Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

Gözaltı kırışıkları ne yazık ki yaşlanmaya başlayan her insanın problemi. Yaş ilerledikçe artan bu kırışıklardan ise birkaç yolla kurtulmak mümkün. Gözaltı kırışıklıklarından kurtulmanın yollarını sizin için araştırdık.

Gözaltı kırışıkları kadın erkek herkesin başında ancak bir gerçek var ki biz kadınlar bu konulara biraz daha takığız. Göz kenarlarındaki kırışıklıkların nedenleri arasında ilk sırada ne yazık ki gün geçtikçe kaybettiğimiz gençliğimiz yatıyor. Zamanla hücre yenilenmeleri azalıyor ve haliyle cilt altındaki hücreler arasında boşluklar meydana geliyor. Bu boşluklarsa bizim düzleştirmek için çaba harcadığımız kırışıklıklara neden oluyor.

Her aynaya baktığımızda gözümüze çarpan bu kırışıklıkları her ne kadar örtmeye çalışsak da ne yazık ki bu çok da mümkün olmuyor. Kaz ayakları olarak da bilinen bu kırışıklar zaman geçtikçe derinleşiyor ve artık sadece gülerken değil de normal duruşumuzda da belli oluyor.

Kaz Ayaklarından Kurtulma Yöntemleri

Kaz ayaklarından nasıl kurtulurum diye soracak olursanız, göz çevresinde meydana gelen bu kırışıkların ortadan kaldırılabildiğini biliyor muydunuz? Göz altı kırışıklıkları giderme yöntemleri aslında iki tane. Biri gayet kolay yapılan yüz egzersizleri. Diğeri ise bize biraz daha ürkütücü gelen medikal müdahaleler.

Kişiden kişiye farklılık gösteren bu kırışıklıklar yirmili yaşların ortasına doğru yüzde belirmeye başlıyor. Zaman geçtikçe ise daha da derinleşmeye başlıyor. Otuzlu yaşların sonlarında ise ne yazık ki göz çevremize yerleşmiş oluyor. Her ne kadar bu çizgilerden hoşlanmasak da aslında yaşanmışlıkların anısı olarak yüzümüzde yer alıyor.

Göz çevresindeki kırışıklıkları azaltmak için mimiklerinizi azaltmak yerine ilk aşamada yüz egzersizleri uygulamanızı öneriyoruz. Ancak önce bu kırışıkların göz çevremizde oluşma nedenlerine bir göz atalım.

Göz Altı Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Dudak çevresi ve göz kenarlarındaki deri tabakası yüzümüzdeki diğer deri tabakalarına oranla daha hassas bir yapıya sahiptir. Ayrıca en çok mimik de yine bu iki tabakada bulunur. En çok kullanılan mimikler olması sebebiyle de en erken kırışan bölgeler buralardır.

Göz çevresindeki kırışıkların nedenlerini şöyle sıraya biliriz.

 • Doğal yaşlanma sürecinin içine girmemiz
 • Yaşadığımız yerdeki iklim koşulları
 • Alkol ve sigara tüketim oranımız
 • Dengesiz beslenmemiz ve yoğun stres altında olmamız
 • Güneş ışınlarından yeterince korunmadığımız
 • Egzersiz ve spora gereken önemi vermemiz
 • Yetersiz su tüketmemiz
 • Yoğun bir göz makyajı yapmamız ve bu makyajı temizlememiz

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Egzersizler

Yapacağınız egzersizler ile doku altında bulunan kasların daha iyi çalışmasını sağlamak mümkün. Bu egzersizler de daha az kırışıklık demek 😊. Bu egzersizler ile bölgedeki kan dolaşımını hızlandırıyor ve kasların güçlenmesini sağlayarak göz çevresindeki kırışıkları yok etmeye yetiyor.

Birçok güzellik merkezinde yüze yapılan masajlarla bu kırışıklıklar giderilmeye çalışıyor ancak bu ne yazık ki biraz maliyetli oluyor. Bu masajları evde kendimize uygulayarak da göz çevresindeki kırışıklıklarından kurtulmak mümkün. Göz altı kırışıklıkları için ne yapmalı diye soracak olursanız eğer, sizlere mutlaka egzersiz yapmanızı öneririz.

İşte göz altı kırışıklarını azaltan egzersizler:

 • İlk olarak gözlerimizin kenarlarından hafifçe çekiyoruz. Hani gözümüzü kapatıp eyeliner sürüyoruz ya öyle. Ancak biraz daha şakaklardan tutmanız gerekiyor. Tutup hafifçe çektikten sonra ise gözünüzü kırpar gibi yapacaksınız. Ancak tam kırpmayacaksınız daha kırmanız gerekiyor.

 • Sonrasında ise gözlerinizi kapatıp 3 dakika falan beklemeniz gerekiyor. Ancak bu sırada gözlerinizi sıkmadan aynı uyurken yaptığınız gibi yapmanız gerekiyor.

Bu egzersizleri düzenli yapmamız halinde gözaltı kırışıklarını azaltmak için ilk adımı uygulamış oluyoruz. Bunun yanında ise dikkat edilmesi gereken birkaç şey daha var.

Göz Altı Kırışıklıklarını Azaltan Şeyler

 • Lifli gıdaların dokular üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçek. Bunun için en azından bir öğünde lifli gıda tüketimi yapmaya özen göstermemiz gerekiyor.
 • Nemsiz ortamlardan kaçınmak ve ortamdaki nem dengesi ise olmazsa olmazlarımızdan.
 • C vitamini vücutta yenileyici etki yapar bu yüzden de C vitamini içeren sebze ve meyveleri bol bol tüketiyoruz.
 • Ceviz yağı, zeytinyağı ve balıkyağını salatalarımızdan eksik etmiyoruz.
 • Güneşten korunma kremlerimizi sadece yazın değil kışın da sürüyoruz. Unutmayın güneşin zararlı ışınlarına sadece yazın maruz kalmıyoruz. Ayrıca soğuk havanın ciltte kuruluk yaptığını ve kuruluğun da kırışıkları arttırdığını da aklımızdan çıkarmıyoruz.
 • Günde en az 2 litre su içiyoruz.

Göz Altı Kırışıklıklarına Bitkisel Çözümler

Gözaltındaki kırışıkları geçiren kremler var ancak yine de ben doğal yollarla geçirmek istiyorum diyorsanız yazının bu bölümü tamamen sizin için. Evde gözaltı kırışıklarını geçirme yöntemlerinden biri olan doğal yollar ile gözaltındaki kırışıkları yok edebilirsiniz.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağını aktarlardan ve bazı marketlerden kolayca bulabilirsiniz. bu yağı kullanmadan önce göz çevremizi iyice temizliyoruz. Sonrasında ise yüzüm parmaklarımızın ucuna bir damla üzüm çekirdeği yağını alıyoruz. Yağı çok fazla almamaya özen gösterin. Çünkü sonrasında yağ bezeleri oluşumları yapabiliyor.

Elinize aldığınız bir damla üzüm çekirdeği yağını münük tampon hareketleriyle kırışıklıkların bulunduğu bölgeye uygulayın. Üzüm çekirdeği yağının içinde bulunan etkenler sayesinde yaşlanma karşıtı bir savaş başlatmış oluyoruz.

 • E Vitamini Kapsülleri

E vitamini ile göz çevresindeki kırışıklıklardan kurtulmak mümkün. Bunun için kapsülü haftada bir kere olmak şartıyla göz çevremize masaj yaparak uyguluyoruz. E vitaminin içerisinde bulunan anti oksidan madde ile kısa sürede gözle görülür sonuçlar elde ediyoruz. Kapsül kullanmak istemiyorsanız ananas veya üzüm tüketerek de kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.

 • Avakado ile Kırışıklara Veda

Cilt yapısı insandan insana farklılık gösteren bir şey. Bu yüzden kuru ciltler için de size küçük bir önerimiz var. Kuru ciltlerde yaşlanma belirtilerinin daha kolay oluştuğunu daha önce söylemiştik. Bu cilt tipine sahipseniz avakadoyu göz çevrenize uygulayabilirsiniz.

Gözlerinizin etrafına koyduğunuz avakadoyu 5 dakika kadar bekletin. Sonrasında ise ılık su yardımıyla durulayın. Etkisini kısa sürede göstereceğinden emin olabilirsiniz.

 • Kayısı Çekirdeği Yağı

İçerisindeki bol A vitamini ile bildiğimiz kayısı çekirdeği yağı kırışıklıklar üzerinde de oldukça etkili. Haftada bir defaya mahsus olarak 1 damla alacağımız kayısı çekirdeği yağını yüzük parmaklarımızın uçlarında ısıtıyoruz. Sonra yine tampon hareketlerle göz çevremize uyguluyoruz.

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Son Çare Medikal Yöntemler

Göz çevresindeki kırışıklıklardan doğal yollarla kurtulamıyorsunuz son çare olarak medikal yöntemleri uyguluyoruz. Medikal müdahale olarak geçen şey esasen göz çevresindeki kırışıkların doku altına girilip enjekte edilen cilt dokusunu daha düz ve kusursuz yapan enzimler sayesinde kırışıklıkların geçici olarak ortadan kaldırılmasıdır.

Medikal müdahaleler için en az 40 yaşına gelinmiş olması gerekmektedir. Daha alt yaşlarda uygulanan medikal yöntemler ileriki yaşlarda uygulandığında ne yazık ki sonuç elde edilemiyor. Yani medikal yöntemlere ne kadar az başvurursak o kadar iyi.

Herhangi bir müdahale yaptırmadan önce işlemi yaptıracağınız yeri çok iyi araştırın. Hatta mümkünse internet üzerinden kullanıcı yorumlarını okuyun. Ayrıca işlemi yaptıracağınız merkezden uygulayacakları işlemde etken olan maddelerin bileşenleri hakkında da detaylı bilgi alın. Bu etken maddelere herhangi bir alerjinizin olup olmadığını doktorunuza sorduktan sonra tehlikeli bir adımı da ortadan kaldırmış olursunuz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz Altındaki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Cilt Bakımı Güzel ve genç bir cilde sahip olmak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken durumlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir