tırnak mantarı tedavisi

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır

Tırnak mantarı el ve ayaklarda çıkan ciddi sorunlarından biridir. Pek çok kişide görülen tırnak mantarı tedavi edilmese daha ciddi sorunlara neden olabilir. Tırnak mantarı tedavisi oldukça zordur ve tedavi süresi uzun sürebilir.

Genelde tırnak mantarı bazı ilaçlar yada kremler ile tedavi edilmektedir. Bakterilerin tırnak arasına girerek mantara sebep olur. Sizlere bu yazımızda tırnak mantarı nedir, tırnak mantarı nasıl tedavi edilir, tırnak mantarına bitkisel çözümler ve tırnak mantarı belirtileri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Tırnak mantarı tedavisi nasıl yapılır hakkında bilgi vermeden önce tırnak mantarı neden oluşur bunun hakkında bilgi vermek istiyorum.

Tırnak Mantarı Nedir?

Görüntü olarak rahatsız veren tırnak mantarı son derece inatçı bir hastalıktır. Genelde çocuklarda görülmese de, diğer tüm yaş gruplarında rastlanabilir. 100 kişiden 10 u hayatının bir döneminde bu hastalığa yakalanmışlığı vardır. Tırnak altı derisine ve tırnağa tutunan bu mantar bulaşıcıdır. Tırnak yatağı ise mantarın üremesi açısından son derece uygun bir alandır. Özellikle ayakta oluşan mantarlar kolaylıkla tırnağa yerleşebilirler. Ortak ve ıslak olarak bulunan alanlar en sevdikleri yerler arasındadır. Bunlar hamamlar, kuaförler, steril olmayan manikür ve pedikür aletleri bulunan salonlar, havuzlar mantarların uğrak bölgeleridir. Tırnakta travmaya bağlı kırılma veya çatlak gibi bir hasar varsa bu tip yerlerde kolaylıkla tırnağa girip, yerleşirler.

tırnak mantarı, tırnak mantarı tedavisi

 

Tırnak Mantarı Nedenleri

Ayağı sıkan, ayağın ön tarafını vuran, ayakkabıyı gün içinde uzun süre giyip içinin nemli kalması, sürekli tek bir ayakkabı giyilmesi, ayak terlemesi, ucu sivri ve ayak şekline göre olamayan ayakkabılar, numarası küçük ayakkabılar, tırnakta zedelenmeye neden olarak mantarın oluşması için uygun ortamı sağlarlar.

Ayakta oluşan tırnak mantarını önlemek için deri ve hava alabilen ayakkabılar tercih edilmelidir. İki çift ayakkabınızın var ise; bir gün birini, bir gün diğerini giyerek içinin kurumasını sağlamalısınız. Yürüyüş ve spor yapan kişilerde, ayakta kalanlarda ayakkabı seçimi çok önemlidir. Çünkü bu gibi durumlarda ayak normalden daha fazla terler.

Tırnak Arasındaki Kirler Nasıl Temizlenir?

Ayrıca gün içinde sürekli yürümeniz veya ayakta kalmanız gereken bir işte çalışıyorsanız, mutlaka ayakkabı tercihinizi doğru ve sağlıklı olanından yana kullanmalısınız. Her gün düzenli el ve ayak temizliği yapılması ve kuru tutulması bu bağlamda çok büyük önem taşır. Ortak kullanılan manikür, pedikür aletleri, çorap, havlu,lastik terlik ve ayakkabılardan geçebilir. Bunun önüne geçmek için mutlaka kendi eşyalarınızı ve tırnak aletlerinizi kullanmalısınız.

Tırnaklar kesilirken ise, çok dipten olmamasına dikkat edilmelidir. Tırnak hizası her zaman tırnak etinizi geçemeyecek şekilde ve düz olarak kesilmelidir. Çok uzatılan tırnakların arasında mantar daha kolay üreyebilmektedir. Gün içinde ayaklarınız terliyor ise mutlaka yanınızda yedek çorap taşımalısınız. Pamuklu ve ter çeken çoraplar tercih edilirken, daha sonra yüksek ısıda yıkanmalıdır.

Mantarlı tırnağın tedavisi sırasında tırnak haftada bir muhakkak törpülenmelidir. Tırnak çok kırılgan hale geldiğinden kesme işlemi yapacaksanız küçük küçük adımlarda ilerlemelisiniz. Kullan at törpüler veya kolay sterilize edilebilenleri tercih etmelisiniz.

tırnak mantarı nasıl geçer

 

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarının geç fark edildiğinde tırnak rengi iyice koyulaşır ve yapısı bozulur. İlk başta sarı renk olan ve matlaşan tırnak, daha sonra yeşil ve gri renklerini alır. Ayrıca tırnakta kalınlaşma kendini gösterir. Kırılmalar ve şekil değişimleri ise en göze çarpan belirtilerindendir. Zamanla parçalan tırnaklar ve koku kendini hissettirir. Mantar çoğaldıkça acıya da neden olur. Önemsenmeyen tırnak mantarları ise bir tırnaktan başlayıp, diğerlerine sıçrayabilir. Böylelikle tedavi daha da zor ve uzun bir hal alır.

Tırnak Mantarının İlaç Tedavisi

Tırnak mantarı meydana gelince, tırnak mantarına uygun ilaçlar kullanılmalıdır. Keserek ya da sadece bakım yaparak iyileşmesi mümkün değildir. Sürülerek kullanılan bu ilaçlar genelde üre içerir. 3 ila 6 ay arasında kullanılmalıdır.

İlerleyen tırnak mantarı için sadece sürerek değil, ağızdan içilen çeşitli ilaçlar ve aynı zamanda cihazlardan faydalanılır. Genelde kullanılan ilaçlar, terbinafin ve ıtrakonazoldür. Eldeki mantarlar için genelde 2 ay, ayak tırnağı mantarı için minimum 3 ay kullanılmaları gerekmektedir. Ayda bir hafta içilen, haftada bir gün ya da her gün içilen ilaçlar vardır.

Mantarın cinsi, hekimin tercihi, kişinin kullandığı diğer ilaçlara göre düzenlenir. Ağızdan alınan ve uzun süre kullanılan mantar ilaçları karaciğeri yorabilmektedir. Bu yüzden ilaçlara başlamadan önce karaciğer enzimlerinin ve fonksiyonlarının kontrolü yapılmalıdır. Kullanılamayacak gibi bir durum var ise; dışarıdan müdahale yöntemleri seçilir. Buna bağlı olarak da tedavi uzun sürebilir.

Hap tedavisi sonunda hemen tırnak düzelmez. Ayak tırnağının kendinin yenilemesi 1,5 sene, el tırnağının kendini yenilemesi 6 ay gibi bir zaman sürer. Alttan temiz tırnak geliyorsa mantardan kurtulduğunuzun müjdesidir.

Tırnak mantarı için diğer tedavi yöntemleri

Kullanılan ilaçlara rağmen bir düzelme görülmüyorsa, tırnak cerrahi olarak çekilir veya kimyasal ilaçlarla düşürülür. Düşen tırnağın altında kalan deriye yine tırnak mantarı ilaçları kullanılarak deriye de yerleşmiş olan mantar öldürülür. Etkisi ısıya dayanan lazerler sayesinde tırnak mantarı tedavisi son derece kolaydır. Cihazdan cihaza bağlı olarak 1 ila 6 seans arası değişebilir. Seanslar arası ise 2 ya da 3 haftadır. İlaç kesinlikle kullanmayacak kişiler bu yolu seçmektedir.

Tırnak mantarı tedavisi sonrası dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Tırnak mantarı tedavisi sonunda tırnağı korumaya almak için mantara karşı etkili tırnak mantarı önleyici medikal cilalar kullanılmalıdır. Mantar olan tırnağa ait bir tırnak makası olmalıdır ya da kesim işlemi en sona bırakılmalıdır. Tırnak için kullanılan aletler mutlaka dezenfekte edilmeli veya tek kullanımlık olmalıdır. diğer tırnaklara geçmemesi için de eldiven kullanılmalıdır.

Ayakkabı seçimi ve çorapları sık değiştirmene dikkat edilmelidir. Tırnak mantarı varken giydiğiniz çoraplar yüksek ısıda yıkanmalı ya da çöpe atılmalıdır. Ayakkabılar ise mantar giderici spreyler, çeşitli pudralar ile birlikte sık sık havalandırılarak mantardan arındırılmalıdır. Başkalarının ayakkabı, çorap, havlu ve tırnak aletleri kullanılmamalıdır.

Dikkat edilmeyen koşullara bağlı olarak, kortizon tedavisi görenlerde, yaşlılarda, dolaşım bozukluğu yaşayanlarda, diyabet hastalıkların %50 olasılıkla tırnak mantarı tekrarlar. Bu yüzden tırnak mantarına yakalanmamak için kişisel hijyene çok dikkat edilmelidir.

tırnak mantarına ne iyi gelir, tırnak mantarı nasıl geçer

 

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Çamaşır suyu tırnak mantarını ortadan kaldırabilecek bir maddedir. Genelde evlerimizde temizlikte kullanılan çamaşır suyunda bulunan soydum hipokloritten miktarı azdır. Kuru temizleme, su arıtma, hastanelerde kullanılan dezenfektanlarda bu madde daha çoktur.

Çamaşır suları ciltte hassasiyet yarattığından direkt olarak kullanılmamalıdır. Ayağınızı olarak çamaşır suyu ve su ile seyreltilmiş bir kaba koyacaksanız, 1 litreye 50 ml çamaşır su koymak yeterlidir. 10 dakika bekletip, bölge durulanıp, kurulanmalıdır. Sadece tırnağa doğrudan uygulayabilirseniz ve cildiniz hassas değilse bu oran hem el hem de ayaktaki mantar için arttırılabilinir. Hatta kulak çubuğuyla direkt mantarın olduğu yere uygulanıp, kuruması beklenir ve durulanmaz.

Tırnak mantarı bitkisel 3 günde son

Elma sirkesi çok iyi bir anti bakteriyel ve anti septik olduğundan tırnak mantarı üzerinde iyileştirici etkisi oldukça fazladır. Tırnağa direkt olarak uygulanır. Kulak çubuğu ile uygularken dikkat edilmesi gereken husus ise; kulak çubuğunu batırdınız ve mantarın olduğu bölgeye sürdünüz, ardından tekrar sirkenin içine çubuğu batırmamanızdır. Çubuğu diğer tarafı ile elma sirkesine batırıp öyle uygulamalısınız. Alan büyükse birkaç tane kulak çubuğunu, kullanmak üzere yanınızda hazır bulundurun. Bunun yanında sirkenin organik olması, asiditesi bakımından çok önemlidir. Elma sirkesine batırmadan önce bir süre taze sıkılmış limon suyunda mantarlı tırnağı bekletmek sirkenin etkisini arttırır.

10- 15 gram Portakal nergisi (aynısefa), 1 bardak suda kısık ateşte kaynatın. Ilıdıktan sonra süzerek, bir kaba koyun. Mantarları bölgeyi suyun içine sokup 15-20 dakika bekletilir. Uygulama şekli ise; gün aşırı yani bir gün yapıp, bir gün yapmama şeklindedir.

Aynısefa Kreminin ve Bitkisinin Faydaları 

Çinko oksit mantarı yayılmasını önlerken, salisilik asit ise mantarı meydana getiren bakterileri öldürür. Karışımı hazırlamak için 2 kutu soğuk algınlığında kullanılan vicks krem, 1 kutu vazelin, 10 ar ml lavanta ve çay ağacı yağı,30 gr çinko oksit ve 20 gr salisilik asitten oluşur. Çinko oksit ve salisilik asit aktarlardan satın alınabilir. Vicks ve vazelini altından buhar verecek şekilde ben mari usulü eritin. Eridikten sonra uygun ölçüde bir kaba alınıp, lavanta ve çay ağacı yağı, salisilik asit, çinko oksit katılır. Karıştırılıp soğumaya bırakılır. Sabah ve akşam, temizlenmiş ve kurulanmış mantar üzerine sürülür.

Eşit miktarda karıştırılan zeytinyağı ve çay ağacı yağı sayesinde, başlangıç seviyesindeki tırnak mantarını giderilir.

Taze olarak toplanmış 3-4 dal dağ kekiğini 1 litre suda haşlayın. 10 dakika sonra kendi özünü bırakan kekiğin suyunu süzüp, ılıkken tırnağınızı bu suya batırıp, yarım saat bekletin. Kekik suyunu yapamazsanız, kekik yağı da kullanabilirsiniz.

Eczanede %40 oranda seyreltilmiş şekilde hazırlattığınız tca yani trikloroasetik, kulak çubuğu yardımıyla mantarın üzerine sürülür. Haftada 1, tırnak törpülendikten sonra uygulanırken, ete değmemesine dikkat edilmelidir. Durulanmaz. Daha sonra elma sirkesi kürü yapılabilir. En son, kendi hazırladığınız vicksli merhemi sürebilirsiniz.

Dilimlenmiş bir limon dilimi ile tırnak mantarının üzerini ovun. Başka bir dilimi ise mantarın üzerine sarıp, 20 dakika bekletin. Soğuk su ile durulayın. Kurulama işlemi kağıt havluyla yapın. Haftada bir mutlaka mantarlı tırnağınızı törpüleyin. Çıkan tırnağı kesip, kürlerin esas öze ulaşmasını sağlayın.

1 büyük fincan suya, 5 diş sarımsak koyup 20 dakika boyunca kaynatın. Ilık hale gelince süzüp, uygun bir kaba alarak, tırnak mantarı olan parmağınızı içine koyun. En az 15 dakika bu suda tırnağınızı bekletin. 1 ay boyunca bu kürü her gün taze demleyerek yapın.

Çok az su ve 1 çay kaşığı karbonatı karıştırın. Macun kıvamına geldikten sonra mantarlı tırnağınızı kaplayacak şekilde sürün. Hatta tırnakla et arasında boşluk olan yerin içine doğru bir kulak çubuğu yardımıyla itin. Yarım saat bekledikten sonra üzerine birkaç damla limon sıkıp kabarmasını bekleyin ve ardından durulayıp, iyice kurulayın.

tırnak mantarı tedavisi

 

Tırnak Mantarına Hangi Bitki İyi Gelir

Birer çay kaşığı beyaz sirke ve sarımsak yağı karıştırılarak, pamuğa emdirilir. Mantarlı tırnağın üzerine konulur. Bir gazlı bezle sabitlenip, en az 2 saat beklenir. Çorap giyip, gece boyunca da bu bandajla uyunabilir. Sabah bandaj çıkarılarak bölge durulanır. Ardından havlu kâğıt ile tırnak kurulanır.

Yılankökü denilen bir bitkiden elde edilen öz ise 3 günde bir uygulanmalıdır. İlk bir ay bu şekilde kullanıldıktan sonra, haftada 2, geçmezse de 3 kez olmak üzere ay içinde 1 kez kullanılır.

1 adet havucu rendenin küçük olan kısmıyla rendeleyin. İçine birer çay kaşığı tuz ve badem yağı katın. Karışımı gece yatmadan sorunlu tırnağın üzerine bir pamukla sürüp, gazlı bezle sabitletin. Sabah demlenmiş adaçayı ile kompres yaparak, bölgeyi temizleyin. Mantar geçene kadar her gün uygulayın.

1 yemek kaşığı kına, 1 tatlı kaşığı şap, 1 çay kaşığı deniz tuzu ve 1 çay kaşığı zeytinyağını az suyla karıştırarak sürebilecek bir kıvam elde edin. Mantarlı parmağa sürüp, gazlı bezle sararak etrafa bulaşmamasını sağlayın. Sabah ise sıktığınız limonun kabuğunun iç kısmıyla bölgeyi ovarak temizleyin. Daha sonra ılık su ile durulayıp, temizleyin. Havlu kağıt ile kurulamayı unutmayın. Günaşırı bu uygulamayı yapın.

Dr Feridun Kunak’ın tırnak mantarı için önerdiği kürde; öncelikle mantarın bulunduğu tırnak limonla iyice ovulur. 1 adet kuru incir ortasından açılarak içine 1 çay kaşığı kına konulur. Tırnağın üzerine gazlı bez yardımı ile tutturulup, üzerine çorap giyilir. Gece yatarken yaptığınız kürü temizlemek için, sabah kalkınca ılık su ile durulanır. Mantar geçinceye kadar 2 akşam ara verip tekrar yapılır. Eğer limon bulunmuyorsa, elma sirkesine mantarlı parmağı batırıp 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Dr Ahmet Maranki’nin tavsiye ettiği etkili tırnak mantarı kürü için; 1 litre kaynayan suyun içerisine 50 gr zeytin yaprağı atılıp 10 dakika demlendirilir. Uygun kaba ılıkken, süzmeden alınan zeytin yapraklı suyun içerisine, 2 çorba kaşığı kaya tuzu atılır. Karıştırılarak erimesi sağlanır. Tırnak mantarı olan elinizi veya ayağınız bu suyun içinde 25-30 dakika bekletilir. Diğer taraftan, ayrı bir kapta birer çay kaşığı sarı kantaron yağı ve çörek otu yağı karıştırılır. Üzerine birer çorba kaşığı sızma zeytinyağı ve sarımsak yağı eklenir. Sudan çıkınca kurulanan el veya ayakta bulunan tırnağın üzerine pamuğa emdirilip yağlı karışım sürülür. Mümkünse gece bu şekilde uyunur ya da tırnakta en az 2 saat kalması sağlanır. Soğuk su ile durulanır. Ardından kurulanır. Tırnaktaki mantar geçinceye kadar her gün uygulanır.

Şems Aslan’ın tırnak mantarı için önerdiği kür ise; çam ağacının iğne şeklinde olan yapraklarından yapılmaktadır. 2 su bardağı çam iğnesine ihtiyaç vardır. Ağzı kapanan küçük bir güveç kabının en altına, 1 su bardağı çam iğnesi yerleştirilir. Üzerine tereyağından parçalar keserek bir tabaka oluşturulur. Tereyağı tabakasının üzeri, yine 1 su bardağı çam iğnesi ile kaplanır. Güvecin üzerine alüminyum folyo kaplanıp, kapağı kapatılır. Önceden ısıtılmış 200 derece olan fırına güveç konulup 7-8 saat pişmesi beklenir. Kap ılındıktan sonra, ağzı açılıp içindeki su ağzı kapalı bir şişeye alınır. Her gün farklı bir kulak çubuğu ile bu su mantarın üzerine sürülür.

Tırnak mantarı için eczaneler ve kozmetik dükkanlarında satılan, çeşitli markaların tırnak mantarı giderici formüllü cilaları vardır. bunlar hem pratik hem de etkili çözümler sunar. Tırnağınız sadece sarı ve üzerinde çizgiler oluşmaya başlamışsa, bu tırnak mantarının başlangıç safhasıdır. Gerek bitkisel çözümler, gerekse bu cilalarla tırnak mantarından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Tırnak mantarı için üretilen bazı cilaların markaları ise; Scholl, excilor, urgo, nailexpert by wartner, venofamed, naloc sayılabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Tırnakta Sedef Nasıl Geçer?

Egzama Nasıl Geçer?

Tırnak Beyazlatmak İçin Neler Yapılır?

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

tırnak beyazlatma nasıl yapılır

Tırnak Beyazlatmak İçin Neler Yapılır

Ellerimizin ve ayaklarımızın güzelliğini ortaya çıkaran tırnaklarımızın bakımı oldukça önemlidir. Tırnakları kesme, şekil vermenin yanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir