Aloe Vera Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aloe vera, son zamanlarda daha çok bayanlar tarafından cilt sağlığı ve cilt güzelliği için kullanılan yaprakları jel kıvamında bir bitki türüdür. Günümüzde yoğun olarak kullanılsa da aloe vera bitkisinin kullanımı çok eskiye dayanır, özellikle kozmetik ve ilaç sanayinde bitkinin özünden yararlanılır.

Aloe vera bitkisinin diğer bir adı ise tıbbi sarısabırdır. Bitki genel olarak cilt bakımında kullanıldığı bilinse de aslında vücudun diğer bölgelerinin tedavilerinde de oldukça başarılıdır. Özellikle ağız problemleri, bağırsak sorunları, selülit ve saçlarda kullanımı yapılabilen en iyi bitkilerden biridir.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır ?

Bu yazımızda sizlere aloe vera bitkisinin hangi alanlarda kullanıldığı hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz. Sizde cilt sağlığınız için evinizde aloe vera bitkisi yetiştiriyorsanız ya da aloe vera bitkisinin şifalarından faydalanmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyup detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Çiçeğinin Faydaları;

Aloe vera bitkisinin içinde bulunan jel cilt için mucizevi bir niteliğe sahiptir. Aloe vera bitkisinin cilt için faydalarına değinecek olursak;

Yanık, yara gibi problemlerde aloe vera kullanımı; aloe vera kolejen etkisi sayesinde ciltteki yanık ve yara izlerinde çok rahatlıkla kullanılabilen bir bitkidir. İçeriğinde bulunan bazı vitamin ve mineraller sayesinde cildi yeniler ve yeni hücre oluşumuna zemin hazırlar.

Oluşan yanık ve yaraların düzelmesi için sorunlu bölge tamamen iyileşene kadar kullanabilirsiniz. Cilt yüzeyinde kullanmak için aloe vera yaprağının içinde bulunan jeli direk olarak yüzünüze uygulayın.

Kırışıklıklar için aloe vera jeli; özellikle kadınlar 30lu yaşları geçtiklerinde göz çevrelerinde ve ağız bölgesinde kırışıklıklar meydana gelir bu kırışıklıkların ilerlemesini aloe vera jel kullanarak önleyebilirsiniz.

Oluşan kırışıklıkları düzenli kullanımda yok edebilir ve cildinizde doğal botoks etkisi yapabilirsiniz.  Aloe vera yıpranmış hücreleri yenileyerek daha canlı ve taze cilt yapısının oluşmasına yardımcı olur. Bunun için yapmanız gereken ise; her gün bir defa aloe vera yaprağının iç kısmını yüzünüze sürmek olacaktır.

Sivilce ve akne tedavisinde; aloe vera içeriğinde iltihap kurutma ve antibakteriyel özellikler bulunur. Bu durumda iltihaplı sivilcelerin kurutulmasında yardımcı olurken deri altındaki yağlanmaları da kurutularak yok eder.

Akne ve siyah noktaların temizliği için de aloe vera bitkisinin şifalarından yararlanabilirisiniz. Akne ve sivilceler için bitkiyi 3 – 4 gün boyunca kullanmanız yeterli olacaktır.

Mantar enfeksiyonlarında aloe vera; el ve ayak mantarlarında bitkinin jel kısmını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kaşınmayı gidererek mantar enfeksiyonlarının da önüne geçecektir. İltihaplı mantarları da kurutarak daha rahat bir yaşam tarzına kavuşabilirsiniz.

Sinek ve böcek ısırıklarına karşı aloe vera; yaz aylarında sıkça karşılaşılan sinek ve böcek ısırıklarında aloe vera bitkisini kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ısırılan bölgeye bir miktar aloe vera sürmek olacaktır. Isırıklarda yanma ve kaşıntıları tamamen geçirir.

Kepeklenmelere karşı aloe vera; saç diplerinizde oluşan kepeklenmeler için aloe vera bitkisini kullana bilirsiniz. Avucunuza alacağınız bir miktar aloe vera jeli saçlarınıza masaj yaparak uygulayıp, 15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Kepek sorununa şifa olacağı gibi saç yapısını düzeltir ve yıpranmaların da önüne geçer.

Saç elektriklenmeleri ve kabarmaları için aloe vera; saçlarınız gün içinde çok elektrikleniyor sa aloe vera kullanabilirsiniz, aynı zamanda da kabarmaların da önüne geçmiş olacaksınız.

Aloe vera cilt tonunu eşitler; cilt tonunda farklı nedenlerden dolayı eşitsizlikler yaşayan kimseler aloe vera bitkisini kullanarak cilt tonunu eşitleyebilir. Yine hassas cilt yapısına sahip olan kimseler kimyasal içerikli nemlendirici kremler kullanmak yerine aloe vera bitkisini nemlendirme amaçlı kullanabilirler.

Aloe Vera Krem

Aleo Vera Krem

Aloe Vera Krem Kullanımı

Aloe vera krem kullanmak isteyen kimseler, kaliteli markaların aloe vera bitki içerikli kremlerinde kullanabilirler. Eğer evde kendiniz doğal bir krem hazırlamak istiyorsanız yapmanız gereken; bir yemek kaşığı aloe vera jelinin içerisine, yarım tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırıp doğal krem olarak kullanabilirler.

Bu krem tek kullanımlıktır her gün bu kremi yapıp kullanabilirsiniz, üstelik sadece yüzünüzde değil aynı zamanda da ayaklarınızda ve diğer vücut bölgelerinizde de kullanabilirsiniz. Aloe vera krem böyle kullanılır.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera kullanımı, oldukça kolaydır. Bitkinin yaprağından bir parça alıp sorunlu bölgeye direk uygulayabilirsiniz. Yine Hindistan cevizi yağı ilave ederek de kullanabilirsiniz. Cilt için kullanım yapmak istediğinizde jelin yüzünüzde 20 dakika bekletmeniz yeterli olurken, saç için kullanmak istiyorsanız saç diplerinizde 15 dakika bekletebilirsiniz.

Aloe Vera Maskesi

Aleo Vera Maskesi

Aloe Vera Maskesi Hazırlanışı ve Kullanımı

Aloe vera maskesi cilt üzerinde pek çok sorun için kullanılabilir. Özellikle cilt lekeleri için aloe vera maskesi uygulaya bilirsiniz. böylece cildinizde oluşan leke gibi problemleri de cildinizden temizleme imkanınız olur. Evde aloe vera maskesi yapmak isteyen kimseler bitkinin jel kısmını bir kaşık yardımı ile çıkarıp maden suyu ile karıştırıp yüzüne uygulayabilirler. Bu maske yüzde 20 dakika bekletildikten sonra ılık saf su ile yıkanmalıdır. Maskenin hemen ardından yüzünüze yumurta akı sürebilirsiniz böylece daha gergin ve daha canlı bir cilt yapısına ulaşmanız da mümkün olacaktır. Aloe vera maskesi satın almak isteyen kimseler güvenilir markaların ürünlerini cilt yüzeyleri için kullanabilirler.

Aloe Vera Bitkisinin Bakımı

Aloe vera bitkisinin bakımı oldukça kolaydır. Evde aloe vera yetiştirmek ve bunun şifalarından faydalanmak istiyorsanız şu konulara dikkat etmeniz gerekir;

 • Aloe vera çok su sevmez bu nedenle haftada 2 kez az miktarda su vermek yeterli olacaktır.
 • Direk güneş ışığı alan alanlardan uzak tutmanızda fayda vardır.
 • Çok sıcak ve çok soğukta değil daha çok ılık alanlarda bakımı yapılmalıdır.
 • Yılda iki kez toprak ve saksı değişiminin mutlaka yapılması gerekir.
 • Aloe vera bitkisi daha çok kumlu ve hava alan topraktan hoşlanır bu nedenle kulu toprak kullanmanızda fayda vardır.
 • Aloe vera bitkisi için çiçekçilerden özel bitki gübresi alıp kullanmanızda fayda olacaktır.

Aloe Vera Bitkisinin Zararları

Aloe vera bitkisinin zararlarını inceleyecek olursak;

 • Bitki ağızdan bol miktarda alındığında mide problemleri ve böbrek ağrılarına neden olur.
 • Aloe vera bitkisi hemoroid, dertikülit ve ülser olan kimselere kesinlikle önerilmez.
 • Egzama gibi deri hastalıklarında hafifleme sağlasa da iyileştirmez bu nedenle sürekli kullanımdan uzak durulmalıdır.
 • Aloe vera çocuklarda kullanımı için doktor tavsiyesi almanızda yarar vardır. Bazı ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Aloe vera hamilelikte kullanımı yapılmamalıdır. Gebelikte düşüklüğe neden olur, bununla beraber emziren annelere de kesinlikle önerilmez.
 • Aloe vera kozmetik ürününü alıp kullanmak isteyen kimseler ürünlerin kaliteli ve orijinal olmasına özen göstermelidir. Aksi halde ciltte olumsuz etkilere ve farklı alerjik etkilere neden olabilir.
 • Aloe vera içerikli ürünlerde kimyasal maddelerin olamamasına ekstra özen göstermeniz gerekir.
 • Bitkiyi cildiniz için kullanacaksanız taze olarak kullanmanızda fayda vardır, bir önceki günün jelini kullanmak faydadan çok cildinize zarar verebilir.

Aloe Vera Nereden Alınır?

Eğer evinizde ya da ofis içinde aloe vera yetiştirmek istiyorsanız bitkiyi, çiçekçilerden temin edebileceğiniz gibi çeşitli web sitelerinden de temin edebilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisinin Fiyatı Nedir?

Aloe vera bitkisinin fiyatı 15,90 TL gibi rakamlara bulmanız mümkündür.

Bu yazımızda sizlere aloe vera bitkisi nedir, aloe vera bitkisi bakımı nasıl yapılır, aloe vera bitkisi faydaları, aloe vera bitkisi maskesi nasıl kullanılır soruları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Siz de aloe vera hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmında bizlere sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Cilt Bakımı Güzel ve genç bir cilde sahip olmak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken durumlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir