Diş Ağrısı İçin İlaç

Diş ağrısı çocukluktan yaşlılığa kadar herkeste gerçekleşebilecek hastalıkların başında gelmektedir. Diş ağrısı, genelde diş bakımı yapmayan kişilerde görülen bir sağlık problemidir.

Bazen öyle bir zamanda diş ağrısı başlar ki, neredeyse çok çaresiz durumda olup ilaç bulamamanız bile söz konusu olabiliyor. Her zaman doktora gitmeniz de söz konusu olmayabiliyor. O yüzden sizlere diş ağrısı çekmemeniz için öncelikle diş ağrısı neden olur ve diş ağrısı nasıl geçer konularından bahsedeceğiz.

Diş Ağrısı Neden Olur ?

Diş ağrısı neden olur diyecek olursak; bir çok sebebi söz konusu olabilir. Çürük dişler, 20’lik diş çıkarken, diş iltihabı, dolgu gibi olan problemlerde diş ağrısı çekebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda diş ağrısına, dişlerinizi aralarındaki boşluklar ve diş eti sorunlarınızın olması da diş ağrısına sebebiyet verebilir.

Diş ağrısı genel olarak yemek sırasında veya yemek yedikten sonra başlar. Bu da ağrının yemekten dolayı olduğu düşüncesi oluşturur. Aslında bunun nedeni yediğiniz yemekler değildir. Çürüklerin arasında kalan yemek artıklarıdır. Diş arasında kalan yemek artıkları asit üretir ve diş sinirlerini oldukça rahatsız eder. Bu yüzden de dişlerinizde ağrı ve sızı oluşturur. O yüzden her yemek yedikten sonra mutlaka dişlerinizi iyi temizlemeniz gerekmektedir.

Diş ağrısı sadece dişinizde ağrı ve sızı oluşmasına sebep olmaz. Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde de ağrıya sebep verebilir. Diş çürüklerine alınmayan önlemler ilerleyen zamanlarda ciddi anlamda enfeksiyonlara sebep olur. Önemsemediğiniz küçük çürükler bile olsa uzun yıllar sonra yüz bölgesinde şişliğe sebep olur. Buna da apse denir.

Sıcak ve soğuk hassasiyeti sonucu dişlerinizde ya zayıflama oluşur ya da dişlerinizde kırılmalara sebep olur. Bu sorunlar da oldukça ciddidir. Hassas bir yapıya sahip kişilerde diş çürüklerinden gelen koku mide bulantısına sebep olur.

Diş ağrısı sadece dişlerinizin problemli olduğunu göstermez. Çene kemiğinde oluşan sorunlar da diş ağrısı yapar. Hatta daha da büyük bir sorun olan, dişi tutamama gibi rahatsızlığa sebebiyet verir.

Eğer takma diş kullanıyorsanız, zamanla sinirlere baskı yapacağı için çene bölgesini aşındırır ve diş sinirlerine baskı yapar.

Diş ağrısı neden olur konusuna açıklık getirdikten sonra diş ağrısı nasıl geçer konusuna açıklık getirelim.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Diş ağrısı nasıl geçer diye düşünme fırsatı vermemek için, dişlerinizin temizliğini çok iyi yapmalısınız. Gün içerisinden tüketilen gıdalar, dişlerinizi temizlemezseniz ağzınızın içerisinde asit üretmeye başlar. Bu asit de zamanla diş sinirlerine zarar verir.

Diş ağrısı nasıl geçer kesin çözüm ise, erkenden alınan önlemdir. Diş ağrısını geçirmenin etkili yöntemleri vardır. Ancak bunlar sadece geçici yöntemlerdir.

Diş ağrısını geçirmenin kalıcı yöntemi, diş temizliğinizi çok iyi yapmanızdır. Diş temizliğini iyi yapmazsanız ilerleyen zamanlarda dişlerinizin çıkmasına kadar giden ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Diş sağlığı kalp krizine bile sebep olabilir. Dişte bulunan küçük bir çürüğü önemsemezseniz, dişin içinde büyük çürüklere sebep verir. Uzmanların açıklamalarına göre diş hastalıkları ve kalp hastalıkları arasında sıkı bir bağlantı olduğu yönündedir.

Diş ve diş eti iltihabına sebep olan bakteriler kan yoluyla vücuda yayılıyor ve özellikle de kalp ve böbrek gibi önemli organlara ciddi zararlar verebiliyor.

O yüzden diş ve diş eti sağlığınıza özen gösterin.

Diş ağrısını geçirmenin en basit çözümü de, diş ağrısını geçiren ağrı kesici ilaçlar olarak biliniyor. En etkili diş ağrısını geçiren ağrı kesiciler hangileridir?

Diş Ağrısını Geçiren Ağrı Kesiciler

Diş ağrısı için ilaç kullanmak en kolay yöntemdir. Diş doktoruna gidemeyecek durumda olanların ilk olarak tercih ettiği diş ağrısını geçiren ağrı kesicileri kullanmak oluyor. Aslında bu sadece ağrıyı bastırmaktan başka bir şey değildir.

Diş ağrısına iyi gelen haplar genel olarak farklı amaçlar içinde kullanılabilmektedir. Kutusunun içerisindeki prospektüs sayesinde gerekli tedavide kullanılabilir.

Sizlere diş ağrısı için en etkili çözüm elde edeceğiniz ve diş ağrısı için en etkili ağrı kesici ilaçları sıralayacağız.

Diş Ağrısına İyi Gelen Ağrı Kesiciler

 • Novalgin

Novalginin kullanım alanı oldukça geniştir. Ateş dürücü ve ağrı kesici özelliğinin yanında spazma (kasılma) iyi gelir. Kesinlikle su ile için.

İçerisindeki etken maddesi metamizol sodyum sayesinde oldukça etkili bir ilaçtır. Etken maddesi olan metamizol sodyum ilacın her bir tabletin içinde 500 mg bulunmaktadır.

Novalgin ağrı kesici ve ateş dürücü tablet, doktorunuzun tarafından reçete ile verilir.

 • Apranax Fort

Apranax Fort genel amacı ağrı kesici ve iltihaba etkili olmasıdır. Ancak el ve ayak eklemlerindeki romatizmal hastalıklar için de kullanılmaktadır.

Özellikle diş ağrısı için apranax fort oldukça etkili bir ilaçtır. Özellikle de diş çekimi sonrasındaki oluşan ağrıya çok iyi geldiği bilinmektedir. Kesinlikle su ile için.

Kadınların adet sancıları ve rahim içindeki ağrılar içinde kullanılabilir.

Burkulma gibi ortopedik alanlarda da kullanılan apranax fort, migren tedavisinin yanı sıra kas ağrılarında da kullanıldığı bilinmektedir.

 • Amoklavin

Amoklavin geniş amaçlı kullanılan antibakteriyel ilaçlar arasına girmektedir. Genel olarak iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu rahatsızlıklar için iyi gelen amoklavin, diş abseleri ve diş eti iltihap tedavilerinde de kullanılır. Kesinlikle su ile için.

Amoklavin tekrarlamış olan bademcik iltihabı ve üst solunum yolu iltihabı hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonları, böbreklerde oluşan bakteriyel iltihaplanma, selülit ve yara enfeksiyonları gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

 • Dolorex

Dolorex günlük hayatımızda ağrı kesici ve iltihap giderici olarak kullanılmaktadır. Ancak bazı durumlarda kadınların adet dönemlerindeki ağrıların giderilmesi için kullandığı bir ilaçtır.

Dolorex genel kullanım alanı ağrı kesicidir. Ancak bazı durumlarda farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de diş ağrılarına geçici çözüm olmaktır. Ancak dolorex kullanırken içerisindeki etken maddesine karşı alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayınız.

 • Majezik

Mazejik günlük hayatımızda karşımıza çok amaçlı kullanılan ve hafif hastalıkların tedavisi için kullanılan bir ilaçtır.

Mazejik genel olarak ağrı kesici ve diş ağrısı geçiren ilaç olarak bilinse de farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Romatizmal hastalıklar, adet ağrısı, yumuşak doku yaralanmaları gibi alanlarda kullanılmaktadır. Kesinlikle su ile için.

 • Parol

Parol diş ağrısını geçirmede oldukça etkili bir ilaçtır. Her tableti 500 mg olan bu ilacı ağrınız için sadece günde 1 tane almanız yeterli olacaktır.

Parol tedavi için kullanılmaz sadece ağrıyı geçiştirmek için kullanılır. Kesinlikle su ile için.

 • Arveles

Arveles diş ağrısı için kullanılan ilaç olmakla birlikte, erişkinler için kullanımı önerilen ilaçlar arasındadır. Arveles ameliyat sonrası ağrıları dindirmek için de kullanılır. Çeşitli kas ağrılarını keser.

Doz aşımında yan etkilerini meydana getirir. Kesinlikle su ile için.

 • AUGMENTIN

AUGMENTIN çok geniş bir alanda tedavi için kullanılır. En önemli özelliği ise antibakteriyel olmasıdır. İltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanımı ön plana çıkmaktadır.

Tekrarlayan üst solunum yolu iltihaplanmasına, kronik bronşit ve akciğer iltihaplanmaları gibi hastalıkların tedavisinde de oldukça etkilidir.

AUGMENTIN diş ve diş eti iltihaplanmaları için kullanılabilir. Ancak çok etkili bir ilaç olduğu için günde 1 defadan fazla tüketilmemelidir. Kesinlikle su ile için.

 • Minoset Plus

Minoset Plus kırmızı kutuda olup içinde 30 tablet bulunmaktadır. Hafif ve orta dereceli ağrıların giderilmesi için kullanılan ilacın içerisinde 250 mg parasetamol, 150 mg propifenazon ve 50 mg kafein bulunmaktadır.

İlacın içerisindeki etken maddelerin özelliği, parasetamol ve propifenazon ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği gösterir. Kafein de ağrı kesici etkisini arttırır. Kesinlikle su ile için.

 • Dolphin

Dolphin genel olarak ağrı ve iltihap tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İçerisinde 500 mg diflunisal her tablette bulunmaktadır. Kutu içerisinde 10 tablet bulunmaktadır.

Kas ve iskelet sistemindeki ağrılar, adet sancısı, diş ağrısı, ameliyat sonrasındaki hafif ve orta derecedeki ağrı ve romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kesinlikle su ile için.

 • Rovamycine

Genellikle antibiyotik tedavisi gerektiren ilaçlar arasında yerini almaktadır. Ancak rovamycine diş ağrısına iyi geldiği de bilinmektedir. Amtibiyotik tedavilerinde kullanıldığı için kesinlikle doz aşımı yapmayınız.

Rovamycine ilacını kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın. Kesinlikle su ile için.

 • Klavunat

Enfeksiyonların tedavisinde oldukça etkili olan klavunat, diş apsesi için de oldukça etkili bir ilaçtır. Genellikle antibiyotik tedavisi gerektiren hastalıklarda tercih edilir.

Kronik bronşit, akciğer iltihaplanması ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkili bir antibiyotiktir.

İdrar yolu enfeksiyonları ve böbreklerin iltihaplanması sonucu oluşan rahatsızlıklarda da kullanılır. Ancak kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız. Kesinlikle su ile için.

Sizlere diş ağrısını geçiren etkili ağrı kesiciler hakkında bilgi verdik.

Ağrı kesicilerin yanı sıra kullanabileceğiniz diş ağrısı için ağrı kesici sprey olarak da majezik oral sprey önerebiliriz. Diş uyuşturucu sprey olarak da bilinen bu sprey, dişi uyuşturur ve geçici bir çözüm elde etmenizi sağlar.

Diş ağrısını ilaçlarla geçici olarak durdurmak mümkün olduğu gibi diş ağrısını evde ne geçirir ve diş ağrısı için doğal çözümler konusuna da açıklık getirmek istiyoruz.

Diş Ağrısını Evde Ne Geçirir ?

 • Dişlerinizi fırçalayın: Evde kesinlikle dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. Eğer dişlerinizi fırçalamadığınız takdirde ağzınızın içerisindeki kalıntılar asit üreterek dişlerinize zarar verir.
 • Kürdan ve diş ipi kullanın: Dişlerinizi her zaman her yerde fırçalamanız mümkün değildir. O yüzden kürdan ve diş ipi kullanmanızda fayda vardır.
 • Yatarken yastık kullanın: Diş ağrısı genel olarak gece uyku sırasında meydana gelir. Bunun nedeni de kan basıncının gece yatarken başa vurmasıdır. Çözüm olarak da yastığınızı yüksek tutun.
 • Ağrıyan bölgeye buz tedavisi uygulayın: Buz hemen hemen bütün ağrıları geçiştirmektedir. Diş ağrısında da etkili olan buzu ağrıyan dişinizi bulunduğu yanak kısmınıza uygulayın. Ancak buzu temiz bir bez veya havlu ile sararak bu işlemi yapın.

Diş Ağrısı İçin Doğal Çözümler

 • Tuzlu su veya üzüm sirkesi ile gargara: Kısa süreli çözümler için en basit diş ağrısı için doğal çözümdür. Tuzlu suyu veya elma sirkesini diş ağrısını dindirmek için gargara yapıp tükürün. Kısa süreli uyuşma sayesinde geçici çözüm elde etmiş olacaksınız.
 • Salatalık: Taze salatalığı delim haline getirin ve tuz ile ovun. Daha sonra salatalığı diş üzerine koyun.
 • Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı ile iki şekilde diş ağrısını dindirebilirsiniz. İlk olarak pamuğa yağı bir kaç damla kadar dökün ve ağrıyan dişinizin üzerine uygulayın. İkinci olarak da ılık suya bir kaç damla damlatın ve gargara yapın.
 • Karbonat: Karbonatı ılık suya ekleyin ve gargara yapın.
 • Zerdeçal ve su: Zerdeçal ve su ile elde edeceğiniz karışım macun kıvamında olmalıdır. Bu karışımı ağrıyan dişinize sürün.
 • Çörek otu: Çörek otu bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi diş ağrısına sebep etkenleri ortadan kaldırmaktadır.
 • Karabiber: Karabiber antibakteriyel etkisi sayesinde çok güçlü bir antibiyotiktir.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Uyku apnesi uyku sırasında horlama olarak meydana gelir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir