hamam otu

Hamam Otu

Hamam otu fazla kişinin bilmediği bilenlerin ise sıklıkla kullandığı bir bitkidir. İstenmeyen tüylerin yok olmasında kullanılan hamam otu tozu Osmanlı döneminde bayanların sık sık kullandığı bir yöntemlerden biridir. Halk arasında hamam otu olarak bilmesine karşın zırnık otu yada Hürrem otu olarak adlandırılır. Kolay bulunması, maliyetinin düşük olması tercih edilmesinde en büyük etkendir.  Hamam otu aktarlarda toz halinde satılmaktadır. Sizlere bu yazımızda hamam otu nedir, hamam otu ne işe yarar, hamam otu nasıl kullanılır, etkileri ve yan etkileri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Hamam Otu Nedir? Hamam Otu Ne İşe Yarar?

Hamam otu diğer adı ile zırnık otu olarak bilinen bir bitkidir. Zırnık otu zehirli bir bitkidir. Genelde istenmeyen tüylerin yok edilmesinde kullanılmaktadır. Zehirli bir bitki olmasından dolayı tüy alma işleminde 5 dakika fazla kullanılmamalı ve kesinlikle kullanılırken eldiven takılmalıdır.

Zırnık otuna hamam otu denmesinin sebebi ise su ile karıştırılan hamam otu tozunun çamur kıvamına getirilip sürülmesidir.

Yapılışı ve uygulanışı basit olan hamam otunun tüyleri yok etmedeki etkisi ise tartışılmaz. Zehirli bir bitki olmasından dolayı 5 dakikadan fazla kullanmak ciltte kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Genelde bu kızarıklık ve tahriş geçicidir. Peki hamam otu nasıl hazırlanır ve uygulanır.

hamam otu, zırnık otu

 

Hamam Otu Nasıl Kullanılır

Hamam otu yani zırnık otunu kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktor eldiveni takmayı ihmal etmeyin. Eğer eldiven kullanmadan karışımı hazırlar ve sürerseniz elleriniz ve tırnaklarınız zarar görebilir.

İlk olarak yeteri kadar hamam otu tozu ile bir miktar su karıştırılır. Karışım krem kıvamına geldikten sonra tüyleri almak istediğiniz bölgeye tabaka halinde sürün. Ortalama olarak 3 ile 5 dakika kadar beklemesi yeterli olacaktır. Fazla bekletilmesi tahrişe neden olacağından 5 dakikadan fazla bekletmeyin.

Karışım 3 ile 5 dakika içerisinde kuruyacaktır. Nemli bir bez ile siler gibi yaparak iyice temizleyin. Daha sonra bol sabunlu su ile yıkayarak işlemini sonlandırabilirsiniz. Hamam tozunun kokusu ağır olduğundan su ile iyice durulamanız gerekmektedir.

Hamam otu tozu ile tüyleri aldıktan sonra 3 hafta sonra tüyler tekrar çıkacaktır. Düzenli olarak bu şekilde yaptığınızda belli bir süre sonra tüylerde azalarak yok olacaktır.

Tüylerden tamamen kurtulmak için karışımı sürdükten sonra kesinlikle kurumuş olması gerekmektedir. Karışımın kurumuş olması istenmeyen tüylerden daha rahat kurtulmanızı sağlayacaktır.

Hamam Otu Zararları

Hamam otu mutlaka kullanırken dikkatli olmanız gereken bir bitkidir. Fazla kullanılması yada sürüldüğü bölgede fazla bekletilmesi mide bulantısına, baş dönmesine, karın ağrısı, ishal ve solunum yolu sorunlarına neden olabilir.

Ayrıca sürüldükten sonra fazla bekletilmesi yanma, kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Kesinlikle sürüldükten sonra bekleme süresi çok iyi ayarlanmalıdır.

Asla ama asla yüz bölgesinde kullanılması tavsiye edilmez. Hamilelikte hamam otu kullanılması tavsiye edilmez. Zırnık otu hamilelikte kullanılması yan etkileri bağlı olarak bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

hamam otu

 

Hamam Otu Hangi Bölgelerde Kullanılır

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için hamam otu kullanmak çok etkili bir yöntem olabilir. Hamam otunun kullanıldığı bölgeler ise;

  • Kollarda bulunan tüylerin yok olması için
  • Koltuk altı tüylerini yok etmek için
  • Bacaklardaki tüylerden kurtulmak için

Zırnık Otu Nerelerde Kullanılmaz

Hamam otu diğer adı ile zırnık otu asla ama asla yüz bölgesinde kullanılmaz. Merak edilen sorulardan biride bıyık bölgesi tüylerini almak için asla kullanılması tavsiye edilmez.

Eğer hamam otunu genital bölge tüylerini almak için tercih edecekseniz çok dikkatli olmalı ve az miktarda kullanmalısınız. Tahriş yada kızarıklık olursa tekrardan kullanmamalısınız.

Hamam Otu Nerede Satılır

Hamam otu aktarlarda yada eczanelerden bulmanız mümkün. Hamam otu tozunu alırken gerçek ve orjinal olduğuna emin olduktan sonra almaya dikkat ediniz.

Hamam otu tozu tüyleri azaltır mı

Hamam otu tüyleri yok eder, temizler ve zamanla tüylerin azalmasını sağlar. Düzenli olarak hamam tozu kullanmaya bağlı olarak zamanla tüylerde azalma görülecektir. Bilinmesi gereken bir husus ise hamam otu ile tüyleri aldıktan sonra tüyler 2 yada 3 hafta sonra tekrar çıkacaktır.

Sizlere bu yazımızda hamam otu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir