Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri her yaştan insanı en çok rahatsız eden ve dış görünüşünü etkileyen bir durumdur. Sivilceleri sıkıp ve patlatmak, oluşumu sırasında sıkmaya çalışmak ve düzenli bakım ve temizliği yapılmayan ciltler, sivilce izlerinin oluşması için uygun bir ortam yaratmaktadır.

Oluşan sivilcelere hiç dokunulmasa bile, sivilce izi bırakabilir. Sivilceyi ellemeseniz bile oluşabilecek sivilce izleri için artık kendi başınıza tedavi edebilirsiniz.

Ola ki bir an önce sivilce izleri nasıl geçer sorusunu kendinize soruyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer sorusunu yanıtlamadan önce, sivilce izleri neden oluşur konusunu anlatmamız gerekmektedir.

Sivilce İzleri Neden Oluşur 

Sivilce izleri, vücudumuzda çıkan sivilcelerin el ile oynanmasından, sıkılmasından ve patlatılmasından dolayı oluşan lekelerdir.

En İyi Sivilce Kremleri İçin Tıklayın…

Sivilce izleri genel olarak beyaz ten rengine sahip kişilerde daha kötü bir görüntüye sebep olur. Bunun tek sebebi de sivilce izleri kırmızı renkte iz bıraktığı için açık tenli kişilerde bu daha da bir belirgin hal almaktadır. Sivilce izlerini geçirmeden önce sivilce çıkmasını önlemek daha mantıklı bir durumdur.

Sivilce izlerini bir çok yöntemle geçirmeniz mümkündür. Gerek doğal yöntemler ve maskeler gerekse de sivilce izlerini için kremler ile kurtulmanız mümkündür. 

 

Önlemi alınmadığı takdirde cilt kanseri hastalığına kadar ilerleyebilir. Sizlere sivilce izleri için maske tariflerini verip, hem sivilce lekelerinden hem de cildinizin genç görünmesini sağlayacaksınız.

Sivilce İzleri İçin Maske

Hiç bir insan vücudunun neresinde olursa olsun çıkan sivilcelerden asla ve asla hoşlanmaz. Sivilcelerden hoşlanılmadığı için genellikle sivilceler el ile ya sıkılır ya da patlatılır. Bu yöntem ile sivilcelerden kurtulduğunuz düşünebilirsiniz. Böylece sivilcelerden kurtulduğunuzu sanabilirsiniz, ancak sivilce izleri oluşumuna yardımcı olursunuz.

Sivilceleriniz kesinlikle sıkmayın. Sivilce izleri için maske tarifleriyle, sivilce lekelerinden kolay bir şekilde kurtulacaksınız.

Sizlere İbrahim Saraçoğlu’nun ve Suna Dumankaya’nın sivilce izleri için maske tariflerini de vermeye çalışacağız.

Limon bilindiği üzere cilt beyazlatmaya yarar ve cildin kurutur. İçerisinde C vitaminin bolca bulunduğu limon, kolajenleri yeniden oluşturmada etkisi oldukça büyüktür.

Limon suyu ciltte bulunun hemen hemen bütün cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılır. Özellikle de içerisinde bulunun asidin parlatıcı özelliği sayesinde sivilce lekelerinde kolayca kurtulabilirsiniz.

Limon suyu sadece cilt lekeleri için değil, siyah noktalardan kurtulmak için de kullanıldığı bilinmektedir.

Limon ve Badem Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı kadar badem yağı
 • 2 yemek kaşığı süt

Hazırlanışı ve Uygulaması

Bu maske oldukça basit ve pratik bir maskedir. Yapmanız gereken şey sadece bütün malzemeleri temiz bir kapta birbiriyle iyice karıştırmak. Daha sonra sivilce izlerinin olduğu yere bu karşımı sürün. 15-20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ılık suyla bölgeyi temizleyin.

Karışımdan kalan fazlalığı kavanoz içerisinde saklayın. Bu uygulamayı 5-6 gün boyunca her gün tekrarlayabilirsiniz. Eğer sivilce lekelerinde gözle görülecek kadar azalma olduğundan 3-4 gün ara verdikten sonra tekrarlayabilirsiniz.

Limon ve Bal Maskesi

Malzemeler

 • 2 adet limon
 • 1 çay kaşığı kadar bal

Hazırlanışı ve Uygulaması

Öncelikle 2 adet limonun sularını temiz bir kap içerisine sıkın. Üzerine balı ekleyip iyice karıştırın. Elinize bir miktar pamuk alın ve karışımın içerisine bu pamuğu sokun.

Sivilceye İyi Gelen Sabunları Öğrenmek İçin Tıklayın…

Pamuk yardımıyla elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün. 15-20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyin. İzler geçene kadar her gün bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ama bir gün deneyip bir gün ara vermenizde fayda olur.

Limon cildi kuruttuğu için kesinlikle güneşe çıkmamaya özen gösterin.

Aspirin ve Bal Maskesi

Aspirin hemen hemen her evde bulunması gerek bir ilaçtır. İçerisindeki salisilik asit asit sayesinde cildin yağlanmasını azaltır ve sivilce tedavilerinde kullanılabilir.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı kadar bal
 • 3 adet aspirin

Hazırlanışı ve Uygulaması

Öncelikle temiz bir kasenin içerisinde aspirinleri ezmeye başlayın. Daha sonra balı ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı sivilce izlerinin olduğu yere sürün.

15-20 dakika bekleyin ve daha sonra ılık suyla bölgeyi temizleyin. Bu karışımı haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

Bal ve Yumurta Maskesi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 adet yumurtanın akı
 • 1 yemek kaşığı süt

Hazırlanışı ve Uygulaması

Yumurtanın akını iyice çırpın. Beyaz olana kadar bu işlemi gerçekleştirin. Üzerine sütü ilave edin ve karıştırma işlemine devam edin. Balı ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı sivilce izlerinin olduğu bölgeye uygulayın. 15-20 dakika kadar bekleyin ve ılık suyla temizleyin. Bu karışımı haftada 2 defa uygulamanızı öneririz.

Evde sivilce izleri için maske tariflerini sizler için paylaştık. Bu maskeler hemen hemen herkesin kolay bir şekilde yapabileceği sivilce izleri için maske tarifleridir.

Şimdi sizlere sivilce izleri nasıl geçer doğal yöntemler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer Doğal Yöntemler

Sivilce izleri, genel olarak hormonlardan kaynaklanan ve yağlı bir cilde sahip olanlarda görülen sivilcelerin el ile sıkılıp, patlatılmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Ancak bazı durumlarda oluşan sivilceler sonucunda kendiliğinden de sivilce izleri kalmaktadır.

Evde yapabileceğiniz doğal sivilce izlerini geçiren yöntemler sayesinde, sivilce izlerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Hem de herhangi bir maddi yönü olmayan evde doğal yöntemlerle sivilce izleri nasıl geçer sorusunun cevabını da almış olacaksınız.

Sivilce İzleri İçin Doğal Yöntemler

Yoğurt

Yoğurt içerisinde bulunan laktik asit sayesinde sürüldüğü bölgede beyazlatıcı etkisi bulunmaktadır. Yoğur aynı zamanda güneş yanıklarının sebep olduğu kızarıklıkların ve tahrişin de azalmasını sağlar.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Tıklayın…

Yoğurt ile sivilce izlerini geçirmek için çok fazla yoğurt kullanmayınız. Bir de yoğurdun sade olması gerekmektedir. Sivilce izlerinin olduğu bölgeye sürün. 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile temizleyin.

Portakal

Portakalın içerisinde bol miktarda C vitamini olduğu için elastin ve kolajen üretimini arttırarak sivilce sonrası oluşabilecek sivilce izlerini ve yaralarının oluşmasını engeller.

2 yemek kaşığı kadar taze sıkılmış portakal suyunu yoğurt ile karıştırıp yüzünüze sürün. 15 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla temizleyin.

Limon

Limonun da portakal gibi içerisinde bol C vitamini bulunmasından dolayı sizlere önerebiliriz. Ancak limonun portakaldan tek farklı bir yanı bulunmaktadır. O da limon cildin beyazlamasında daha etkilidir.

Limonu pamuk yardımıyla direk olarak sivilce lekelerinin üzerine sürmenizde sakınca bulunmamaktadır.

Kuru cilde ve hassas cilde sahip olanlar bu yöntemi kullanırken dikkat etmelidir. Limon cildinizde kızarıklığa veya tahrişe sebep olabilir. Hassas ve kuru cilde sahip olanalar limonu su ile inceltip kullanabilirler.

Salatalık

Sivilce yüzünden cildi kızarmış, tahriş olmuş cildinizi yatıştırır. Ağartıcı özelliği olan salatalık, sadece sivilce izleri için doğal yöntem değil dirsek ve gözaltı morlukları için de doğal yöntemler için önerilir.

Salatalık ile sivilce izlerini gidermek için ister salatalığı rendeleyin isterseniz de dilimledikten sonra yüzünüze krem sürer gibi sürebilirsiniz. 20-25 dakika kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü suyla temizleyin. Salatalığın cilde herhangi bir yan etkisi bulunmadığı için bunu her gün istediğiniz saatte tekrarlayabilirsiniz.

Sirke

Sirkenin içerisindeki etken madde cildin pH dengesi sağlamaktadır. Bu da daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Gözenekleri temizler ve sivilce oluşumunu engeller. Düzenli kullanılması halinde sivilce izlerinin azaldığını görebilirsiniz.

Organik sirke bulabilirseniz kullanın. Sirkeyi yarı yarıya su ile karıştırın. Sirkeli suyu pamuk yardımıyla sivilce izlerinin olduğu bölgeye sürün. Kısa bir süre kurumasını bekleyin. Sonra ılık suyla yüzünüzü temizleyin. Eğer cildiniz kurursa mutlaka nemlendirici kullanın.

Çilek

Çilek, diğer asitli meyvelerin ( protakal, greyfurt ) ağartıcı özelliği olduğu gibi çilek de doğal ağartıcı özelliğine sahiptir.

1 adet çileği püre haline gelecek şekilde ezin. Püresiyle birlikte suyunu sivilce lekelerinin üzerine sürün. 15-20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra soğuk suyla temizliğini yapın.

Antioksidan içeriği oldukça bol ve zengin olan çilek, sivilce lekelerini azaltırken cildi zararlı güneş ışınlarına karşı kuvvetlendirip, sivilce oluşumunu en alt seviyeye indirir.

Çilek maskesini yağlı cilde sahip olanların kullanması tavsiye edilir.

Zeytinyağı

Sivilce izlerini geçirmenin en etkili doğal yöntemlerinden bir tanesi de zeytinyağıdır. Zeytinyağı gündelik yaşantımızda çok sık tüketilen bir besin olmasıyla birlikte, çok iyi doğal leke giderici özelliğine de sahiptir.

Zeytinyağını ılık su ile karıştırın sivilce lekelerinin olduğu bölgeye sürün. İyice zeytinyağının emildiğini hissedene kadar masaj yapar gibi sürün. Daha sonra temiz bir bez veya havlu sayesinde fazlalık yağı alın. 1-2 dakika kadar bekleyin ve sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Aloe Vera

Aloe Vera bitkisinin mucizesi saymakla bitmiyor. Her alanda rahatlıkla kullanılan bu bitki sayesinde sivilce izlerinden de kurtulmanız mümkün. Aloe Vera bitkisi sayesinde cildinizin hasar görmüş kısmını onarmasını hızlandırıyor.

Aloe Vera yaprağını alın ve dışındaki yeşil yaprak kısmını kaldırın. Kaldırdığınız dışındaki yeşil yaprakta jel kıvamında bir şey göreceksiniz. Bu jeli alıp sivilce izlerinin olduğu bölgeye sürün ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile temizleyin.

Sivilce İzleri İçin Krem

Sivilce izleri için krem kullanımı oldukça yaygın hal almış bulunuyor. Cilt güzelliğinin en büyük düşmanı sivilce oluşumundan sonra kalıcı veya geçici sivilce izleridir.

Sivilce izleri için krem tercihi tamamen kişinin kendi insiyatifine kalmış bir durumdur. Krem tercihini kendi cilt yapınıza göre belirlemelisiniz.

Sivilce izleri için kremler eczaneler satılmaktadır. Çok pahalı kremler değildir. Ancak bir doktora başvurmanız ve sizi doktorun yönlendirmesi gereken bir konudur.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Cilt Bakımı Güzel ve genç bir cilde sahip olmak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken durumlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir