ayva çekirdeği maskesi,ayva çekirdeği maskesi nasıl yapılır

Ayva Çekirdeği Maskesi

Kış aylarında sofraları pek çok formda süsleyen, oldukça faydalı bir meyve olan ayvaya; sağlık, saç ve cilt bakımında da sıklıkla başvurulur. Yaprağı, meyvesi ve çekirdekleri kullanılır. Özellikle çekirdeklerinin cilde sayısız faydası vardır. İçeriğinde bulunan, cilt için faydalı B17,A, B ve C vitaminlerinin yanında potasyum, kalsiyum, demir ve bakır gibi mineraller vardır. İster mevsiminde kurutup ya da buzluğa poşet içinde şoklayarak sakladığınız ayva çekirdekleri, istenirse de aktarlardan her mevsimde satın alınabilinir. Ayva çekirdeği maskesi nasıl yapılır hakkında bilgi vermeden önce ayva çekirdeğinin cilde faydalarından bahsetmek istiyorum.

Ayva Çekirdeği Maskesinin Cilde Faydaları

Ayca çekirdeği maskesi etkili sonuçlar veren cilde sayısız faydası bulunan maskelerin başında gelmektedir. Sizlere ayva çekirdeği maskesi tarifleri vermeden önce faydalarını yazarak başlamak istiyorum.

Ayva çekirdeği maskesi ne işe yarar

 • Cildi yumuşatır
 • Doğum çatlaklarını giderir.
 • Emziren annelerin, göğüs uçlarında oluşan yaraları onarır.
 • Göz çevresindeki halkalarını yok eder ve göz çevresini aydınlatır.
 • Yeni oluşmaya başlamış kaz ayaklarını giderir.
 • Cilt ovalini sıkılaştırır.
 • Sarkmaları giderir.
 • Cildi temiz ve aydınlık görünmesini sağlar.
 • Ciltte oluşan sivilce, akne ve güneş lekelerini giderir, aynı zamanda cilt tonunu eşitler
 • Cildi nemlendirir.
 • Sivilceleri söndürür.
 • Siyah nokta oluşumunu engeller
 • Kırışıklıkları giderir
 • Dudak çatlaklarını onarır.
 • Yanık ve egzama tedavisinde kullanılır.
 • Soğuktan veya kullanılan deterjanlara bağlı ellerde oluşan kuruluğu ve çatlakları tamir eder
 • Antioksidan özelliği vardır.
 • Cilt de oluşan iltihapları giderir.

Cilde sayılanlar gibi birçok etkisi olan ayva çekirdeği ile içeren maskeler ve günlük bakım ürünleri yapabilirsiniz. Her tür maskede olduğu gibi, maskenin ana maddesini uygulamadan 24 saat önce cildinizde test etmenizi öneririz. Ayva çekirdeğinden yapılan jeli, el bileğinizin iç tarafında sürüp, 24 saat beklemek gereklidir. eğer kızarıklık ve şişme olmazsa, ayva çekirdeği jelini ve ayva çekirdekli maskelerini güvenle kullanabilirsiniz.

ayva çekirdeği maskesi nasıl yapılır

Ayva Çekirdeği Jeli Nasıl Uygulanır

Her türlü cilt sorununa deva ayva çekirdeği jeli

Sayılan ayva çekirdeğinin faydalarını en etkili ve en çabuk yönden görmek için; ortasından ikiye kestiğiniz ayvanın içinden, siyah olarak görünen çekirdeklerini çıkarın. Yoğun bir jel elde etmek için 10- 15 adet, normal bir jel kıvamı elde etmek için 9-10 adet ayva çekirdeğini yarım çay bardağı ılık suda, ağzı kapalı olarak 24 saat bekletin. Bekleme süresi sonunda elde ettiğiniz jeli kapaklı bir kaba alarak, günlük cilt temizliğinizi yaptıktan sonra her gün güvenle kullanın. Jeli sürerken bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Cildinizdeki farkı 10-15 gün içinde göreceksiniz. Vazgeçemeyeceğiniz cilt bakım ürününüz olacaktır.

Ayrıca ayva çekirdeklerinden oluşan bu jeli su yerine, gül suyu kullanılarak hazırlanırsa daha etkili bir cilt bakım malzemesi hazırlanmış olunur. Jelin her iki hazırlanış şeklinde de, uygulandıktan sonra ciltte 20 dakika beklenmelidir. Daha sonra ılık su ile temizlenir.

Ayva çekirdeği jeli nasıl saklanır

Jel buzdolabında uzun süre saklanabilir. Ancak ayda bir jelin tazesini yaparak, cilt için etkisini kaybetmemiş halde kullanılmalıdır.

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır

Kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan ayva çekirdeğini doğal olarak evde kendiniz yaparak pek çok cilt sorunundan kurtulmanız mümkün. Ayva çekirdeği maskesinin kullanımı oldukça basit ve kolaydır. Cilt sorununuza uygun olan maskeyi deneyerek sonuç almanız mümkün.

Cilt besleyen ayva çekirdeği maskesi

Elde ettiğiniz ayva çekirdeği jelini, aynı miktarda balı, tahta kaşık ile karıştırarak cildi besleyen bir maske elde edebilirsiniz. Önceden temizlenmiş cildinize sürüp, 20 dakika bekletmeniz yeterlidir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Gün aşırı bu maskeyi kullanabilirsiniz. Maskenin etkisini arttırmak için 1 kapsül E vitamini eklenebilir.

Kuru cilt için ayva çekirdeği maskesi:

Soğuktan ve güneşten kuruyan cildiniz var ise, ya da kuru cilt yapısına sahipseniz, aynı zamanda elleriniz ve dudaklarınızda da çatlaklar oluşmuşsa; 1 tatlı kaşığı ayva çekirdeği jeli ve 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı karıştırılır. Kuruyan cildinize sürdükten sonra, cildin iyice karışımı çekmesi beklenir. Daha sonra kalanı bir havlu kâğıt ile silinerek, ılık su ile durulanır.

Kuruyan ciltler için diğer bir maske; 1 tatlı kaşığı püre haline getirilmiş avokado ve 1 tatlı kaşığı ayva çekirdeği jeli karıştırılıp, yüze sürülür. 30 dakika beklendikten sonra, ılık su ile durulanır.

ayva çekirdeği maskesi

Ayva Çekirdeği Maskesi Suna Dumankaya

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya katıldığı pek çok programda ayva çekirdeği maskesinin cilde faydalarından sıklıkla bahsetmiştir. Sizlere Suna Dumankaya’nın maske tariflerini vermek istiyorum.

Yara giderici ayva çekirdeği karışımı

Emziren annelerin en büyük kâbusu olan, meme ucu yaralarını iyileştirmek için, 1 çay kaşığı ayva çekirdeği jeli ve 1 çay kaşığı tatlı badem yağı ile karıştırılıp, yaraların üzerine sürülür. Karışım iyice emildikten sonra, kalanı havlu kâğıt ile silinir. Ne kadar çok yara üzerinde kalırsa o kadar etkili olur. Bebek emmediği zamanlar sıklıkla uygulanabilir. Ayrıca bebeğe hiçbir zararı yoktur.

Doğum çatlaklarından kurtulmak için ayva çekirdeği

Bu kürü yapmadan önce ayva çekirdeklerinden yapılan jelin miktarını arttırmak gerekmektedir. Çünkü bir kavanoza denk gelecek şekilde karışımın yarısı ayva çekirdeği jeli diğer yarısı da hindistancevizi yağından oluşacaktır. 1 su bardağı ılık suyun içerisine 60 ila 80 arasında ayva çekirdeği atmak gerekmektedir. 24 saatten biraz daha fazla bir sürede jel kıvamına geldikten sonra çekirdekler içinden alınarak, aynı miktarda hindistancevizi yağı ile karıştırılır. Çatlak olan bölgelere, her gün sıcak su atlında dairesel hareketler yaparak gözeneklerin açılmasını sağladıktan sonra kürü sürün. Streç film ile sararak maksimum süre bekletin. Karışım iyice nüfuz ettikten sonra kalanı havlu kâğıt ile silebilirsiniz. Durulamaya gerek yoktur.

Gözenek sıkılaştırıcı ayva çekirdeği maske

1 çorba kaşığı ayva çekirdeğini kahve değirmeninden geçirerek toz haline getirin. Eğer böyle bir imkânınız yok ise; ayva çekirdekleri toz halinde aktarda da satılmaktadır. 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu eklenerek karıştırılır. Cilde sürülüp, 20 dakika beklendikten sonra, ılık su ile durulanır. Haftada 2 gün uygulanmalıdır.

Aşırı yağlı ciltlerin, yağ dengesini sağlayacak ayva çekirdeği maskesi:

1 çorba kaşığı toz ayva çekirdeği ve 1 yumurtanın akı mikser yardımıyla, köpük halini alıncaya kadar çırpılır. Yüze sürülerek, yaklaşık yarım saat yüzde kuruması beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Yüzde yağlanmayı hissettikçe uygulanmalıdır.

Yağlı ciltlere iyi gelen bir başka ayva çekirdeği maskesi ise; 1 tatlı kaşığı ayva çekirdeği jeli ile 1 çay kaşığı limon suyu karıştırılarak, yüze sürülür. Yarım saat beklendikten sonra, ılık su ile durulanır.

Ayva Çekirdeği Maskesi İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu ayva çekirdeği maskesi hakkında verdiği tarifleri deneyerek olumlu sonuçlar almanız mümkün. Evde ayva çekirdeği maskesi tarifleri kolay ve etkilidir.

Akneli ciltler için ayva çekirdeği maskesi:

1 tutam papatya veya sarı kantaron, 250 ml kaynar suya atılarak, 15 dakika demlenir. Daha sonra ılınan suya, 1 yemek kaşığı toz ayva çekirdeği eklenerek 1 saat beklenir. Bir pamuk yardımıyla, önceden temizlenmiş cilde sürülerek 15-20 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Aknelerden kurtuluncaya kadar her gün kullanılabilinir.

Cilt nemlendiren ayva çekirdeği maskesi:

1 çorba kaşığı toz ayva çekirdeği ve 2 çorba kaşığı keten tohumu yağı eklenerek karıştırılır. Özellikle göz ve dudak çevresinden başlanarak, dairesel hareketlerle yüze ve boyun bölgesine sürülür. 1 saat beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Kırışıklık gideren ayva çekirdeği maskesi:

1 su bardağı oda sıcaklığındaki gül suyuna 60-80 arası ayva çekirdeği ve 1 çorba kaşığı ince doğranmış meyan kökü eklenerek 24 ila 36 saat arası kapalı bir kapta bekletilir. Bekleme süresi geçtikten sonra jelin içinden çekirdekler ve meyan kökleri alınarak, 1 tatlı kaşığı buğday tohumu yağı eklenir. Cilde sürülüp 20 ila 30 dakika arası beklenir. Daha sonra, ılık su ile temizlenir. Düzenli olarak haftada 2-3 gün yüze uygulanabilir.

Sivilce gideren ve yanıkları iyileştiren anti bakteriyel ayva çekirdeği suyu:

Yarım litre kaynayan suyun içerisine 100 tane ayva çekirdeği atın. Yarım saat kaynattıktan sonra, ağzı kapalı olarak, ayva çekirdekli suyu soğumaya bırakın. 24 saat beklendikten sonra, çekirdekleri süzün. Sabah – akşam temizlediğiniz cildinizi bu suyla, bir pamuk yardımıyla tampon yaparak silin ve kurumaya bırakın.

Ayva çekirdeği kremi:

1 tane ayvayı rendeleyin. Çekirdeklerini, 20-25 adet karanfili, 1 çubuk tarçınla birlikte bir kavanoza koyun. Malzemelerin üzerini geçinceye kadar, saf ve asitsiz zeytinyağı ekleyin.15 gün güneş gören bir yerde bekletin. Çekirdekleri ve kalan malzemeyi süzerek kremi her gün kullanın. Bu krem cildi beslerken, yumuşatır, aynı zamanda sıkılaştırır.

ayva çekirdeği maskesi nasıl yapılır

Ayva Çekirdeği Maskesi Kullananlar

Sosyal medyada, forum ve sözlük hesaplarında sıklıkla dile getirilen maskelerden biri olan ayva çekirdeği maskesi pek çok ünlü tarafından tercih edilmektedir. Ayva çekirdeği maskesi Ebru Şallı başta olmak üzere pek çok ünlünün kullandığı bilinmektedir.

Ayva Çekirdeği Maskesi Göz Altına Sürülür Mü

Her cilt tipine uygun olan cilde bakım yapan cilt sorunları yok eden bu maske ayrıca kırışıklıkları etkili bir biçimde geçirmektedir. Genelde göz altı ve göz çevresi kırışıklıklarında kurtulmak isteyenler sıklıkla ayva çekirdeği maskesi göz altına sürülür mü sorusunu sormaktadır. İnce yapıda ve hassas olan göz altına bu maskesi sürmeden önce az miktar bileklerinizde deneyerek vereceği tepkiye göre göz altına sürmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu maske göz altı morluklarını ve şişliklerini yok eden etkiye sahiptir.

Ayva Çekirdeği Maskesi Ne Kadar Sıklıkla Yapılır

Ayca çekirdeği maskesi tarifleri her cilt tipine uygun maskelerdir. Maskeleri haftada 1 defa uygulamak yeterli olmasın karşın eğer hassas ve alerjik bir cilde sahip değilseniz haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Maskesi Tüylenme Yapar Mı

Ayca çekirdeği maskesi tüylenme yapar mı sorusu bu maske tarifini sıklıkla yapanlar tarafından dile getirilmektedir. Ayva çekirdeği maskesi asla tüylenme yapmaz ve neredeyse cilde zararı olmayan maskelerden biridir.

Bazı emziren anneler ayva çekirdeği jeli emzirme döneminde kullanarak meme ucu çatlaklarında kurtulduklarını dile getirmişlerdir. Hazırladığınız ayva çekirdeği jelini emzirdikten sonra meme uçlarına sürün ve her emzirmeden sonra tekrarlayın.

Yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden cildi korumak için ayva çekirdeği ile zeytin yağını karıştırın ve yüz dahil bütün vücudunuza sürün.

Sizlere bu yazımızda ayva çekirdeği maskesi nasıl yapılır, cilde faydaları ve merak edilen sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalıştım. Peki yaz siz bu maskeyi denediniz mi yorumlarını yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Evde Cilt Lekelerine Maske

Cildimiz genel olarak doğuştan oluşan lekeler dışında durup dururken lekelenmeyen bir yapıya sahiptir. Dış etkenler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir