Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

Polikistik over sendromu, son zamanlarda fazlaca gündeme gelen hormonal bir rahatsızlıktır. Özellikle genç bayanlarda görülme olasılığı daha fazladır. Bayanlarda başta adet düzensizliği olmak üzere pek çok soruna yol açar. Yine gebelik oranını düşürerek kısırlığa neden olur. Polikistik over sendromu çoğunlukla ergenlikte başlayıp, fazla kilo alımı ve şeker hastalığı gibi nedenlere bağlı olarak artar. Polikistik over yumurtalıklarda ciddi sorunlar oluşturur ve yine kan damarları başta olmak üzere, kalp ve fiziksel görünüm gibi pek çok alanda kadınları rahatsız eden bir rahatsızlıktır.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Kadınların yaşam kalitesini oldukça düşüren Polikistik over sendromu, sinir sistemi, hipofiz bezi, böbrek üstü bezleri ve yumurtalıklarda etkileşim bozukluğuna bağlı olarak gelişir. Hastalık ilk etapta varlığını göstermese de çevresel faktörler gibi faktörlere bağlı olarak kendini geliştirerek gösterir. Polikistik over sendromu daha çok kilo arışlarına ve obaziteye bağlı olarak, fazlaca artış gösterir. Polikistik over sendromu olan kadınlar erken tedavi edilmediklerinde, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve rahim kanseri gibi hastalıklarla karşılaşma oranları yükselecektir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

 • Kadında bir yıldan fazla sürede gebe kalamama,
 • Adet kanaması düzensizliği,
 • Aşırı tüylenme,
 • Saç dökülmeleri,
 • Fazla sivilce ve akne oluşumu,
 • Meme kanseri,
 • Kalp ve damar hastalıklarında artış yaşanması,
 • Şeker hastalığının ortaya çıkması,
 • Bunalım hali ve depresyon,
 • Horlama ve uyku apnesi problemi,
 • Göğüs ve yüz bölgesinde ani tüylenme,
 • Göğüste küçülme ya da iki göğüste orantısızlık,
 • Ses kalınlaşması,
 • Aşırı kilo problemi,
 • Yoğun adet kanaması,

Polikistik Over Sendromu Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Polikistik Over Sendromuna Bitkisel Tedavi

Diğer tüm rahatsızlıklar gibi Polikistik over sendromunda bitkisel tedavi yöntemleri mevcuttur. Yazımızda İbrahim Saraçoğlu’nun Polikistik over sendromu için vermiş olduğu kürden bahsedeceğiz.

Polikistik over sendromu soğan kürü; 2 bardak suyu kaynatın, suyun içerisine bir adet soğanı soyup kaynamaya bırakın. Kaynayan soğan suyunu ılımaya alın ve öğle yemeklerinden önce aç karnına için. Aynı tarifi akşam yemeğinden sonrada devam ederek 10 – 15 gün boyunca tedaviye devam edebilirsiniz. 15 günlük tedavi sonrasında 5 gün ara vererek yine aynı şekilde polikistik over soğan kürünü tüketmeye başlayabilirsiniz.

Polikistik over sendromu tedavisinde tarçın; yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda tarçının Polikistik over sendromundaki katkıları ortaya çıkmıştır. Polikistik Over Sendromu tarçın tedavisi için, bir bardak kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı tarçın ilave edip içebilirsiniz, yine tatlı ve kurabiye ile beraber tarçın tüketimi yapabilirisiniz. Bunlara ek olarak tarçın hapı da kullanabilirsiniz. Tarçın tedavisine Polikistik over sendromu bitene kadar devam etmelisiniz.

Keten tohumu; keten tohumu kadınlık hormonlarınızı yükseltir ve erkeklik hormonlarını belirgin bir şekilde düşürür. Bir çorba kaşığı tarçın tohumunu öğütün ve bir bardak su ile tüketmeye devam edin. Polikistik over probleminden kurtulana kadar keten tohumunu tüketebilirsiniz. Su ile beraber tüketmek istemeyen kimseler salata ve yemeklerin içinde de keten tohumunu tüketebilir.

Nane; nane çayı yapısı itibari ile anti – androjenik özelliğe sahiptir. Bu nedenle düzenli naneçayı tüketmek Polikistik over sendromunu azaltacaktır.

Elma sirkesi; elma sirkesi Polikistik over sendromu için kullanılabilecek alternatif yöntemlerden bir tanesidir. İnsilüni kontrol altına alır ve vücudun şeker üretmesini engeller. Sabah kahvaltıdan önce bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ilave edip içemeye devam edebilirsiniz.

Hayıt otu; hayıt otu hormonal dengeyi sağlayan ve Polikistik over sendromunda kullanılan en trend bitkilerden bir tanesidir. Hayıt çayını günde bir kez tüketmeniz yeterli olacaktır.

Balık yağı; balık yağı için doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz ve günde 2 -3 kapsül balık yağı alabilirsiniz.

Meyan kökü; yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda meyan kökü bitkisinin testosteron hormonunun düşürdüğünü ve Polikistik over sendromuna iyi geldiği ispatlanmıştır.

Polikistik Over Sendromu Geçer Mi?

Polikistik over sendromu, geçmesi zaman  alan bir kadın rahatsızlığıdır. Fakat gerek bitkisel tedaviler sonunda gerekse cerrahi müdahaleler sonucunda geçen bir hastalıktır. İyi tedavi edildiğinde hastalık zamanla yok olacaktır.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik over sendromu tedavisi olarak ilaç tedavisi uygun görülür, hastalığın derecesine göre ilaç tedavisine başlanır. İlaç dozu hekim tarafından belirlenir. Tedavi sonrasında hastalar gebe kalabilir.

Polikistik Over Sendromu Ameliyatı

Polikistik over sendromuna ilaç tedavisi uygulandıktan sonra hastalığın derecesine göre yumurtalıklarda ameliyat işlemine başlanır. Polikistik over sendromu ameliyatı kısa süren bir ameliyattır.

Polikistik Over Sendromu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Polikistik over sendromu için kadın doğum uzmanlarına muayene olunması gerekir. Yine Polikistik over sendromu için endokrinoloji bölümünden randevu alınması gerekir.

Sizlere bu yazımızda polikistik over sendromu belirtileri, polikistik over sendromu neden olur, polikistik over sendromu bitkisel tedavi hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Siz de polikistik over sendromu hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Uyku apnesi uyku sırasında horlama olarak meydana gelir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir