Bit Nedir, Tedavisi nasıl yapılır

Bit Nedir? Neden Olur?

Bit Nedir ve Nasıl Oluşur?

Bitin asıl oluşma nedeni kirli ve mikroplu alanlardır, bit günümüzde hala varlığını sürdüren asalak canlılardır. Özellikle toplu alanlarda hızlıca çoğalır. Bu parazitler büyümek ve çoğalmak için insan kanına ihtiyaç duyarlar. Yetişkin bir bit yaklaşık bir susam tanesine eş değerdir ve kalın kabuğa sahiptir. Bitler asalak canlılar olduğu için yaşayabilmek için insan vücuduna ihtiyaç duyarlar insan vücudu olmadan dışarıda sadece üç gün hayatta kalabilirler. Bitler sıcak yerleri severler bu nedenle daha çok kulak arkası ve enseleri tercih ederler. Bitler yumurtalarını daha çok kulak arkasına ve enseye bırakırlar böylece daha hızlı bir şekilde yumurtadan çıkabilirler. Bu asalak canlılar uçamazlar ve pireler kadar zıplayamazlar, bir kişiden diğer bir kişiye bitin geçebilmesi içini yakın temas kurulması gerekir.

Bitler Nasıl Bulaşır?

Bitler daha çok toplu alanlarda bulaşır örneğin; okullarda, yurtlarda, huzur evlerinde ve iş yerleri gibi alanlarda hızlıca bulaşabilirler. Bitlerin bulaşmasına en büyük etmenler ise;

 • Ortak kullanılan yastıklar,
 • Şal ve eşarplar,
 • Ortak kullanılan taraklar,
 • Saç fırçaları,
 • Ortak kullanılan tokalar,
 • Battaniye ve pelüş yumuşak kumaşlardan hızlıca ve kolayca bit bulaşması gerçekleşebilir.

Bit Belirtileri Nelerdir?

Bitler canlı varlıklardır ve bulaşılan kimsede varlıkları kolayca anlaşılır bit belirtilerine gelecek olursak;

 • Saç diplerinde aşırı kaşıntı,
 • Kulak arkası ve ense diplerinde kaşınma ve yanma,
 • Baş ağrısı,
 • Başta ısırık acısı,
 • Saçlarda kepek benzeri sirkelerin oluşması bit belirtileri arasında yer alır.

Bit bulaşmasının ilk etabı sirke adı verilen bit yumurtası transferleridir. Bit yumurtaları saç tellerine yapışır ve belirli bir süre zarfı içinde yumurtadan çıkar bu durumda da saç diplerinde kaşıntılar meydana gelir, bu kaşıntıların şiddeti oldukça fazladır ve bazen kafa derisi üzerinde yaralara neden olabilir. Özellikle kulak bölgesi ve ense bölgesinde yoğunlaşan sirkeler rahatsızlık verici şekilde kaşıntıya sebep olur. Bitler fark edildiği andan itibaren koltuk altı, saka, kaş, bıyık gibi kıllı bölgelerinde kontrol edilmesi gerekir, zira bitler bu alanlara kolayca yapışarak çoğalacaktır.

Bit Nasıl Yok Edilir?

Bir nedir, nasıl Giderilir

Bitler özellikle 7- 10 yaş aralığındaki kız çocuklarında daha fazla görülür, kişiden kişiye geçtiği için oldukça tehlikeli olan bu parazitlerin anında temizlenmesi ve hemen tedavi edilmesi gerekir. Bit nasıl temizlenir? Sorusunun cevabını bulmak için vereceğim yöntemleri denemeniz yeterli olacaktır. Bit ve sirke temizliği sabır ve süreklilik isteyen bir işlemdir. Burada önemli olan bit ve sirkelerden kurtulmak değil, aynı zamanda da tekrar bitlenmemek olmalıdır. Bitlerden kurtulma yöntemleri ise;

Hindistan cevizi yağı; hindistan cevizi yağı bitlerin yaşam alanlarını bozar ve parazitlerden hızlıca kurtulmanıza yardımcı olur. Bu tedavi öncesinde saçların elma sirkesi ile yıkanması ve bitlerin sirke sayesinde güçsüzleştirilmesi sağlanmalıdır. Elma sirkesi ile yıkanan saçlara daha sonra Hindistan cevizi yağı sürülür, Hindistan cevizi sürülen saçlar gün boyunca durulanmaz ve bir tülbende sarılı halde beklenir. Bu işlemi çocuklara uygulamak istediğinizde gece yatmadan önce uygulamak daha doğru olacaktır. Uygulamanın akabinde saçlar bit tarağı ile taranır ve şampuanla yıkanarak durulanır. Bu işlemi 10 gün boyunca aralıksız olarak yapmanız bitlerden daha etkili bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Sirke; sirke asidik bir yapıya sahip olduğu için bitleri yok etme konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Sirke düzenli ve doğru bir şekilde kullanıldığı zaman bitlerden hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacaktır. İşlem için aynı miktarda su ve sirkeyi karıştırın, saçlara karışımı sürüp yaklaşık bir saat boyunca bekletin ve bit tarağı ile saçlarınızı ölü bitlerden ve bit yumurtalarından arındırın bu işlemi yaklaşık yedin gün boyunca uygulamanız yeterli olacaktır.

Zeytinyağı; zeytinyağı ve sirkeyi karıştırıp saçlarınıza uygulayın ve bir saat boyunca bu karışımı saçlarınızda bekletin, akabinde saçlarınızı yıkayıp tarak ile tarayın. Uygulama bir hafta boyunca düzenli olarak yapıldığı takdirde bitlerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Bebe yağı; bebe yağı ile sirkeyi karıştırarak saçlarınıza uygulayın ve yarım saat karışımı saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı bol su ile durulayın.

Tuz; bir yemek kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı beyaz sirkeyi sprey şişe içerisine koyup saçlarınıza uygulayın, püskürttüğünüz karışım saçlarınızda yarım saat kapalı bir şekilde bekletilmesi gerekir. Akabinde saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Tuz ve sirke karışımı bitlerin ve bit yumurtlarının kuruyup saçtan düşmesini sağlayacaktır.

Bit şampuanı; bit şampuanı bitleri yok etmek kadar, bitlerin bir dahaki oluşumlarını büyük oranda engeller. Bir şampuanlarına eczanelerden ulaşabilirsiniz. Bir şampuanını doğru ve düzenli bir şekilde uyguladığınızda bitleri tamamen yok etmek mümkündür.

Bit Yumurtası

Bit Yumurtası

Sirke adı verilen bit yumurtaları saç üzerine tutunur ve yaklaşık 3 gün içerisinde bite dönüşür. Bit yumurtalarını yok edebilmek çok önemlidir. Tekrar bitlerle karşılaşmamak adına saç telleri üzerine tutunmuş bit yumurtalarıbit tarakları ile temizleyebilirsiniz. Temizlenmeyen sirkeler zamanla çoğalarak kişilere büyük zararlar verecektir.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Uyku apnesi uyku sırasında horlama olarak meydana gelir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir