Apandisit Belirtisi

Apandisit sıradan bir hastalık olmamasıyla birlikte, fark edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar da doğurabilmektedir.

Ağrınızın apandisit olduğunu anlamanız için karın bölgenizin sağ al kısmına bastırmanız gerekmektedir. Ağrınızın gaz kaynaklı mı yoksa gerçekten apandisit ağrısı mı olduğunu bilirseniz önlemini almış olursunuz.

Karın sağ al bölgesine bastırdığınız zaman ağrınız azalıyorsa bilin ki bu ağrı gaz sancısından başka bir şey değildir. Ancak ağrınız artıp devam ediyorsa hemen en yakın hastanenin acil servisine gitmelisiniz.

Apandisit Nedir ?

Vücudumuzun karın alt bölgesinde kalın bağırsağa bağlı bir şekilde ince boru görünümünde olan apandisin, vücuttaki görevi henüz tam anlamıyla bilinmese de, enfeksiyon ve dışkı tıkanması sonucunda patlama reaksiyonu gösterebilen bir organdır.

Ancak son yıllarda araştırmalar sonucu apandisin bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu belirtilmiştir.

Çok ciddi anlamda tehlikeli durumlar meydana getiren apandisit sorunları, patlamadan alınması durumunda hayat kurtarmaktadır. Ancak patlaması durumunda fark edilmemesi halinde ölüme neden olabilir.

Apandisit patlaması sonucunda içerisindeki iltihaplı sıvı çevreye yayılarak apse oluşmasına neden olacaktır. Acil olarak ameliyat edilmemesi durumunda karın içinde iltihap gelişmesine neden olur.

Apandisit Nedenleri

Apandisit neden olur kısaca özetleyecek olursak, doktorlar tarafından 2 neden üzerinde yoğunlaşmışlardır. Ancak apandisit sağlık probleminin nedenleri için kesin bir sonuca ulaşılamamıştır.

Bu nedenler ise enfeksiyon ve ikaz olmuştur.

1- Enfeksiyon

Genel olarak dışkının bağırsak duvarında şişmiş lenf nodunun giriş kısmında blok halinde sıkışması sonucu meydana geldiği varsayılmaktadır. Bunların dışında mide enfeksiyonunun da apandisit oluşumunda etkisi oldu düşünülmektedir.

2- İkaz

Dışkının çıkmasından sonra oluşan bakteri ile meydana gelmektedir. Bu tıkanıklık sonucunda da inflamasyon ve şişlik meydana gelir. Kabarma sonucu oluşan basınç tedavi edilmezse patlamaya sebep olur.

Apandisit Belirtisi

Apandisit belirtisi olarak en çok görülen rahatsızlık karın bölgesinde şiddetli ağrıdır. Ağrı göbek deliği bölgesinden başlayarak karnın sağ alt kısmında yoğunlaşmaya başlar.

Ancak her karın ağrısı da apandisit belirtisi olarak yorumlanmamalıdır. Apandisit belirtileri olarak genelde karın bölgesinde “donuk bir ağrı”, karın sağ al bölgesinde ise “keskin ve şiddetli ağrı” oluşabilir. Karın ağrısının yanında aşağıdaki belirtilerde görülebilir.

Apandisit Belirtileri

  • Ağrı başladıktan sonra kusma
  • Mide bulantısı
  • Kabızlık
  • İshal
  • Gaz sorunu
  • Sırt ağrısı
  • İştahsızlık
  • Karın bölgesinde şişlik
  • İdrar yaparken ağrı olması

Bu belirtilen ağrılar apandisit belirtisi olabilir. Ancak bu apandisit belirtileri herkeste meydana gelmeyebilir.

Apandisit Patlaması

Apandisit patlaması ölümle sonuçlanabilir. Rahatsızlık ve ciddi bir durum hissedildiği zaman en yakın hastanenin acil bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde geç müdahale edilmesi sonucu ölümle sonuçlanabilir.

Apandisit patlaması sonucu meydana gelen ağrıya dikkat edilmesi hayat kurtarır. Ağrının şiddetinin artması ve ağrının uzun sürmesi en belirgin apandisit patlaması özelliklerindendir.

Apandisit Tedavisi

Yaklaşık olarak her 100 kişiden 9 kişide apandisit patlaması olasılığı oldukça yüksektir. Apandisit ne işe yarar sorusunun henüz net bir cevabı olmadığından en çok olumlu sonuç alınan yöntemi de apandisit ameliyatı olmuştur.

Ameliyatsız apandisit tedavisinde eğer ki 24 saat içinde fark edildiği takdirde hemen hastaneye gidilirse uygun antibiyotikle tedavisi mevcuttur. Ancak her hasta da antibiyotik ile tedavi edilemez. Hastanın muayene sırasında ateşinin olmamasına ve apandisitin komplike olmamasına bakılır.

Antibiyotikle tedavi edilen apandisit, ilerleyen zamanlarda tekrar etme olasılığı yüksek bir tedavi yöntemidir. Bu konuyu bilmenizde fayda var.

Apandisit en çok karşılaşılan ciddi ve acil bir hastalık olarak son yıllara damgasını vurmuştur. Apandisit belirtisi ile birlikte hemen acil olarak hastaneye gittiğiniz takdirde ilk olarak ameliyatsız apandisit tedavisi ile giderilmektedir.

Ancak ameliyatsız apandisit tedavisi mümkün olmadığı zaman apandisit ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Apandisit ameliyatı olan hastaların iyileşme süreci daha çabuk gerçekleşir. Apandisit ameliyatında korkulacak bir durum söz konusu bile olamaz. Genel anestezi ile birlikte yapılan apandisit ameliyatı 3 adet 1 cm. delikten gerçekleşmektedir.

Apandisit Ağrısı

Apandisit ağrısı genel olarak karın bölgesinde oluşan ağrı ile başladığı anlaşılır. Ancak her karın bölgesindeki ağrı apandisit belirtisi değildir. Ağrı karın bölgesinde yayılmaya başlayıp sürekli devam ediyorsa apandisit belirtisi olarak bilinir.

Karnın sağ alt tarafına doğru ilerler ve bıçak kesiği gibi keskin ağrılar meydana gelerek ağrı şiddetlenir. Sağ bölgede oluşan ağrı genel olarak kalça kemiğinin üst bölgesine denk gelir.

Apandisit ağrısı belirtisi ilk olarak karın ağrısıyla belirgin olur. Karın ağrısını mide bulantısı ve kusma, ateş, kabızlık veya ishal takip eder. Ancak bu ağrılar herkeste olmayabilir.

Apandisit Ameliyatı

Apandisit ne işe yaradığı henüz tam olarak net bir şekilde bilinmese de, apandisit patlaması sonucu apandisit ameliyatı olunması gerekmektedir. Apandisit ameliyatı, apandisitin iltihaplanmasından sonra yapılan ve cerrahi operasyon gerektiren bir ameliyattır.

Apandisit patlaması sonucu hasta hemen ameliyata alınmalıdır. Aksi takdirde apandisit karın zarı iltihaplanmasına sebep olur. Apandisit patlaması sonucunda hemen 24 saat içerisinde müdahale edilmelidir. Hemen müdahale edilmesi sonucunda daha başarılı bir ameliyat gerçekleşir. Geç yapılan apandisit ameliyatı ise daha zor anlar yaşatabilir.

Apandisit ameliyatı riskleri çok düşük bir olasılık olasa da bulunmaktadır. Apandisit ameliyatı riskleri için ameliyata girmeden önce normal olarak sizlere her şeyi anlatan ve risk olma durumlarından bahsedilen bir belge imzalatılır.

Apandisit ile İlgisi Sık Sorulan Sorular

Apandisit ağrısı ne kadar sürer

Apandisit ağrısı daimi ve artan bir şiddeti olduğu için mutlaka hemen acile başvurulması gerekir.

Apandisit ağrısı en fazla kaç gün sürer

Apandisit ağrısının kaç gün sürer diye bir belirtisi yoktur. Apandisit şüphesi olduğu zaman en yakın hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

Apandisit ağrısı kendiliğinden geçer mi

Apandisit ağrısı kendiliğinden geçmesini beklemeyin. Apandisit patlaması ölümle sonuçlanabilecek bir rahatsızlıktır. O yüzden apandisit ile ilgili herhangi bir ağrı hissetmeniz durumunda kesinlikle vakit kaybetmeden hastaneye gitmelisiniz.

Apandisit patladığını nasıl anlarız

Apandisit patladığını göbek deliği bölgesinden başlayarak karnın sağ alt bölgesine doğru yoğunlaşan ve giderek şiddetlenen ağrı ile anlayabilirsiniz. Ayrıca mide bulantısı, kusma, karın bölgesinde şişkinlik, ishal veya kabızlık gibi belirtilerinden de anlayabilirsiniz.

Apandisit ağrısı bacağa vururmu

Apandisit ağrısı kasık ve bacağa da vurabilir.

Apandisit ağrısı nasıl geçer

Apandisit ağrısı hissedildiği anda hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Eğer apandisit patlaması olmadıysa gerekli apandisitte oluşan iltihaplanma gerekli antibiyotik ile geçer. Ancak apandisit patlaması gerçekleştiyse kesinlikle ameliyattan başka bir çözümü yoktur.

Apandisit patlaması belirtileri

Apandisit patlaması belirtileri kişiden kişiye değişir. O yüzden apandisit ile ilgili gerekli bilgiye sahip olmalısınız. Apandisit ile ilgili iyi bir bilgiye sahip olmanız demek hayat kurtarmanız demektir.

Apandisit ağrısı ağrı kesici ile geçer mi

Apandisit ağrısı ağrı kesiciyle geçmesi mümkün değildir. Çünkü apandisit ağrısına apandisitte oluşan iltihaplanma sonucunda oluşacağından antibiyotikle tedavisi gerçekleşir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma

Baş Ağrısına İyi Gelen İlaçlar

Adet Sancısı Nedir?


 

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Uyku apnesi uyku sırasında horlama olarak meydana gelir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir