Evde Doğal Saç Boyası Yapımı

Hamilelik, çeşitli cilt sorunları, kimyasal boyaların saça verdiği zarardan kaçınmak isteyenler saçlarına kolaylıkla evde yapılan boyalarla renklendirebilirler. Renk açmadan, koyu renklere ve beyaz kapamada etkili doğal boyalar için evde bulunan ya da aktarlardan satın alabileceğiniz birkaç malzeme ile kolaylıkla istediğiniz rengi elde edebilirsiniz. Uygulama kolaylığı, ayrıca doğal boyanın saçta etkisiz hale gelmeye başladığında, sadece dipten değil, saçın genelinde kendini hissettirmesi ile size uygun karışımı hazırlayıp, saça istenilen sıklıkla uygulanabilirler. Saçlara güzel renkler vermenin yanında besleyerek güzelleştirir.

Doğal saç boyasını saça uygulamak için, kimyasal boyalı saçınız var ise en az 2-3 ay geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Her tarif ve her saç türü için farklı etkileşim süreci içerebilir. Bunun için ilk kez saça renk vermese bile ikinci veya üçüncü uygulamada renk değişimi kendini gösterecektir. Tüm tarifleri istediğiniz rengi elde edinceye kadar haftada bir uygulayabilirsiniz. Karışımları hazırlarken tahta kaşık kullanımı önemlidir. Metal kaşıklar bazı içerikleri bozabilmektedir. Çoğunlukla elle saça uygulanabilirler fakat kıvamı daha az olanlar fırça ile saça sürülmelidir.

Evde Doğal Saç Boyası Hazırlama

Kestane-siyah saçlar için beyaz kapama ve renk vermek için:

2 Patlıcan kabuğu, yarım nar içi, 1 adet kırmızı pancar, yarım kırmızılâhana parçaları, 5-6 adet soğanın kabukları, 5-6 adet ceviz yaprakları veya zeytin yaprağı tencerenin içine konulur. Rengi sabitlemek için bir tutam adaçayı, bir tutam tarçın, 3-4ceviz içi ve kabuğu veya 1 tutam karanfil kullanılır. Renk sabitlemek için olan malzemeler bir tülbent içine konularak bohça haline getirilir. Saç uzunsa 3-4 bardak, saç kısaysa 1-2 bardak su da tüm karışım haşlanır. Daha iyi sonuç için karışım saça sürülmeden 1 gece bekletilir. Tülbentte sarılıp bohça yapılan bitkiler karışımın içinden çıkarılır. Diğer tüm kalan malzeme blendardan geçirilir. Mama kıvamına gelince saçlara sürülür. 3-4 saat beklettikten sonra saçlar yıkanır. Saça sürerken, bir boya fırçası ya da tutam tutam ayırıp saça sürerek yedirebilirsiniz.

Evde saç boyası hazırlama,, evde saç boyası yapımı

 

Evde Doğal Saç Boyası Hazırlama Kızıl

Kızıl saçlı olmak istiyorsanız; 5-6 adet kırmızı soğanın kabukları,1,5 fincan suyun içine atılır. 5 dakika kaynatılır. Ne kadar kızıl istiyorsanız o kadar çok soğan kabuğu eklenebilir. Birer fincan pancar suyu, nar suyu, şalgam suyuna ve kıvam alana dek, yeteri kadar kına eklenir. Genelde 4-5 çorba kaşığı yeterli gelmektedir. Saçı boyarken aynı zamanda bakım yapması için 1 çorba kaşığı zeytinyağı, bademyağı, ozon yağı ya da argan yağından biri eklenir. Fazla yağ eklemek kınayı topaklaştıracağından, ölçüye dikkat edilmelidir. 1 çorba kaşığı yoğurt, renk sabitlemek için 1 çay kaşığı elma sirkesi eklenerek tüm karışımı birbirinle etkileşimle girmesi için 1 gece bekletilmelidir. Saça sürüldükten sonra ise en az 3 en fazla 4 saat bekletilir. Daha sonra saçlar ılık su ile yıkanmalıdır.

Evde Doğal Saç Boyası Hazırlama Kumral

Kumral saçlara sahip olmak için; 1 fincan iyi demlenmiş yeşil çay suyu, 1 fincan adaçayı suyu 1 tatlı kaşığı ısırgan ve 3-4 adet ceviz yaprağı karıştırılarak ısıtılır. Daha sonra içine krem kıvamı alına kadar kına eklenir. Saça sürülüp 4-5 saat beklenir. Saçınızın kumrallık derecesini saçta tutma dakikasına göre ayarlayabilirsiniz. Çok kalırsa koyu kumral, az kalırsa daha açık kumral tonları yakalayabilirsiniz. Doğal saç boyası yapımı kumral saç boyası tariflerini evde rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Sarı veya açık kahverengi saç rengi yakalayabilmek için 1 fincan suda, papatya ve ıhlamur demleyerek, süzün. Süzülen su sıcakken içine mama kıvamı alana kadar kına ekleyin. Saça uyguladıktan sonra arada bir güneşe çıkarak, sıcakla saçın renginin açılmasını sağlayın. 3 daat kadar bekledikten sonra durulayabilirisiniz.

evde saç boyası yapımı

 

Kahve İle Saç Boyama

Kahve ile saç boyamak oldukça bilinen bir yöntemdir. Genelde çok kavrulmuş Türk kahvesi, filitre kahve veya espresso gibi bir sert kahveler renk vermede oldukça başarılıdır. 1 fincan kaynar suya, 2 çorba kaşığı yukarıda sayılan herhangi bir kahveden ekleyin. Bir taşım kaynatıp, soğuttuktan sonra 3 çorba kaşığı saç kremi ile 2 çorba kaşığı kahve daha eklenir. Malzeme miktarı saçınıza az geleceği kanısındaysanız, orantılı olarak miktarları arttırabilirsiniz. Karışımı elinizle saça uygulayarak, bir tarak yardımıyla, saçın her tarafının karışımla kaplandığından emin olun. Bir bone veya torba yardımıyla saçınızı kapatarak 1 saat bekleyin. Saçı durularken şampuan kullanmadan ılık sudan faydalanın. Yaklaşık 3-4 hafta kadar saçta kalma etkisi vardır.

Kahve ile yapılan koyu kumral saç boyası ise; 2 yemek kaşığı Türk kahvesi, 1 çay bardağı demli çay, demli çayın içine konulan 1 poşet adaçayı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve sirke konulur. Karıştırılarak kimyasal boya kıvamını alınca, saça uygulanıp, 1 saat beklenir. Etkili sonuç için bone takıp, üzeri havlu ile sarılabilir.

Kahve ile yapılan diğer etkili tarif de ise sadece Türk kahvesi, kına ve suya ihtiyacınız olacaktır. 3 çorba kaşığı kahveyi küçük bir tencereye döküp üzerine 1 su bardağı su ekleyip, 1-2 dakika pişirilir. 6 çorba kaşığı kına ile birlikte karıştırılıp, üzerine yarım bardak daha sıcak su eklenir. Gerçek bir saç boyası kıvamı alıncaya kadar karıştırılır. Ellerinize bir lastik eldiven giyip, saçınızın diplerinden başlayıp, uçlarına doğru tüm saça yayın. Kahverengi saç elde etmek için, açık olarak kınanın saçta kurumasını bekleyin. Bakır rengi olmasını istiyorsanız, bone takarak, sıcaklıkla birlikte kurutun. Bakır renk için 2 saat, kızıl olması için 3 saat, kahverengi olması için en az 4 saat saçta bekletilmelidir. Kına saçta ne kadar beklerse renk o kadar koyu çıkacaktır. Durularken ise sadece ılık su yardımıyla saçı arındırıyoruz.

Altın sarısı saçlar için ışkın kökü, daha açık tonlarda olması için limon özü kullanılır. Ortalama bir sarı için ise sarıkök veya mahunya kullanılmalıdır. İstediğiniz sarı renk için uygun olan bitkiden saçınıza uygun miktarda kaynatarak saça uygulanır. Yarım saat güneş altında saçı beklettikten sonra saç durulanıp sonuç görülür. Çok koyu renk saçlarda en az 4-5 uygulama ile saç yavaş yavaş açılır. Sayılan bitkilerin maksimum 15 dakika kaynatılması gerekmektedir.

Işıltılı gölgeler yapmak için, papatya, çubuk tarçın, limon suyu, sıcak kaynar su gerekmektedir. Papatyalar, tarçın ve limon suyu kaynar suya eklenip, 15-20 dakika ağzı kapalı olarak demlendirilip, süzülerek, saça sürülür. Karışım saçta kaldığı sürece güneşte durulması gerekmektedir. Karışıma 1 tatlı kaşığı bal ve zeytinyağı eklenerek saçta kalıcılığı arttırılır. Hem sürüldüğünde saçtan akmaz hem de saçı besler.

Saç rengini açan diğer bir karışım ise; 1 çay kaşığı karabiber, 2 tatlı kaşığı tarçın, 1 çorba kaşığı bal ve 4 çorba kaşığı zeytinyağından oluşur. Tüm malzemeyi karıştırıp, maske uygular gibi saça sürün. İyice tarayarak saçın her yerinin eşit ıslandığından emin olun. Bir bone giyerek 4 saat bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın.

Saçları sarı yapan etkili formül ise; 2 tatlı kaşığı papatya, 2 tatlı kaşığı limon kabuğunun üzerine, 1 su bardağı kaynar su eklenip demlendirilir.15 dakika ağzı kapalı bekletilen karışım, süzülüp, 2 tatlı kaşığı oksijenli su konulup, spreyli bir şişeye alınır. Tüm saça püskürtülüp yarım saat boyunca güneşe altında durulur. Saçta bekleme süresi maksimum 1 saattir. Daha sora ılık su ile durulanır. Spreyli şişede kala suyu saçınıza her gün uygulayıp saçınızı durulayabilirsiniz.

1 adet kök taze zencefil, 1 yemek kaşığı ufalanmış ısırgan otu, 1 yemek kaşığı hibiskus çiçeği, 1 tatlı kaşığı toz tarçın, 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal, 1 çay bardağı sıcak su, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1-2 yemek kaşığı kına kullanılan tarifin sonucunda ise; sütlü kahverengi veya biraz daha açık bir renk elde edilir. Öncelikle zencefil rendelenir. Bir tülbent içine konularak suyu sıkılır. Taze hibiskus çiçeği ve ısırgan otunu da rondodan suyu çıkıncaya kadar küçük parçalara ayrılır ve suları süzülür.1 çay bardağı kaynar suya atılıp 5 dakika demlendirilir. Zencefil suyu da eklenip, tekrar süzülür. Ve diğer malzemeler eklenir. 1saat saça sürülüp bekletilir. Daha sonra durulanır. 1 pancar ve 1 havuç birlikte haşlanır. Çatal girecek kıvama gelince rondonun içine 5 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile birlikte atılarak ezilir. Püre kıvamına gelince saça sürmek için hazırdır. Saçlarınızı bir sprey yardımı ile ıslatıp, bir boya fırçasıyla saçların ön bölümlerinden başlanıp uygulanır. Kimyasal boyalarda olduğu gibi en son saç uçlarına sürülür.

Hindistancevizi yağı saç dibindeki sıcaklık ile birleşip eriyeceğinden, sürdükten sonra bir miktar sıvılaşma görülebilir. 3 saat kadar, arada sırada başınızı güneşe göstererek ya da önce bir boneye geçirilip, üzerine havlu sarılıp, fön makinesi yardımıyla da ısıtılmalıdır. Daha sonra saçınızı şampuan ve ılık su ile durulayabilirsiniz. Hangi Saç rengine sahip olursanız olun, 1 ton kadar değişiklik olduğu hemen fark edilir.

2 orta boy pancarı haşlayarak ya da katı meyve sıkacağından geçirerek suyunu çıkarın. Püskürtülerek uygulama yapılacağından spreyli bir şişeye pancar suyunu alın. Tüm saça sıkıp, ıslattıktan sonra üzerine bir bone giyin. 3 saat bekleyip, saçınızı sadece ılık su ile yıkayın. Saç rengi ise koyu kızıl olur.

3 adet kırımızı soğan kabuğu ile dörde bölüp, 3 bardak su içinde ağzı kapalı olacak şekilde kaynatın. İster katı meyve sıkacağından geçirilmiş, ister haşlanarak elde ettiğiniz pancar suyu ile saçınıza yetecek kadar 1 e 1 oranda karıştırın. Spreyli bir şişeye koyarak tüm saça uygulayıp, üzerine bone giyip, 3 saat kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Koyu saç renginiz var ise hafta da 1-2 kez banyo yaptığınızda bu suyla saçınızı durulasanız, beyazlarınız kapanacak aynı zamanda boyanacaktır. Saça hiçbir zararı yoktur.

evde saç boyası hazırlama

 

Evde Doğal Saç Boyası Siyah

1 su bardağı yaklaşık 250 ml suyun içerisine 3 tane cevizin dalından koparıldığında çıkan yeşil ceviz kabuğu, 1 su bardağı kuru halde siyah çay, 1 çay bardağı Türk kahvesi ekleyerek, karıştırarak 5-10 dakika pişirin. İçine 1 adet eczanden alacağınız bemiks ampülü kırıp, üzerine az haşlanmış bir pancarın rendesini suyuyla birlikte ekleyin. Saçınıza sürüp 1 saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu formül ile kestane tonlarına saç rengine sahip olabilirsiniz.

Siyah saç rengi elde etmek için; 1 su bardağı çok demli çayın içine 5 adet kuru soğan kabuğu, 5 tane yeşil ceviz kabuğu ekleyip ocakta kaynatın. Kaynama süresi en fazla 10 dakika olmalıdır. Karışımın ılınmasını bekleyip 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı göze sürülen rastık karıştırın. Son olarak karışım krema kıvamı alana kadar kına ekleyin. Saçınıza sürüp 6-7 saat bekleyin. Akşamdan yaparsanız gece bu karışımla uyuyabilirsiniz. Bunun için, saçlarınızı bone içine alıp ve boneyi sabitleyici bir tülbent gerekmektedir. Havlu sarılıp, üzeri toka ile de tutturulabilir. Karışımın saçınıza az geleceğini düşünüyorsanız ölçüleri orantılı olarak arttırabilirsiniz.

Birer çay bardağı hibiskus çiçeği, Türk kahvesi, siyah çay, kuru maya, 1 çay kaşığı tuz, 3 su bardağı su eklenerek kısık ateşte bir taşım kaynatılır. Ateşe koymadan bir tahta kaşık yardımıyla karıştırılıp, mayanın ezilmesi sağlanmalıdır. Ateşten alınınca bir tülbentten süzülerek, sıvı kısmının üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 2 su bardağı kına eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra saça sürülür. İlk 2 ay haftada 2 gün, daha sonra 15 günde bir saça uygulanır. Bu karışımda kalıcı koyu saç rengi içindir.

Sizlere bu yazımızda evde doğal saç boyası nasıl yapılır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Evde doğal saç boyası hazırlayarak dilediğiniz saç rengini yazımızı okuyarak kolay şekilde elde edebilirsiniz. Kuaföre gitmek yerine evde doğal saç yapımı hem sağlıklı hemde maliyet olarak daha ucuz olacaktır. Sizlerde konu hakkında soru ve yorumlarınızı yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç bakımı saçlarında ışıltı isteyen her kadının uygulamak zorunda kaldığı mecburi bir işlem. Göz dolduran …

bir yorum

  1. Ben doğal olsun diye boyadım ama yıkayınca falan havluma çıkıyor rengi ıslandığında kıyafetlerimi bile boyadığı oluyor bu sebeple normal boya yaptım patentli keratin kullanarak da yıpranmaları ortadan kaldırdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir