yetişkinlerde pişik önleme
yetişkinlerde pişik önleme

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer?

Pişik, genelde sıcak havalarda meydana gelen bir cilt sorunudur. Özellikle terleme sonrası ve vücudun hava alamaması sonrası meydana gelir. Pişiğin meydana gelmesinin sebebi genelde vücut asidi ile nemin aynı anda deriye temas etmesidir. Pişik oluşan bölgede yanma, kaşıntı ve ağrı meydana gelir. Bebeklerde pişik, genelde diş çıkarma dönemlerinde olurken, yetişkinlerde pişik sıcak havalarda ve terden meydana gelir. Pişiğin geçirilmesi için ilk etapta bu sağlık sorununa neden olan etmenler ortadan kaldırılmalıdır. Vücudun tahriş olan bölgesi sık sık beyaz banyo sabunu ile temizlenmeli ve kuru tutulmasına özen gösterilmelidir.

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde pişik, genelde makat bölgesinde, göğüs altında, koltuk altında, boyun bölgesinde ve bacaklarda meydana gelir. Büyüklerde pişik tedavisi için ilk olarak pişiğe neden olan etmenler ortadan kaldırılmalı daha sonra tedavi yoluna gidilmelidir. Etkili pişik tedavisi için;

  • Doktorun verdiği pişik kremlerin aksatılmadan kullanılması,
  • Şifalı itkiler ile pişik tedavisinin yapılması,
  • Pudra tedavisi, olarak sayabiliriz.

Herkesin vücut yapısı farklı olduğu için tedavi yöntemlerinde de değişiklikler olabilir. Bu nedenle mutlaka deri ve cilt yapınız hakkında bir bilgiye sahip olmanız tedavi için faydalı olacaktır.

Bunun dışında pişiğin sürekli olarak tekrar etmemsi için iç çamaşırlarının temiz, kuru ve pamuklu olmasına özen göstermeniz gerekir. Yine vücuda sıkı sıkıya yapışan ve naylon içerikleri bulunan iç çamaşırlarından uzak durmanız gerekir.

yetişkinlerde pişik kremi
yetişkinlerde pişik kremi

Bacak Arası Pişik Nasıl Geçer?

Bacak arası pişik daha çok kilolu kimselerde görülür. Bu nedenle bu kimseler ilk olarak temizliğine dikkat etmeli ve petro kimya içeren çamaşırlardan uzak durmalıdır. Yaz aylarında daha fazla nüks eden bu problem için dar taytlar ve dar kot pantolonlardan uzak durulması gerekir.

Pişik oluşumunun önüne geçmek için şu noktalara dikkat etmeniz gerekir;

  • Makat ve bikini bölgesinin temizliğinin her gün düzenli olarak yapılması gerekir ve bu alanlarda kullanacağınız iç çamaşırlarının dantelli, naylon ve sentetik olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer bu bölgede pişik problemi varsa bölge temizlendikten sonra kurutulup pudralar ile bakımı yapılmalıdır.
  • Pişik sorunu daha çok kilolu insanlarda görülür, bu nedenle zayıflayıp bacaklarınızın bir birine sürtünmesini önlemelisiniz.
  • Pişik oluşma ihtimali yüksek olan bölgeleri ilk olarak zeytinyağı doğal sabunlarla yıkayıp, kuruladıktan sonra bebe yağı kullanmanız önerilir.

Pişik Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Eğer belli bir bölgenizde pişik sorunu varsa bu alanda şiddetli kaşıntı da meydana gelecektir. Pişik ilk bakışta basit bir cilt problemi olarak görülse de geçmeyen ve şiddetli kaşıntılara neden olan pişikler zamanla mantar enfeksiyonuna neden olur. Bu sebeple enfeksiyonun diğer bölgelere dağılmaması adına kaşımamaya özen göstermeniz önerilir. Bölgenin gerekli temizliği yapılıp kurulandığında büyük olasılıkla kaşıntıda gidecektir. Fakat bölgede nem ve terleme sonrası pişik yayılmaya devam eder bu nedenle doktorunuzun vereceği pişik kremlerini aksatmadan sürmeniz ve tedaviyi aksatmamanız önerilir. Bunun yanında pişiğe iyi gelen bitkisel ürünler, sarı kantaron yağı ve tahin yağını sorunlu bölgede kullanmanız önerilir. Bu bitkisel yağlar bölgede pişiğin tevdi edilmesine yardımcı olacaktır.

Yetişkinlerde Pişik Kremi Fiyatları Nedir?

Pişik için krem alacaksanız kesinlikle kulaktan dolma bilgiler yerine doktorunuzun vereceği kremi almanız gerekir. Yetişkinlerde pişik kremi içerikleri farklıdır, eğer tanımadığınız bir kremi kullanırsanız vücudunuz buna tepki gösterebilir ve pişik sorunu daha büyük cilt problemlerini de beraberinde getirir. Yetişkinlerde pişik kremi fiyatları nedir? Diye sorulduğunda 8tl den başlayarak 32tl’ye kadar çıkmaktadır.

Pişik En Kolay Nasıl Geçer?

Bebeklerde pişik ve büyüklerde pişik geçme süreleri farklıdır. Bebeklerde doğru merhemin kullanılması ile beraber, pişik sorunu bir gün ila iki gün arası geçecektir. Fakat yetişkinlerde pişik tedavisi daha uzun sürebilir. Bunun nedeni ise vücudun salgıladığı asitli terlerlerdir. Bu nedenle pişik en kolay nasıl geçer? Sorusuna cevap olarak ter etmeninin ortadan kaldırılması gelir. Yine doktorunuzun vereceği ilaçları aksatmadan kullanmanız pişiği çok çabuk geçirecektir.

yetişkinlerde pişik ne iyi gelir
yetişkinlerde pişik ne iyi gelir

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde pişik sorunu yetişkinlere oranla daha fazla yaşanır. Bunun nedeni bebeğin sürekli bez kullanmasıdır. Eğer bebeklerinizde pişik sorunu varsa öncelikle bez kalitesine dikkat etmeniz gerekir, kalitesiz ve naylon içerikli bezlerde pişik daha fazla görülür. Bebeklerde pişik nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı ise bebeğin altının sık sık temizlenmesi ve bu alanda kullanacağınız ıslak mendillerin parabensiz ve doğal olmasıdır. Çoğu ıslak mendillerde alkol mevcuttur, anneler ıslak mendil kullanmak yerine bebeğinin altını ılık su ve kokusuz doğal sabunlarla yıkaması gerekir. Bebeğin altının her değiştirilmesinde ise mutlaka altının kurulanması gerekir. Ara sıra bebeğinize bez takmayıp hava almasını sağlayabilirsiniz. Böylece bebeklerde pişik sorunu yaşanmayacaktır. Bebeklerde bitkisel pişik tedavisi için sarı kantaron yağı kesin çözüm olarak görülür ve çoğu bebekte pişiği anında geçirir.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir? Neler İyi Gelir?

Burundan alınan nefes solunum yolu için oldukça önemlidir. Burun sadece nefes almak için değil aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir