Adet Sancısı

Adet döneminde mide bulantısı ve kusma vücudunuzun yaşadığı değişikliklere bir tepkisidir. Ay içerisinde rahim astarına toplanan kan arlık regl döneminde vücuttan atılır.

Aslında vücut bir ay boyunca rahmi doğuma hazırlar. Ancak yumurtanın döllenmediği için bu rahim astarı kasılarak kılcal damarları parçalar. Bu şekilde de kanama meydana gelir. Kadınlar neden adet görür sorusunun cevabı da tam olarak budur.

Bir ay boyunca kadın vücudu kendisini hamileliğe hazırlar ancak sonrasında yumurtada bir döllenme gerçekleşemeyince vücut rahmi yenilemek için hazırladığı rahim astarındaki oluşumu kanama olarak döker. Vücut buradaki kılcal damarları çatlayıp kanamayı gerçekleştirmek için kasılır. Kasılma ise en çok rahimde meydana gelir. Bu kasılma yüzünden de mide bulantısı ve kusma meydana gelebilir.

Adet Sancısı Nedenleri ?

Adet sancısı nedenleri, adet sancısı başlamadan önce vücutta birçok değişiklik görülür. Bu değişiklikler hem hormonal olarak hissedilir hem de fiziksel olarak belli olur. Ama bu değişikliklerin asıl sebebi vücutta değişim gösteren hormonlardır.

Regl başlayana kadar bu hormonlar her geceleri giderek yükselir. Artış gösteren bu hormonlar kadınların yumurtalıklarının büyümesine neden olur. Her ay bir yumurta yumurtlama tüplerine bırakılarak, yumurtanın tüpten döl yatağına doğru iner.

Yumurtadaki bu yolculuk sırasında şayet zamanlama doğruysa yumurta ile sperm hücresi bir araya gelir ve kadının hamilelik süreci başlar. Döllenen yumurta rahim astarına bağlanır ve hamilelik oluşur. Hamilelik nasıl oluşur sorusunun cevabı da tam olarak budur.

Şayet yumurta döllenmezse bu kalınlaşmış astarın hiçbir görevi kalmaz. Bu durumda da bu astar parçalanır ve vajinadan dışarı atılır.

Adet Sancısı Belirtileri 

Adet sancısı belirtileri kadından kadına farklılık gösterir. Kimileri günler öncesinden sancı çekerken, kimileri de regl olduğunu dahi hissetmez. Bazı kadınların adet döneminde bel ağrısı olurken, bazı kadınlarda adet döneminde karın ağrısı olabilir. Bazılarında ise adet döneminde karın ve bel ağrısı bir arada meydana gelebiliyor.

Adet sancılarının genetik olmasının tıbbi bir açıklaması yoktur. Yani annenizin adet dönemi sancıları ağır geçiyorsa sizinki de aynı olacak diye bir şey yok. Bazı kadınlarda rahim duvarı geniş olduğu için yumurta sürtünmeden yolculuğunu tamamlar ve kadın ağrı hissetmez. Adet döneminde sancılanmama nedenlerinden biri de kadının kanamasının az olmasıdır.

Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma

Kadın adet dönemine yaklaştığında vücudunda hormonlara bağlı olarak değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerden ilki kendini hamileliğe hazırlayan vücudun hamileliğin gerçekleşmemesinden dolayı eski düzenine geri dönmeye çalışmasıdır. Bir ay boyunca rahim astarını kalınlaştıran vücut, bu bir ayın sonucunda hamileliğin gerçekleşmemesi ile beraber bu astarı parçalayarak vücuttan atar.

Vücuttan kanama ile atılan bu astarın parçalanması için rahim kasılır. Kasılan kaslar ise vücutta ağrı meydana getirir. Bu ağrıya karşı koyamayan vücut mide bulantısı ve kusma ile tepki verebilir. Yani adet döneminde mide bulantısı ve kusma tamamen normaldir. Ayrıca adet döneminde mide bulantısı da hamilelik belirtisi değildir. Adetliyken hamile kalmak ise çok çok düşük bir ihtimalle de olsa gerçekleşebilir.

Adet döneminde görülen bel ve sırt ağrıları da tamamen adet döngüsünün bir sonucudur. Bu ağrılar adet dönemine yaklaştıkça artış gösterir. Adet döneminin sonrasında ise azalır ve geçer. Adet dönemi daha önce de bahsedildiği gibi vücudun tamamen değiştiği bir dönemdir. Bu nedenle de kendini yenileyen vücut bu tepkileri verebilir.

Geçmeyen Adet Sancısı

Adet sancıları zamanla azalma gösterebildiği gibi herhangi bir rahatsızlık söz konusu olduğunda ilerleyen yaşla beraber arta da bilir. Eğer yaşınız 20-30 civarındaysa ve adet sancılarınız artarak devam ediyorsa;.

 • Yumurtalıklarınızda kist olabilir.
 • Miyomunuz olabilir.
 • Rahim içi yapışıklık meydana gelmiş olabilir.
 • Genital enfeksiyon oluşmuş olabilir.
 • Baskı yapan bir tümör oluşumu meydana gelmiş olabilir.

Bu durumda ağrının gerçek nedenini saptamak için mutlaka jinekoloğa görünmeniz gerekir. Smear testi ve ultrason da bu muayene sırasında istenebilir.

Adet Sancısı Evlenince Geçer Mi?

İlerleyen yaşla beraber adet sancısında da azalma olur. Ancak adet sancısı evlenince geçer mi sorusunun cevabı olumsuzdur. Çünkü adet sancısının azalmasını gerektirecek hiçbir durum söz konusu değildir.

Adet sancıları evlendikten sonra geçmez ancak hamilelik sonrasında geçebilir. Yani adet sancıları doğum yaptıktan sonra geçer mi sorusunun cevabı olumludur. Çünkü hamilelik ve emzirme dönemi ile beraber değişen hormonlar sonraki süreçte ağrıları dindirebilir. Bunun sebebi ise adet dönemindeki ağrıların tamamen hormonlara bağlı olarak meydana gelmesidir.

Hatta bazı kadınların en çok merak ettiği bir diğer konuda cinsel ilişki adet sancısını azaltır mı konusudur. Cinsel ilişkiye girmek kadınlarda adet sancısını azaltır. Hatta düzenli cinsel ilişkiniz varsa adet sancılarınızın azalacağını hissedeceksiniz.

Adet Sancısı Nasıl Geçer Ne İyi Gelir?

Adet sancısını nasıl geçer ne iyi gelir kadınların belki de en çok cevabını aradığı sorulardan biri olmuştur. Özellikle de bu süreci çok sancılı geçirenler için çok merak edilmiştir. Adet dönemindeki sancının sebebi genellikle rahim bölgesine yeterince oksijenin gitmemesinden kaynaklanır. Bu nedenle de adet sancısı nasıl geçer sorusunun cevabı kan dolaşımını hızlandıracak şeylerde saklıdır.

 • Sıcak Uygulama

Adet sancısına sıcak uygulama yaparak kan dolaşımını hızlandırabilir ve ağrıyı hafifletebilirsiniz. Sıcak uygulamayı karnınızın üstüne değil de ayaklarınız falan koyabilirsiniz. Karnınızın üstüne sıcak uygulama kan pıhtılaşmasına neden olabileceği için önerilmeyen uygulamadır.

 • Gevşeme Egzersizleri

Adet döneminde egzersiz yapmak ya da adet döneminde spor yapmak vücudunuzun gevşemesine neden olur. Gevşeyen vücudunuzda ise kaslar daha az kasılır ve adet sancısı daha hafif şekilde hissedilir.

Ayak uçlarınızdan başladığınız egzersizde sırasıyla bacaklarınızı, kalçanızı, karın bölgenizi, göğüs kısmınızı ve son olarak kollarınızı, boynunuzu ve başınızı gevşetin. Bu sırada da derin nefes almaya özen gösterin. Ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

Adet Sancısı İyi Gelen Bitkiler

 • Zencefil

Zencefil genel olarak ağrı azaltan bir bitki olduğu gibi adet sancısını da azalttığı bilinmektedir. Zencefil prostaglandinlerin seviyelerini kontrol altında tutmaya yarar. Hatta seviye düşümünü sağlar. Adet döngüsünü de düzenlemeye yarar. Ayrıca adetin verdiği yorgunluk, halsizlik ve ağrılara da pozitif etki yapar.

Aktardan alacağınız taze zencefili rendeleyip 1 bardak su ile bir cezvenin içine koyun. 5 dk. boyunca kaynatın. Daha sonra süzün. Süzdüğünüz suyunun içine 1-2 damla kadar limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Adet günlerinizin olduğu zamanlar günde en az 3 defa bu karışımı hazırlayıp için.

 • Tarçın

Tarçın, adet döneminde (regl döneminde) oluşan karın ağrısını geçirmekte oldukça etkilidir. Tarçının içindeki atispazmodik, antiklot ve anti-inflamatuar özellikleri ağrılı geçen adet dönemindeki sancılarını durdurur.

1 tatlı kaşığı toz halindeki tarçını 1 bardak sıcak suyun içine dökün. İçerisine biraz bal ekleyin. Adet döneminize 2 gün kala bu karışımı adet döneminizin ilk gününe kadar günde 3 defa için.

 • Rezene

Rezene içerisindeki antispazmodik, fitoöstrojenik ve anti-inflamatuar sayesinde rahimde bulunan kasların gevşemesine yardımcı olur. Bu yüzden adet dönemindeki adet sancısı, adete bağlı karın ağrısı pek çekmeden adet dönemini geçersiniz.

 • Papatya Çayı

Papatya çayı herkesin bildiği bir çaydır. Çok yönde etkisi olan papatya çayı sayesinde rahim kaslarınızın rahatlamasına sebep olur. Papatya çayının adet dönemindeki kasların kasılmalarını rahatlatan anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikleri sayesinde, adet dönemindeki ağrılardan kurtulabilirsiniz.

1 bardak sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı atıp 5 dk kadar demlenmesini sağlayın. İçerisine ister limon sıkın isterseniz de tatlandırıcı niyetine bal ekleyin. Bu uygulamayı adet döneminizden 1 hafta önce başlamak şartıyla günde 2 defa uygulayın.

 • Maydanoz

Maydanoz her evin vazgeçilmez gıdalarından bir tanesidir. Maydanoz bir çok sağlık sorununun yaşanmaması için tüketilen bir gıdadır. İçerisinde apiol ve miristik özellikleri bulunmaktadır.

Maydanoz adet dönemlerinizdeki düzensizlikleri dengelenmesine yardımcı olur. 1 bardak sıcak suyun içerisine çok iyi temizlenmiş maydanozu 5 dk kadar bekletin. Daha sonra süzün ve için. Bu uygulamayı her adet gününde 2-3 bardak olmak şartıyla tüketin.

 • Keten Tohumu

Keten tohumunun içindeki esansiyel yağ asitleri, progesteron hormonlarını dengeleyerek adet dönemindeki ağrılarınızı en aşağıya çekmektedir. Ayrıca rahim problemlerini ve doğurganlıktaki etkisi de bilinmektedir.

Adet sancılarınızın başlamasıyla birlikte 1-2 yemek kaşığı kadar keten tohumunu yemelisiniz. Keten tohumunu yoğur, salata vb gibi bir çok yiyeceğin içerisine karıştırarak tüketebilirsiniz.

Bu bitkiler adet döneminde oluşan adet sancısına iyi gelen bitkiler arasında mutlaka yerini almalıdır. Ağrısız ve acısız bir regl dönemi için mutlaka bu bitkilerden faydalanın.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Uyku apnesi uyku sırasında horlama olarak meydana gelir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir