makyaj fırçaları ve isimleri

Makyaj Fırçaları

Makyaj çantanızda bulunması gereken tüm ürünleri satın alınca, fark edeceğiniz ve öğrenmeniz gereken yeni bir konu olan makyaj fırçalarıdır. İlk bakışta komplike aynı zamanda kafa karıştırıcı gibi görünse de, bu fırçaları kullanmaya başladığınızda, işlevleri nasıl yerine getirdiğini ve mucizeler yarattığını anlayınca, makyaj fırçalarınız en az makyaj ürünleriniz kadar önem kazanacaktır.

Makyaj Fırçası Nasıl Seçilir

Makyaj fırçaları doğal ya da sentetik kıldan yapılır. Doğal fırçalar son derece yumuşaktır. Saçta bulunan aynı kütikül denen pürüzlerden bünyesinde bulundurur. Böylelikle renkleri olduğu gibi yansıtır ve malzemeyi daha iyi tutar. Sağa sola bulaşmasının önüne geçer. Ayrıca pahalı olan makyaj malzemelerinden tasarruf sağlamanızı sağlar. İyi bir makyaj fırçası olmadan, ne kadar iyi makyaj malzemesi tercih edilirse edilsin, kendini gösteremez.

Doğal makyaj fırçaları keçi, samur ve atkuyruğu kılından yapılırlar. Bunlar daha çok far, allık, pudra gibi toz yapılı ürünlerde kullanılmalıdır. Likid olan ürünlerde ise sentetik fırçalar daha iyi sonuç verir. Ruj, kontür ürünleri, konsealerlar, likid fondötenler, higlighterlar sentetik fırça ile uygulanması gereken ürünlerdir.

Fırça seçimi yaparken, fırça kıllarının, fırçanın sap kısmına sağlam bir şekilde tutturulması çok önemlidir. Farol denilen bu bağlantı noktası, sallanmamalıdır. Fırçanın kılları ise sağa sola bükülmemelidir. Kıllar ister sentetik ister doğal olsun, yüzü çizmeyecek nitelikte olmalıdır. Fırçayı elinizle düzeltiyor gibi yaparken elinize 4-5 tane kıl geliyorsa, fırçanın iyi olmadığının göstergesidir. Fırça kalitesizdir. Kısa zamanda dağılır. Bilinmesi gereken diğer bir püf noktası ise; sentetik fırçalar kılları bırakmaya daha yatkındırlar. Kullanım süreleri de doğal fırçalara göre daha kısa süre kullanılırlar.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir

Fırçaların kullanımı ve sağlamlığının yanında temizliği de çok önemlidir. Her gün makyaj yapan biri iseniz, cilt sağlığınız için, sentetik kıllı fırçalar 15 günde bir su ve şampuanla yıkanabilir. Doğal kıldan yapılan fırçalar için özel fırça solüsyonları vardır. Bunlar fırça kıllarının yapısını korur ve bozulmasını engeller: Uygun bir şekilde fırça temizliği yapılmazsa, zamanla, kıllar sertleşir ve kendi kendine kırılmaya aynı zamanda dökülmeye başlar. Olması gereken şekli ve yoğunluğu kaybeder.

Yıkayıp temizlenen fırçaları ise hava alacak ve herhangi yere temas etmemesini sağlayacak şekilde kurumaya bırakın. Yıkanan fırçalar 24 saat boyunca ve iyice kuruyuncaya kadar kullanılmamalıdır. Kurutmak için herhangi bir ısı kaynağı ile karşılaştırılmamadır. Oda sıcaklığında kurumaya bırakılmalıdır.

Fırçalar, kalem kutusuna benzer şekilde olan fırça muhafaza çantalarının içinde birbiriyle temas etmeyecek şekilde saklanmalıdır.

Makyaj Fırçaları ve İsimleri

makyaj fırçaları

Likit fondöten uygulayıcı fırça: Bu fırçanın önemi cilt makyajının kusursuz görünmesi açısından çok önemlidir. Ucu yassıdır. Yoğun kıl yapısına sahip olsa da yumuşaktır. İyi bir fondöten fırçası asla belirgin çizgiler oluşturarak fondötenin sürülmesine izin vermez. Bu fırçaya benzer, ucu daha kubbe şeklinde olan fırçalar ise hassas ve ufak alanlar için kullanılabilir.

Pudra fırçası: Geniş ve şişkin fırçalardır. Gevşek pudra yapısını bünyesinde tutarak, eşit bir şekilde, sürülen bölgeye yayılmasını sağlar. Ayrıca makyajda son dokunuş olarak sürülen transparan pudralar da bu fırça ile sürülür.

Konsealer fırçası: Bu fırçanın sırrı ise hiçbir çaba harcamadan yoğun kıvamlı konsealerı sürülebilmektir. Yorgunluk izlerini giderme de ve göz çevresindeki mor halkaları iz bırakmadan kapatır.

Kontür fırçası: Tek tek ya da çift taraflı olarak satılan bu fırçanın kalın ucu kontür renginin sürülmesine diğer ucu kontür renklerinin birbiri içinde düzgün bir şekilde çizgi kalmadan karışmasını sağlar. Yelpaze şeklindeki olan taraf ise highligterlar içinde kullanılabilinir.

Kaş fırçası: Ucu kesik ve yapı bakımından kılları yoğun ancak küçük bir fırçadır. Böylelikle kaş farı sürülürken kaşların arası boyayla iyice doldurulur.

makyaj fırçaları

Allık fırçası: Kesik uçlu ve kıl yapısı dolgun olan bu fırça allık sürmek için kullanılır. Allığın sadece elmacık kemiklerini üzerine uygulandığı göz önünde bulundurulura şekil bakımından çok uygundur. Tam yelpaze şeklinde yalnız yassı ve dolgun olmayanlarda tercih edilebilir.

Bronzlaştırıcı fırçası: Orta büyüklükte pudra fırçasından küçük ancak yine ondan daha dolgun bir fırçadır. Bu sayede cilde vermek istenilen ışıltı ve bronzluk eşit olarak dağıtılır.

Göz fırçası: Göz makyajı yaparken, farın etrafa bulaşmasını önler. Uygun göz fırçası kullanılmadan makyajda, farın kalıntıları alt kirpik civarına düşebilir. Fırça farın boyasını ve özel yapıyla bünyesinde tutar. Göz makyajı ince bir işçilik istediğinden çok çeşitli göz farı fırçası vardır.

Dudak fırçası: Adeta bir sulu boya fırçasını andıran bu fırçanın yapısı oldukça incedir. Dudak dar ve kıvrımlı bir alan olduğundan hareket etmesi ve şekil verilmesi uygulayan kişiye kolaylık sağlar.

Leke giderici göz fırçası: Göz makyajını yaparken, renk geçişlerini kusursuz bir şekilde uygulanmasını sağlar. Renklerin birbirleri üzerinde leke bırakmasını önler. Renkleri birbiri ile harmanlar.

Göz Makyajında Kullanılan Fırçalar

göz makyajı fırçaları

Detay fırçası: Küçük, düz ancak ucu yuvarlatılmış ince bir fırçadır. Küçük detaylar yaratmak ve göz makyajını kusursuzlaştırmak için kullanılır. Makyaj malzemelerinin birbiri üzerinde leke bırakmamasını sağlar. Pürüzsüz göz makyajı sağlar.

Leke giderici göz fırçası: Göz makyajını yaparken, renk geçişlerini kusursuz bir şekilde yapılmasını sağlar. Renklerin birbirleri üzerinde minimum güç sarf ederek leke bırakmamasını önler. Yumuşak ve esnektir. Kıl sayısı çok fazla yoğun değildir. Yumuşak ve ucu yuvarlatılmıştır.

Düz gölgelendirme yapan göz farı uygulayıcı: Yoğun bir şekilde, bir araya gelmiş kıllardan oluşur. Ucu yuvarlaktır. Yumuşak ancak çok sağlamdır. Göze göz farını uygularken, sürmek yerine tampon yapar gibi uygulanmalıdır. Ucu ile kirpik dibine düz bir şekilde far sürülebilir. Kontrast renkle sınır oluşturabilir.

 

göz için fırça

 

Açılı göz farı fırçası: Yumuşak ve ucu hafif bir açı yapan bir fırçadır. Hem renkleri harmanlamak hem tüm göz kapağına göz farı uygulamak için idealdir. Aynı zamanda gölgelendirme yapmak içinde kullanılabilinir. Detay fırçası kadar olmasa da aynı etkiyi yaklaşık olarak gösterir.

 

 

Kırışık firçası: Küçük, yoğun kıllı ve kubbe şeklinde olan fırçadır. Ucu ise yuvarlaktır. Kırışık göz kapaklarına göz farının eşit dağılabilmesini sağlar. Ayrıca renkleri harmanlamak içince kullanılabilinir.

 

makyaj fırçaları

Gölgelendirme fırçası: Fırçanın kılları kısa ve serttir. Küçük olmasına karşın zamanda yoğun kıllardan oluşur. Ucu nerdeyse yuvarlaktır. Buğulu gözler yaratmak için alt kirpik diplerine uygulanır.

 

Kalem fırça: Küçük, kubbe şeklinde, yoğun kıllardan oluşan bu fırçanın ucu nokta kadardır. Ucu kaleme ucuna benzer. Göz pınarı gibi kısıtlı alanlarda rahatlıkla kullanılabilinir.

 

Eyeliner fırçalar: yoğun yapılı eyelineları sürmek için ucu kesik olanı, likit kıvamdaki eyelinerları uygulamak için ise ucu ince olanı kullanılmalıdır. Ucu kesik yapı olarak serttir ancak esnektir. İnce uçlu ise kalem ucu gibidir. Çok bastırılmadan , adeta tüy varmış gibi uygulanmalıdır.

makyaj fırçaları

Son olarak da kaş ve kirpik fırçası makyaj çantanızın olmazsa olmazı arasındadır. Rimel sürmeden önce kirpikleri tarayıp havalandırmak, rimelin bir noktaya toplanmamasını sağlar. kaşları tarayarak ise düzgün görünmesini, kaşların bir yöne bakması sağlanır. kaşları kısaltır fazlalıkları görmenize yarar. Kaş farını ne kadar sürmeniz konusunda size fikir verir.

Sizlere bu yazımızda makyaj fırçaları ve isimleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Porselen makyaj fırçaları arasında seçim yaparak harika makyaj yapmanız mümkün.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir