siyah noktalardan kurtulmak

Siyah Noktalardan Kurtulmak

Siyah noktalar ciltte ki gözeneklerin kir, ölü hücreler ve sebum gibi etkenlerle tıkanması sonucu meydana gelen oluşumlardır. Yüzde kötü bir görünüm yaratan bu oluşumlar kişiyi oldukça rahatsız ederler.

İyi bir bakım yapılmadığı takdirde ve siyah noktaların sürekli kurcalanması sonucu sivilce halini alırlar. Kişiyi rahatsız eden bu siyah noktalardan kurtulmak için ise cilt bakımına özen göstermeli ve cildi sürekli olarak temiz tutmalıyız.

Sizlere siyah noktalardan kurtulmak için etkili yöntemlerden ve siyah noktalardan kurtulmak için maske tarifleri ve siyah noktalardan kurtulmak için evde yapılacaklardan bahsetmeden önce siyah noktalar neden oluşur anlatarak başlamak istiyorum.

Siyah Noktalar Neden Oluşurlar

Siyah noktalar aslında kirli ve bakımsız bir cildin meydana getirdiği oluşumlardır. Bazı kişiler genetik ve hormonsal nedenlerden dolayı da bu oluşumlara daha yatkın olabilirler. Ancak böyle bir durum söz konusu olsa bile cilt her gün düzenli olarak temizlendiği takdirde siyah noktaların oluşumu engellenebilir. Kişi kendisi bu bakımına özen gösteremiyorsa uzman bir cilt doktoruna da başvurabilir tabii ki. Bu durum tam tersi olarak da düşünülebilir. Yani kişi genetik ve hormonsal olarak siyah nokta oluşumuna yatkın olmasa bile cilt temizliğine önem vermediği zaman cildinde siyah noktaları görebilir. Siyah noktalardan kurtulmak ise aslında oldukça basit. Şimdi gelin bunlara göz atalım.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BURUNDAKİ SİYAH NOKTALAR NASIL GEÇER


Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Evde Yapabileceklerimiz

Siyah noktalardan kurtulmak için evde yapabileceğiniz basit ve etkili yöntemler sizler etkili sonuç sunmaktadır. Basit tarifler olmasına karşın siyah noktalardan kurtulmak için etkili yöntemlerdir.

siyah noktalardan kurtulmak için maske

Buhar Banyosu

Siyah noktalar için en etkili olan yöntemlerin başında buhar banyosu geliyor. Siyah noktaları cildinizden iz bırakmadan atmak istiyorsanız kesinlikle buhar banyosunu denemelisiniz. Buhar banyosu ciltte ki siyah noktaları söküp attığı gibi yüzde ki gözeneklerde biriken bütün kirleri de çıkarıyor. Bunun yanında cildi yumuşatıyor ve ferahlık hissi veriyor.

Uygulaması:

 • Buhar banyosu uygulamadan önce cildi temizleyici bir ürünle iyice yıkayıp duruluyoruz. (Bunu duştan sonra yaparsanız daha iyi bir etki alırsınız)
 • Sonrasında bir tencere suyu kaynatıyorsunuz.
 • Başınıza bir havlu sarıp tencerede kaynayan suya doğru başımızı eğip cildinize bu buharın gelmesini sağlıyorsunuz.
 • Bu işlemi çok dikkatli yapmalısınız. Arada en az 20-25 cm olduğundan emin olmalısınız. Başınızı çok yakın tuttuğunuz takdirde buhar yüzünüze kuvvetli bir şekilde çarpacak ve ciltte yanıklar oluşturabilecektir.
 • Bu işlemi 20’şer saniye şeklinde ara vererek yaklaşık 5 dakika kadar yapmanız yeterli olacaktır.
 • Siyah noktalardan kurtulmak için yapılan buhar banyosu sonrasında siyah noktalar cildin yüzeyine daha yakın hale gelecektir. Hatta bazı siyah noktalar cildin yüzeyine çıkacaktır.
 • Yumuşak halde bulunan bu siyah noktaları ise bir tonik ve pamuk yardımıyla temizliyorsunuz.
 • Bütün bu işlemlerden sonra ise nemlendirici uygulamasıyla işlemi tamamlıyoruz. ( yağlı cilde sahip olanlar su bazlı, kuru cilde sahip olanlar ise yağ bazlı nemlendirici ürünleri kullanabilirler.)

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Maske

Siyah noktalardan kurtulmak için birçok tarif bulunuyor. Bunlardan dilediğinizi seçip uygulayabilirsiniz. Birazdan vereceğimiz tariflerin her biri oldukça etkili ve sonuç veren tariflerdir. Siyah noktalardan kurtulmak için maske tarifleri kesin sonuç veren yöntemlerdir.

Siyah noktalardan kurtulmak için karbonat maskesi

Karbonat ciltte peeling etkisi yaratarak ciltte ki kirli deriyi atar ve bu şekilde siyah noktaların da atılmasına yardımcı olur. Bir tatlı kaşığı karbonatı krem halini alıncaya kadar suyla karıştırıp yüze uyguluyoruz. 20 dakika sonra ise cildi yıkıyoruz.

Deniz suyu ile siyah noktalardan kurtulmak

Deniz suyu cilde iyi gelmesiyle çoğu kişi tarafından bilinir. Peki evde deniz suyunu nerde bulacağız diye düşünüyorsanız aktarlarda satılan deniz tuzlarıyla hazırlayacağınız suyun deniz tuzundan farksız olduğunu sizlere söyleyelim. Hazırlayacağınız bu suyla cildinizi yıkayıp 5 dakika kadar yüzde bekletiyorsunuz. Düzenli yapıldığı takdirde cildinizde ki değişikliği fark edeceksiniz.

Limon ve şeker ile siyah noktalardan kurtulmak

Limon ve şeker uygulaması da siyah noktalar için oldukça etkili olan ve ciltte peeling etkisi yaratan tariflerden. Bir tatlı kaşığı şekere 2-3 damla limon suyu damlatıp bunla cildinize masaj yapıyorsunuz.

siyah noktalardan kurtulmak için yumurta akı

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Yumurta Akı

Siyah noktalardan kurtulmak için en çok denenen ve kesin sonuç veren yöntemlerden biride yumurta akı maskesidir. Çok etkili olan ve olumlu sonuç veren bu maske tarifini mutlaka denemelisiniz. Siyah noktalardan kurtulmak için yumurta akı maskesi tarifi ise:

 • Maske tarifine başlamadan önce yüz ılık su ile yıkanır
 • Bir kabın içerisine sadece yumurta akını ekliyoruz
 • Uygun bir fırça ile yumurta akını siyah noktaların olduğu bölgeye sürüyoruz. Mümkünse kat kat sürün.
 • Yumurta akını iyice sürdükten sonra kurumadan tuvalet kağıdını ya kağıt havlu ile üstüne kapatıyoruz
 • Aynı şekilde tuvalet kağıdının üstüne biraz daha yumurta akı sürüyoruz
 • Kağıt tamamen ıslak olup cilde yapışmalı
 • Ortalama 10 ile 15 dakika kadar kurumasını bekliyoruz
 • Tamamen kuruduktan sonra nazik hareketler ile kağıdı kaldırın

Denediğiniz göreceksiniz siyah noktalar kağıdın üzerinde kalacaktır. Çok etkili ve kesin sonuç veren bir yöntemdir. İşlem sonunda uygun bir nemlendirici krem sürmeyi unutmayın.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Kesin Çözüm

Siyah noktalardan kurtulmak için medikal işlemleri tercih edecekler için de birçok yöntem mevcut. Bunlardan bazıları kimyasal peeling, lazer sistemleri, tıbbi cilt temizleme ve salisilik asit içeren krem uygulamalarıdır.

Kimyasal peeling; cildi derinlemesine temizleyen ve bu şekilde ciltte ki kirli deriyi atan bir yöntemdir. Ciltte tıkanmış olan gözenekler kimyasal peelingle açılır ve hem siyah nokta oluşumu engellenmiş olur hem de mevcut siyah noktalar ciltten atılmış olur.

Lazer sistemleri; ciltte yeni kolajen oluşumunu destekleyerek cildin yenilenmesini sağlar ve bu şekilde siyah noktaları cildin yüzeyinden atmaya yardımcı olur.

Tıbbi cilt temizliği; herke evde kendi başına etkin bir cilt temizliği sağlamayabilir. Veya siyah nokta oluşumu ciddi düzeylerde olabilir. Bu gibi durumlarda cildin daha derinden temizlenmesi için uzman yardımı gerekebilir.

Salisilik asit içeren kremler; ciltte peeling etkisi meydana getirirler. Peeling etkisiyle birlikte tıkalı gözenekleri açarlar ve siyah noktaların atılmasını sağlarlar.


BENZER KONULAR

SALİSİLİK ASİT İLE SİVİLCELER VE SİYAH NOKTALARDAN KURTULMAK


Sizlere bu yazımızda siyah noktalarda kurtulmak için sizlere etkili çözüm önerileri sunmaya çalıştım. Siyah noktalardan kurtulmak için evde yapılacaklar ve siyah noktalardan kurtulmak için maske tarifleri ile ilgili aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizler sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Cilt Bakımı Güzel ve genç bir cilde sahip olmak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken durumlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir