Tırnak Bakımı Ve Etkili Tırnak Uzatma Yöntemleri
Tırnak Bakımı Ve Etkili Tırnak Uzatma Yöntemleri

Tırnak Bakımı Ve Tırnak Uzatma Yöntemleri

Tırnak bakımı birçok kadının en önem verdiği bakımlardan birisidir. Hava şartları, çalışılan iş gibi etkenler tırnaklarımızı olumsuz etkileyebilir. Örneğin kış aylarında tırnak bakımı yapmak biraz daha zorlaşacaktır çünkü cildimizin kuruması, tırnaklarımızı da etkileyecektir.

Tırnakları uzatmak, ellerimizin daha bakımlı görünmesini, hatta çıplak renkli (nude) ojelerle daha da temiz bir görüntü oluşturmasını sağlayacaktır. Tırnaklarda uzama süresi ya da uzama şekli kişinin tırnak yapısına bağlıdır. Tırnaklar ortalama 3-4 haftada uzarken kimisi 1 aydan fazla sürede uzama gösterir. Bunlar için protez tırnak, takma tırnak gibi yöntemler de kullanılabilir. Şimdi tırnakların hızlı uzaması ve sağlıklı kalması için belli yöntemleri inceleyeceğiz.

Manikür Yapmak
Manikür Yapmak

Manikür Yapmak

Tırnakların en temiz ve sağlıklı görünmesinin yöntemi manikür yapmaktır. Manikür tırnak etlerinin temizlenmesi ve hava boşluklarının açılması anlamına gelir. Tırnaklarda sararma oje sürmeden kaynaklı değildir. Tırnak, dibindeki boşluktan hava aldığı için manikür yapılmazsa tırnak etleri yüzünden tırnaklarımız hava alamaz ve sararmaya başlar. Sararmanın en büyük nedeni budur. Kişi manikürü kendisi de yapabilir fakat profesyonel destek almak her zaman en sağlıklısıdır. Eğer manikür yapılan aletler steril değilse kişi için komplikasyonlara sebep olabilir. Bu nedenle manikür yaptırılmadan önce aletlerin steril olup olmadığını kontrol ediniz. Manikür yaptıktan sonra elleri kolonya ile temizleyiniz.

Kalyon Tırnak Sertleştirici
Kalyon Tırnak Sertleştirici

Kalyon Tırnak Sertleştirici

Tırnak yapınız ince, kağıt gibi soyuluyor ve ya kırıldığı için uzatamıyorsanız harika bir üründen bahsedeceğiz. Kalyonun tırnak bakımındaki yerini hemen hemen hepimiz biliyoruz. Haftada 2-3 kez top coat ya da base coat olarak kullanabileceğiniz güzel bir ürün. Üstelik fiyat olarak da çok uygun. Kalyonu hem ojelerinizin altına tek kat sürerek, hem de normal oje sürüyor gibi kullanabilirsiniz.

 • Şeffaf bir ürün olduğu için parlak, temiz bir görüntü sağlayacaktır.
 • Tırnak yapısını sertleştirmeye yardımcı olur.
 • Kırılma ya da soyulmaları önler.
 • Haftada 2-3 kez düzenli kullanımda etkisini gösterir.
Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan Cevizi Yağı

Tırnak Bakımı İçin Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı birçok şeye iyi geldiği bilinen bir yağdır. Saf Hindistan cevizi yağı tırnaklarınız için de çok etkili bir besleyicidir. Saf Hindistan cevizi yağı,

 • Cildin nem oranını dengelemeye,
 • Kuruyup sertleşen tırnak etlerini yumuşatmaya,
 • Çabuk kırılmayı önlemeye,
 • Mantar enfeksiyonunu önlemeye

yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı sadece tırnak değil aynı zamanda saç uzamasında ve saçın beslenmesinde de önemli rol oynar.

Mixup Sulphur
Mixup Sulphur

Mixup Sulphur El Ayak Bakım Yağı

Sulphur el ayak bakım yağı cildin nem dengesini korur. Cildinizi hem nemlendirir hem de yıpranmaya karşı korur. Dermatolojik test onaylıdır. Gratis ve Watsonslarda bulabilirsiniz.

 • Tırnakların daha hızlı uzamasına,
 • Sağlıklı, yumuşak el görünümüne,
 • Nem dengesini korumaya,
 • Vitamin takviyesiyle kütikülleri gidermeye

yardımcı olur.

Takma Tırnaklar
Takma Tırnaklar

Takma Tırnaklar

Takma tırnaklar kaliteli yapıştırıcı kullanılmadığı taktirde tırnaklar için ciddi sorunlar oluşturabilir. Bunun için de yine güzellik salonu ya da kuaförünüzdeki manikür sorumlusundan yardım almanız önerilir. Basit bir işlem olsa bile malzemeye bağlı olarak tırnak diplerinizde komplikasyon oluşturabilir. Takma tırnaklar protez tırnaklardan farklıdır. Yapıştırıldıktan sonra bir süre kurumaya bırakılmalıdır. Takma tırnağın kullanımı ve çıkartılması nasıldır? Bunu anlatalım.

Saf (asetonsuz) aseton ya da normal aseton ile tırnaklarınızı silin, bu işlem içindeki yapıştırıcıyı yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Ilık su yardımıyla tırnaklarınızı çıkarın. Sert bir törpü ile kalan yapıştırıcıları çıkarabilirsiniz fakat dikkatli olmanız gereken yer tırnak üstlerinizin çizilmesidir. Bu çizilme, tırnaklarınızda incelme ve soyulmaya neden olabilir bu yüzden çıkarırken yardım almanız önerilir. En son işlemleri tamamladıktan sonra ellerinizi ılık su ile yıkayın ve vazelinle masaj yapın.

Protez Tırnak
Protez Tırnak

Protez Tırnak

Herkesin en çok araştırdığı ve yaptırmadan önce en çok düşünmesi gereken konulardan birisi olduğu için detaylı anlatacağımız bir konu olacak. O yüzden en sona bıraktık. Bu protez tırnak nedir, nasıl yapılır ve nasıl kullanılır gibi aklınıza takılabilecek soruların hepsini ayrı başlık altında inceleyelim.

Protez Tırnak Nedir?

Protez tırnak yapılmadan önce kesinlikle en çok araştırılması gereken, bilinçsiz kullanım ile tırnağa en çok zararı veren ve zarar verdiği taktirde toparlanması en zor olan işlemdir. Protez tırnağın asıl amacı, kırılan zayıf tırnakları jel yardımıyla sağlıklı şekilde uzatmaktır. Yapımı yaklaşık 1-1,5 saat kadar sürer. Tips, jeller, yapıştırıcılar ve dondurucu ışın makinesi gibi ekipmanlar kullanılıyor üzerine dilerseniz uzman kişi kalıcı oje uyguluyor. 3-4 hafta kadar kaldığı söylense de bende yalnızca 2 hafta kaldı, tırnaklarınız uzadıkça tipsler uzamaya ve dolgu yukarı çıkmaya başlıyor. Daha sonra kullanmaya devam edecekseniz yaptırdığınız yerde dip dolgu işlemiyle tekrarlayabiliyorsunuz. Kalıcılığı yine tırnaklarınızın uzama hızına bağlı.

Protez Tırnak Nasıl Yapılır?

Protez tırnak yaptırırken tırnaklarınızın manikürlü olması çok önemli. Hava boşluklarından hava almazsa tırnağın kendisine 3-4 hafta kaldığı için zarar veriyor. Öncelikle başlarken tırnağınızın üzerindeki yağ tabakası yüzeysel bir şekilde törpüleniyor bu sürede incelme olmadığı söylense de maalesef bir miktar tırnağınızda incelme oluyor fakat gözle görülür değil bunu protezleri çıkartırken görüyorsunuz. Daha sonra tips denilen tırnaklar yapıştırılıyor ve makas yardımıyla istediğiniz 1-2-3-4 numaralar şeklinde boyu için kesiliyor ya da o tips boyunda kalıyor.

Tipsler yapıştırıldıktan sonra uzmanların kullandığı kalın bir törpü yardımıyla tips kalınlığı tırnağınızla aynı hale getiriliyor. Daha sonra üzerine jeller sürülerek bir süre ışın makinesinde tutuyorsunuz. İşte tırnaklarınızın inceldiğini burada anlıyorsunuz çünkü ışındaki ısı tırnaklarınızı yakmaya başlıyor.

Uzman kişinin tecrübesi önemli bir konu.  Jeller sürüldükten sonra tırnak dipleri dolgu maddesiyle dolduruluyor. Bu da yine protezin kalınlığını belirleyeceği için önemli bir detay, burada işin hem uzman kişinin hem de sizin kontrolünüzde olması çok önemli. İstediğinizden kalın olması kesinlikle hareketlerinizde kısıtlama yapacaktır. İşlemler bittikten sonra kare, oval, badem, balerin gibi şekillerden ellerinize uygun olanı ya da istediğiniz modelde şekil veriliyor. Daha sonra üzerine normal oje ya da kalıcı oje sürerek işlem bitiyor.

Protez Tırnak Kullanımı?

Kullanımı için uzunluğuna gelecek olursak, daha önceden uzun tırnak kullanmadıysanız uzun tırnak yapmamanızda fayda var. Kullanım açısından çok rahatsız olacağınız kesin. Alışma süresi, tırnak boyunu uzun yaptırdıysanız 1-2 gün sürüyor fakat işlerinizi engellediğini açıkça söyleyebilirim. Uzun tırnağa alışık değilseniz aşama aşama uzatarak yaptırın.

Protez Tırnak Varken Oje Sürmek?

Uzmanlar genelde kalıcı ojeyle kullanıyor. Fakat kalıcı ojenin üzerine de kendi istediğinizi sürebilirsiniz ama yine de normal oje gibi olmuyor. Kalıcı oje yaptırmadan da kendi tırnaklarınızmış gibi oje sürebilir, çıkartabilirsiniz.

Protez Tırnak Nasıl Çıkartılır?

Protez tırnağın en önemli konusu bu soruda ortaya çıkıyor. Protez tırnaklarınızı kendiniz çıkartmamaya özen göstermelisiniz. Yapıştırma aşamasında kullanılan madde çok güçlü bir madde yani normal takma tırnak yapıştırıcısı değil. Başlarken tırnaklarınız da inceltildiği için kendiniz çıkarmanız durumda tırnaklarınızda kopma kırılma ve hatta dipten çıkma bile olabiliyor. Bunlar ciddi komplikasyonlara sebep oluyor. Örneğin çıkartırken asıldığınız her dakika tırnaklarınız içten kan topluyor ve tırnak dibinde morarma oluyor. Dolayısıyla yaptırdığınız yerin ya da kalıcı oje uygulaması yapan yerlerin işleme uygun aletler ile profesyonel şekilde çıkarması, kendi tırnaklarınızın zarar görmeden çıkmasını sağlayacaktır. Evde çıkarma yöntemleri mevcut fakat siz yine de en sağlıklısı için bunu yaptırdığınız yerde çıkarttırmaya özen gösterin.

PROTEZ TIRNAK SADECE BELİRLENEN SÜRE KADAR MI KULLANILIR?

Hayır. Yaptırdığınız yere gittiğiniz zaman uzman sizi bilgilendiriyor. Yapılacak olan işlemden tırnağınızın uzamasına bağlı olarak geçen belli bir zaman sonra dip dolgu yeniletmeye giderek tırnaklarınızı yeniden kullanabiliyorsunuz ya da sıkıldıysanız çıkartabiliyorsunuz.

NOT:

Eğer tırnaklarınız kendiliğinden şekil ve yapı olarak güzel ama zayıfsa, protez tırnak yaptırmadan üzerine jel sürdürüp kalın bir şekilde kullanabilirsiniz. Ama unutmayın ki o da uzadıkça dip boşluk kalacaktır. Protez tırnak yaptırmadan önce yapılacak uzman ve yeri iyice araştırınız.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

tırnak mantarı tedavisi

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır

Tırnak mantarı el ve ayaklarda çıkan ciddi sorunlarından biridir. Pek çok kişide görülen tırnak mantarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir