Et Beni Bitkisel Tedavi

Et benlerinin hemen hemen hepsi zararsızdır. Sadece estetik olarak güzel durmaz ve bu yüzden de probleme neden olurlar. Et benlerini medikal yollarla yok etmek mümkün. Ancak et beni bitkisel tedavi yöntemleri de var.

Tıbbi olarak melanositik nevüs olarak tanınan benler, melanositik toplanması sonucu deri üzerinde meydana geliyor. Bu toplanma sonucunda renk de değiştirebilen benler ten renginin yanı sıra siyah veya kahverengi de olabiliyor.

Et Beni Neden Olur?

Et benleri çoğunlukla 20-30’lu yaşlardan sonra meyana geliyor. Molanositik toplanması sonucu oluşan bu benler genetik faktörlerden dolayı, hormonal dalgalanmalardan dolayı, aşırı güneş ışığına maruz kalmaktan dolayı meydana geliyor. Bazıları zaman içerisinde kaybolup gitse de bazıları kalıcı oluyor. Bu denenle de kalıcı olan benler için ise et beni tedavi yöntemleri araştırılıyor.

Et benlerinizin çapı, sınırı ve rengi gibi özelliklerini tarifleri uygulamadan önce kontrol etmeniz gerekir. Hiçbir müdahaleniz olmadan et benleriniz şekil ve renk değiştiriyorsa bu benleriniz kanser belirtisi olabilir. Böyle benlerinize hiçbir müdahalede bulunmadan doktora başvurun. Kanser olabileceğini düşündüğünüz hiçbir bene dışarıdan bir müdahalede bulunmayın.

Et Beni Bitkisel Tedavisi

En beni bitkisel tedavisi yöntemleri bulunmaktadır. Sadece cerrahi yöntemlerle değil de bitkisel yollarla tedavi etme yöntemleri de vardır. Et beni bitkisel çözüm yöntemlerini sizler için araştırıp bir araya getirdik.

Sarımsak

Et benlerini yok etme yöntemlerinden en etkilisi sarımsaktır. Sarımsağın içinde pigment üreten ve hücre kümelerini yıkıcı enzimler bulunmaktadır. Sarımsakla et benini yok etmek için önce taze sarımsağı iyice ezin ve et beninin üzerine sürün. En az 4 saat veya bir gece boyunca bekleyin. Yalnız sürdükten sonra üstüne bandaj kapamayı unutmayın.

Bu işlemi birkaç gün boyunca her gün uygulayın. Sarımsağın içinde bulunan enzimler sayesinde kısa sürede et benini yok etmeyi başarabilirsiniz. Bu yöntem ile ilgili en olumlu sonuçlar 5 günlük bir uygulamayla sonuç vermektedir.

Elma Sirkesi

Hemen hemen her şeye iyi gelen elma sirkesi et benini yok etmek için de sıklıkla kullanılıyor. İçinde bulunan asidik yapı et beninin düşmesini sağladığından en çok et beni yok etme yollarından biridir.

Et Beni Tedavisi

Elma sirkesine bir pamuğu batırdıktan sonra et beninin üzerine yerleştirin. Bir tıbbi bant yardımıyla veya bandajla da üzerini kapatın. Ardından gece boyunca orda kalmasını sağlayın. Hemen hemen 10 gün kadar bu işlemi tekrarlayın. Elma sirkesi ile et benini düşürün.

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı et benlerinizin yumuşamasını ve kenarlarının gevşemesini sağlayarak et beninin düşmesini sağlar. Keten tohumu ile et beni düşürmek için keten tohumunu ezin ve içerisine bal ekleyin. Bu ikili karışımı bir macun kıvamına getirene kadar karıştırın.

Elde ettiğiniz bu macunu et beninin üzerine sürün ve ardından en az 1 saat kadar bekleyin. Bu tarifi günde birkaç kez olacak şekilde birkaç hafta boyunca her gün uygulayın.

Hint Yağı

Siğilleri geçirme yollarından biri olan hint yağı, et benlerinden kurtulmak için de kullanılıyor. İz bırakmayan bir yöntem olması dolayısıyla da fazlasıyla tercih edilir.

Hint yağı ile et benini düşürmek için bir tutam karbonatı ve birkaç damla hint yağını karıştırın. Bu yaptığınız karışımın içine aspirin de ekleyebilirsiniz.

Elde ettiğiniz bu karışımı nazikçe benin üzerine sürün. Kendiliğinden kuruyana kadar birkaç saat açık bırakın. Yaklaşık bir ay boyunca günde iki kez olmakla beraber bu uygulamayı tekrarlayın.

Ananas Suyu

Pigmentasyonu azaltmasıyla bilinen ananas suyu, benin görünümü hafifleştiriyor ve beni daha az belirgin hale getirmekte yardımcı oluyor. Bir pamuk yardımıyla yapacağınız formül ile beninizin daha az belirgin olmasını sağlayabilirsiniz.

Ananas suyu ile et beni yok etmek için bir pamuğu taze ananas suyuna batırın. Ardından da benin üzerine uygulayın. Birkaç gece boyunca veya kuruyana kadar bu kısmı açık bırakın. Beniniz soluklaşana kadar günde birkaç kez olarak uygulayın. Birkaç hafta boyunca uygulamaya devam edin.

Greyfurt Çekirdeği Özü

En iyi et beni düşürme yollarının arasında greyfurt çekirdeği özü ile yapılan tarif yer alıyor. Flavonoidler ve e vitamini açısından oldukça zengin olan greyfurt çekirdeği özünün bir damlasını et beninizin olduğu yere uygulayın.

Bu uygulamanın ardından da gazlı bez veya bir bandaj yardımıyla örtün. Biraz bekledikten sonra bandajı çıkartın ve birkaç saat boyunca açık olarak bekletin. Bu işlemi günde 2-3 kez uygulayarak bir ay boyunca tekrar edin.

Soğan Suyu

Katı meyve sıkacağı yardımıyla veya rende yardımıyla bir soğanı ezerek süzgeçten geçirin. Elde ettiğiniz soğan suyunu et benlerinin üzerine sürün ve yarım saat bekleyin. Ardından da ılık su ile yıkayın. Bunu haftada 2 veya 3 kez uygulayın.

Soğan suyu ile et beni düşürmenin farklı bir yolu daha var. Eşit miktarda aldığınız soğan suyunu ve elma sirkesini karıştırın. Bu suya bir pamuk batırın ve batırdığınız pamuğu et beninizin üzerine koyun. Her gün, günde bir kez et benleri yok oluncaya kadar uygulayın.

Buhur

Buhur çok bilinen bir yağ olmamasına rağmen, et beni üzerinde büyük etkiye sahip. Esansiyel bir yağ olan buhur, et benini katman katman kurutarak ortadan kaldırıyor.

Buhur ile et beni tedavisi için buğur yağını et beni üzerine sürün ve birkaç saat bekleyin. Birkaç defa uygulayarak birkaç hafta boyunca bu yöntemi uygulayın. Et beninin izinin kalmaması için et beni yok olduktan sonra da birkaç gün tedaviyi uygulamaya devam edin.

Aloe Vera

Cilt üzerindeki etkisi tartışılmaz olan aloe vera, et benleri üzerinde de oldukça etkili. Benlerin kaybolmasına ve silikleşmesine çözüm olarak kullanılan aole verayı beninizin üzerine uygulayın ve bir pamuk yardımıyla da sabitleyin.

Tamamen emilmesini sağlayana kadar yani hemen hemen 3-4 saat boyunca bekleyin. Bu tarifi günde 2 ya da 3 kez olarak bir ay boyunca tekrarlayın.

Et Beni Nasıl Düşer?

Et beni bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsettiğimiz gibi şimdi de et beni nasıl düşer sorusuna yanıt verelim.

Et beni düşüren ilaçlar piyasada çok fazla bulunabilir. Hatta piyasaya sahte et beni düşüren ilaç da sürebilirler. Gerçek bildiğiniz ilaçların sahte çıkmasına karşın et beni bitkisel tedavisine başvurmanız gerekmektedir.

Et beni düşürmek ile et beni koparmak bu ikisini kesinlikle karıştırmayın. Hatta et benini yolmak bile karıştırılabiliyor. Et benini koparmak ve et benini yolmak ilerleyen yıllarda cilt kanseri durumuna kadar gidebilmektedir.

Evde et beni tedavisi bilinçsizce yapılırsa çok tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Hatta yararından çok zararı bile olabilir.

Et benini düşürmenin medikal yöntemleri de bulunmaktadır. Et beni alma yöntemleri;

  • Enjekte ile alma yöntemi
  • Ameliyat ile et beni alma
  • Buharlaştırma yöntemi
  • Radyo frekans yöntemi
  • Dondurma yöntemi
  • Lazer tedavisi

Yukarıdaki sayılan yöntemler uzman doktor tarafından yapılmaktadır. Kesinlikle kendiniz bu yöntemleri denemeyin.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Paraben Nedir?

Eritretin Jel


 

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Cilt Bakımı Güzel ve genç bir cilde sahip olmak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken durumlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir