arnavut kremi, arnavut kremi ne işe yarar

Arnavut Kremi

Arnavut kremi cilt beyazlatmak ve cilt lekelerini yok etmek için asırlardır kullanılan kremlerden biridir. Arnavut kremi adından anlaşıldığı gibi Arnavutların çok eski çağlardan beri kullandığı içeriğini sır gibi sakladığı harika kozmetik üründür. Halk arasında aklık kremi olarak bilenen bu krem cildi ak yani beyaz yaptığı için bu isimle anılmaktadır.

Osmanlı dönemimde balkan göçmenlerinin kullandığı bu krem günümüzde halen etkisi kaybetmeden kullanılmaktadır. Arnavut kremi alırken mutlaka içeriğinde civa olmayan kremler seçilmeli ve mümkün oldukça buna dikkat edilmelidir. Sizlere bu yazımızda arnavut kremi nedir, aklık kremi neye yarar, arnavut kremi nasıl yapılır, faydaları ve yan etkileri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Arnavut Kremi Nedir

Arnavut kremi diğer adı ile aklık kremi çok eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Eczanelerde satılmasına karşın reçete ile satılmayan bir kremdir.  Aklık kremi her cilt tipine uygundur. Cilt rengini açmak, yada ciltte bulunan renk tonu farklılıklarını gidermek için tercih edilen arnavut kremi ayrıca çiller, kahverengi lekeler, güneş lekeleri, sivilce izlerini geçirmek için en fazla tercih edilen bir kremdir.

Cilt lekelerini yok etmek için genelde kremler cildi soyarak cilt lekelerini yok eder. Arnavut kremi soyucu etkiye sahip bir krem değildir. Cildin alt tabakasına inerek cilde rengini veren pigmentleri onararak cildin yenilenmesini sağlar.

Gösterdiği etkiden dolayı kadınlar tarafından tercih edilen Arnavut kremi mutlaka alınırken civa içermeyen türleri seçilmelidir. Cildi beyazlatan kremlerin içerisinde gelende civa bulunmaktadır. Pek çok firma ürettiği Arnavut kreminin içerisinde civa olmadığını söylemiştir. Civa özellikle dişlerin kökten çürümesine ve ciddi sağlık sorunlarına neden olur.arnavut kremi nedir, arnavut kremi ne işe yarar

Arnavut Kremi Ne İşe Yarar

Aklık kremi olarak bildiğimiz arnavut kreminin şüphesiz en büyük faydası cilt rengi açmak ve cilt renk tonunu eşitlemektir. Arnavut kremi kullananlar ciltlerin kısa sürede açıldığını söylemişlerdir.

Arnavut kremini tercih eden esmer bayanlar düzenli kullanıma bağlı olarak kısa sürede ciltlerinin beyazladığını görebilirler. Özelikle cildi hem esmer hemde lekeli olanlar düzenli olarak aklık kremi kullandıklarını kısa sürede etkili sonuç almaları mümkün.

Cilt lekelerini, çiller ve kahverengi lekelerini yok etmek için kullanıldığında kısa sürede bu sorunların ortadan kalkmasını sağlarken cilde bakım yaparak cildin kendini yenilemesini sağlar.

Aklık kremi ölü hücreleri yok ederek cildin kendini yenilemesi sağlar. Yaşlanma etkilerini ve kırışıklıkları yok eder. Cildin alt tabasında bulunan lekelerin yok edilmesi için genelde Arnavut kremi kullanılır. Genelde derinin alt tabakasında bulunan lekelerden kurtulmak zordur, bu türden lekeleri yok eden en iyi krem kesinlikle Arnavut kremidir.

Arnavut Kreminin Cilde Faydaları

Arnavut kremi cilde faydalarını aslında size yazı içerisinde kısaca anlatmaya çalıştım. Cilde faydaları bulunan aklık kreminin etkisi göstermesi için mutlaka düzenli kullanılması çok önemlidir.

 • Arnavut kremi cildin renk tonunu eşitler
 • Aklık kremi cilt lekelerini yok eder
 • Arnavut kremi cilt beyazlatma konusunda çok etkilidir
 • Hücreleri onarır ve yeni hücre oluşumunu destekler
 • Cildin nemli olmasını sağlar
 • Her cilt tipine uygundur
 • Sivilce ve sivilce izlerine iyi gelir
 • Güneş yanıkları ve güneş lekelerini yok eder
 • Kırışıklık karşıtı etkisi vardır

Arnavut Kremi Cilde Zarar Verir Mi

Sizlere Arnavut kreminin faydaları hakkında bilgi verdim ama aklık kremi aslında ciddi zararları ve yan etkileri olan bir kremdir. Genelde ev yapımı arnavut kremlerinin zararları olmamasına karşın fabrikasyon üretilen kremlerin ciddi zararları ve tehlikesi vardır. Arnavut kremi alırken mutlaka ev yapımı olanları almalısınız yada evde kendiniz bu kremi yapmalısınız.

Dünya Sağlık Örgütünün kesinlikle civa içeren kremleri kremlerin kullanılmaması gerektiği yönünde açıklaması bulunmaktadır. Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalara göre renk açıcı kremler ciddi oranda civa içermektedir. Bir krem eğer civa içeriyorsa bu kremlere aklık kremi denildiği bilinmektedir.

Civa içeren kremleri 2 ay ve daha fazla kullananlar hastalar ciddi oranda böbrek sorunları, diş köklerinde çürüme ve çocuklarda gelişim bozukluğu gözlemlenmiştir. Ayrıca civa yükseliği şikayeti ile başvuranlara ilk sorulan soru aklık kremi yada Arnavut kremi kullandınımız sorusudur.

Arnavut kremi Candan Erçetin ile özdeşleşmesinin en büyük sebebi kendisinin Arnavut olmasından dolayıdır ama ünlü sanatçı asla Arnavut kremi dışarıdan almadığı ve evde kendisi kendisinin hazırladığı bilinmektedir. Sizlerde evde doğal ve gerçek Arnavut kreminizi yapmanız mümkün. Hem civa içermeyen hemde gerçek bir krem olan aklık kremi kendinizi yaparak gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

arnavut kremi cilt lekeleri, arnavut kremi

Arnavut Kremi Nasıl Yapılır

Gerçek ve organik arnavut kremini hem bulmak zor hemde fiyatı yüksek olasından dolayı çoğu bayan ya alamamaktadır yada bulmakta zorlanmaktadırlar. Evde arnavut kremi yaparak cilt lekelerinden ve cilt sorunlarında kurtulmanız mümkün. Ayrıca civa içermeyen arnavut kremi hem daha sağlıklı hemde daha zararlı olduğundan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Arnavut sanatçı Candan Erçetin cildin beyaz olmasını bu kreme borçlu olduğunu unutmayın.

Evde Arnavut Kremi Nasıl Yapılır

Arnavut kremi evde yaparak cilt lekelerinden ve çillerden kurtulmak için sizlere vereceğim malzemeleri hazırlayarak düzenli olarak kullanmanız yeterli.

Arnavut Kremi Malzemeleri

Lanolin
Vazelin
Beyaz Kil
Arbutin Yağı
Neven Yağı
Portakal Suyu

Hazırlanışı ve Cilde Uygulanışı

İlk olarak lanolin ve vazelin eritilir, eritilen bu karışımı 2 yemek kaşığı portakal suyu ve kil eklenerek iyice karıştırılarak kıvam alması sağlanır. Son olarak hazır olan karışıma Arbutin Yağı ve Neven Yağı eklenerek cam kavanoza eklenir ve soğuması için bekletilir. Artık kremimiz hazır dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

arnavut kremi, arnavut kremi ne işe yarar

Arnavut Kremi Nereden Alınır

Arnavut kremini eczanelerden, kozmetik mağazalardan, e ticaret sitelerinden ve bu işi yapan kişilerden almanız mümkün. Hatta evde kendi hazırladıkları aklık kremini sosyal medyada satan pek çok kişi bulmak mümkün. Burada önemli olan husus aklık kremi ev yapımı olmalı ve güvenilir yerden alınmalıdır. Kesinlikle bilmediğiniz ve içeriğinde civa olan kremleri sakın olmayın. Hatta bazı firmalar kremini içeriğinde civa olmadığını iddaa etmelerine rağmen daha etkili olması için civa koydukları bilinmektedir.

Arnavut Kremi Nasıl Kullanılır

Aklık kremi günlük normal krem gibi kullanılan bir kremdir. Gündelik hayatınızda ihtiyacınız olduğunda bu kremi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cilt yüzeyine haricen sürülen bu krem hakkında genelde merak edilen bir sorusu ise arnavut kremi yüze sürülür mü sorusudur. Aklık kremi yüz dahil bütün sorunlu bölgeye sürülmesinde bir sakınca yoktur. Kremin kullanım şekli ise;

 • Günde bir defa kullanılması yeterlidir
 • Her gün aynı saate kullanmaya özen gösteren
 • Temiz cilde az miktarda sürülür
 • İyice emilmesi için belli bir süre ovalamanız yeterlidir
 • Kremi sürdüğünüz yere en az 2 saat boyunca su değmemesi gereklidir.

Aklık kremini kesinlikle yüzünüze sürdükten sonra eşit miktarda sürmeye özen gösterin belli bir bölgede kullanmak yüzün bir bölümde beyazlaşmaya neden olurken diğer bölgenin koyu görünmesine neden olur.

Arnavut Kremi Hakkında Bütün Sorular

Sizlere arnavut kremi hakkında aklınıza takılan bütün soruları cevaplamaya çalışacağım.

Aklık kremi etkisini ne zaman etkisi gösterir

İlk bilmeniz gereken husus arnavut kremi düzenli kullanıldığında etkisi gösteren bir kremdir. Düzenli kullanıma bağlı olarak 1 ay içerisinde ilk etkisi gösteren aklık kremi 2 ay sonunda değişiklik daha belirgin olurken kesin sonuç ise 4 ay sonunda görülür.

Arnavut kreminin içerinde civa var mı

Arnavut kremini içerisinde normalde civa olmaması gerekmektedir. Kremin içerisinde civa olup olmadığınızı anlamanız mümkün değil. Güvenilir yerden orjinal arnavut kremi alarak civasız krem kullanabilirsiniz.

Orjinal arnavut kremi nereden alınır

Aranavut kremi güvenilir ve bilindik yerden almak çok önemlidir. Kesinlikle civasız arnavut kremi almak için eczaneler güvenilir kişiler ve yerler seçilmelidir. Evde bu kremi yapan kişileri bulmak ve bu kişilerden almak mümkündür.

İbni sinanın arnavut kremi tarifi

İbni Sina’nın özel olarak formül ettiği bu krem dönemin saraylı kadınları tarafından en çok kullanılan kremlerden biridir.

Arnavut kremi eczanelerde bulunurmu

Arnavut kremini bütün eczanelerden bulmanız mümkün ama eczaneden almanız kremin güvenilir ve civasız olduğu anlamına gelmez.

İbrahim saraçoğlu arnavut kremi

İbrahim Saraçoğlu katıldığı pek çok tv proramında kremin çok etkili olduğunu lekeleri ve cilt sorunlarını kısa sürede geçirdiğini söylemiştir.

Arnavut kremi cildi ne kadar sürede beyazlatır

Arnavut kremi düzeli olarak kullanıldığında 2 ay içerisinde etkili sonuç vererek cildin 4 tona kadar renginin açılmasını sağlar.

Arnavut Kremi Kullananlar

Sizlere için sosyal medya, forum ve sözlükten yapılan yorumları derlemeye çalıştım. Genelde yapılan yorumlarda Arnavut kremi kullanalar genelde kremi çevresinden duyarak ve tavsiye üzerine aldıklarını söylemişlerdir. Kremi etkili bulan kadar işe yaramıyor diyenlerde sıklıkla yorumlarını dile getirmiştir. Sıklıkla cilt beyazlatmak için tercih edenler arnavut kremi genital bölge beyazlatma işleminde işe yaradığını sıklıkla sormaktadır. Aklık kremi almak isteyen pek çok kişi kremin civa içermesinden dolayı kullanmaktan çekinirken aklık kremi bilindik yerden almak isteyeler bu konuda sıklıkla araştırma yapmaktadır.

Aklık kremi doğum lekelerini ve benleri yok etmez sadece sonradan oluşan lekeleri, çilleri ve cilt sorunlarını geçirir. Arnavut kremi yan etkileri olmayan bir krem olmasına karşın hamileler ve emziren annelerin kullanılması pek tavsiye edilmez.

Sizlere bu yazımızda arnavut kremi nedir, aklık kremi ne işe yarar, nasıl kullanılır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde konu hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Makat Çatlağı Kremi

Makat Çatlağı Kremi Olarak Kullanılabilecek Merhemler

Anal fissür, anal bölgede ağrı ve acının yaşanmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Genelde makat çatlağı …

bir yorum

 1. Aygül Tunç

  İyi akşamlar tarifi nereden buldunuz acaba evde yapmayı düşünüyorum da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir