetin bir sonucu olan bulantı ve kusmaya bazen şiddetli baş ağrısı veya kramp da eklenebiliyor. Adet dönemi sırasında vücuttaki kasılmaların yanı sıra hormonlardaki dalgalanmalarda mide bulantısına neden olabiliyor. Artan hormon düzeyleri yüzünden tükürük bezlerinde artış meydana geliyor. Bu artış ile beraber de adet döneminde kusma veya sadece mide bulantısı meydana geliyor.

Bu iki nedenin dışında aşırı sancı hissedilmesi de bulantıya yol açabilir. Kasılmaların verdiği sancı ile vücut kendini de kasıyor. Kasılmaya bağlı olarak da mide bulantısı veya kusma meydana gelebiliyor. Bu bulantı ve kusmaların önüne geçmek ise mümkün.

Adet döneminde mide bulantısı ve adet döneminde kusmanın önlenmesi için doğal çözümler ve yöntemler bulunmaktadır. Adet döneminde mide bulantısı nasıl geçer sorunuzun yanıtını verelim

Adet Döneminde Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Adet döneminde mide bulantısı nasıl geçer sorusundan yola çıkarak sizlere doğal yöntemler ve doğal bitkilerin bulunduğunu belirtelim. Bazen adet döneminin başında oluşan mide bulantısı ve kusma hemen akıllara adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi midir sorusunu getirmektedir. Adet dönemindeki mide bulantısı kesinlikle hamilelik belirtisi değildir.

İlginizi Çekebilir Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

Bu bulantı sadece adet döneminde olduğunuzun göstergesidir. Sizler için adet döneminde mide bulantısı nasıl geçer sorusunun pratik ve doğal çözümlerinden bahsedelim.

Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusmaya İyi Gelen Yöntemler

 • Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapı kullanmak hem adet düzenler hem de mide bulantısı ve kusmayı daha az yaşamanızı sağlar. Doğum kontrol hapı hormonu düzenleyerek adet döneminde yaşanılan ağrıları en aza indirir.

 • Papatya ve Rezene Çayı

Papatya ve rezene çayı içmeniz sizin ağrılarınızdan kurtaracaktır. Çünkü papatya çayı ve rezene çayının içeriğinde kas gevşetici maddeler bulunmaktadır. Adet dönemindeki mide bulantısı ve ağrılara karşı birebir etkilidir.

 • Kekik Çayı

Keki çayı mideyi rahatlamasının yanında üreme hormonunun üzerindeki etkisiyle de bilinmektedir. Kekik çayını kaynar suda demledikten sonra içebilirsiniz. Ancak doğal kekiğin olması daha faydalı olur.

 • Nane Limon

Nane limon genel olarak kışın tercih edilen ve sık içilen doğal bir karışımdır. Nane limon genelde mide bulantısı ve kusması olanların ilk tercih ettiği bir doğal karışımdır. Bu karışım mide ve bağırsakların üzerindeki etkisi ile biliniyor.

 • Kuru Karanfil

Adet döneminde mide bulantısını ve kusma etkisini iyice azaltmak için tercih edilen çayların içerisine kuru karanfil atıp tüketebilirsiniz.

 • Toz Zencefil ve Bal 

Mide bulantısı azaltmak için toz çay kaşığı toz zencefil ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp tüketmeniz etkili bir yöntemdir.

 • Tempolu Yürüyüş

Açık havada tempolu yürüyüş yapmak bu adet döneminde sizi rahatlatacaktır. Tempolu yürüyüşü sadece adet döneminde değil sağlık açısından her gün yapmanızda fayda var.

 • Kafeinden Uzak Durun

Adet döneminde kafeinden uzak durun. Kafeinli yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durun.

 • Beslenmenize Dikkat Edin

Adet döneminde mide bulantısı olacağı için pek iştahınız olmayacaktır. Bu durumda az da olsa sağlıklı besinleri tüketmeye özen gösterin.

 • Bol Sıvı Tüketin

Det döneminde vücut susuz kaldığı için baş ağrısı da yapmaktadır. Bol bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Su, çorba, meyve suyu gibi sıvı içecekleri tüketin.

 • Leblebi

Tuzsuz leblebi tüketimi mide asidini düzenlediği için tüketmenizde fayda var. Mide bulantınızı bir süreliğine yatıştırır.

Adet döneminde mide bulantısı ve kusmaya iyi gelen başlıca ve kolay bulabileceğiniz yöntemler bunlardır.

Adet döneminde mide bulantısı hakkında merak edilen sorulardan bahsedelim

Adet Döneminde Mide Bulantısı Hakkında Merak Edilen Sorular

 • Adet döneminde kusmak normal mi?

Adet dönemine bağlı kusmalar, baş ağrısına bağlı migrenden dolayı kaynaklanabilir. Ancak kusma devamlı oluyorsa doktora başvurmanız gerekmektedir.

 • Adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi midir?

Adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi değildir. Küçük bir ihtimali de olsa kesinlikle hamile değilsiniz. Çünkü adetliyken hamile kalmanız mümkün değildir.

 • Adet döneminde mide bulantısı ishal

Adet döneminde mide bulantısı başlıca belirtiler arasında yerini almıştır. Adet döneminde ishal de olmanız gayet normaldir. Ancak sıvı kaybınız ishal olduğunuz zaman çok fazla olacağı için kesinlikle bol bol su tüketmelisiniz.

İlginizi Çekebilir Adet Sancısı

 • Adet öncesi mide bulantısı normal mi?

Adet dönemi öncesinde mide bulantısı gayet normal bir durumdur.

 • Adetliyken sarı su kusmak

Adetliyken sarı su kusmak genelde pek endişe yaratacak bir durum değildir. Kişinin panik ve endişe duymasıyla birlikte sarı veya yeşilimsi bir renkte kusmaya sebep verebilir. Ancak bazı durumlar vardır ki;

 1. Fazla alkol tüketimi
 2. Sigara kullanımı
 3. Midenizi üşütme ve soğuk algınlığı
 4. Hamilelik döneminde

Bu saydığımız durumlarda sarı kusma gerçekleşebilir. Ancak hamilelik durumu adetli olduğunuz için söz konusu olamaz.

Adet Döneminde Kusma

Adet döneminde kusma birçok kadında görülen bir durumdur. Bunun şiddeti kadının bünyesine göre farklılık gösterebilir ancak adetliyken kusmanın sebebi her kadında aynıdır. Bu sebepler kimi zaman hormonal dengesizlikler olurken, kimi zaman da şiddetli ağrı veya kasılmalar olabiliyor.

Adetliyken hem ağrı çekip hem de kusan bir sürü kadın var. Her kadının ortak problemi olan bu konunun çeşitli çözümleri de mevcut. Kadınların rahminde bulunan rahim astarı bir ay boyunca kadının vücudunu hamileliğe hazırladığından, gerçekleşmeyen hamilelikten dolayı bu astarın kasılmalarla sökülüp kanama olarak vücuttan atılması gerekiyor.

Rahim astarındaki bu kasılmalar mideye de yansıyor. Adet döneminde kusmak da diğer nedenlerin dışında bu nedenden dolayı meydana gelebiliyor. Normalde kustuğunuzda da midenizde bir kasılma hissedersiniz. Bu kasılma sonrasında ise kusarsınız. Adet dönemindeki kasılma mideye de etki ediyor ve siz ağrı ile beraber yaşadığınız bu kasıntıdan dolayı kusuyorsunuz.

Adetliyken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi mi sorusu hemen hemen her kadının aklından geçmiştir. Adet döneminde yaşanan mide bulantısı ve kusma direkt hamileliğe yorumlanmaz. Çünkü adet döneminde hamilelik olmasa dahi mide bulantısı hissedilebilir.

Bunun yanında başlamış olan bir hamilelik varsa normalde adet döngüsünün kadında durması gerekir. Yani hamilelik sürecine girmiş bir kadının adet görmesi sağlıklı değildir. Ancak dünya üzerinde hamile olduğu halde adet gören bir sürü kadın vardır.

İlginizi Çekebilir Ağrılı Adet Dönemi

Adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi olabilir. Ancak bu durumun sadece adet günlerinde olup olmadığına bakmak gerekir. Yani sürekli bir bulantı söz konusu değilse, sadece adet günlerinde meydana gelen bir bulantı ise hamilelikten şüphelenilmez. Yine de her şeye rağmen iç rahatlatmak için test yapılabilir.

Adet Döneminde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

En çok cevap aranılan sorulardan biri de adet döneminde mide bulantısına ne iyi gelir sorusudur. Adet döneminde mide bulantısını azaltmak için kullanılan bir sürü ilaç vardır. Bunun yanında bazı doğal çözümler de mevcuttur.

 • Hormon ilaçları alan kadınların yani doğum kontrol hapı alan kadınların bu problemi daha az yaşadığı bir gerçek. Çünkü hormon ilaçları vücuttaki hormon dengesini düzenliyor ve hormonal dengesizliklerden kaynaklanan mide bulantısı ve kusmalar ortadan kalkar.
 • Adetliyken mide bulantısına iyi gelen şeylerden biri de papatya ve rezene çayı. Bu iki çay rahatlatıcı ve sakinleştirici etki yapar. Kasılmalarınız azalır ve mide bulantınız hafifler.
 • Bir klasik olan nane limon ile mide rahatlatılır ve bağırsak sistemi yatıştırılarak kasılmalar önlenir. Bu tarifte eğer taze nane kullanıyorsanız 7-8 yaprak yeterli olacaktır. Kuru nane kullanacaksanız 2 tatlı kaşığı kuru nane ihtiyacınızı karşılar. Kaynamakta olan suya yarım limon dilimleyin. Kabuklu olması vitamin açısından çok daha iyidır. Aynı zamanda kuru veya taze nane yapraklarını da bu kaynayan suya bırakın. 7-8 dakika kaynattıktan sonra süzerek tüketebilirsiniz. Ayrıca tadını dengelemek için şeker veya bal da ekleyebilirsiniz.
 • Kekiğin üreme hormonu üzerindeki etkisi yıllardır bilinen bir gerçek. Adet döneminde kekik çayı ile mide bulantısından kurtulabilirsiniz. Kaynayan suya 1 tatlı kaşığı kekik atın. Maksimum 5 ya da 6 dakika kaynatın. Sonrasında ocaktan alıp hemen süzün. Kekik kaymadıkça acısı çıkan bir bitkidir. Sonrasında çok acı olup da içememe ihtimaliniz yüksek.
 • Adet döneminde mide bulantısına iyi gelen şeylerden biri de karanfil. Açık olarak koyduğunuz bir bardak karadeniz çayına ortalama 7 ya da 8 adet karanfil atın. Sonrasında ise şekersiz olarak tüketin.
 • Sarı leblebi mide bulantısını geçiren şeylerden birisidir. Mide asidini düzenleyen sarı leblebi bulantının kısa süreli de olsa geçmesine yardımcı olabilir.

Tüm bunların yanı sıra özellikle ayaklarınızı sıcak tutmak adet dönemini daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır. Her ne kadar sıcak da olsa sırtınızın normal vücut ısısından daha yüksek olması bulantınızın azalmasına da neden olur.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Genital Bölge Kılları Nasıl Alınır?

Bacaklardaki Batık Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı İçin İlaç

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Uyku apnesi uyku sırasında horlama olarak meydana gelir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir