Nasır Nedir, Nasır Nasıl Geçer?

Nasır, vücudun daha çok kemikli bölgelerinde, derinin dış etmenlere karşı kendini savunmaya aldığı bir olgudur. Nasır ölü hücrelerin bir araya gelmesi ile oluşur, özelikle deride yaralanma ya da deriyi deforme edebilecek dış etmenlere karşı deri koruma mekanizması şeklinde bilinir.

Nasır, vücutta daha çok aya ve avuç içlerinde meydana gelir, bunun nedenine bakacak olursak, ayağa dar gelen ayakkabılar ya da ayağa rahatsızlık verecek türde seçilen ayakkabıların giyilmesi sonucunda ve ayaklarda oluşan sürtünmeler sonucunda nasırlar çoğalır. Nasır ayakların topuk kısımlarında, başparmak çevresinde daha çok görülür bunun bedeni ise bu alanların daha çok kullanılması ve ayakkabı ile daha fazla etkileşim içinde olmasıdır.

Nasıra neden olan etmenler ise, dar ya da ayağa uygun olmayan ayakkabı seçimleri, ayakkabısız dolaşma, sürekli tekrarlanan hareketler, ağır işlerde çalışmak, ayaklarda oluşan virüsler ve ayaklarda ve parmaklardaki şekil bozuklukları nasıra neden olan sebeplerden başlıcalarıdır.

Nasır Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır Nasıl Tedavi Edilir ?

Nasırdan kurtulmak, adına evde yapılabilinecek birkaç denenmiş uygulama tarifini sizlerle paylaşacağım. Sizde bu tarifleri nasırlarınızı tedavi etmeden kullanabilir ve etkili bir şekilde nasırlarınızın temizliğini yapabilirsiniz. Nasır nasıl çıkar? Sorusunun cevabı ise;

Topuk Taşı Uygulaması İle Nasır Tedavisi

Nasır tedavisi için en etkili yöntemlerden bir tanesi topuk taşıdır. Banyo sonrası ayaklarınızı mutlaka ponza taşı ile ölü derilerden temizleyebilirsiniz. Eğer ölü deri ve nasır fazla ise ilk etapta ayaklarınızı ya da nasırlı bölgeyi ılık su içerisinde birkaç dakika bekleterek ölü derilerin yumuşamasını sağlayabilir ve daha etkili bir temizleme işlemi yapabilirisiniz. Ponza taşını yumuşayan ayaklarınıza yumuşak hareketlerle uygulamaya özen gösterin, işlem sonrası ayaklarınıza Hint yağı ya da zeytinyağı sürün bu işlemi mümkünse her gün yapmaya özen gösterin eğer her gün yapamıyorsanız haftada 2 ya da 3 gün mutlaka yapın.

Sirke İle Nasır Tedavisi

Sirke pek çok hastalık için en önemli doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Özellikle beyaz sirke ellerde ve ayaklarda oluşan nasırların tedavisinde kullanılır, bununla beraber el ve ayak bakımı beyaz sirke ile düzenli yapıldığı takdirde nasır oluşumunun da önüne geçilmiş olur. Sirke anti bakteriyel özelliği sayesinde ayaklarda oluşabilecek nasırın tedavisinde oldukça etkilidir ve ayak hijyenini korur. Ayaklarında nasır problemi yaşayan kimseler; her akşam yatmadan önce bire bir su ile sirkeyi seyrelterek nasırlı olan bölgeye sürülür, eğer nasır ağır ve çoksa bir bez ile sirke nasırlı bölgeye sabitlenir ve nasırın yumuşaması sağlanır. Sabaha kadar ayakta kalan sirkeli ılık su ile yıkanır ve poza taşı ile yumuşayan nasırlar temizlenir akabinde Hint yağı sürülür. Bu işlem nasır tamamen geçene kadar devam eder.

Karbonat İle Nasır Tedavisi

Her evde olması gereken malzemelerden bir tanesi hiç kuşkusuz karbonattır. Karbonat diğer cilt problemlerine iyi geldiği gibi nasır tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Karbonat ile nasır tedavisi için bir miktar suya bir kaşık karbonat ekleyip nasırlı bölgenin karışım içerisinde 10 – 5 dakika bekletilmesi sağlanmalıdır. Akabinde ponza taşı ile yumuşayan nasır bölgeden temizlenir. Nasır tedavisi için bir diğer işlem ise bir miktar karbonat beyaz sirke ile karıştırılarak macun kıvamına getirilir bu karışımın nasırlı bölgede sabaha kadar kalması sağlanır, sabah kalktıktan sonra nasırlı bölge ılık su ile yıkanıp hafif hareketlerle kese yapılmalıdır.

Limon İle Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Özelikle ayaklarda oluşan nasırlar tedavi edilmediğinde kalın ve daha sert bir yapıya ulaşarak kişileri çok fazla rahatsız edebilir. Bu nasırlar için en etkili yöntemlerden bir tanesi limondur. Limonun içinde barındırdığı asidik özellikler sayesinde nasırlı bölge, doğru ve düzenli limon kullanımı sonrasında pürüzsüz bir yapıya ulaşacaktır. Gün içerisinde, nasırlı bölgeye yeni kesilmiş taze limonu sürümeye devam edin, bu işlem nasırı yumuşatacaktır. Nasır için uygulanan limon tedavisi nasır kökten geçene kadar sürülmeye devam edilmelidir.

Sarımsak Yöntemi İle Nasır Tedavisi

Vücut için en önemli besin kaynaklarından bir tanesi sarımsaktır,  içersinde barındırdığı antioksidan sayesinde kullanıldığı alanlarda bakteri ve virüsler tamamen yok olur. Bu nedenle ayakta ya da elde oluşan nasırları sarımsakla yok edebilirsiniz. Nasırlı bölgeye akşam yatmadan önce yarım sarımsak sürülür, sabaha kadar bu şekilde ayakta kalması sağlanır. Yine sirke ile sarımsağı karıştırıp nasırlı olan bölgeye masaj yaparak sürebilirsiniz, bu işlem sonrası karışım sürülen bölgenin bir bez yardımı ile sarılması gerekir. İşlem 3 saat boyunca nasırlı bölgede kalması gerekir.

Terebentin Yağıyla Nasır Tedavisi

Terebentin yağı kullanıldığı alanda hızlı ve etkili tedavi özelliğine sahiptir. Bu nedenle nasır tedavisinde etkili ve hızlı sonuca varmak isteyenler terebentin yağını kullanabilirler. Kullanım  şekli ise; nasırlı bölgeye buz uygulaması yapın, akabinde terebentin yağını nasırlı bölgeye sürün ve nasırlı bölgenin açık kalmasını sağlayın, bu işlemi yatmadan önce yapmak tedavide daha etkili olacaktır. Yine, bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı erimeye alınır, Hindistan cevizi yağı erittikten sonra yağın içerisine bir çorba kaşığı terebentin yağı, 2 çorba kaşığı kafur yağı eklenir ve karışımın soğuması beklenir. Karışımı yapmadan önce mutlaka ayakların 10 dakika kadar ılık su içerisinde beklemesi gerekir böylece nasırlı bölge büyük ölçüde yumuşamış olacaktır. Daha sonra yumuşayan ayağa bir pamuk yardımıyla karışımı yapılan yağ sürülür.

Evde nasır geçirme yöntemleri ile nasır tedavisi mümkündür ve daha sağlıklı bir ayak yapısına ulaşabilirsiniz.

Nasır Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu

Sizlere İbrahim Saraçoğlu nasır tedavisi için verdiği yöntemlerden bahsedeceğiz. Uygulayacağınız bu yöntemler ile nasırdan tamamen kurtulabilir ve nasır oluşmasının önüne de geçebilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu’ndan nasır için tarif ise, ananas ve inciri püre haline getirip nasırlı bölgeye sürmeniz gerekir. Tüm gece karışımın nasırlı bölgede kalması sağlanır. Sabah uyandığınızda ise ılık su ile yıkayıp zeytinyağı sürülmeye devam edilmelidir. Bu işlem etkili bir yöntemdir ve nasırı kısa sürede tedavi edici özelliğe sahiptir nasır tamamen geçene kadar işleme devam edilmelidir.

Domates İle Nasır Nasıl Geçer?

Domates pek çok cilt ve deri rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir. Nasır tedavisinde domates kullanımı, etkili sonuç verecektir. Yapmanız gereken adımlar ise; dilimlenmiş domatesi gece yatmadan önce nasırlı bölgeye bir gazlı bez yardımı ile ayağınıza sarın ve gece boyunca nasırlı bölgede kalmasını sağlayın.  Sabah kalktığınızda bölgeyi ılık su ile yıkayıp iyice yumuşaması için zeytin yağı sürün. İşlem rutin olarak devam ederseniz nasırların yok olduğunu göreceksiniz. Domatesle nasır tedavisi nasırların tamamen yok olasında en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Bu nedenle nasır problemi yaşıyorsanız domates uygulaması yapabilirsiniz.

Eldeki Nasır Nasıl Geçer?

Ellerde oluşan nasırlar genelde avuç içinde meydana gelir ve büyük ölçüde acıya neden olur. Eldeki nasır nasıl geçer? Sorusunun cevabı ise;

Beyaz sirke kullanarak; beyaz sirkeli suda ellerinizi bekletip Hint yağı sürmeye devam edin.

Domates; ayakta uygulanma şekli ile ellerinizdeki nasırdan da kurtulabilirsiniz.

Sarımsak sarımsağı ellerinizde bulunan nasırlara sürebilirsiniz.

Nasır Kökü Nasıl Çıkar?

Nasır kökü nasıl çıkar? Sorusu çok sorulan bir sorudur. Nasır evde büyük ölçüde tedavi edilse de büyük ve sertleşmiş nasırlar için doktor tedavisi görmeniz gerekebilir. Yine büyük nasırlar için nasır ameliyatı olmanız gerekebilir. Nasır ameliyatı sonrasında nasır kökünden de kurtulabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Cilt Bakımı Güzel ve genç bir cilde sahip olmak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken durumlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir