Muz Kabuğunun Faydaları

Muz oldukça besleyici ve vitamin dolu bir meyvedir. Bununla beraber muz kabuğunun faydaları da çok sayıda mevcuttur. Başta cilt sağlığı için kullanılan muz kabuğu aynı zamanda da diş ve ağız sağlığı için de sıkça kullanılır. Bu yazımızda muz kabuğunun faydaları hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz sizde evinizde biriken muz kabuklarını atmak yerine cilt kırışıklıkları için ve diğer cilt problemleri için kullanabilirsiniz. Muz kabuğu içerisindeki B, C ve K vitaminleri ile yüz güzelliğini korur ve cilde gençlik sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise seçilen muz kabuğunun organik ve doğal olmasıdır. Zirai ilaç kullanılmış muz kabukları cilde aynı etkiyi vermez.

Muz kabuğu bağırsak sağlığını koruyarak daha rahat sindirim sunar. Sindirim sorunu yaşayan kimseler, bir miktar muz kabuğunu tüketebilirler.

Muz kabuğu baş ağrısı için kullanılabilir. Baş ağrısında muz kabuğunu bir tülbentle başınıza sabitleyin ve dinlenin bunun akabinde baş ağrınız büyük ihtimalle geçecektir.

Muz Kabuğunun Diş Sağlığındaki Faydaları

Muz Kabuğunun Faydaları Diş                                       

Muz kabuğu dişleri beyazlatır, daha güçlü bir diş yapına kavuşmanıza yardımcı olur. Diş sağlığında muz kabuğu kullanımı için; bir miktar muz kabuğunu alıp dişlerinize oval hareketlerle sürün yaklaşık 2 dakika kadar muz kabuğunu dişlerinizin üzerinde gezdirin akabinde macunsuz ve temiz bir diş fırcası ile dişlerinizi fırçalayın. Haftada 2 kez muz kabuğu ile diş temizliği yapmak diş tonunuzu açar ve dişlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Özellikle gün içinde tüketilen sigara, kahve ve çay lekelerini diş yüzeyinden tamamen temizler.

Ender Saraçoğlu’ndan Muz Kabuğunun Faydaları

Muz Kabuğu Faydaları Ender Saraçoğlu

Ender Saraçoğlu muz kabuğu faydaları konusunda pek çok açıklama yapmıştır. En çok dikkat çekeni ise muz kabuğunun zayıflattığı yönünde olanıdır. Muz kabuğunu atmak yerini kişiler zayıflama amaçlı kullanabilirler. Diyet yapan kimseler, ara öğünlerinde muz kabuğu tüketebilirler, muz kabuğu tok tutma özelliği ve lifli yapısı özelliği sayesinde zayıflamada yardımcı olur.  Kilo vermek isteyen kimseler sarı muz kabuğu yerine yeşil muz kabuğu tüketmeye özen göstermelidir. Böylece daha hızlı ve daha etkili zayıflama sürecine girebilirler. Zayıflamak isteyen kimseler bir adet muz kabuğu, bir miktar Hindistan cevizi ve tarçını bir bardak su ile 10 dakika kaynatıp, süzerek tüketebilirler.

Et Beni Tedavisinde Muz Kabuğunun Faydaları

Muz Kabuğu Faydaları Et Beni

Muz kabuğu birçok alanda kullanılan sağlıklı ve vitaminli bir besin kaynağıdır. Özellikle cilt sağlığı ve güzelliğindeki etkisi göz ardı edilemez. Et beni tedavisinde muz kabuğu oldukça etkilidir. Et benlerinden şikâyetçi olan kimseler muz kabuğunu et beni üzerine yapıştırıp et beninin düşmesini sağlayabilirler. Özellikle koyu renkli et benleri bu yöntemle ilk etapta renklerinde açılmalar sağlanacaktır ve daha sonra et benleri kuruyup cilt üzerinden yok olacaktır. Bu işleme ben düşene kadar devam etmelerinde fayda vardır.

Muz Kabuğunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Muz Kabuğunun Cilde Faydaları

Muz kabuğunun cilde faydaları oldukça fazladır. Muz kabuğunun cilt için faydalarına bakacak olursak;

 • Düzenli kullanımda güneş lekelerini yok eder.
 • Hamilelik ve sivilce izlerinin rengini açar,
 • Cilt tonunu açar,
 • Cildin parlak olmasını sağlar,
 • Cilde yumuşaklık verir,
 • Benlerin renklerini açar,
 • Yara izlerini yok eder, ameliyat izlerinin kolay iyileşmesini sağlar,
 • Dudakların daha dolgun olmasında faydalıdır,
 • Göz altı morluklarına iyi gelir, muz kabuğu cilt için kullanımı düzenli yapıldığında daha pek çok faydaya sahiptir.

Muz Kabuğunun Bitkilere Faydaları Nelerdir?

Evde yetiştirilen saksı bitkileri için kullanılan muz kabuğu bitkilerin daha hızlı büyümelerini sağlar. Muz kabuğunun bitkilere faydaları ise;

 • Muz kabuğu bitkilerin daha parlak olmasını sağlar,
 • Muz kabuğu bitkilerin daha hızlı uzamasına yardımcı olur,
 • Muz kabuğu içerisinde bulunun a vitaminleri sayesinde bitkinin kökünün daha sağlam ve sağlıklı olması yardımcı olur,
 • Muz kabuğu suyu bitkilerin topraklarında böcek ve haşere oluşumunu engeller,
 • Bitiklerin sararan yaprakları için muz kabuğu suyu kullanabilirsiniz, kaynatılan muz kabuğunun suyunu bitkilere fıs fıs ile uygulayabilirisiniz.
 • Bitkilerin yapraklarında küçük böcekler varsa bunun içim kaynatılan muz kabuğu suyu içerisine bir kaşık karbonat eklenip bitki yapraklarına ve bitki gövdesine uygulanmalıdır.

Muz Kabuğunun Diz Ağrılarına Faydaları

Muz Kabuğunun Dizlere Faydaları

Muz kabuğu içerisinde kalsiyum ve potasyum içerdiği için diz ve eklem ağrılarına iyi gelir. Muz kabuğunu dizinizde ağrıya bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bununla beraber ayak ve topuk bakımı da yapabilirsiniz. Bunun için ayaklarınıza muz kabuğunun iç kısmını sürmeniz yeterli olacaktır, akabinde ponza taşı ile ayaklarınızı ölü derilerden ayırabilirsiniz.

Muz kabuğunun Cilt Lekelerine Faydaları

Muz kabuğunun cilt lekelerine faydaları oldukça fazladır. Örneğin, hamilelikte oluşan cilt koyulukları için muz kabuklarını kullanabilirsiniz. Bununla beraber güneş lekeleri için ve güneş yanığı lekeleri içinde kullanılır. Yine yanık lekelerinin hafifletilmesi için ve yara izlerinin hafifletilmesi için muz kabukları kullanılır. Muz kabuğunu cilt lekelerinde kullanımı için muz kabuğunun iç tarafını cildinize masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır.

Muz Kabuğunu Kaynatarak Kullanmak

Muz  kabuğunu kaynatarak kullanmak isteyenler, bu işlemi daha çok zayıflama amaçlı kullanmaları gerekir. Muz kabuğu diyette kullanmak isteyenler kabukları kaynatmaları gerekir.

Sizlere bu yazımızda muz kabuğunun faydaları diş, muz kabuğunun faydaları et beni, muz kabuğunun faydaları Ender Saraçoğlu, muz kabuğunun cilde faydaları, muz kabuğunun bitkilere faydaları, muz kabuğunun dizlere faydaları hakkında bilgi verdik. Siz de muz kabuğu hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

 

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Uyku apnesi uyku sırasında horlama olarak meydana gelir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir