Tırnak arası kirler nasıl temizlenir

Tırnak Arasındaki Kirler Nasıl Temizlenir

Güzel, temiz ve düzgün ellere sahip olmak için kadınlar sık sık manikür yaptırırken, tırnaklarına şekil verme, kısaltmaya aynı zamanda tırnak etlerini gidermeye çalışırlar. Bakımlı tırnaklar sadece kadınların dikkat etmesi gereken bir durum olmamalıdır. Tırnaklar ister uzun ister kısa olsun her daim temiz görünmesi çok önemlidir. İster kadın ister erkek olsun kişisel hijyen için tırnakların ve tırnak aralarının temizliği olmazsa olmazdır. İyi temizlenmeyen tırnak aralarında birken çeşitli mikrop ve bakteriler, bazen önemli hastalıklara yol açabilmektedir.

Özellikle yemek yapan, bebek bakan kişilerin karşısındaki bireylerin sağlığını da düşünmelidir. Tuvalete girdikten sonra özellikle kadınların dikkat ederek yaptığı taharetlenerek temizlenme sırasında, kirli tırnak arasından çeşitli mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar vajina bölgesinde oluşabilir. Ellerini sıklıkla iş yerinde kullanmak zorunda olanlar, toprak işleriyle uğraşanlar tırnak arası kirlerden sıklıkla yakınanlar arasındadır.

Tırnakların Arası Neden Kirlenir?

  • Ellerin, avuçlardan başlayarak, parmak ucuna kadar çok fazla terleyip, bu tere yapışan her türlü kirin, nemle birlikte tırnak içinde kalmasıdır. Bu yüzden bilgisayar kullanırken bile sanki toprak eşelemişsiniz gibi görünüm ortaya çıkar.
  • Yapısal olarak tırnakların arsında kir birikmesi tamamen hayatınız boyunca sizinle birlikte olacak bir sorundur. Tırnağın ete doğru değil de daha çok dümdüz, tırnakla etin ayrılmış olarak uzamasından dolayı meydana gelir. Vücut yağı ve çevresel faktörler ile birleşen kirlerde buradan ancak düzenli tırnak temizliği ile çıkar.
  • Yağlı cilt yapısına sahip kişilerde sıklıkla görülen tırnak arası kirleri ise tamamen cildin yağ dengesi ile ilintilidir. Çeşitli yöntemlerle giderilmeye çalışılsa da çözümler geçicidir.
  • Elle yemek yerken, yemeklerdeki yağ tırnakların arasında kaçabilir. Eğer eller her yemekten sonra yıkanmazsa, yağ ve yemek artıkları burada kalarak, kirlerin tırnak arasına girdiğinde yapışmasına ve dolaysıyla kötü bir görüntüye neden olur. Bunun önünde geçmek için yemekten sonra mutlaka akan suyun altında sabun ile eller titizlikle yıkanmalıdır.

tırnak arası temizliği

 

Tırnak Arası Temizliği Nasıl Yapılır

Tırnak arası temizliğini yapmadan önce ellerinizi ılık suda tutup, tırnağın yumuşamasını sağlayarak, kiri kazımadan kolaylıkla gidermeyi sağlayabilirsiniz. Bunun yapmanın en kolay yolu ise; günlük olarak yapacağınız kişisel bakım rutininize tırnak fırçasını ile birlikte tırnaklarınızı fırçalamak işe yarayacaktır. Öncelikle ılık su altında ellerinizi sıvı sabunla köpürtüp bir süre tırnaklarınızın ve tırnak etinizin yumuşamasını sağlayın. Çıkan sabun köpüğü ile birlikte tırnaklarınızı fırçalayıp, temizleyin. Daha sonra ellerinizi ovuşturarak durulayın. Kozmetik dükkânları, eczaneler, market zincirlerinde kolaylıkla diş fırçalarının yakınında bulabileceğiniz tırnak fırçaları yerine eski bir diş fırçanızı da kullanabilirsiniz. Eğer gün içinde sıklıkla tırnak arası kirlenmesinden yakınıyor iseniz, bu küçük fırçayı çantanızda yanınızda taşıyıp, birkaç kez tırnaklarınızı bu fırça ile yıkayıp, kötü görünümden kurtulabilirsiniz.

Manikür yaptırılmasa bile tırnaklarınıza haftalık, günlük bakımlar yaparak da güzel ve temiz görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan aletler ise; tırnak kesme makası, törpü, tırnak eti itici çubuk ve tırnak eti makasından ibarettir Tırnak etini iten aparatın genelde tersinde tırnak içini temizleyecek bölümde bulunur. Tırnak arasını temizlemek için bu aparat rahatlıkla kullanılabilirken, kürdan, uçlu kalem, iğne ya da ucu sivri bir şey sokarak temizlemeye çalışmak son derece yanlıştır. Bu gibi aletler tırnağın hemen altındaki etinde kesilmelere ve yaralanmalara neden olabilir. Eğer bu aparattan evinizde yok ise; törpünün ucundan da faydalanabilirsiniz.

tırnak arası temizliği nasıl yapılır

 

Tırnak Arası Kir Temizleme

Tırnakları kısacık kesip sorunu gidermeye çalışmak ise genel tırnak arası kirlerin birikmesine engel değildir. Çünkü tırnağın yapısında bulunan keratin yağlı bir yapıya sahip olduğundan, tırnak uzarken uçtan uzadığından, hemen bu yağlı yapıya kirler kolaylıkla yapışarak tırnağın kirli görünmesine neden olabilir. Bunun için en doğru çözüm ise törpülemedir. Üçü bir arada olan törpüler, kısa zamanda günlük tırnak bakımınızı yapmanızı sağlayacaktır. Bu törpülerin bir yüzü, zımpara gibi bir bölüm, ,ikinci yüzü ise bu zımpara etkisini yok eden, tırnağınızın üzerini ve yanlarını törpüleyebileceğiniz törpü ve son olarak tırnaklarınıza doğal parlaklık verecek bölüm vardır. Törpüleme işlemi sırasında dikkat edilecek nokta ise; normal çelik törpülerde olduğu gibi tırnaklara paralel değil, tırnağın uzadığı yerin üzerinden yapılmalıdır. Ayrıca törpü hep aynı yöne doğru kullanılmalıdır. Uzun ve üçgen piramit şeklinde olan bu törpülerin, uygulanma sırası üzerinde yazmaktadır.

Tırnakların kirini bir nebze olsun maskeleyecek, hatta tırnak araları temizken yapıldığında kirlerin girmesini önleyecek yöntem ise; tırnak arası beyazlatan kalemlerdir. Rengi beyaz olan bu kalemler, sürülünce toz haline gelerek tırnakla etin arasını doldurur. Bu yüzden kirler giremez.

Tırnak Temizliği ve Bakım

Tırnak aralarınız kirleniyor ve gün içinde de, bunu gizlemek istiyorsanız koyu renkli ojeler yardımınıza koşacaktır. Ancak kendi hijyeniniz için ellerinizi ve tırnaklarınızı gün içinde birkaç kez temizlemeyi unutmayın.

Tırnak arası kirleri gidermek için, genel olarak sunulan öneriler arasında kişisel temizlik yer almaktadır. Evlerinde sıklıkla temizlik yapan kadınlar, çamaşır suyu, bulaşık yıkama sırasında temas ettikleri deterjanlar ve yemek yaparken sıklıkla ellerini yıkanması sayesinde tırnak eti ve tırnak yumuşadığından, su yardımıyla aradaki kirler kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak tırnak eti ile tırnak arasında kalan deterjan kalıntıları sağlık açısından zararlı olduğundan, temizlik işleri bittiğinden, tırnaklar mutlaka bol su ve tırnak fırçası ile fırçalanarak, deterjan birikintileri ortadan kaldırılmalıdır.

Sizlere bu yazımızda tırnak arasındaki kirler nasıl temizlenir, tırnak kiri nasıl temizlenir, tırnak temizliği ve bakım hakkında bilgi vermeye çalıştım.Tırnak arası kir temizliği mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır. Genelde merak edilen sorulardan biride tırnak arasındaki kirler gusle mani midir sorusudur gusül almadan önce temizlik yapılırken tırnak arası da temizlenmelidir.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

tırnak mantarı tedavisi

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır

Tırnak mantarı el ve ayaklarda çıkan ciddi sorunlarından biridir. Pek çok kişide görülen tırnak mantarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir