A Vitamini Ciltte Ne İşe Yarar
A Vitamini Ciltte Ne İşe Yarar

A Vitaminin Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanmalı?

Cilt güzelliğini sağlayan faktörler sadece dışarıdan yapılan takviyeler değildir. Bunun yanında cildin daha parlak ve daha genç görünmesi için beslenmemize de dikkat etmemiz gerekir. Özellikle bazı vitamin gurupları vardır ki cilt güzelliği ve parlaklığı için olmazsa olmazlar arasındadır. Bu vitaminlerden bir tanesi de a vitaminidir.  A vitaminin cilde faydaları başında cilt parlaklığını artırma ve cilde gençlik verme gelir. A vitaminin diğer faydalarına bakacak olursak;

  • Kırışıklıkların önüne geçer ve daha genç bir cilt yapısına ulaşmanıza yardımcı olur; a vitaminin yiyeceklerle tüketmek ve cilde rutin olarak uygulamak cildin elastik yapıya ulaşmasını sağlar ve daha genç bir görünüm yakalamanıza yardımcı olur. Özellikle 30 yaşından sonra görülen kolejen etkisini artırarak cilt kırışıklıklarının önüne geçer. Antioksidan sayesinde ödem atmanıza yardımcı olur. Böylece cilt daha parlak bir yapıya ulaşmış olur. A vitamini göz altı morluklarına ve yüzde oluşan siyah lekelere iyi gelir.
  • A vitamini cildi güneşin zararlı ışıklarından korur; özellikle yaz aylarında bayanların yüz bölgelerinde güneş lekeleri meydana gelebilir. Bu lekelerin oluşmaması adına a vitamini kullanılması önerilir. A vitamini düzenli olarak kullanıldığında ise cilt kanserine karşı deriyi koruyacaktır.
  • Hücre yenilenmesine yardımdı olur; eski hücrelerin yerine yeni hücrelerin daha sağlıklı ve  daha canlı çıkmasına yardımcı olur. Cildin ölü derilerden arınmasını sağlayarak daha taze ve daha canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • A vitamini cildi nemlendirerek nem dengesini sağlar; a vitamini kuru ciltlerin nemlendirilmesinde kullanılan en iyi yöntemlerden biridir. Özellikle kuru cilt yapısına sahip olan herkes cildin nemlenmesi için a vitamini kullanabilir.
  • Sivilce ve sivilce izlerine iyi gelir; a vitamini cilt hücrelerini yenilediği için sivilce ve sivilce izlerini de ortadan kaldırır.
  • Hamilelik lekelerini yok eder; hamilelik sırasına meydana gelen cilt lekelerini ortadan kaldırır.
  • Cilt üzerinde oluşan renk eşitsizliklerini giderir; bazen güneşten bazen de makyaj gibi etmenlerden dolayı cilt tonunda eşitsizlikler ve cildin bazı bölgelerinde renk kararmaları meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda a vitamini kullanabilirsiniz. Böylece cilt tonunuzda eşitlenmeler meydana gelecektir.
  • Saç derisini besler; saç diplerinde meydana gelen egzama ve kepeklenme gibi rahatsızlıklarda a vitamini kullanılması önerilir. Yine a vitamini saçın hızlıca uzamasına da yardımcı olur.
A Vitamini Cilt İçin
A Vitamini Cilt İçin


A Vitamini Kreminin Faydaları Nelerdir?

A vitamini kremi kullanmak cildin yaşlanmasını engeller ve cilde tazelik verir. A vitamini kreminin faydaları arasında eskiyen derinin cilt üzerinden atılması da vardır. Özellikle gece kremleri kişileri daha güzel ve daha dinamik bir cilt yapısına kavuşmasını sağlar. Bunun yanında eğer ciltte sivilce izleri gibi izler mevcutsa a vitamini kremi bu lekeleri ortadan kaldıracaktır.

A Vitamininin Sivilceye Etkisi

Vücuda alınan a vitamini faydaları arasında sivilce ve sivilce lekelerine iyi geldiği kanıtlanmıştır. A vitamininin sivilceye etkisi ise, yenilen besinlerdeki a vitamini cilt hücrelerini yeniler, cildi tazeler ve parlaklık verir. Özellikle içten gelen sivilce ve aknelerin önüne geçer. Yine düzenli olarak tüketilen a vitaminli besinler yaşlanmayı geciktirir ve kırışıklık başlangıçlarının önüne geçer. Eğer cilt üzerinde çok fazla sivilce ve sivilce lekeleri varsa cilt üzerine a vitamini maskeleri uygulayabilirsiniz. Böylece sivilce lekelerinden kurulabilirsiniz.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamini hangi besinlerde bulunur? Sorusu daha çok cilt problemleri yaşayan kimseler tarafından sorulur. A vitamini daha çok et ve süt ürünlerinde bulunur.  Peynir, süt, karaciğer, tereyağı, yoğurt, ıspanak, mercimek, maydanoz, pırasa, brokoli, kabak, havuç ve patates gibi ürünlerde bol miktarda bulunur. Eğer cilt üzerinde gideremediğiniz sorunlar ve lekeler mevcutsa bu besinleri rutin olarak tüketmeniz doğru olacaktır.

Evde Yapılabilecek A Vitamini Maske Tarifleri

Evde lekeli cildiniz için uygulayabileceğiniz a vitamini maske tariflerine bakacak olursak;

Bir patatesi çiğ olarak rendeleyin, akabinde patatesin suyunu sıkıp yüzünüze direk olarak uygulayın. Bu maske sonrasında cildinizde bulunan kahverengi lekeler, doğum ve yaşlılık lekeleri, sivilce lekeleri başta olmak üzere pek çok cilt sorununa çözüm olacaktır.

Yoğurt ve bal maskesi; bir kase içine bir yemek kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı balı karıştırıp cildinize haftada iki kez uygulayın böylece cildiniz nemlenirken, cilt lekeleri üzerinde de büyük etki sağlayacaktır.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Cilt Bakımı Güzel ve genç bir cilde sahip olmak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken durumlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir