üzüm çekirdeği yağı

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı üzüm çekirdeklerinin preslenerek elde edilen bir yağ türüdür. Kullanım alanı oldukça fazla olan üzüm çekirdeği yağı saç ve cilde olduğu gibi sağlığa faydasız sayısız faydası bulunmaktadır. Üzüm çekirdeğinin içerisinde bulunan besinler ve yararlı vitaminler sayesinde cilde oldukça faydalı olan bu yağ ucuz olmasının yanında kolay bulunabilmesinden dolayı tercih edilmektedir.

Sizlere bu yazımızda üzüm çekirdeği yağı nasıl yapılır, üzüm çekirdeği yağı ne işe yarar, üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları, üzüm çekirdeği yağının saça faydaları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. İlk olarak üzüm çekirdeği nedir, üzüm çekirdeği nasıl yapılır hakkında bilgi vererek konumuza başlamak istiyorum.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır

Üzüm çekirdeği yağı üzüm çekirdeklerinden elde edilir. Üzüm çekirdeği yağı elde etmek için zeytin yağını yada fındık yağına ihtiyaç duyulmaktadır. Bitkisel yağların özellikle üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları bilen pek çok kişi üzüm çekirdeği yağını nasıl yapılır sorunun cevabını merak etmektedir. Evde üzüm çekirdeği yağı nasıl yapılır merak ediyorsanız sizlere tarifini vermek istiyorum.

Üzüm çekirdeği yağı yapmak için 1 litre zeytin yağı yada fındık yağının içerisine dövülmüş, ezilmiş yada inceltilmiş üzüm çekirdekleri eklenerek yapılır. 1 litre zeytin yağı yada fındık yağını 1 su bardağı üzüm çekirdeği eklemek yeterlidir.  Taze toplanmış üzüm çekirdeklerini ezerek yapmak daha faydalı olacaktır. 1 litre yağın içerisine eklediğini üzüm çekirdeklerini ekledikten sonra serin ve güneş görmeyen bir yerde 1 hafta kadar bekletmek yeterlidir.

üzüm çekirdeği yağı, üzüm çekirdeği yağının faydaları

 

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir

Üzüm çekirdeği yağı cilde sayısız faydası bulunan bir yağdır. Kullanımı çok eski çağlara dayanan üzüm çekirdeği yağı günümüzde cilt bakımı için bayanların sıklıkla tercih ettiği bilinmektedir. Üzüm çekirdeği yağının faydaları ise;

 • E vitamini bakımından çok zengindir.
 • Omega 3, omege 6 ve omega 9 bakımdan zengin yağlar olarak bilinmektedir.
 • Hücreleri korur, yeni hücre oluşumunu destekler
 • Hasar görmüş, tahriş olmuş ve yıpranmış cildi yeniler
 • Cildi sıkılaştırır, tonik olarak kullanılabilir
 • Cilt tonunu eşitler
 • Doğum ve kilo değişimi sonrası oluşan çatlakları yok eder
 • Güneşin zararlı etkilerinden cildi korur
 • Cildi nemlendirir, kuru cilt tipine sahip iseniz mutlaka denemelisiniz
 • Çatlayan kuruyan el ve ayakları onarmak için kullanılır
 • Masaj yapmak için ideal bir yağdır, rahatlık hissi verir
 • Yarların haha hızlı iyileşmesini sağlar
 • Düzenli olarak kullanıldığında yaşlanma karşıtı etki gösterir
 • Göz altı morlukları ve göz altındaki halkaları yok etmek için çok etkilidir
 • Egzama ve kaşıntılı egzamaya iyi gelir
 • Üzüm çekirdeği yağında bulunan linoleik asidin sivilce ve akne oluşumuna karşı etkilidir
 • Üzüm çekirdeği yağı hemoroit ssorunu yaşayanlarda rahatlama sağlar
 • Üzüm çekirdeği yağı saça faydaları olan bir yağdır, saçların daha güçlü olmasını sağlar, kepeği önler saçların daha canlı görünmesini sağlar.

Üzüm Çekirdeği Yağı Neye Yarar

Üzüm çekirdeği yağı cilde faydaları olduğu gibi üzüm çekirdeği yağı saça faydaları ve sağlığa faydası bulunan bir yağdır. Üzüm çekirdeği yağının en belirgin faydası kılcal damarlara etkidir. Yağın içerisinde bulunan mega 3 ve omega 6 damar iç çeperlerini koruyucu etki gösterir.

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda üzüm çekirdeği yağı kötü kolesterol oluşumunu önlemektedir. Ayrıca kalp krizi riskini ve felç oluşumunu en alt seviyeye indirir.

Damarları yenilediği gibi bu yağ ayrıca anti-aging göstererek yaşlanma etkilerini yok eder. Düzenli olarak bu yağı kullanarak kırışıklıkları önleyebilir. Bağ dokularını güçlendirerek cilt sarkmasını önler, cildin elastik bir yapı almasını sağlar. Daha yumuşak, daha canlı bir cilt için üzüm çekirdeği yağı kullanabilirsiniz.

üzüm çekirdeği yağı, üzüm çekirdeği yağı nedir

 

Üzüm Çekirdeği Yağını Cilde Nasıl Kullanılır

Üzüm çekirdeği yağı içeren nemlendirici kremleri kullanabileceğiniz gibi direk olarak üzüm çekirdeği yağını cildinize sürebilirsiniz. Az miktarda üzüm çekirdeği yağını pamuğa damlatıp cildiniz sürebileceğiniz gibi günlük olarak kullandığınız kremlerin içerisine ekleyebilirsiniz.

Saçlarını direk olarak uygulayabileceğiniz gibi kullandığınız şampuanın içerisine ekleyip kullanabilirsiniz.

Eğer cildiniz çok yağlı ise deri reaksiyonlarına karşı tepki verebileceği için yağlı cilde sahip olanların kullanması tavsiye edilmez.

Üzüm çekirdeği yağı yüze nasıl sürülür

Üzüm çekirdeği yağı yüze nasıl sürülür soruna cevap vermek gerekirse direk olarak yüzünüze bu yağı sürebileceğiniz gibi bir pamuğa az yağ damlatıp yüzünü bu pamukla silebilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı İle Cilt Bakımı Önerileri

Cilt bakımı ve cilt temizliği için kullandığınız yağlardan farklı olarak üzüm çekirdeği yağı daha hafiftir ve ciltte yağlılık hissi bırakmaz.

Cildi onaran, bakım yapan, yaşlanmayı önleyen, yaşlanma karşıtı bu krem daha ilk kullanımdan itibaren etkisini gösterecektir. Yaz aylarında cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için kesinlik bu yağı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Sivilceye İyi Gelir Mi

Üzüm çekirdeği yağı diğer yağlara oranla daha hafif bir yağdır ve asla gözenekleri tıkamaz.  Sivilce oluşumuna müsait bir cildiniz varsa sivilcelerle savaşmak için kesinlikle bu yağı kullanabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Göz altı morlukları ve kırışıklıklarından yana dertli iseniz üzüm çekirdeği yağını göz altına sürebilirsiniz. Genelde merak edilen sorulardan biride üzüm çekirdeği yağı göz altına sürülür mü sorudur. Üzüm çekirdeği yağı ince tabaka ve hassas olan göz altına sürülür ama sürülürken kesinlikle gözlerin içine kaçmaması için dikkatli olmak gereklidir.

Çok az miktarda pamuğa yağ damlatılır ve göz altı ve çevresi silinir. Bu yağı kullanmadan önce cildin mutlaka temiz olması gerekmektedir. Üzüm çekirdeği yağı göz altı torbaları üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Düzenli kullanıldığında kısa sürede etkisini gösterir.

Üzüm çekirdeği yağı göz altı kırışıkları ile etkili biçimde savaşır. Günde 1 defa olmak üzere akşam yatmadan önce üzüm çekirdeği yağı ile göz altı kırışıklarının olduğu bölgeye sürün. Üzüm çekirdeği yağı göz altına faydaları olduğundan düzenli olarak kullanması yararlıdır.

Üzüm Çekirdeği Yağının Göz Altına Faydaları

Üzüm çekirdeği yağının göz altına faydaları bilerek kullanmak gereklidir. Pek çok göz altı sorununda pahalı ürünlerde daha fazla fayda sağlamaktadır. Bilinen faydaları ise;

 • Üzüm çekirdeği yağı göz altı yağ bezesi
 • Üzüm çekirdeği yağı göz altı morlukları
 • Üzüm çekirdeği yağı göz altı şişmesi
 • Üzüm çekirdeği yağı göz altı kırışıklıkları
 • Üzüm çekirdeği yağı göz altı torbaları

Üzüm Çekirdeği Yağı Cilt Beyazlatma

Cilt rengini açmak, ten rengini eşitlemek için üzüm çekirdeği yağı kullanabilirsiniz. Düzenli olarak üzüm çekirdeği yağı kullanarak cilt beyazlatma işlemi yapabilirsiniz.

üzüm çekirdeği yağı

 

Üzüm Çekirdeği Yağı Kullananlar

Üzüm çekirdeği yağı kullananların yaptıkları yorumlarda bu kremin çok etkili olduğunu ve cilde sayısız faydası olduğunu söylemişlerdir. Üzüm çekirdeği yağı kullananlar bu yağı cildi nemlendirme ve cilt bakımı yapmak için kullandıklarını söylemişlerdir. Yapılan diğer yorumlarda bazı bayanlar nemlendirici kreme yada saçları için kullandığı şampuana ekleyip kullandıklarını söylemişlerdir. Sağlıklı, güzel ve yumuşak bir cilt için kesinlik bu yağı bir birine tavsiye eden pek çok kişi bulunmaktadır.

Üzüm Çekirdeği Yağının Zararları

Üzüm çekirdeği yağı cilde neredeyse zararı olmayan yağlardan biri olmasına karşın bazı kişilerde bu yağa karşı hassasiyet oluşabilir. Eğer hassas bir cildiniz varsa bu yağı ilk olarak bileklerinize sürerek vereceği tepkiyi görmelisiniz. Üzüm çekirdeği yağının zararları ise;

 • Kan basıncında yükselme
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Sürüldüğü bölgede kaşıntı, döküntü ve kızrıklık
 • Tahriş ve yanma

Sizlere bu yazımızda üzüm çekirdeği yağı cilde faydalarından bahsetmeye çalıştım, üzüm çekirdeği yağı ibrahim saraçoğlu tarafından sıklıkla kullanılması yönünde tavsiye edilmektedir. Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır, üzüm çekirdeği yağı göz altına sürülür mü ve üzüm çekirdeği yağının faydaları hakkında aklınıza takılanları yazımızda bulabilirsiniz. Sizlere konu ile aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Aynısefa Yağı Nasıl Yapılır

Aynısefa Yağı Ne İşe Yarar? Kullanımı Ve Faydaları

Aynısefa yağı, gündeme tırnak mantarını tedavi etmesiyle gelmiş bitkisel bir üründür. Aynısefa yağı, sadece tırnak …

bir yorum

 1. Yüzdeki güneş lekeleri için hangi yağı öneriyorsunuz

  Yorumunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir