Sodyum Bikarbonat Nedir?

Sodyum Bikarbonat, evlerde oldukça sık kullanılan ve faydaları saymakla bitmeyen bir maddedir. Sodyum Bikarbonat, karbonatın bilimsel adıdır. Doğada, 2 birim sodyum ve 3 birim karbonun bileşimi sonucu ortaya çıkan tuz türüdür. Sodyum bikarbonat mutfaktan, temizliğe pek çok faydası olan ürünlerden bir tanesidir. Bu yazımızda sizlere karbonatın faydalarından ve kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Sodyum Bikarbonat Faydaları

Mide sorunları için Sodyum bikarbonat; mide yanması, mide ekşimesi gibi mide problemlerinde karbonatı kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise bir bardak soğuk süte bir tatlı kaşığı karbonat karıştırıp yudum – yudum içebilirsiniz. Yine bir bardak su içerisine bir iki damla limon suyu sıkıp bir tatlı kaşığı Sodyum bikarbonat ekleyip içebilirsiniz.

Ter kokusunu önlemek için Sodyum bikarbonat; gün boyu ter kokusunu kolay bir şekilde önlemek için sabah duş aldıktan sonra koltuk altı bölgenize bir miktar karbonat sürebilirsiniz. Böylece karbonat koltuk altında üreyen bakterilerin önüne geçerek ter kokusu problemlerinde etkili olur.

Meyve ve sebzeleri zirai ilaçlardan temizler; pazar ya da marketlerden alınan meyve ve sebzeler üzerinde zirai ilaç kalıntıları olabilir bu nedenle bir miktar suyun içerisine yarım çay bardağı sirke ve bir çorba kaşığı Sodyum bikarbonat ekleyip sebze ve meyvelerin bu su içerisinde 15 dakika bekletilmesi gerekir. Bu sayede zararlı olan zirai ilaçlar sebze ve meyvelerin üzerinden temizlenecektir.

Diş beyazlatmada Sodyum bikarbonat kullanımı:

Diş beyazlatmak için karbonat kullanabilirsiniz. Bir miktar karbonatı diş fırçanıza sürüp, dişlerinizi haftada iki kez fırçalayabilirsiniz. Bu sayede kahve ve çay gibi diş lekelerinden kurtulabilir ve ağız içi bakterileri yok edebilirisiniz.

Tıkalı giderleri açabilirsiniz; tıkalı gider borularını açmak için ilk etapta bir miktar sıcak suyu lavaboya dökün arkasından karbonatı ve sirkeyi ekleyin, bu sayede tıkalı giderler açılacaktır.

Ağız içi yaralarında Sodyum bikarbonat; ağız içi uçuk ve yaralar için bir su bardağı ılık suyun içerisine birkaç damla limon sıkıp, bir çay kaşığı Sodyum bikarbonat ekleyip ağzınızı bu su ile çalkalayın. Ağız için mikrop ve virüsler yok olacak ve yaralar iyileşecektir.

Buzdolabı temizliğinde Sodyum bikarbonat; buzdolabının temizliği özen isteyen bir durumdur. Gerek kötü kokuların giderilmesinde gerekse buzdolabının içerisinin temizliğinde Sodyum Bikarbonat kullanımı uygun olacaktır. Bir kap içerisine bir yemek kaşığı karbonat karıştırıp dolabınızı silebilirsiniz. Yine fırın ve diğer beyaz eşyaların temizliğinde de kullanılabilir.

Sodyum Bikarbonat saça parlaklık vererek bakım yapar; saç diplerinizde oluşan kepeklenme ve klor etkisini Sodyum Bikarbonat ile engelleyebilir ve saçlarınıza daha parlak bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Sodyum Bikarbonat Ne İşe Yarar?

Sodyum Bikarbonat Nedir, Ne İşe Yarar?

  • Sivilce ve aknelerden karbonat sayesinde kurtulabilirsiniz.
  • Bulaşık makinesine karbonat koyabilirsiniz, böylece daha temiz bulaşıklar elde edebilirsiniz.
  • Mutfak ve fayans gibi yüzey temizliklerinde kullanılır.
  • Yüzde limon ile beraber kullanıldığında cilt tonunda beyazlıklar elde edilir.

Sodyum Bikarbonat Zararları Ve Yan Etkileri

Sodyum Bikarbonat Zararları

Sodyum Bikarbonat zararları yüksek tansiyon hastaları için takviye amaçlı kullanılmaz. Fazla kullanımında böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir bununla beraber vücutta kalsiyum eksikliklerine neden olur. Sodyum Bikarbonat zararları çok fazla olmamakla beraber kullanımına dikkat etmek gereklidir.

Sodyum Bikarbonat Fiyatı Nedir?

Sodyum Bikarbonat Fiyat

Sodyum Bikarbonat fiyatı gramajına göre farklılık gösterir. 1 kilo karbonatı 17 TL gibi bir fiyata satın alabilirsiniz. İsteğinize göre küçük paketler halinde de satın alabilir ve tüketebilirsiniz.

Sodyum Bikarbonat Nerede Satılır?

Sodyum Bikarbonat satışı yapan mağazalardan, aktarlardan ve web sitelerinden temin edebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda sodyum bikarbonat nedir ne işe yarar, sodyum bikarbonat faydaları, sodyum bikarbonat zararları, sodyum bikarbonat fiyat, sodyum bikarbonat nerede satılır? Sorularının cevaplarını verdik. Siz de sodyum bikarbonat hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Uyku apnesi uyku sırasında horlama olarak meydana gelir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir