burundaki siyah noktalar nasıl geçer

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Burun üstündeki siyah noktalar genelde cildin yağlı yapısı nedeni ile gözeneklerin tıkanması sonucu oluşur. Estetik olarak kötü görüntüye neden olan siyah noktalardan kurtulmak için pek çok yöntem ve maske tarifi bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda burundaki siyah noktalar için evde maske tarifleri, burundaki siyah noktalar için kesin çözüm önerileri vermeye çalışacağım. Burundaki siyah noktalar nasıl geçer, siyah noktalar ne iyi gelir, burundaki siyah noktalar nasıl olur hakkında bilgi vermeden önce siyah noktalar neden oluşur konusunda bilgi vermek istiyorum.

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Burundaki siyah noktalar genelde burnun üzerinde, küçük siyah tümsekler gibi görünürler. Yüzümüzde çene, alın ve yanaklarda da oluşur. Özellikle yağlı ciltlerin belalısı siyah noktalar, çevreden gelen kir, ciltteki yağ ve ciltten giderilmeyen ölü hücrelerle birleşerek cilt gözeneklerin tıkanması ile oluşur. Hava ile temas edip, okside olarak gözeneklerin içinde hapsolur. Cilt nefes alamadığından cansız bir hal alır.

siyah nokta temizleme, evde siyah nokta temizleme

 

Burundaki Siyah Noktalar İçin Kesin Çözüm

Evde siyah nokta temizleme yöntemleri hakkında sizlere bilgi vererek yardım olmaya çalışacağım. Burundaki siyah noktaları temizlemek için maske tariflerini uygulamadan önce burundaki siyah noktalar için kesin çözüm yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Siyah noktaların oluşmasını önlemek için yapmanız gerekenler ise;

 • Siyah noktaların giderilmesi, sadece yüzü yıkama veya günlük temizlik ile sağlanamaz. Çünkü üzerine gelen yeni cilt tabakası yüzünden, okside olan siyahlık, tamamen gözenek içinde kalır.
 • Siyah noktaların oluşumunu engellemek ise düzenli cilt temizliği ve bir rutin haline yapılan ölü cildi arındırma yani peelingtir. Yağlı ciltler, diğer cilt tiplerine oranla peeling uygulamalarını daha sıklıkla yapabilirler. Ayrıca cilt yağını dengeleyen bitkisel maskeler uygulanarak, kirlerin cilde daha az yapışması ve gözeneklerin içine girmesi önlenebilir. Cilt yağının tamamen kurutulmaya çalışılması ise, son derece sakıncalıdır. Çünkü bu yağ cildimize yumuşaklık verir. Kırılmalara ve dolaysıyla erken yaşlanma çizgilerin olmasının önüne geçer.
 • Bazı kozmetik ürünleri cildin ekstra yağlanmasına neden olur. İster makyaj ister yüze sürülen krem, tonik ya da temizleme jeli olsun, cildinize uygun ürünler kullanmanız, istenmeyen sonuçlar için önceden önlem alınmış olunur.
 • Gece yatmadan önce mutlaka günlük kir ve makyajdan cilt arındırılmalıdır. Gece yüzde kalan makyaj kalıntıları, uyku sırasında bile siyah noktaların sabaha kadar oluşmasını sağlar.
 • Tırnağınızla siyah noktaları yerinden çıkarmaya aynı zamanda sıkmaya çalışmayın. Siyah nokta belki o an içinden çıkar ama tırnağınızdan bulaşabilecek bakteriler, cildin alt katmanlarına inerek daha büyük cilt sorunlarına yol açabilir..

Siyah noktalar için evde yapılacak maske

 • Her yüzünüze derin temizlik uyguladıktan sonra, mutlaka açılan gözenekleri küçültmek için tonik kullanılmalıdır. Aksi takdirde yaptığınız temizlik boşa gidecektir.
 • Yastığınıza gece boyunca sürten cildiniz yüzünden, ölü hücreler yastık kılıfınızın üzerine yayılır. Ayrıca tüm yüz ve saç yağı yastık kılıfında kalır. Bu yüzden her hafta düzenli olarak yastık kılıfı değiştirilmeli ve yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır.
 • Saçlarınızın sürekli yüzünüze değmesinden kaçının. Ayrıca ellerinizle sürekli yüzünüzle oynamayın. Gün içinde pek hijyenik olmayan ellerden çeşitli bakteriler ve kirler gözeneklerin içine girebilir.

siyah noktalara çözüm, siyah nokta temizleme

 

Burundaki Siyah Noktalar İçin Evde Maske Tarifleri

Evde siyah nokta temizliği yapmanın en etkili yöntemi burundaki siyah noktalar için maske tarifleridir. Siyah noktalar nasıl geçer diyenler siyah nokta giderici maske tariflerinden dilediğini deneyebilir.

 • 1 çorba kaşığı nar ekşisi, 1çorba kaşığı toz şeker ve 1 çorba kaşığı karbonatı birbiri ile karıştırıp siyah noktaların üzerine sürün. 45 dakika ile 1 saat arası ciltte kurumaya bırakın. Daha sonra soğuk su ile durulayın. Etkili sonuç için haftada 2 kez mutlaka uygulanmalıdır.
 • Şekersiz aktardan alınan toz jelâtin ve süt karışımı burun üzerindeki siyah noktaları gidermek için etkili tariflerden biridir. Kullanacağınız jelâtinin meyve jelâtini olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü meyve jelatinleri bünyesinde şeker barındırır. Bu yüzden etkili bir sonuç vermez. Karışımı hazırlamada birer tatlı kaşığı jelatin ve sütü karıştırmak yeterlidir. İster ben mari usulü ister mikrodalgada cilde sürülecek sıcaklığa getirmelidir. Sütün içinde jelatin eritilmelidir. Yumurta fırçası yardımıyla burnunuzun üzerine sürdükten sonra, 10 dakika bekleyin. Maskeyi soymadan önce kurduğundan emin olun. Daha sonra yukarı doğru çekerek çıkarın.
 • Jelâtin ile yapılan bir diğer burun üzeri etkili maske için, 1 yaprak jelatin, bir miktar su eklenerek eritilir. Diğer tarafta 2 çorba kaşığı süt ve 1 çorba kaşığı bal benmari usulü ısıtılır. Karışımın içine jelâtin eklenip, alabildiği kadar beyaz kil eklenir. Hamur kıvamı alması sağlanır. Bir gazlı bezi bu karışıma bulayıp, burnun üzerine konulur. 15-20 dakika bekleyip, kâğıt gibi soyulur.

Siyah Noktalar İçin Maske Önerileri

 • 1 adet çubuk tarçını rondodan geçirip toz haline getirin. Azar azar zeytinyağı ekleyip, macun kıvamı almasını sağlayın. Siyah noktanın üzerine masaj yaparak sürün. 15 dakika bekleyin. Durulamak için soğuk su kullanın.
 • 1 çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı tarçın karıştırılır. Bu işlem için balı ben mari ıstımak gereklidir. Bu sayede tarçın ile iyice karışmış olur. Burnunuzun üzerini kaplayacak ve ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün. Sürdüğünüz maskenin üzerini pamuk parçası ya da bir peçete ile kaplayın. Pamuk daha kalın bir tabaka oluşturacağından, maskeyi burnunuzun üzerinden çıkarırken, kopma olmayacak ve tamamıyla cildinizden siyah noktalarla birlikte çıkacaktır. Cilde sürdükten sonra 3-5 dakika beklenmelidir. Daha sonra ciltten çıkarıp, soğuk su ile durulayabilirsiniz.

siyah noktalar nasıl geçer

 

Siyah noktalar nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu

Siyah nokta nasıl geçer sorusuna cevap arayanlara İbrahim Saraçoğlu’nun paylaştığı bazı kürleri sizlere yazmak istiyorum. Siyah noktalara kesin çözüm arayanlar bu maskeleri denemesini tavsiye ederim.

 • 1 tatlı kaşığı tane karabiberi, öğütücüden geçirip toz haline getirin. Damla damla su ekleyerek yapışkan bir hamur elde edin. Siyah noktaların üzerine dağıtıp, 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Karabiberin tane olması ve taze olarak öğütülüp sürülmesi siyah noktaları yerinden söken en önemli etkendir.
 • 1 çorba kaşığı yeşil mercimek ve 1 tatlı kaşığı nohutu rondodan geçirin. Toz hale getirilen nohut mercimek karışımına, yarım çay kaşığı zerdeçal ekleyin. Üzerine su ekleyip, hamur haline getirin. Burnunuzun üzerine sürüp, kurumasını bekleyin. Maskeyi ciltten çıkarırken dairesel hareketler yardımıyla tüm hamuru cildinizden uzaklaştırın. Soğuk su ile durulayın.

Siyah Nokta Giderici Maske

Siyah noktalar nasıl geçer, siyah noktalara kesin çözüm arayanlar için siyah nokta giderici diğer maske tariflerini vermek istiyorum. Evde siyah nokta temizleme işlemi için bu maskelerden uygun olanı deneyebilirsiniz. Siyah noktalar için evde yapılacak maske tarifleri kesin sonuç verecektir.

 • 1 yemek kaşığı yoğurt, 4-5 dal maydanoz ve çeyrek salatalığı blender yada rondodan geçirerek krema kıvamını almasını sağlayın. Burnunuzun üzerine uygulayıp 15 dakika bekleyin. Ilık su damlatıp ovarak cildinizden çıkarın. Daha sonra soğuk su ile durulayın. Cildinize yapacağınız buhar banyosu gözeneklerin genişlemesi sağlayacaktır. Böylelikle siyah noktaların etrafı boşalacak ve dışarı çıkmaya hazır hale gelecektir. Siyah noktaları yerinden çıkarırken kesinlikle tırnaklarınız kullanmayın. Steril eldiven yardımıyla ya da enjektör ucundaki iğneyi çıkarıp, siyah noktaları enjektörün içine çekerek, birer ikişer toplayabilirsiniz. Bu işlem için biraz hızlı olmalısınız. Çünkü 15 dakika içinde gözenekler eski ve sıkı halini alacaktır.
 • 1 çay kaşığı sandal ağacı tozu, 1 tatlı kaşığı gülsuyu ve birkaç damla gliserin ekleyerek macun kıvamı almasını sağlayın. Oluşan macunu burnun üzerine sürüp katılaşıp kuruyuncaya kadar bekleyin. Kuruyunca çekerek burnunuzun üzerinden çıkarın. Bölgeyi soğuk su ile yıkayın.
 • 1 çay kaşığı kahvaltılık lor peyniri ile yeteri kadar pirinç unu karıştırılıp, sürülebilir bir kıvam elde edin. Siyah noktaların üzerine uygulayıp 10 dakika kadar bekleyin. Kopara kopara burnunuzun üzerinden çıkarıp, bölgeyi soğuk su ile yıkayın.

Burundaki Siyah Noktalara Kesin Çözüm

Burundaki siyah noktalara kesin çözüm önerileri hakkında en çok denenen ve etkili sonuç veren tarifleri ve kürleri sizinle paylaşmaya çalıştım. Siyah noktaları yok eden ve etkili sonuç veren diğer maske tariflerini deneyerek siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

 • Geniş ve sürekli içi dolan gözeneklerden şikâyetçiyseniz mısır ve mısır unu ekli ürünlerin tüketimi arttırılmalıdır.
 • 1 çay kaşığı Türk kahvesi ve 1 çay tatlı kaşığı sızma zeytinyağı karıştırılır. Banyoda gözenekler açıkken burun kenarlarından başlayarak dairesel hareketlerle sürülür. 5 dakika beklenip, soğuk su ile durulanır. Yağlı ciltler haftada bir, diğer cilt türleri ise 15 günde bir bu uygulamayı yapmalıdır. Uygulama sonrası cilt, maden suyu veya gülsuyu ile toniklenmelidir. Burnun üzerine bir miktar beyaz tutkal sürüp, şeffaflaşmasını bekliyoruz. Bu işlem 15-20 dakika sürebilir. Daha sonra tutkalı cildimizden soyarak çıkarıyoruz. Çıkan tutkalın üzerinde siyah noktaları kolaylıkla görebilirsiniz.
 • Burnun üzerine sürülen vazelin, siyah noktaların yapısını bozar. Vazelini sürüp, üzerine streç film koyuyoruz. Temiz havluyu buharda veya ütüyle ısıtıp streç filmin üzerine bastırıp soğumasını bekliyoruz. Yumuşayan ve yapısı bozulan siyah noktalar aynı zamanda gözeneklerin açılmasıyla serbest kalır. Elinize eldiven giyip hafif dokunuş yapıp üzerine bastırılarak ya da bir kulak çubuğu yardımıyla siyah noktalar yerinden çıkarılır.
 • 1 tatlı kaşığı aktif karbon ile 1 tatlı kaşığı yeşil kil ve üzerine 1 tatlı kaşığı sıcak su ekleyip iyice karıştırın. Sürülebilecek kıvam ve sıcaklığa gelince burnun üzerine uygulanır. Kıvamından dolayı bir fırça yardımıyla sürülmelidir. Kuruyunca kadar bekletip, soyularak ciltten çıkarılmalıdır.
 • 2 tatlı kaşık beyaz kil,1 kaşık aloe vera jeli, 1 kaşık saf su ve bir kaç damla lavanta, gül veya limon yağlarından biri eklenerek karıştırılır. Fırça ile burnun üzerine uygulanır. Daha sonra 10 dakika beklenir. Temizleme ise sıcak su yardımı ile yapılmalıdır. Ayda 2 kez yapılmalıdır.

siyah noktalara kesin çözüm

 

 • 1 tatlı kaşığı beyaz tutkal, 2-3 çay kaşığı aktif karbon ve çay kaşığının ucuyla nane ekstratı konulup karıştırılır. Burnun üzerine fırça yardımı ile sürüp, yarım saat bekledikten sonra, aşağıdan yukarı doğru çekilerek maske ciltten soyulur. Daha sonra üzeri ılık su ile ıslatılmış havluyla temizlenip, en son soğuk su ile durulanır.
 • 2 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş yulaf unu ve 1 tatlı kaşığı yoğurt karıştırılır dairesel hareketlerle cilde sürülür. 5 -10 dakika ciltte kalması sağlanır. Üzerine bir kat daha karışımdan sürülerek, 15 dakika daha beklenir. Daha sonra soğuk su ile durulanır. 1 tatlı kaşığı mısır nişastası ile 1 çay kaşığı elma sirkesi karıştırılıp, krema kıvamı alması sağlanır. Bir fırça yardımı ile yüze sürülüp 20 ila 30 dakika arası beklenir. Ilık su ile durulanıp, havlu kâğıt ile kurulanır.

Siyah noktalara 1 günde tam çözüm

 • 1 çay kaşığı diş macununu ile aynı miktar vazelin karıştırıp burnun üzerine sürülür. 5 dakika beklendikten sonra ılık su ve dairesel hareketlerle durulanır.
 • 2 çay kaşığı şeker 1 çay kaşığı bal ile karıştırılır. Kalın macun kıvamı aldıktan sonra 5-10 dakika cilde dairesel hareketlerle sürülür. 10 dakika ciltte beklendikten sonra, soğuk su ile cilt durulanır.
 • 1 tatlı kaşığı karbonatın üzerine birkaç damla limon sıkarak, krema kıvamını almasını sağlayın. Burnunuzun üzerine sürüp 20 dakika bekledikten sonra, temizlenen gözeneklerin kapanması için soğuk su ile durulayın. Bu karışımı 1 tatlı kaşığı karbonata, 1 tatlı kaşığı limon ekledikten sonra, daha etkili bir sonuç için 2 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Burnunuzun üzerine sürüp 15 dakika beklettikten sonra yine soğuk su ile durulanmalıdır.
 • 1 yumurta akına ile 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra sürülüp 20-25 dakika beklenir. Kurumuş olan maskesi, parmaklarınızın yardımı ile dairesel hareketlerle çıkarın. İyice temizlemek için burnunuzun üzerini soğuk su ile yıkayın.
 •  Sadece yumurta akı sürüp üzerine bir parça peçete yapıştırıp, kendi siyah nokta bandınızı yaratabilirsiniz.
 • 2 yemek kaşığı diş macununu, 1 yemek kaşığı öğütücüden geçirilmiş kaya tuzu ile karıştırın. Burnunuzun üzerine sürüp kurumasını bekleyin. Üzerine birkaç damla su damlatıp, durulamadan önce dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu masajı etkili bir sonuç almak için diş fırçası ile yapmanız önerilir. Ilık su ile duruladıktan sonra, burnunuzun üzerinde buz kalıbı gezdirip temizlenen gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayın. Kaya tuzu yerine karbonat eklenip aynı sonuç alınabilir.
 • 1 çay kaşığı karbonat ya da Türk kahvesi ve 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı birbiriyle karıştırılır. Burnun üzerine sürülüp, dairesel hareketler yaparak cilt ovulur. 10 dakika bekledikten sonra cilt havlu kâğıt ile silinir. Daha sonra soğuk su ile durulanır.

Sizlere bu yazımızda burundaki siyah noktalar nasıl geçer, burundaki siyah noktalar için maske tarifleri ve burundaki siyah noktalar için kesin çözüm önerileri vermeye çalıştım. Sizlerde konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz. Evde siyah nokta temizleme işlemi için evde siyah nokta maske yapımı için sitemizdeki tarifle deneyebilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Cilt Bakımı Güzel ve genç bir cilde sahip olmak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken durumlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir