sivilce kurutmak

Sivilce Kurutmak İçin Ne Yapılır

Sivilceleri kurutmak için pek çok yöntem bulunmasına sizlere en etkili sivilce kurutma yöntemleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Sivilceleri kurutmak için sivilce kurutucu kremler olmasına karşın kısa zamanda sivilcelerden kurutarak kurtulmak istiyorsanız yazımızı okumanız yeterli.

Sivilce nasıl kurutulur, doğal yollarla sivilce kurutma yolları nelerdir sorusunu cevap vermek için sizlere denenmiş ve etkili sonuç veren yöntemleri deneyerek sivilceleri hemen kurutabilirsiniz.

Sivilce Kurutma Yolları

Sivilceler, cildin yeterince temizlenememesi, hormonal ve diğer sebepler sonucu cildin yüzeyinde biriken bakterilerin neden olduğu cilt problemleridir. Cildin yüzeyinde kabarık ve kırmızı olarak görünürler. Bunlar uç verecek şekilde iltihaplı olabildikleri gibi iltihapsız gibi görünen sadece kırmızı kabarıklıklar olarak da görünebilirler. Kişiyi oldukça rahatsız eden bu sivilceleri kurutma yolları bulunuyor elbette.

Sivilce kurutma yollarında bahsetmeden önce sizlere sivilce neden oluşur hakkında bilgi vererek konumuza başlamak istiyorum.

Sivilceler Neden Oluşurlar

Sivilcelerin birçok nedeni olabiliyor. Eğer ki sürekli olarak bir sivilce problemi yaşıyorsanız tabi ki öncelikli olarak uzman bir cilt doktoruna görünmenizi öneririz. Çünkü çıkan sivilcelerin altında yatan sebep herhangi bir sağlık problemi olabilir. Bu sağlık problemini ortadan kaldırarak yapılan tedavi elbette ki daha etkili olacaktır. Zaten sivilcelerinizin nedeni sizde bulunan bir sağlık problemiyse bu sağlık sorunu ortadan kalkmadan sivilce kurutma yolları aramanız boşa olacaktır.

Herhangi bir sağlık sorunu yaşanmıyorsa sürekli olarak yüzde baş gösteren sivilcelerin bir diğer nedeni vücudunuzda ki fazla yağ da olabilir. Çünkü sivilceler kıl köklerinde ki yağ bezelerinden beslenir ve buralardan çıkarlar. Ancak bu sorunun çözümü için de yine uzman bir cilt doktoruna görünmeniz gerekecektir.

sivilceleri kurutmak için

Sivilcelerin en sık karşılaşılan bir diğer sebebi ise cilt kirliliğidir. Çünkü sivilceleri cilt yüzeyinde biriken bakteriler oluşturur. Cildimiz sürekli olarak kendini yenileyerek cildin yüzeyine ölü deri atan bir fizyolojiye sahiptir. Bu ölü derinin bir kısmı kendiliğinden atılır. Ancak cildin yüzeyinden atılamayan deri gözenekleri tıkar ve cildi sivilce için uygun bir hale getirir.

Sivilceleri yok etmek için en çok kullanılan ve etkili sonuç veren kremler için En İyi Sivilce Kremi yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca sivilce kurutucu etkiye sahip sabunları incelemek için Sivilce Kurutucu Sabunlar yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sivilceleri Kurutmak İçin Doğal Yöntem

Sivilcelerimizi geçirmek istiyorsak nedene yönelik tedavi şekli uygulamamız gerektiğinden bahsetmiştik. Sivilcelerin nedeninin kökenine inerek bu sorun halledildikten sonra da sivilce problemi yaşansın yaşanmasın bizler yine de cilt bakımına özen göstermeliyiz. Onun için birazdan bahsedeceğimiz sivilce kurutma yolları tedaviniz bittikten sonra değil her zaman yapılmalıdır.

Sivilce Kurutmak İçin Diş Macunu

diş macunu ile sivilce kurutma

Sivilce kurutma yolları arasında en bilinen yöntem diş macunu uygulamaktır. Diş macunu antibakterilyel özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı da cilt yüzeyinde yaşayan bakterilerin yok olmasını sağlar ve bu şekilde sivilcelere etki eder. Ancak diş macunu uygularken dikkatli olmalıyız. Sonuç olarak diş macunu ağız içinde kullanıma uygun olarak üretiliştir ve içerisinde antibakteriyel özelliğinin yanı sıra başka kimyasal maddeler de barındırmaktadır. Bunun için özellikle hassas bir cildiniz varsa diş macununu elinizde veya başka bir yerde denedikten sonra kullanmanızı öneririz.

Uygulaması ise şu şekilde. Diş macununu uygularken sadece sivilce üzerine uyguladığımızdan emin olmalıyız. Yeteri kadar diş macununu sivilce üzerine sürdükten sonra kurumasını bekliyoruz. Yaklaşık 20 dakika kadar geçtikten sonra sertleşen macunu ciltten sivilceyi tahriş etmeden soyuyoruz. Bu uygulamanın her gün yapılmasında herhangi sakınca yoktur. Sivilceler kuruyana kadar yapabilirsiniz.

Sivilce Kurutmak İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi ile sivilce kurutma

Elma sirkesi antibakteriyel özelliği yüksek bir üründür. Özellikle sebze ve meyve gibi ürünlerin elma sirkesiyle yıkandığı zaman üzerinde ki pislikleri daha iyi attığını hepimiz biliyoruz. Ancak sivilce kurutma yolları arasında yer alan elma sirkesinin cilde uygulaması da dikkatli yapılması gereken bir uygulamadır. Çünkü elma sirkesi asidik yapıdadır. Asidik özelliği cildi tahriş edebilir. Onun elma sirkesini uygulamadan önce seyreltmek gerekiyor.

Uygulaması ise şu şekilde. Bir çay bardağı ılık su içerisine bir tatlı kaşığı kadar elma sirkesini koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Sonra bu suya pamuğu batırarak önceden temizlenmiş cildimizi tonik yapar gibi siliyoruz. Sivilcelerin olduğu bölgelere daha fazla gelmesini sağlıyoruz. Bu uygulama da her gün yapılabilir. Ancak su ve elma sirkesi miktarına dikkat etmeyi unutmuyoruz.

Sivilce Kurutmak İçin Limon

sivilce kurutmak için limon

Limon sivilceli ciltler için sıklıkla kullanılan bir üründür. Limonun cilt için bilinen en belirgin özelliği ise sivilceleri kurutucu ve leke giderici özelliğe sahip olmasıdır. Ancak limon uygularken de yine dikkatli olmalı ve aşırı sık uygulamalardan kaçınmalıyız. Çünkü limon da elma sirkesi asidik özelliğe sahiptir.

Uygulaması ise şu şekilde. Limonu pamuğa sıkarak önceden temizlenmiş cildi bu pamukla iyice siliyoruz. BU uygulama bir nevi tonik uygulaması gibidir. Cilt yüzeyinden temizlenerek atılamayan kirli deri ve diğer bakteriler bu sayede daha etkili bir şekilde atılmış olur. Bu uygulamayı limon suyu miktarı az tutarak her gün de yapabilirsiniz. Ancak gün aşırı yapmanız daha temkinli olmak açısından yararlı olacaktır.

Sivilce Kurutmak İçin Buz Uygulaması

sivilce kurutmak için buz

Buz uygulamaları çeşitli ameliyat, cildin derinine etki eden medikal işlemler, kazalar ve bunun gibi diğer uygulamalar ve olaylar sonucu cildin yüzeyinin şişmesi sonrası uygulanırlar. Sivilce de de bunlar gibi cildin yüzeyinde kan birikir ve deri bu yüzden şişer. Buz uygulamasında ki amaç ise burada toplanan bu kanın dağılmasını sağlamak ve şişliği indirmektir. Onun için eğer ki kabarık sivilceleriniz varsa sivilce kurutma yolları arasında yer alan ve oldukça hızlı gösteren buz uygulamasını sivilcelerinizin şişliğini indirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca buz uygulamasında sivilcelerin olduğu bölgeye düşük ısı verildiğinden dolayı sivilceler üzerinde bulunan bakterilerin yaşayamayacağı bir ısı oluşturulup olup bakterilerin yok olması sağlanabilir.

Uygulaması ise şu şekilde. Sivilce üzerine buz küpünü koyup 20 saniye bekletiyoruz. Ardından buzu çekip 10 saniye bu şekilde bekliyoruz. Ve bu işlemi tekrarlıyoruz. 5 dakika kadar bu işlemi tekrarlamak yeterli olacaktır.

Sivilce Kurutmak İçin Aspirin

aspirin ile sivilce kurutma

Sivilceden kurutmak için ne sürülür, sivilceden kurutmak için ne yapmalıyız sorusuna verilecek iyi cevaplardan biride sivilceleri kurutan aspirin maskesidir. Aspirin içeriğinde bulunan salisilik asit ile anında sivilceleri kurutan etki gösterir. Yapılışı ve uygulanışı kolay olan sivilceleri kurutan aspirin maskesi anında etki gösteren bir tariftir.

1 adet aspirin bir çay kaşığının içerisine koyun ve 2 damla su ekleyerek eritin. Kulak çöpünü bu karışıma batırıp sivilcelerin olduğu bölgeye nazik hareketler ile sürün. Ortalama 3 ile 5 dakika kadar bekledikten sonra bir pamuk yardımı ile silin. Sonuca sizde şaşıracaksınız.

Sivilceleri yok eden aspirin ile yapılan diğer tarifleri okumak için Sivilceleri Yok Eden Aspirin Maskesi adlı yazımızı ayrıntılı okuyabilirsiniz. Diğer yazımızda aspirin etken maddesi ile Salisilik Asidin Cilde Faydalarını okuyabilirsiniz.

Sivilce Kurutmak İçin Sarımsak

Sivilceleri kurutmak için en çok denenen yöntemlerden biride sarımsaktır. Sarımsağın içerisinde bulunan “Thiacremonone” etken maddesi sivilcelerin hızlıca kurumasını sağlayan etkiye sahiptir. Her cilt tipine uygun olmasına karşın genelde tahriş edici etkiye sahip olan sarımsak ile sivilce kurutmak için akşam yatmadan uyguladığınızda sabah sivilcelerimizin yok olduğunu göreceksiniz.

Orta boy bir diş sarımsağı kabuklarını soyduktan sonra iyice ezin ve sivilce, iltihaplı sivilcenin üzerine baskı yapmadan sürün. Ortalama 10 ile 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Eğer sarımsak cildinizde tahrişe neden olmazsa kesinlikle her akşam yatmadan önce bu yöntemi deneyebilirsiniz. Akşam sürdüğünüz sivilcelerin sabah kuruduğunu göreceksiniz.

Sivilce Kurutmak İçin Yumurta Akı

sivilceleri kurutmak için yumurta akı

Sivilceleri kurutmak için diğer etkili yöntemlerden biride yumurta akıdır. Sivilce kurutmak için maske tarfileri arasında sıklıkla denen yumurta akı doğal kurutucu etkiye etkiye sahiptir. Yumurta akı cilde sürüldüğünde fazla yağı emerek cildin yağ oranını dengeler. Gözenekleri açan, cildi temizleyen ve sivilceleri kurutan yumurta akı mutlak denemeniz gereken tariflerden biridir.

Sivilcelerin olduğu bölgeye yumurta akını nazik hareketler ile sürün. Kuruması için ortalama yarım saat kadar beklemeniz yeterlidir. İşlemi sonlandırmak için ılık su ile durulamanız yeterlidir. Sivilcelerin hızlıca kuruduğunu göreceksiniz.

Sivilce Kurutmak İçin Karbonat

sivilceleri kurutmak için karbonat

Sivilceleri kurutmak için doğal yöntemler arasında bulunan karbonat pek çok sivilce kurutucu maske tarifinde içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Karbonat cildin fazla yağdan arınmasını ve cildin temizlenmesini sağlayan etkiye sahiptir. Cildi ölü hücrelerden arındırın karbonat sivilce kurutucu etkisinden yararlanmak için mutlaka dozunda kullanılması gerekir fazla kullanılması tahrişe neden olabilir.

Karbonat ile su  karıştırılarak krem kıvamına gelmesi sağlanır. Akşam yatmadan hemen önce sivilcelerin üzerine baskı yapmadan sürülür. Sabaha kadar ciltte kalması sağlanır. Sabah uyandığımızda ılık su durulamanız yeterlidir. Sivilceler hızlı şekilde kuruduğunu göreceksiniz.

Sivilce Kurutmak İçin Evde Yapılabilecek Maskeler

Sivilce kurutmak için sizlere en etkili maske tarifleri vermeye çalıştım.  Sivilce kurutmak için evde yapılabilecek maskeler sizlerin sivilcelerin hızlı şekilde yok olmasını sağlar. Sivilce kurutmak için verdiğimiz tarifleri mutlaka denemeden önce cildinize zarar verip vermediğini test etmeniz gerekmektedir. Özellikle limoni sarımsak ciddi oranda tahrişe neden olabilir.

Peki siz sivilceleri kurutmak için hangi yöntemi deniyorsunuz. Yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Cilt Bakımı Güzel ve genç bir cilde sahip olmak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken durumlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir