Egzama Kremleri

Egzama insanlar arasında en çok yaşanılan cilt problemlerinden biri. Kaşıntı olarak ortaya çıkan bu cilt rahatsızlığı kremlerle önlenebilse de, bazen daha etkili sonuçlar isteniyor ve en iyi egzama kremi aranmaya başlanıyor.

Egzama kremleri olarak şu an piyasada birçok ürün bulunuyor. Ancak en iyi egzama kremi hangisi, etkili egzama kreminin adı nedir bu cilt problemini yaşayanların ortak cevap aradığı sorular.

Egzamaya iyi gelen kremleri sizler için toparlayıp araştırdık. Egzama kremleri nelerdir, en iyi egzama kremi hangisidir sorularınızın cevapları yazımızın alt kısmında.

Egzamaya İyi Gelen Kremler

Oldukça sıkıntılı bir cilt hastalığı olan egzamanın krem seçiminde mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Kesinlikle bulaşıcı olmayan bu hastalığın size uygun bir kremle tedavi edilmesi gerekir. Egzama tedavisinde genel olarak doktor tarafından ilk önerilen ilaç egzamayı geçirir. Ancak ne yazık ki bu şekilde sonuçlanmayan tedaviler de var.

Egzama kremleri ikiye ayrılmaktadır. İçinde kortizon bulunan kortizonlu egzama kremleri ve içinde kortizon bulunmayan kortizonsuz egzama kremleri. Ciltte kuruluk meydana getirip pul pul dökülmesine neden olan bu hastalığın kremleri genel olarak kuruluğu ciltten uzaklaştıran yani yağlı kremlerdir.

Egzama kremlerini kullanmadan önce kesinlikle egzamanın neden meydana geldiğini bilmek ve ona göre bir ilaç seçimi yapmak gerekir. Bu yüzden de egzamanızın sebebini bilmemeniz egzamanızı geçirmek için yanlış kremler kullanmanıza neden olabilir. En iyi egzama kremi markaları ise şöyledir;

Aynısefa Kremi

Aynısefa egzama kremi adını üretildiği aynısefa bitkisinden alır. Bu bitki ile yapılan krem cilt kuruluğunu yok ettiğinden egzamanın oluşumunu da engeller.

Egzama tedavisinde sıklıkla kullanılan krem sadece egzama değil, sivilce, kaşıntı ve kabarıklar, sedef gibi cilt sorunlarında da kullanılmaktadır.

Kortizonsuz egzama kremleri arasında yer alan aynısefa kremi, hassas ve kuru ciltler için kullanıma uygundur.

Egzama tedavisinde kaşıntıyı yok eden, iltihabı ve yaraları iyileştiren aynısefa kreminin fiyatı 15 TL ile 35 TL arasında değişmektedir.

 

Momecon Krem

Kaşıntı, deri döküntüsü ve vücut kızarıklığı gibi cilt problemlerinde kullanılan momecon krem, saçlı kafa derisinde meydana gelen kuru ve kaşıntılı egzamanın tedavisinde doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilir.

Sedef ve egzama tedavisinde oldukça sık kullanılan Momecon krem, kısa sürede etkili sonuçlar doğurur. Kullananların da memnun kaldığı Momecon kremin fiyatı 7,35 TL’dir.

Momecon Krem Fiyatı

MOMECON %0.1 pomad 30 gr 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Mometazon Furoat 7.35 TL
Geri Ödeme Kodu A09372 6.89 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 7.35 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 6.98 TL
Ruhsat Sahibi Firma Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

 

Ketoral Krem

Egzamanın yanı sıra ciltte meydana gelen döküntü ve mantar gibi rahatsızlıkların da tedavisinde kullanılan ketoral krem, derinin üst tabakasında oluşan kaşıntı ve yanmayı hızlı bir şekilde tedavi eder.

Özellikle saç egzamasını geçiren krem olarak bilinen ketoral krem, saç egzaması üzerinde oldukça etkilidir. Kremin ayrıca şampuan çeşitleri de bulunmaktadır.

Egzamanın yanı sıra mantar tedavisinde sıklıkla kullanılan bu krem, sürüldüğü andan itibaren yara ve kaşıntı ile etkileşime geçer. Böylece kaşıntı, deri döküntüsü ve kızarıklığı ortadan kaldırır. Ketoral kremin fiyatı ise 7.90 TL’dir.

Ketoral Krem Fiyatı

KETORAL % 2 40 gr krem 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Ketokanazol 7.95 TL
Geri Ödeme Kodu A04288 7.30 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 7.90 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 7.45 TL
Ruhsat Sahibi Firma Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

 

Bepanthol Sendirem Kaşıntı Kremi

Hemen hemen her cilt rahatsızlığının tedavisine karşı ilaç üreten Bepanthol, sendirem kaşıntı kremi ile de kaşıntıyı yok ediyor.

Kortizonsuz olan bu krem, sürüldüğü andan itibaren etkisini gösteriyor. Pepanthol sendirem kaşıntı kremi kullananlar kremin sürüldüğü andan itibaren işe yaradığını ve etkili bir krem olduğunu forum sitelerinde dile getirmişler.

Egzama sebebiyle oluşan kaşıntıları 30 dakika içerisinde geçiren bu krem, etkisini 24 saate kadar korumaktadır. Cilde yan etkisi olmayan bu krem bebek ve çocuklarda kullanılabilen egzama kremi olarak da hatırlayabilirsiniz.

Kortizon bulundurmayan Bepanthol Sinderm kaşıntı kreminin fiyatı 15 TL’dir.

 

Advantan Krem

En çok satılan egzama kremleri arasında bulunan Advantan Krem, başta egzama olmak üzere derinin üst tabakasında oluşan kaşıntı ve kızarıklıklara da iyi gelmektedir.

Temas ve alerjik nedenli deri iltihaplı egzamalarda, akıntılı egzamalarda, alerjik deri iltihabında, çocuk egzamasında, bacaklarda varise bağlı oluşan egzamalarda, kızarık deri üzerinde meydana gelen sarı, hafifçe yağlı ve kuru kabuklu döküntülerin tedavisinde, ani gelişen ve sinirsel olaylara bağlı olan egzamaların tedavisinde kullanılmaktadır.

Saçla görülen egzama yağlı egzama türünden olduğundan bu egzamanın tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Advanten kremin fiyatı 9.20 TL’dir.

Advantan Krem Fiyatı

ADVANTAN 30 gr krem 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Metilprednizolon Aseponat 9.20TL
Geri Ödeme Kodu A00404 8.48 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 9.20 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Portekiz ] 8.86 TL
Ruhsat Sahibi Firma Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti.

 

Hipokort Krem

Kuru cilt yüzeyinde oluşan egzamaya iyi gelen hipokort krem, doktorların sıklıkla reçete ettiği egzama kremleri arasındadır. Kızarıklığı geçiren ve cilt kuruluğunu yok eden bu krem kaşıntıyı da geçirerek problemi ortadan kaldırır.

Kortizonlu egzama kremleri arasında yer alan hipokort krem, mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Deri üzerinde kimyasallardan dolayı meydana gelen egzamalara karşı kullanılan bu krem, özellikle kozmetik ürünler, temizlik malzemeleri ve kimyasallar ile temas sonucunda oluşan egzamalara yönelik kullanılmaktadır.

Hipokort krem yan etki bakımından ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle de doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmaması gerekir. Hipokort kremin fiyatı ise 8.89TL’dir.

Hipokort Krem Fiyatı

HIPOKORT %0.5 30 gr krem 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Hidrokortizon Asetat 8.89 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 8.89 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 8.35 TL
Ruhsat Sahibi Firma Orva İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş.
ATC Kodu D07AA02

 

Dermatop Krem

Kaşıntı geçirici özelliği ile bilinen Dermatop krem, egzama tedavisinde sıklıkla kullanılır. içersisinde bulunan etken madde sayesinde akıntıyı, iltihabı ve kaşıntıyı giderir.

Dermatop krem tüylenme yaptığından doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır. Tüy köklerini besleyen Dermatop kremin fiyatı 15.15 TL’dir.

Dermatop Krem Fiyatı

DERMATOP 2.5 mg 30 gr merhem 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Prednikarbat 15.15 TL
Geri Ödeme Kodu A02230 13.23TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 15.15TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 13.48 TL
Ruhsat Sahibi Firma Sanofi Sağlık Ürünleri Ltd.Şti

 

Sudocrem

Yanık, yara, sivilce, egzama ve cilt lekelerinde sıklıkla kullanılan Sudocrem, erkeklerin günlük bakım kremleri arasında da yer alabiliyor.

Bebeklerde pişik kremi olarak da kullanılan krem, yetişkinlerde egzama kremi olarak kullanılmaktadır. Cildi nemlendirici etkisiyle bilinen bu krem, kaşıntıyı yok ederek egzamanın ilerlemesini sağlıyor.

Kaşıntıyı gidererek cildin rahatlamasını sağlayan bu krem, sürüldüğü bölgede koruyucu bir tabaka da oluşturuyor. Bütün eczanelerde ve internet üzerinde satılan Sudocrem fiyatı 20 ile 35 TL arasında değişen bir fiyat olarak satışa sunuluyor.

 

Dermovate Krem

Etkili egzama kremleri arasında yer alan Dermovate krem, kaşıntıyı, kızarıklığıve egzamayı geçirmede sıklıkla kullanılmaktadır. Kronik egzama gibi birçok egzama türünde kullanılabilen bu krem reçete ile alınmaktadır.

Sürüldüğü andan itibaren cilt yüzeyi ile etkileşime geçen bu krem, egzamanın yanında mantar ve pişik için de sık sık kullanılmaktadır. Dermovate krem tüylenme yaptığından mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Dermovate kremin fiyatı 13.50 TL’dir.

Dermovate Krem Fiyatı

DERMOVATE % 0.05 50 gr merhem 2017 YILI FİYATLARI
Etken Madde Klobetazol Propiyonat 13.50 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 13.50 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 12.05 TL
Ruhsat Sahibi Firma Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş
ATC Kodu D07AD01

 

Eumovate Krem

Kaşıntılı egzamanın tedavisinde sıklıkla kullanılan Eumovate merhem, egzamanın olduğu bölgeye ilk zamanlar düşük dozda sürülse de sonraları dozu yavaş yavaş artırılan bir kremdir.

Eumovate krem yan etkileri çok sık görülmesine rağmen etkili olduğundan dolayı doktorlar tarafından sıklıkla verilmektedir. Yüz ve göz çevresine uygulanmaması gereken bu krem, kortizonlu bir kremdir. Eumovate krem fiyatı ise 14.21 TL’dir.

Eumovate Krem olarak da piyasada bulabilirsiniz. İkisi de aynı işlemi yapmaktadır.

Eumovate Krem Fiyatı

EUMOVATE % 0.05 50 gr krem 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Klobetazon Butirat 14.21 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 14.21 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Yunanistan ] 12. 95 TL
Ruhsat Sahibi Firma Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş
ATC Kodu D07AB01

Egzama Nasıl Geçer?


Kortizonlu ve Kortizonsuz Egzama Kremleri

Egzama kremleri kortizonlu ve kortizonsuz olarak ayrılmaktadır. Sizlere daha çok yardımcı olmak için kortizonlu ve kortizonsuz kremleri listeleyeceğiz.

Kortizonlu Egzama Kremi İsimleri

Egzama hastalığı iyice ilerlemiş ve kronikleşmiş kişilerde kullanılan kortizonlu kremler, egzama kontrol altına alındığı andan itibaren kullanımı kesilmelidir. Kortizonlu kremler doktor tarafından nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanılmalıdır.

Kortizonlu egzama kremleri;

 • Eumovate Krem
 • Dermovate Krem
 • Hipokort Krem
 • Advantan Krem
 • Ketoral Krem
 • Memocon Krem

Kortizonsuz Egzama Kremleri

Kortizonsuz egzama kremleri genel olarak kontrol altına alınmış egzama hastalığının tedavilerinde kullanılır. İçerisinde kortizon bulunmayan kremler düzenli kullanıldığı zaman kaşıntı ve tahrişi engelleyip egzama oluşmasının önüne geçer.

Kortizonsuz egzama kremleri;

 • Aynısefa Kremi
 • Sudocrem
 • Dermotop Krem
 • Bepanthol Sensiderm Kaşıntı Giderici Krem

Yüzdeki Egzamaya Ne İyi Gelir

Yüzdeki egzamaya ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu diye internet üzerinden aratan bir çok kişiye önerebileceğimiz en basit şey yüzdeki egzamaya iyi gelen kremler olacaktır.

Yüzdeki egzama bitkisel tedavi yöntemleri de bulunan yüzdeki egzama için, mutlaka doktora gidip ilaç tedavisi ile sonuca ulaşmanız gerekmektedir. Egzama hastalığı hafife alınacak bir hastalık değildir. Egzama bulaşıcı değildir. Ancak ciddi anlamda rahatsız edici bir hastalıktır. O yüzden doktora gidip size en uygun kremi verip tedavinizin en kısa sürede tamamlanmasını sağlayacaktır.

Eldeki Egzamaya Ne İyi Gelir

Eldeki egzamaya kesin çözüm olarak doktorunuzun size önereceği ilaçları kullanmanız olacaktır. Eldeki Egzama çeşitleri ilerlemiş olabilir. Bu da elleriniz istediğiniz şekilde kullanmanızı engelleyecektir.

Eldeki egzama için sabun piyasada bulunmaktadır. Ancak içerisinde herhangi bir kimyasal olmamasına dikkat edin.

Vücudun bütün gölgelerinde bulunabilen egzama, el parmaklarınızın aralarında oluşacağı için kaşıması ve ulaşması oldukça zordur. Bu da size çok fazla rahatsızlık verecektir. Eldeki egzamayı geçirmek için tahriş etmeyen sabun ve nemlendirici kullanmanız gerekmektedir.

Elleriniz genelde nemli tutun. Mutlaka nemlendirici kullanın ve bunu kendinize alışkanlık haline getirin. Ev temizliği sırasında kimyasallardan kesinlikle uzak durun ya da kullanmanız gerekiyorsa temizlik eldiveni kullanarak temizliğinizi yapın.

Bu yazımızda sizlere egzama kremleri, egzamaya iyi gelen krem isimleri hakkında bilgi vermeye çalıştık.
Sizlere önereceğimiz en basit yöntem doktorunuza gitmeniz olacaktır. Doktorunuz size en uygun krem veya ilacı verecektir.

Egzama kremlerini eczanelerden temin edebilmekte olup, kesinlikle doktor tavsiye etmeden kullanmayınız.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Makat Çatlağı Kremi

Makat Çatlağı Kremi Olarak Kullanılabilecek Merhemler

Anal fissür, anal bölgede ağrı ve acının yaşanmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Genelde makat çatlağı …

bir yorum

 1. Fatih Hüner

  Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok güzel. Sizi yakından takip ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir