Detoks Suyu Nedir? Ne İşe Yarar?

Detoks Suyu Ne İşe Yarar?

Detoks, vücutta biriken toksinlerin atılımlarına yarayan bir tariftir. Özellikle diyet programlarının içerisinde olan bu uygulama vücutta biriken ödem ve zehirli suyun atılmasında büyük rol oynar. Vücuda gerek ilaç kullanımı, kimyasal atıkların kalıntılar, fazla tuz alınımı ve işlenmiş hazır gıdalardan dolayı pek çok madde birikir.

Bu zehirli maddeler zamanla böbreklerde büyük hasara yol açarken, ellerde ve ayaklarda şişlikler meydana getirir. Kişilerin kilo vermesinin yolunu büyük oranda tıkar, ve cilt yapısını bozarak hızlı yaşlanmalara ve cilt kırışıklıklarına neden olur. Zaman zaman detoks yaparak vücudu daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Detoks Neden Yapılır?

Detoks yapmanın pek çok nedeni vardır bunların başında daha dinç ve sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmaktır. Yine cilt, saç ve tırnak sağlığı için detoks yapmak çok büyük öneme sahiptir. Özellikle günümüzde yaşanan çevresel kirlilikler, kötü ve hazır beslenme alışkanlıkları ile beraber hareketsiz yaşam vücutta toksin ve zehirli madde birikmesine neden olan en büyük etmenlerin başında gelir. Bu nedenle detoks yapmaya nerede ise tüm insanların ihtiyaçları vardır. Detoks yapmak için en büyük nedenler ise;

  • Sebebi olmayan baş ağrıları,
  • Sürekli yorgunluk hissi,
  • Kendini ruhi ve bedenen kötü hissetme,
  • Solgun, yorgun ve bozuk cilt yapısı,
  • Sindirim sisteminde yaşanan bozukluklar ve hazımsızlıklar,
  • Uykuyu iyi alamama ve uyku düzeninde bozulmalar detoks yapmanın en önemli nedenleri arasında yer alır.

Yağ Yakıcı Detoks Nasıl Yapılır?

Yağ Yakıcı Detoks Suyu

Detoks sadece toksinleri vücuttan atma amaçlı değil, zayıflama amaçlı da yapılır, bunun için yağ yakıcı detoks önerilir. Sıvı yağ yakıcı detoks öğün yerine kullanılmalıdır ve her diyet listesinde mutlaka olmalıdır. Sıvı yağ yakıcı detoks yaparken detoks suyunun besleyici ve vücudu yormayan içerikler içermesine dikkat edilmelidir. Detoks suyu hazırlamak için uzman bir diyetisyenden destek alınabileceği gibi evinizde bulunan besleyici ürünlerle de iyi bir detoks suyu hazırlayabilirsiniz. Sıvı detoks programı vücutta biriken toksinleri atmanıza yardımcı olurken, daha aktif ve daha kolay zayıflamanızda da büyük etki gösterir.

Maydanozlu Detoks Suyu

Maydanoz vücuttan zehirli maddeleri atmak için kullanılan en iyi doğal besinlerin başında gelir. Özellikle karaciğer yağlanması için uzmanlarca önerilen maydanoz suyu zayıflamak için de kullanılan bir bitkidir. Cildi canlandıran ve vücudu toparlayıp sıkılaştıran maydanoz detoks suyu tarifi için;

Yaklaşık iki su bardağı saf su,

1 demet  taze maydanoz,

Bir tane limon, maydanozları yıkayıp mutfak robotundan geçirin ve limonun suyunu çıkarıp tüm malzemeleri blender yardımı ile iyice karıştırıp her gün düzenli olarak taze tüketin. Taze olarak tüketilen maydanoz detoksu, her zaman en çok işe yarayan detoks tarifidir, iç organlarında oluşabilecek yağlanmaların önüne geçerken, bölgesel yağlanmaları da kolaylıkla yok eder ve vücudu dinç, sağlıklı tutar.

Detoks Suyu Kaç Gün İçilir?

Detoks Suyu Kaç Gün İçilmeli

Diyet listelerinin baş tacı olan detoks suyu hakkında pek çok soru vardır ama en çok sorulan soruların başında detoks suyu kaç gün içilir? Sorusudur. Burada dikkat edeceğiniz nokta detoks suyunun hangi malzemelerle hazırlanmış olduğudur. Fakat genelde detoks suyu 15 gün içilir 15 günün sonunda 3 – 5 günlük ara verilerek tekrar hazırlanır ve 15 günlük detoks diyetine devam edilir.

Kilo Verdiren Detoks Suyu Tarifleri

Kilo verdiren detoks suyu tarifleri, diyetisyenler tarafından vücut ihtiyaçlarına yönelik düzenlenir. Sizler için en uygun olabilcek detoks tariflerini bir araya getirdik, sizde evdeki malzemelerle detoks suyu hazırlayıp daha sağlıklı ve zayıf vücutlara kavuşabilirsiniz.

Limonlu detosk suyu tarifi; limonlu detoks suyu tarifi ile hem kolayca zayıflayabilir, hem de vücutta biriken toksinlerden kolayca arınabilirsiniz. Bunun için malzemelerimiz ise; 2 adet limon ve 1 litre su; limonların kabukları yıkanır ve içeceğiniz suyun içerisine limonlar dilimlenerek eklenir böylece gün inçinde bu suyu sık sık tüketerek zehirli atıklardan vücudunuzu temizleyebilirsiniz.

Karbonatlı detoks suyu tarifi; karbonat sindirimi kolaylaştırır ve yağ yakımını hızlandırır, bunun için evde kendiniz de alkali su hazırlayabilirsiniz, eczanelerden alacağınız karbonatı tarife göre suyun içerisine hazırlayıp tüketebilirsiniz. Bu işlemi 15 gün devam edip 3 gün ara vermek daha sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Bu tarifi tansiyon hastaları yapmamalıdır. Bu tarifleri hemen herkes diyet listesine ekleyebilir, farklı detoks tarifleri için mutlaka diyetisyeninizden onay almanız ve diyetisyeninize hazırlatmanız gerekir çünkü detoks tarifleri vücudun besin ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmalıdır.

Tarçınlı Detoks Suyu

Tarçınlı detoks suyu son zamanlarda bir hayli gündeme gelmiş ve kullanıcısı tarafından tam not almıştır. Tarçın iştah kapatıcı özelliğe sahiptir ve vücuttan toksinleri atmaya yarar. Tarçınlı detoks tarifi ise oldukça kolaydır. İçeceğiniz suyun içerisine bir miktar kabuk tarçını atmanız yeterli olurken, kabuk tarçın yerine toz tarçın da kullanabilirsiniz. Yine tarçınlı detoks suyunun içerisine birkaç dal taze nane ve birkaç dal maydanoz suyu eklemenizde fayda vardır.

Hızlı Kilo Verdiren Detoks Suyu

Kilo vermek isteyen kimseler ağlıklı gıdalar tüketerek doğru teknikler ile kolayca hızlı kilo verebilirler. Bunun yanında hızlı kilo verdiren detoks suyu ile de oldukça etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz. Hızlı kilo verdiren detosk suyu tarifi ise; bir adet kabuklu limon bir çorba kaşığı karbonat ve yarım demet maydanoz karıştırılıp her gün sabah aç karnına tüketilmelidir. İdeal kiloya ulaşıncaya kadar bu detoks suyu içilmeye devam edilmelidir.

Sizlere bu yazımızda detoks suyu ne işe yarar, yağ yakıcı detoks suyu nedir, detoks suyu zayıflatırmı, detoks suyu kaç gün içilmeli? Sorularının cevaplarını verdik. Siz de detoks suyu hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Uyku apnesi uyku sırasında horlama olarak meydana gelir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir