Primolut

Ergenliğin ilk adımlarıyla birlikte kadınların ve genç kızları en çok düşündüren konuların başında adet kanaması gelmektedir.

Adet kanaması yani regl her kadının sadece bebek sahibi olması anlamını taşımaz. Bebek sahibi olmasının yanında kadınların hormon dengelerinin düzenli bir şekilde işlemesi anlamına gelmektedir.

Regl olmayı bir çok kadın istemese de, aslında bu tamamen vücudun sağlıklı olmasını olum yönde etkileyebilecek bir durumdur.

Ancak regl olmak istemeyen kadınların primolut kullanarak adet görmesini geciktirme şansı olacaktır.

Öncelikle size primolut nedir konusunu açıklayacağız. Daha sonraki konularda primolut hakkındaki bütün konuları detaylı olarak sizlerle paylaşacağız.

Primolut Nedir

Primolut nedir diye soranlar için yazının içeriğinde yeteri kadar bilgi bulunmaktadır. Primolut, içerisindeki etken madde noretisteron sayesinde kadınların adet kanamalarını geciktiren ve hamile kalmalarını engelleyen ilaçtır.

Çoğu kadının ve yetişkin kızların en çok korktuğu konu olan ve üremenin en büyük etkenleri arasında bulunan adet kanamaları yeri geldiği zaman bir çok kadının korkulu rüyası haline gelmiştir.

Primolut ile hem adet kanamasını geciktirir hem de hamile kalma durumunu ortadan kaldırır. Ayrıca primolut döllenmiş olan yumurtanın rahme tutunmasını zorlaştırdığı gibi dışarı atılmasına da yardımcı olur.

Adet kanamasının gecikmesini isteyen kadınların primolut kullanması ile sorunları kolayca çözüldüğü görülmektedir. Düğün, tatil, eğlence vs gibi durumlarda kullanılan primolut sayesinde günlerinizin güzel geçmesini sağlayabilirsiniz.

Primolut nedir sorusunun cevabını sizlere en kolay şekilde vermeye çalıştık. Şimdi de primolut ne işe yarar sorusunun cevabını verelim.

Primolut Ne İşe Yarar

Primolut ne işe yarar konusundaki aklınıza takılan herhangi bir durum olmaması, ilacı kullanmanız konusunda sizlere daha çok yardımcı olacaktır.

Primolut, doktorlar tarafından en çok önerilen adet geciktirici ilaçların arasında yerini almaktadır. Primolut ne işe yarar konusuna gelecek olursak da, adet kanamasını yani regl dönemini öne veya ileri bir tarihe alınmasına ve hamile kalma durumunu ortadan kaldırmaya yarayan ilaçtır.

Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma 

Primolut adet geciktirme ve hamilelik durumunu ortadan kaldırmanın yanında, hormonlar yüzünden oluşan anormal kanamalar, adet olmama gibi durumlarda da doktor tarafından gerekli görüldüğü takdirde reçete edilebilir.

Primolut herkesin kullanabileceği bir ilaç olmakla birlikte, gereksiz kullanılması durumunda farklı hastalıkların da meydana gelmesine sebep olabilir. O yüzden şimdiki konumuz primolut nasıl kullanılır konusu olacaktır.

Primolut Nasıl Kullanılır

Primolut nedir ve primolut ne işe yarar konularından sonra aslında en önemli konu olan primolut nasıl kullanılır konusudur.

Primolut her adet kanaması gören kadın kullanabilir. Ancak devamlı kullanımı sonucunda farklı sorunlar meydana getirebilmektedir.

Primolut Kullanım Şekli

 • Doktorunuz size nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanın.
 • İlacı kullanırken doktorunuzla iletişim içinde olun.
 • İlacı kesinlikle çiğnemeden su ile yutun.
 • Kullanımı unutulduğu anda sadece unutulan tabletin alınması gerekir. Fazlasını kesinlikle kullanmayınız.
 • İlacın kullanımı unutulması anında unutulan tableti alıp ertesi gün her zamanki saatinde ilacın alımına devam edilmelidir.
 • İlacı kullandıktan sonra ek olarak bir ilaç kullanacaksanız hormonal kontraseptif önlemler almalısınız.
 • 10 gün boyunca günde 3 defa olmak şartıyla 1 tablet alınır.

Primolut Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Primolut ile yapılan tedavilerde kanama 1-3 gün içinde kesilir. Ancak tedavinin tam sonuç vermesi için ilaç 10 gün boyunca kullanılmalıdır. Tedavi tamamlandıktan sonra ilaç etkisini 2-3 gün içerisinde gösterecektir, kanama yoğunluğu ve süresinde azalma gerçekleşip hafif bir kanama gerçekleşecektir.
 • Kanama kesilmesinden sonra hafif bir şekilde kanama gerçekleşebilir. Böyle bir durumda ilacın alımı kesilmemelidir.
 • Eğer ilacın kullanımına rağmen kanama kesilmediği zaman farklı bir rahatsızlık olabilir. Bu durumda hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.
 • Kesinlikle doz aşımı yapmayın.

Primolut Yan Etkileri

Her ilacın olduğu gibi primolut yan etkileri de vardır. Dikkatli kullanımı ve doz aşımı yapılmaması durumunda primolut yan etkilerine maruz kalmayabilirsiniz.

Primolut Kanıtlanmış Yan Etkileri

 • Düzensiz kanama
 • Leke oluşumu
 • Kanama değişiklikleri

Primolut Kanıtlanmamış Yan Etkileri

 • Cinsel ilişki için gereken hormonların temizlenmesine yol açan etkileşimlerinin tedavilerine ait durumların azalmasına yol açabilir.
 • Yukarıdaki durum karaciğer enzimlerinin etkileşme özelliği olan ve bir çok ilacın içerisinde de bulunan etken maddeler sayesinde de gerçekleştiği kuşkular bulunmaktadır.
 • Kabızlık
 • Baş ağrısı
 • Şişkinlik

Primolut Zararları

Adet geciktirici olarak bilinen primolut, rahimin iç tabakasına etki eder. Adet kanamasının gecikmesi için kullanılan bu ilaç yumurtlamaya karşı herhangi bir etki etmez.

Primolut adet geciktirici ilaç direk olarak rahim içinde bulunan tabakaya etki ettiği için adet kanamasını geciktirip kanamanın başlamasına engel olur.

Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

Primolut kullananlar yan etkileri ile ilgili herhangi bir durumla karşılaşmadıkları için kalıcı zararları tam tespit edilememiştir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların primolut kullanımı ile ilgili herhangi bir olumsuz durumla karşılaştıkları söylenemez.

Adet geciktirici hap zararları pek bilinmese de kalıcı olarak etki eden hormon bozukluğuna sebep olmamaktadır. Primolut kullananlar sadece adet kanamasının gecikmesini sağlar.

Primolut adet geciktirici ilaç ve diğer adet geciktirici ilaçlar karaciğer hastalığı olanlar, fazla kiloya sahip olanlar ve hamilelik korunmak için doğum kontrol hapı kullananlar için tehlikeli durumlar meydana getirebilir.

Primolut Kullananlar

Primolut kullananlar veya primolut kullanmaya başlayacak her kadın, ilacı kullanmadan önce mutlaka primolut kullananların yorumları ile ilgili yoğun bir araştırmaya girişmektedir. Biz de sizler için primolut kullananların yorumları ile ilgili bilgi vereceğiz.

Primolut Kullananların Yorumları

 • Adet düzenlemesi için 3 ay boyunca günde 3 adet toplamda 9 kutu kullandım. Faydasını gördüm.
 • Adet geciktirmesi için kullandım.
 • Bebeğimi kaybettim ve kürtaj olmam gerekti. Günde 3 tane içmek şartıyla 1 ay boyunca kullandım. Ancak arada sırada lekelenme oldu. Bu ilaç benim bünyeme göre değil. Terleme ve şişkinliğin yanında sinir yaptı.
 • Ben sadece adet geciktirici olarak kullandım başka birşeye yaradığından haberim yok.
 • Adetimin 11. gününde pembe akıntı olduğu için doktorum primolut verdi.
 • Benim adet düzensizliğim için kullanmıştım.
 • Bende kullandım bu ilacı. İlkinde düğün günüme denk geldiği için ikincisinde 3 hafta boyunca adetim kesilmemişti. Her iki durumda da doktorum tavsiye etmişti. Etkili bir ilaç.
 • 10 gün boyunca adetim devam ettiği için doktor verdi. Sabah akşam tok karnına 1 tane içtim. 28. günde bıraktım. Adetim normale döndü.
 • Bakireyken kullanmıştım. Hiç bir sorun yaşamadım. Sadece adet olduğum zaman çok az sancı olmuştu.

Sizlerin de en çok merak ettiği konuların başında gelen primolut kullananların yorumları konusunda sizleri bilgilendirdik. Şimdiki konumuzda primolut hakkındaki tüm sorular konusunu ele alacağız.

Primolut Hakkındaki Tüm Sorular

Primolut kilo aldırırmı

Primolut vücutta su ve tuz tutulmasını sağladığı için kilo almanıza sebep olur. Ancak aşırı kilo almanız söz konusu değildir.

Primolut kanamayı azaltır mı

Primolut adet kanaması başlayanlarda etki etmez.

Primolut kanamayı keser mi

Primolut kanamayı kesmez sadece kanamayı düzensizleştirir.

Primolut ödem yapar mı

Primolut vücutta su tutacağı için ödem yapabilir.

Primolut kasık ağrısı yaparmı

Primolut kasık ağrısı ve sancılı adet dönemi geçirmenize sebep olabilir.

Primolut-n karın ağrısı yapar mı

Primolut kullandıktan sonra kasıklarında oluşan ağrılardan dolayı karın ağrısı çekebilirsiniz.

Primolut halsizlik yaparmı

Kanıtlanmamış olsa da primolut bazı kadınlarda halsizlik yaptığı belirtilmiştir.

Primolut kullanırken ağrı kesici içilir mi

Primolut ile birlikte ağrı kesici kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Primolut doğum kontrol hapı mı

Primolut doğum kontrol hapı değildir.

Primolut kullananlar hamile kalır mı

Primolut hamile kalmanızı engelleyen bir ilaç değildir.

Primolut kullanırken cinsel ilişki

Primolut kullanırken cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Primolut kullanırken alkol alınır mı

Primolut kullanırken alkol alınabilir.

Primolut kullanırken adet olunur mu

Primolut kullandığınız zaman adet olunmaz.

Primolut leke yapar mı

Evet primolut lekelenme yapabilir.

Primolut hamilelikten korur mu

Primolut hamilelikten korumaz.

Primolut adet başladıktan sonra kullanılır mı

Adet başladıktan sonra veya 1-2 gün öncesinde primolut kullanmanız sadece kanamayı azaltmaya yarar.

Primolut reçetesiz satılır mı

Primolut reçetesiz olarak eczanelerde satılmaktadır.

Adet geciktirici kilo aldırırmı

Adet geciktirici ilaçlar kilo aldırabilir. Vücutta sıvı biriktireceği için kilo almanız normal olarak karşılanmaktadır.

Primolut Fiyat

PRIMOLUT-N 5 mg 30 tablet {Schering} 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Noretisteron 0.00 TL
Geri Ödeme Kodu A06354 8.15 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 0.00 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Turkiye ] 0.00 TL
Ruhsat Sahibi Firma Schering Alman İlaç ve Ecza Tic. Ltd. Şti.[ İptal Firma ]

Primolut Prospektüs

İlacın kullanımını doktor tarafından nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanınız. Eğer doktor tarafından reçete edilmediyse mutlaka primolut prospektüs okuyunuz. Olası yan etkileri, zararları ve ilacın içerisinde etken maddeye karşı alerjiniz olup olmadığı hakkında bilgilenmiş olursunuz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Uyku apnesi uyku sırasında horlama olarak meydana gelir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir