Fraksiyonel Lazer Çatlak Tedavisi
Fraksiyonel Lazer Çatlak Tedavisi

Fraksiyonel Lazerle Çatlak Tedavisi İşe Yarıyor Mu?

Vücutta meydana gelen değişikliklerden dolayı cildimizde çatlaklar meydana gelebiliyor. Çatlakların oluşumu doğum yapan bayanların yanı sıra erkek ve kadınların kilo alıp vermesi sonucunda cildin çatlak görünümü ortaya çıkmaktadır. Çatlağın oluşumunu engellemek için nemlendirici kremlerin işe yaradığı söylense de bazı kişilerde bu durum farklı olabiliyor. Piyasa da satılan onlarca çatlak kremleri bulunuyor. Fakat çoğu çok pahalı olmasından dolayı çatlak sorunu olan kişiler bunu karşılayamayacağı için alamıyorlar.

Alan insanların da pek memnun kalmadıkları konusunda şikayetleri mevcuttur. Hatta cilt hassasiyeti olan kişilerin bilmediği çatlak kremlerini kullanması sonucu ciltlerinde tahriş meydana gelebilmektedir. Kremlere para vermeden uğraşmadan kesin çözüm olan Fraksiyonel lazer tüm uzmanlar tarafında tavsiye edilmektedir. Teknolojinin yine bize sunmuş olduğu Fraksiyonel lazer ile çatlaklarınızdan kurtulmak sadece birkaç seansa bakıyor. Herkesin aklındaki soru Fraksiyonel lazerle çatlak tedavisi işe yarıyor mu? Oluyor. Kesin çözüm kaynağı amacıyla üretilen lazer uygulaması ile uzun yıllar boyunca çatlaklardan kurtulmuş cildinize sahip olabilirsiniz.

Fraksiyonel Lazer Nedir
Fraksiyonel Lazer Nedir

Fraksiyonel Lazer ile Çatlak Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Lazerle çatlak tedavisi çok uzun zamandır yapılan bir uygulamadır. Fakat o dönemin lazer tedavisi beyaz ve grileşmiş çatlaklarda uzun soluklu olarak pek işe yaramıyordu. Lazer yaptıranların çoğu artık ümidini tam keserken yeni geliştirilen Fraksiyonel lazer sayesinde beyaz ve gri renkte olan çatlaklara kesin çözüm sağlanabilmiş. Şu anda çatlak tedavi konusunda önceliğe sahip hale gelen fraksiyonel lazer kullanıcıları tarafından tam puan almayı başarmıştır. Peki, Fraksiyonel lazerle çatlak tedavisi nedir? Nasıl yapılır? Hakkında bazı sorular mevcut. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Önceden kullanılan lazer yöntemleri ECO2 Karbondioksit lazer, Erbium yağ lazeri ve altın iğneli Radyofrekans lazerleri pek fazla işe yaramadığı için daha geliştirilmiş modeller ortaya çıkmıştır. Freksiyonel lazer yöntemi ile kesin çözüme ulaşabilmeyi başarmış hastaların en çok istedikleri yöntem haline gelmiştir.

Fraksiyonel lazer uygulaması, çatlak cilde ışınların dikkatli bir şekilde sütun halinde uygulanarak cilt yapısında etken olan kolojen üretimini tetiklemeyi amaç ediniyor. Kollojen üretimi ne kadar fazla olursa ciltte meydana gelen hasarı düzeltme o kadar hızlı gerçekleşir. Bu mantıkla çalışan lazer ayrıca hassas kontrole sahip olması ile durumu avantaja çevirebiliyor. Çatlak olan yeri düzeltmeye çalışan ışınların hiçbir şekilde sağlam cilde zarar vermediği ve bu şekilde iyileşme hızını artırdığı gözlemlenmiştir. Fraksiyonel lazer ışınlarında en çok tercih edileni dalga ışınıdır. Dalga ışınları 10600 nm CO2 sayesinde derinin en alt tabakasına ulaşabilmesini sağlıyor. Verdiği ışınlarla üst derinin buharlaşarak soyulmasını aynı zamanda yenilenmesini sağlayıp böylelikle çatlaklarda önemli ölçüde kurtulma imkanınız oluyor.

Lazerle Çatlak Tedavisi
Lazerle Çatlak Tedavisi

Fraksiyonel Lazer ile Çatlaklar Kaç Seansta Biter?

Çatlak tedavisi yaptırmak isteyenler Fraksiyonel lazer ile çatlaklar kaç seansta biter? sorusu ile baş başa kalıyorlar. Yapılan seanslar kişinin cildinin kötü olup olmadığına bağlı olarak en fazla 10 en az 4-5 seansta çatlak tedavisinde son noktaya erişilebiliyor. Seanslar yine kişinin çatlak sayısına bağlı olarak 10-15 dakika süreyle lazer uygulaması yapılır. Eski lazerlere göre Fraksiyonel CO2 lazer yöntemi ciltte yara açılmasına ve iz kalmasına sebep olmadığı için hasta hiçbir şekilde ağrı ve sancı hissetmez. İyileşme süreci daha hızlı ilerler. Her seans aralığı 4-8 hafta ara verilerek tedaviye devam edilir.

Fraksiyonel Lazer Sırasında Ağrı Oluşur Mu?

Fraksiyonel lazer eski teknoloji lazerlere oranla daha az acı vermektedir. Eski lazerler kullanıldığı zaman deride yara açıldığı için hastaya anestezi yapmak zorunda kalıyorlardı. Şimdi ise lazer deride yara açmadan sadece ısı vererek işlem yapıyor. Acı hissetme konusunda diğer bir etkende doktordur. Lazeri kullanan doktor işinin ehli ise size minimum acı vermeye çalışacaktır. Hatta acı hissetmemeniz için bölgeyi uyuşturan kremlerden sürerek hiçbir şey hissetmemenizi sağlar. Böylelikle Fraksiyonel lazer sırasında ağrı oluşur mu? Sorusunu cevaplamış olduk.

Lazer Tedavisi Sonrasında Oluşabilecek Etkiler

Uygulama sonrasında oluşabilecek etkilere dair insanlar endişe duyabilmeleri çok normaldir. Lazer tedavisi sonrasında oluşabilecek etkiler çok fazla ciddi olmamakla beraber ciltte kızarıklık ve deride soyulmalar meydana gelebilir. Ciltte meydana gelen hafif tahriş nedeniyle ufak yanma hissi oluşabileceği için doktorun size vereceği rahatlatıcı merhemi kullanabilirsiniz.

Lazer Uygulaması Ne Derece İşe Yarıyor?

Henüz lazer yaptırmayanlar araştırmalar yaparak lazer uygulaması ne derece işe yarıyor? Gibi sorulara cevap bulmaya çalışıyorlar. Daha önceden eski lazerleri kullanan hastalar bu konuda endişe duyarak boşuna para harcamaktan çekinmeleri gayet doğal bir davranıştır. Günümüzde çatlakları lazer yöntemleri ile %100 yok edebilmek pek mümkün değil. Ancak agresif cerrahi yöntemlere başvurulursa sonuç elde edilebilir. Fakat iyi doktor ile karşılaşmanız gerekir. Fraksiyonel lazer tamamen çatlakları yok etmese bile %90 oranla çatlaklardan kurtulabilme şansınız olabiliyor. Bu yüzden cerrahi yöntem kullanmadan en az acılı ve işe yarayan yöntemlerden birisi haline gelmiştir.

Lazer tedavisi için sunulan fiyatlar piyasada değişiklik gösterebilmektedir. Ama seans başına 300 ile 1000 TL arasında değiştiğini söylememiz yanlış olmaz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir? Neler İyi Gelir?

Burundan alınan nefes solunum yolu için oldukça önemlidir. Burun sadece nefes almak için değil aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir