Kuru Cilt Bakımı

Cilt yapısı gereği her zaman nemli olmalıdır. Ancak ne yazık ki cilt kuruluğu elde olmayan sebeplerden ötürü yaşanmaktadır.

Cilt kuruluğu sadece cilt tipine bağlı olarak gerçekleşmediğinden, bu kuruluğun meydana gelmesinin en büyük nedenleri arasında uzun süre güneşe maruz kalma, bazı kozmetik ürünler, yüksek sıcaklıklar, yaşlanma ve hormonal değişiklikler de yer alıyor.

Yani kuru cilt bakımı doğal yollardan meydana geldiği gibi dış faktörler tarafından da desteklenebiliyor.

Dehidrasyon yani cilt kuruluğu birçok insan yaşadığı bir problem ancak kuru cilt bakımı için yapılacak küçük şeylerle nemli bir cilde sahip olabilirsiniz. Kuru cilt bakımı evdeki alışkanlıkları değiştirerek de yapılabilir.

Kuru Cilt Bakımı İçin Ne Yapılmalı

Kuru cilt bakımı için ne yapmalıyım diye soracak olursanız, size ilk tavsiyemiz cilt tipinize göre cilt bakımı yapmanız olacaktır.

Kuru cilt sahibi olanlar mutlaka nemlendirici ve kuru cilt için bitkisel çözümlerden yararlanmalıdır.

Nemlendirici

Cilt tipiniz ne olursa olsun kuru cilt yapınız varsa mutlaka nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. Nemlendirici sürerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, nemlendiriciyi yüzünüze sürmeden önce temizlemelisiniz.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra temiz bir havlu ile yüzünüzü mutlaka iyice kurulayın ve nemlendiriciyi tam kuruduğundan emin olduktan sonra sürün.

Omega 3 ve 6 Yağ Asitleri Tüketin

Yağ asidinin eksikliği kuru cildin oluşma nedenleri arasındadır. Ancak Omega 3 ve Omega 6 eksikliği ilk olarak ellerde görülmeye başlar. Çünkü bu asitlerin eksikliği elde kuruluk yapmaktadır.

Cilt hücreleri genel olarak Omega 3 yağlarından oluşmaktadır ve bu asitler çok tercih edilmeyen iklim koşullarına karşı bir tampon görevi üstlenmektedir. İçlerinde gerekli suyu muhafaza eden bu asitler kuruluğun da önüne geçmektedir.

Peki omega 3 eksikliği nasıl geçer? Bilindiği üzere omega 3 balıkta bulunan bir asittir. Özellikle somon, ton balığı, ringa, uskumru ve benzeri balıklarda bu asit oldukça fazla bulunur. Şayet balık tüketmiyorsanız bu asitleri takviye olarak almanız gerekmektedir.

Su Tüketimi

Günlük olarak ortalama en az 2 litre su tüketilmesi gerekmektedir. İnsan vücudu için su mutlaka şarttır. Su sadece cilt sorunlarını gidermek için değil, hayatta kalmak için de tüketilmelidir.

Su vücudu en iyi arındıran maddelerin başında gelmektedir. Fazla su tükettiğinizde de bunun sonucunu cildinizde rahatça görebilirsiniz. Su bununla beraber cildinizdeki nemi koruduğu gibi dehidrasyonu da azaltmaktadır.

Bunların yanında düşük sodyum oranına sahip maden suyu da cilt açısından daha sağlıklıdır. Hatta eğer bulabiliyorsanız kaynak suyu tüketmek, içerisinde knesoöstrojenler bulundurduğundan daha sağlıklıdır.

Şayet diyetinize bol miktarda meyve ve sebze katarsanız, cildinizin görünümde oldukça iyi bir sonuca varabilirsiniz. Ancak tabi ki bunun yanında günde 8 bardak su içmeyi de ihmal etmemeniz gerekir. Su içmek için susamayı beklemeyin.

Vücudunuzdaki sıvı eksikliği kuru cilt oluşumunun da en büyük nedenlerindendir. O yüzden günlük 2 litre ile 3 litre arası su tüketimi kuru cilt bakımı için en büyük tedavi yöntemi arasındadır.

Aşırı Sıcak ve Soğuktan Kaçının

Kuru cilt tipiniz varsa aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan mutlaka uzak durmanız gerekiyor. Aşırı sıcak ve soğuk ortamda bulunmanız hücrelerinizin dengelerini bozacaktır.

Taze Sebze Tüketimini Artırın

Taze yani dondurulmamış veya kurutulmamış meyve ve sebze yemek, taze sebzelerde pişirildikleri sırada yok olan veya işlendiklerinde azalan yüksek kimyasal, vitamin, iz öğesi ve enzime sahip olmaları açısından oldukça önemlidir. Bu sayılan elementler cildinizin nem dengesini korur ve gerekli dehidrasyonu sağlamaya yardımcı olur.

Şayet salata yemeyi sevmiyorsanız, karken içeceğiniz bir sebze suyu ile de bu elementleri kolayca vücudunuza alabilirsiniz. Sebze suyu toksinlerden arındırırken aynı zamanda cildin ihtiyaç duyduğu nemi de vücuda kazandırır.

Şeker, Un ve Rafine Edilmiş veya İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

İşlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarmak sağlığınız açısından oldukça önemlidir. İşlenmiş gıdaların içerisinde yüksek miktarda kimyasal, koruyucu ve katkı maddesi bulunmaktadır. Bu da yüksek oranda toksit demektir.

Ürünlerin daha fazla dayanması için eklenen bu maddeler, vücudunuzdaki toksinleri artırmaktadır. Şeker ve rafine unlar ise insülin seviyesini artırır. Bunun sonucunda da cildiniz zarar görebilir.

Sabun Seçiminizi İyi Yapın

Sabun deyip geçmeyin! Kuru cilt sahibi olmamanız için için mutlaka sabunlarınızı seçerken pH değeri 5.5 olan sabunları tercih edin. Tercih ettiğiniz takdirde cildiniz kurumadan temizlemenize olanak sağlayacaktır.

Bunların yanında haftalık olarak yapacağınız peeling de cildinizi ölü deriden arındırdığı için oldukça önemlidir. Bir temizlik ve tonlama rutinini takip etmek ve nemlendirici ile besleyici krem kullanmak da oldukça önemli.

Kuru Cilt İçin Bitkisel Çözüm

Eğer ki kuru cilt yapınız varsa yüzünüz gergin olabilir ve cildiniz dökülmeye başlar. Bu da kışın soğuklarda cildinizin çatlaklarını meydana çıkartır ve yanma hissi meydana gelir.

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı ve Yumurta

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmemekle birlikte, zeytinyağının yanında yumurta sarısıyla elde edeceğiniz karışım sayesinde kuru cilt sorununda kurtulacaksınız.

Zeytinyağının içerisinde E,K vitaminleri ve bir çok çeşit antioksidan, yumurtanın içerisinde de cildin yumuşamasını sağlayan A vitamini bulunmaktadır.

Bu karışımı elde etmek için 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yumurta sarısı ve 1 çay kaşığı limon suyu  veya gül suyu ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı temiz bir bez veya pamuk yardımı ile yüzünüze sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Limon Suyu ve Şeker

Limon suyu aslında cildi kurutur. Ancak bir miktar limon suyunun yanında 1 tatlı kaşığı kadar şeker ile elde edeceğiniz karışım sayesinde cildiniz yumuşayacaktır.

Limon suyu ve şeker karışımını elde ettikten sonra cildinize 10 dakika kadar masaj yapar gibi sürüp bekleyin. Daha sonra ılık su ile yıkayın.

Badem Yağı

Badem yağının içerisinde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. Tamamen doğal bir nemlendirici olarak kullanılır ve kuru ciltler için adeta mucizevi etkileri bulunmaktadır.

Badem yağı ile kuru cilt bakımı yaparken, bir miktar badem yağı ile 10 dakika kadar kuru cildinize masaj yaparak sürün. Daha sonra ılık su ile temizleyin.

Badem yağının en büyük özelliklerinden biri de sürüldüğünde yağlı bir görünüm oluşturmamasıdır.

Hint Yağı

Hint yağının en büyük özelliği dış etkenlerden gelebilecek zararları engellemektir. Kışın kuru soğukta, kozmetik ürünlerine karşı, sabun, sıcak ve soğuk suya karşı tamamen koruyucu etkisiyle cildinize zarar gelmesini engeller.

Hint yağı ile kuru cildinize masaj yapar gibi sürmeniz yeterli olacaktır.Daha sonra ılık su ile temizliğinizi yapın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, cilt kuruluğu yüzünden gerçekleşen cildinizdeki pullanmayı engeller.

Hindistan cevizi yağı cildinizi nemlendirir, yumuşatır ve parlak bir görüntü elde etmenizi sağlar. Yapmanız gerek tek uygulama gece yatmadan önce sürüp, sabah kalktığınızda yüzünüzü ılık su ile yıkamanız olacaktır.

Kuru Ciltler İçin Doğal Maskeler

Kuru ciltler için doğal nemlendirici olarak uygulayabileceğiniz maskeler sayesinde, yumuşak cilde sahip olabilirsiniz. Düzenli olarak uygulanan maskeler sayesinde evde doğal olarak kuru cilt bakımı yapabilirsiniz.

Sizlere kuru ciltler için doğal maske tariflerini vererek evde kolay bir şekilde cilt bakımınızı yapmanızı mümkün hale getireceğiz.

Zeytinyağı, Bal ve Şeftali Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tane şeftali

Hazırlanışı ve Uygulaması

1 adet şeftalinin kabuklarından arındırıp soyun. Bir kasenin içerisine koyun ve püre haline gelene kadar ezin. Püre haline getirdiğiniz şeftalinin üzerine hazırlamış olduğunuz diğer malzemeler olan zeytinyağı ve balı ekleyin ve karıştırın. Karışımı elleriniz ile kuru olan cildinize sürün. Maske 15 dakika kadar cildinizde kalabilir. En son olarak cildinizi ılık su ile temizleyin.

Sonbaharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bal, Limon Suyu ve Salatalık

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1/2 salatalık

Hazırlanışı ve Uygulaması

Yarım salatalığı bir kase içine rendeleyin. Rendelediğiniz salatanın üzerine önceden hazırladığınız diğer malzemeler olan bal ve limon suyunu ilave ederek iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı 15 dakika kadar kalacak şekilde cildinize uygulayın. Daha sonra ılık su ile temizleyin.

Yulaf İçi, Süt ve Bal Maskesi

Malzemeler

 • 1 su bardağı dolusu süt
 • 1 yemek kaşığı yulaf içi
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulaması

Tencerenin içerisinde yulaf içi ve sütü aynı anda kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra soğumasını bekleyin. Soğuma işlemi gerçekleştikten sonra içine 1 yemek kaşığı balı ekleyin ve karıştırın. Karışımı kuru cildinize sürün ve 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile temizleme işlemini gerçekleştirin.

Bal ve Yumurta Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşı bal
 • 1 tane yumurtanın sarısı

Hazırlanışı ve Uygulaması

Malzemeleri macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Yüz bölgenize sürün ve 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile temizleyin. Bu maskeyi ayda 2 defa uygulayabilirsiniz.

Çikolata ve Badem Yağı Maskesi

Malzemeler

 • 1 kalıp kadar saf şekersiz çikolata
 • 3 damla badem yağı

Hazırlanışı ve Uygulaması

Saf şekersiz çikolatayı az miktarda su ile bir kase içinde eritin. Daha sonra badem yağını ilave edip karıştırın. Karışım ılık olduğu zaman kuru cildinize uygulayabilirsiniz. 15 dakika kadar karışım dursun. Daha sonra temiz bir bez yardımı ile temizleme işlemine geçebilirsiniz.

En Etkili Cilt Soyucu Kremler

Kahve Maskesi

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı kahve telvesi
 • 2 çay kaşığı süt
 • 2 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulaması

Hazırladığınız bütün malzemeleri çay tabağında iyice karıştırın. Daha sonra yüzünüze göz ve dudaklarınız haricindeki bölgelere sürün. 15 dakika kadar bekleyin. Sonra ılık suyla uyguladığınız bölgeyi temizleyin. Uygulamadan sonra cildinize nemlendirici sürün ki cildiniz nemi tutsun.

Süt Maskesi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı süt
 • 2 tatlı kaşığı süzme bal
 • 1 çay kaşığı aloe vera jeli
 • 5 damla papatya yağı

Hazırlanışı ve Uygulaması

Hazırladığınız malzemeleri küçük bir kap içerisinde iyice karıştırın. Daha sonra ağız ve göz bölgenize sürmeden yüzünüze sürün. 15 dakika kadar cildinizde kalsın. Daha sonra ılık su ile cildinizi temizleyin.

Salatalık Maskesi

Malzemeler

 • 1 adet salatalık
 • 1 tatlı kaşığı ekşi krema

Hazırlanışı ve Uygulaması

Öncelikle salatalığın kabuklarını soyun. Daha sonra püre haline gelen kadar rendeleyin. Daha sonra ekşi kremayı içerisine ilave edip iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün. 15 dakika kadar kadar karışım yüzünüzde kalsın. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyin.

Kuru Cilt Bakımı Suna Dumankaya

Kuru cilt bakımı Suna Dumankaya önerileri ile evde kuru cilt bakımınızı kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Suna Dumankaya kuru ciltler için peeling, Suna Dumankaya kuru ciltler için gece kremi, Suna Dumankaya kuru ciltler için maya maskesi, Suna Dumankaya kuru ciltler için kırışıklık maskesi tarifleri ile evde kuru cilt bakımı yapmanız oldukça kolay, pratik ve masrafsız şekilde gerçekleşir.

Suna Dumankaya kuru cilt bakımı yapmak isteyenler için, kuru cilt için bitkisel çözüm, kuru ciltler için doğal nemlendiriciler ve kuru ciltler için doğal maske tarifleri ile cilt bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Ne Yapılmalı İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Kuru ciltler için ne yapılmalı İbrahim Saraçoğlu önerileri ile kuru cilt için bitkisel çözüm ve kuru cilt için doğal nemlendirici yapımıyla evde kendi maskenizi yapıp cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

En kolay ve en az maliyetle kuru cilt bakımı yaparak cildinizi hem nemlendirip hem de kırışıklıkları giderebileceksiniz. Ancak size verilen tarifleri ve uygulama yöntemlerini düzenli bir şekilde gerçekleştirirseniz.

Kuru cilt bakımı için ne yapılmalı konusunda Pro. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyelerine yer verdik.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir