tırnak beyazlatma nasıl yapılır

Tırnak Beyazlatmak İçin Neler Yapılır

Ellerimizin ve ayaklarımızın güzelliğini ortaya çıkaran tırnaklarımızın bakımı oldukça önemlidir. Tırnakları kesme, şekil vermenin yanında tırnakların doğal renginde olması hem tırnaklara olan özenin hem de sağlıklı olmanın göstergesidir. Sararmış tırnaklar, ellerinize veya ayaklarınızda istenmeyen görüntüye neden olur. Sizlere bu yazımızda tırnak beyazlatmak için ne yapılır, tırnaklar nasıl beyazlar, tırnak beyazlatma formüllerinden bahsetmeye çalışacağım. Sararmış tırnakları beyazlatmak için etkili tarifler vermeden önce tırnak neden sararır bunun hakkında bilgi vermek istiyorum.

Tırnaklar Neden Sararır?

Sararmış tırnakların en büyük sebebi tırnağın havasız kalmasıdır. Kat kat sürülen oje, uzun süre tırnaktan kalan oje, özellikle koyu renk ojelerin içerdiği kimyasallar, hatta bazı oje çıkaran renkli asetonlar, kuaför salonlarında sulandırılarak kullanılan asetonlar, protez tırnak uygulaması için kullanılan yapıştırıcılar tırnakların rengini bozar. Ellerinde sürekli eldivenle çalışmak zorunda olanlar da da tırnakların havasız kalmasından dolayı sararma görülür. Yaş faktörü, sigara içme, kimyasal içeren temizlik maddeleriyle çok sık temas etme, güneş ışığı gibi nedenlerden dolayı da tırnaktaki sararmayı tetikleyen faktörlerdendir. Özellikle elinde sigara tutma alışkanlığı olanlarda nikotin direkt olan tırnaklara sinerek rengini değiştirir.

tırnak nasıl beyazlar

 

Tırnak Beyazlatmak İçin Ne Yapılmalı

Tırnakların sarı gözükmesine nedeni; tırnak yüzeyinin tamamen ölü tabakayla kaplanmış olmasıdır. Sararan tırnaklar aynı zamanda kırılgan hale gelir. Tırnakları doğal rengine getirmek için öncelikle belirli günler oje sürmemeniz ve belirli kimyasallarla temas etmemeniz gerekmektedir. Özellikle ayak tırnaklarına sürülen oje, gün içinde bir de ayakkabı ya da çorap sayesinde tırnak rengini daha da kötü bir hale gelebiliyor. Mümkünse kış aylarında ayak parmaklarına oje sürülmesi işleminden kaçınılmalı ya da en aza indirgenmelidir.

Tırnak Beyazlatma Formülleri

10 damla taze sıkılmış limon suyu, 1 çay kaşığı diş beyazlatma formüllü diş macunu birbirleriyle iyice karıştırılır. Pürüzsüz bir kıvam alması sağlanır. Kulak çubuğu yardımıyla sararan tırnakların üzerine sürülür. 5-6 dakika bekledikten sonra bir peçete ile ovarak tırnaklarımızın üzerinden ölü tabakanın çıkmasını sağlıyoruz. Dilerseniz sadece diş macunu ile kullanılmamış yumuşak kıllı bir diş fırçasından yardım alarak, tırnaklarınızı hırpalamadan fırçalayabilirsiniz. Diş macunu ve limonla uygulanan kürlerde, bu malzemelerin uzun süre tırnakta kalmamasına dikkat edilmelidir. Aşındırıcı ve asit etkisi olduğundan, tırnaklarda yıpranma oluşur. El tırnaklarının 6 ayda, ayak tırnaklarının kendini tamamen yenilemesi 1,5 seneyi aldığından, kötü görüntüye bu süre içinde katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Tırnak rengi açılıncaya kadar haftada 1 uygulanır. Farkı 2. uygulamada zaten fark edeceksiniz. İstediğiniz doğal renge kavuşunca uygulamaya ara vermelisiniz. İhtiyaç duyuldukça yapılmalıdır. Mutlaka ojeden ve günlük kürden arındırılmış, ılık suyla yıkanmış tırnaklara uygulanmalıdır.

Elma sirkesinin cilt için doğal bir renk açıcı olduğu bilinmektedir. El ve ayak tırnakları için rahatlıkla kullanabileceğiniz elma sirkesi kürü için; yeteri kadar elma sirkesi ile doldurulmuş bir kaba ihtiyacınız vardır. Bu kaba tırnaklarımızı batırıp beklemek yeterlidir. Kap çok büyük olmaması derinlik fazlalaştırarak ve kullanacağınız elma sirkesi miktarını azaltır. Her hafta kullandığınız elma sirkesi yeni olmalıdır. 7-8 dakika sonra elinizi veya ayağınızı elma sirkesinden çıkarıp, parmaklar yardımıyla tırnakların üzeri ovulur.

2 çay kaşığı karbonat ile 1 tatlı kaşığı su karıştırarak tırnak üzerine sürülecek kıvama getirilir.teker teker tırnakların üzerine sürüp ovalanır. maksimum 10 dakika bekletilir. daha sonra bir peçete yardımıyla silinir.

1 adet limonu sıkıp tırnakların tümünü bu suyun içinde bekletin. 10 dakikalık bekleme süresi dolduktan sonra tırnakların üzerini ovun. Ovma işlemi için sıktığınız limonun kabuğundan da faydalanabilirsiniz.

tırnak nasıl beyazlar, tırnak beyazlatmanın yolları

Tırnak Beyazlatma Yöntemi

Tatlı badem yağı hem tırnak parlatıcı hem de tırnak beyazlatma özelliği vardır. yağ olduğu için kıvamı yoğundur. Bunun içi sadece 1 çorba kaşığı badem yağı yeterlidir. Tek tek tırnaklarınızı daldırabileceğiniz ufaklıkta bir kap aynı zamanda derinlik fazlalık yaratacağından , tırnağınızı batırıp 30 saniye bekledikten sonra çıkarıp, ovma işlemini gerçekleştirin.

Salata yaparken sıktığınız limonun içine bir miktar sızma zeytinyağı veya fınyağı koyarak tırnalarınızı ovun. Limon tırnaklarınıza peeling yapıp sararan dokuyu ortadn kaldırırken, zeytinyağı ya da fındıkyağı, alttaki yeni tabakanın sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.

3 çay kaşığı karbonat ile 1 çay kaşığı oksijenl suyu tırnaklarınıza sürebilecek kıvama gelinceye kadar metal bir kapta karıştırın. Diş fırçası ile ovalayarak sürdükten sonra 3-4 dakika bekledikten sonra ılık su ile ovalayarak tırnaklarınızı arındırın.

Sadece 1 dakika da sararan tırnaklardan kurtulmak için yarım su bardağı sıcak su, 1 çorba kaşığı karbonat, 1 çorba kaşığı oksijenli su yu plastik, elinizin girebileceği bir kapta karıştırın. Tırnaklarınızı bu suya batırıp 1 dakika beklettikten sonra kağıt peçete ile ovun. Daha sonra tırnaklarınıza nemlendirici bir krem sürün.

Tırnak Beyazlatma Yolları

Top coat denilen tırnak koruyucular şeffaf renktedir. İster oje altına sürerek ojenin tırnakta kalma süresini arttırıp, kimyasal etkilerinden uzaklaştırırsınız, ister sadece bunu kullanarak tırnakların parlak, bakımlı görünmesinin yanında zararlı güneş ışınlarında korursunuz. Her gün yenilenmelidir.

A;E;B ve kolajen sentezini arttırın vitaminli besinler tüketilmelidir. Özellikle tırnaklar vücudun en sonunda bulunduğundan bunların eksikliğinden çok çabuk etkilenir. İyileştirmesi de bir o kadar zordur. Fazla A ve C vitamini de tırnak sararmasına neden olur. ayrıca bol tüketimi ihmal edilmemelidir.

Tırnak üst yüzeyini zedelemeyen ponza yumuşak törpülerle törpülemek bu ölüp sararan kısmı giderir. Ancak senede 2-3 kereden fazla yapılmamlıdır.

Bu uygulamaları haftalık bir kez yapabilirsiniz. Tüm bu yapılanlara rağmen tırnak rengi değişmiyorsa, çeşitli tırnak mantarları renk değişimine neden olabilmektedir. Özellikle vücuttaki candida mantarı buna sebep olur. Vücuttaki mineral, çinko ve demir eksikliği ise sarı tırnakların sebebi olabilir.Bazı hastalıklarda tırnak renginde değişiklik yapabileceğinden uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

tırnak mantarı tedavisi

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır

Tırnak mantarı el ve ayaklarda çıkan ciddi sorunlarından biridir. Pek çok kişide görülen tırnak mantarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir