passiflora nedir, faydaları nelerdir

Passiflora Nedir, Ne İçin Kullanılır

Passiflora, kadınlarda görülen hormonal değişimler için kullanılan bir bitkidir. Özellikle uyku problemlerinde, regl sırasında ve menopoz dönemlerinde görülen ruhsal bozuklukları gidermek için kullanılan etkili bir yoldur. Passiflora Türkçe adı çarkıfelek bitkisidir.

Ana vatanı kuzey Amerika olan bitki ülkemizde süs amaçlı peyzaj alanlarında da kullanılır. Büyük çiçeklere sahip olan bitki tıp alanında kullanımı da yaygıdır. Özellikle son günlerde kullanımı yaygınlaşmıştır. Passiflora bitkisi tek başına kullanıldığı gibi ruhsal hastalıklarda ilaçların içeriğinde de kullanılmaktadır.

Ruhsal sorunlar yaşayan özellikle menopoz dönemindeki sıkıntıları atmak için kullanılan bir bitkidir. Özellikle uyku problemlerinde oldukça etkili bir bitkidir. Kısa sürede etki göstermesi de bitkiye olan ilgiyi yükseltmiştir.

Passiflora Faydaları

Passiflora içeriğinde olan ilaç ve şuruplar insan üzerinde kısa sürede etkiye sahiptir. Bitkisel ürün olduğu için herhangi bir yan etkiye de sahip değildir. Çarkıfelek bitkisinin faydalarından biri ise depresyona iyi gelmesi ve sakinleştirmesidir. Passiflora bitkisi içinde bulunan chrysin ve benzoflavone sayesinde depresyona iyi gelir.

Yaşlanmayı önler ve cildi gençleştirir: Passiflora içeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurur bu nedenle cildi ve cilt hücrelerini yenileyerek cildin taze ve canlı kalmasını sağlar.  Bunun yanında cilde elastikliğini koruyarak, cildin kolejen miktarını dengeler ve cildin rengini açarak diri bir görünüm sağlar.

Passiflora bitkisi zengin A vitamini içeriği ile hücre gelişimini sağlar ve tırnakların, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Yine A vitamini sayesinde cildi sıkılaştırarak kırışıklıkları geciktirir.

Bitki içeriğinde bulunan yüksek linolejik ve oleik yağ asitleri sayesinde cildi besler ve cilt yapısını pürüzsüz bir hale getirir. Göz çevresinde oluşan kazayağı kırışıklıklarını engeller, cilt güzelliği ve sağlığı için düzenli olarak bu bitkiyi tüketmenizde fayda vardır.

Ağrıları dindirir: Passiflora bitkisinin yatıştırıcı özelliği vardır bu içeriği tıbbi ilaçlar içinde kullanılır, spazm önleyici etkisi ile vücuttaki ağrıları geçirir. Özellikle geçmeyen baş ağrınız varsa bitkiyi düzenli olarak kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, diş ağrıları kas ağrıları ve eklem ağrıları gibi ağrılara iyi gelir.

Regl sancıları: Regl sancılarına iyi gelir ve yine adet dönemi psikolojik bunalımlara da iyi gelerek kişileri sakinleştirip dinlendirir. Bitki ağrıları sadece geçirmez ağrıları tedavi de eder.

Cilt sorunlarını giderir: Cilt üzerinde buluna deformeleri giderir, hamilelik lekeleri, kızarıklık, cilt yanıkları, güneş yanıkları ve iltihap gibi sorunlara iyi gelir ve tedavi eder. Bununla beraber cilt üzerinde ki daha büyük cilt hastalıklarına da iyi geldiği bilinir bunlar, egzama, sedef ve alerjiler için kullanılabilir. Cilt sorunları için demlemiş olduğunuz bitkiyi bir pamuk yardımı ile sorunlu bölgelerinize uygulamanız yeterli olacaktır.

Sigarayı bıraktırır: Passiflora stres önleyici yanı ile sigaranın verdiği bunalımın önüne geçer, özellikle sigarayı bırakmak isteyip de stres ve bunalıma giren kimselere bu problemler konusunda yardımcı olur. Sigara bırakma döneminde kişiler uyku problemi de yaşar bitki uykusuzluk sorunlarına da iyi gelir, sigara bırakma döneminde kullanılması tavsiye edilen bitkiler arasında yer alır.

Menopoz döneminin zararlı etkilerini azaltır: Bilimsel araştırmalar sonunda bitkinini regl döneminde ve menopoz döneminde karşılaşılacak problemleri önler ve kadınlara daha rahat bir gün geçirmelerine yardımcı olur. Passiflora özellikle daralma ve bunalma gibi etkileri en aza indirir. Menopoz döneminde herhangi bir ilaç kullanmadan sadece bitkiyi kullanarak 6 haftada en iyi sonucu alabilirisiniz.

Yüksek tansiyonda etkilidir: Passiflora bitkisi rahatlatıcı etkisi sayesinde kan damarlarını rahatlatır ve kanın vücut içinde daha rahat ilerlemesini sağlar. Endişe ve panik atak gibi sorunlara da iyi geldiği kanıtlanmış bir bitkidir.

Passiflora Çayı Nasıl Hazırlanır

passiflora çayı

Passiflora çayında kullanılmak istenen miktara dikkat edilmesi gerekir. Çünkü yüksek miktarda tüketildiğinde belli yan etkilere sahip olabilir. Çarkıfelek çayının hazırlanışı ise;

 • 2 gr. bitkiye 150 ml su eklenilir ve 10 dakika bekledikten sonra tüketilir.
 • Günde 4 kez içilmesi tavsiye eldir.
 • Eğer poşet çay olarak tüketmek isterseniz bir poşet yeterli olacaktır.

Passiflora Kullanım Şekli  

Passiflorayı çay olarak ve şurup olarak kullanabilirsiniz. 12 altı yaş çocuklara kesinlikle önerilmez. Şurup kullanımı için doktor bilgisi ve doktor reçetesi gereklidir.

Passiflora Yan Etkileri Ve Zararları Nelerdir        

 • Bitki düşünce karmaşası yaratabilir.
 • Baş dönmesi,
 • Kısa süreli bilinç kaybına neden olabilir,
 • İltihaplanma,
 • Karın ağrısı,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Kalp ritim bozukluğu,
 • Hamilelikte kesinlikle önerilmez,
 • Emziren anneler için uygun değildir,
 • Ameliyat öncesi kullanılmaması gerekir özellikle ameliyattan 2 hafta öncesi kullanımı bırakılmalıdır.

Passiflora bitkisini kullanarak herhangibir konuda Passiflora şikayet edilmemiştir.

Passiflora Meyvesinin Faydaları

passiflora meyvesi

Passiflora meyvesinin faydaları, çiçeği kadar faydalı bir meyvedir kullanım alanlarına bakacak olursak;

 • Panik atak için,
 • Sakinleştirici etkisi vardır,
 • Uykuyu düzenler,
 • Yorgunluğu alır,
 • Kötü düşüncelerden uzaklaştırır,
 • Tansiyona iyi gelir,
 • Heyecanı yenmenize yardımcı olur,
 • Zona ağrılarına iyi gelir,
 • İçeriğinde c, b1, b2, b5, kalsiyum, fosfor ve protein vardır bu tür vitamin eksiklikleri ile karşılaşan kimseler tropikal çarkıfelek meyvesini tüketebilir.
 • Cinsel gücü artırır.

Passiflora Meyvesi Nasıl Tüketilir

Çarkıfelek meyvesi tropikal bir meyvedir tadı hoş ve yumuşak bir meyvedir. Çekirdekli olan meyvenin çekirdeklerini meyve olarak tüketebilirsiniz, meyvenin suyunu çıkararak içebilir diğer meyve suları ile karıştırıp kokteyl şeklinde tüketebilirsiniz ve isterseniz salata, yemek ve çorbalarınıza aroma vermesi için karıştırabilirsiniz.

Passiflora Şurup

passiflora şurup

Passiflora şurubu uykusuzluk, ruhsal sıkıntı, huzursuzluk, endişe, gerginlik, adet dönemi ve menapoz problemlerini yaşarken öğün öncesi günde bir kez bir veya iki ölçek alarak kullanabilirsiniz.

Passiflora Kullananlar

Passiflora bitkisini regl dönemimden birkaç gün önce çay olarak tüketiyorum böylece özel günlerim daha rahat geçiyor.

Çarkıfelek çayıcilt güzelliği için kullanıyorum, cildim daha parlak olamaya başladı.

Çiçeği, geçemeyen egzama için kullanıyorum özellikle saç diplerimde oluşan yaralara çok iyi geliyor.

Passiflora çiçeğini TV de gördüm bitki şifa deposuymuş bende cildim üzerinde oluşan lekeler için kullanıyorum çoğu kremden ve diğer bitkisel ürünlerden daha etkili.

Ben annem için aldım annem menopoz dönemini bu bitki sayesinde daha rahat geçiriyor.

Sigarayı bir türlü bırakamıyordum aşırı sinir ve stres oluyordum ama bu bitki sayesinde sinirlerim azaldı ve artık sigarayı bıraktım.

Aşırı panik atak ve heyecanlı birisiyim sınav  veya daha önemli işlerden önce çarkıfelek çayını içiyorum böylece heyecanım azalıyor ve yapacağım işlerde daha başarılı oluyorum.

Ellerimde sedef hastalığı vardı. Günde 4 defa Passiflora çayı ile ellerimi yıkıyorum sedef hastalığının kaşıntısı ve acısı azaldı.

Çok alerjik bir yapıya sahip vücudum var bu bitkinin çayını banyo suyuma karıştırıyorum ve durulanma esnasında tüm vücudumu bu çay ile yıkıyorum böylece alerjik kaşıntılarım nerede ise yok oluyor.

Passiflora Nereden Alınır?

Bitkiyi organik ürünler ve bitkiler satan web sitelerinden alabileceğiniz gibi aktarlardan, marketlerden ve organik ürün satışı yapılan pazarlardan passiflora çiçeğini temin edebilirsiniz.

Passiflora Fiyatı 2018

 • Passiflora şurubunun fiyatı 19,50 TL
 • Passiflora çiçeğinin fiyatı, 34, 10 TL
 • Passiflora çiçeğinin canlı fiyatı 45, 90 TL
 • Passiflora çiçeği tohum fiyatı 4,99 TL
 • Passiflora meyvesinin fiyatı, 5,68 TL dir. Vitamin, mineral ve şifa deposu olan bitkiyi ihtiyacınıza yönelik olarak kullanmanızda fayda vardır.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Uyku apnesi uyku sırasında horlama olarak meydana gelir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir