Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir ve Kullanılabilecek Kremler Nelerdir?

Farklı nedenlere bağlı olarak, cilt üzerinde bir takım kızarıklık ve tahrişler meydana gelebilir. Bu durumda da tahriş olan cilde kullanılacak krem ve şifalı bitkiler tahrişin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Cildin tahriş olup, kaşınma nedenleri ise daha çok; kalitesiz  makyaj ürünleri, hava kirliliği ve toz, güneş ışığı, kepek, bir ve diğer ufak böcekler cilt üzerinde tahrişe neden olabiliyor. Yaz aylarında daha çok karşılaşılan tahrişi gidermek için bazı kremlerden yararlanabiliriz.  Yine cilt tahrişi için krem seçimi yaparak ta deri yüzeyinde oluşan problemi ortadan kaldırmamız mümkündür.

Tahriş Olan Cilde İyi Gelen Yöntemler

Vücut tahrişin de en çok zarar gören bölge yüz bölgesidir. Bu bölgede genelde güneş ışınları kaynaklı ve böcek ısırmaları  gibi nedenlerden dolayı kaşıntı ve tahrişler meydana gelebilir. Tahriş olan cilde iyi gelen yöntemler ise;

Süt

Süt; süt cilt üzerinde çıkabilecek tahrişleri ve kaşıntıları geçiren en önemli doğal ürünler arasında yer alır. Özellikle soğuk süte batıracağınız pamuk yardımı ile tahriş olan bölgelerinize pansuman uygulaması yaparak kaşıntının hafiflediğini görebilirsiniz. Sütün pişkin ve soğuk olmasına özen göstermeniz gerekir.

Maden Suyu

Maden suyu; maden suyu cildin tahriş olan bölgelerine uygulandığında acının azaldığı ve tahrişin sebep olduğu kızarıklıklar kısa sürede kaybolacaktır. Yine maden suyunu buz kalıplarına koyarak dondurun ve tahriş olan bölgeye soğuk kompres uygulaması yapın.

Aleo Vera

Aloe vera; Aloe verenın içindeki jel kısım çıkarılıp bir kaşık yardımı ile blender dan geçirilir. Kabinde içine bir çay kaşığı kadar hakiki çiçek balı eklenir. Tahriş olan ve kaşının bölgeye bu karışım uygulanır.

Vicks

Viks; özellikle yaz aylarında böcek ısırıkları, sivri sinek ısırıkları gibi  olaylarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu durumda ısırığın üzerine bir miktar viks sürebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil; zencefil iltihaplı böylenin rahatlatılmasında büyük katkı sağlar. Bunun için zencefil çayı ile tahriş olan bölgeyi yıkayabilirsiniz. Eğer elinizde doğal zencefil sabunu varsa bu sabundan da faydalanabilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı; Tahriş olan cilde zeytinyağı uygulaması eğer tahriş bebeklerde olmuşsa kesinlikle farklı bir uygulama yapmadan zeytin yağını bebeğinizde tahriş olan bölgeye sürmeniz önerilir.  Zeytinyağı doğal bir yapıda olduğu için kaşıntıyı ve yanmayı alır, tahriş olan bölgeyi hızla iyileştirir.

Tahin Yağı

Tahin yağı; özellikle bebeklerde yaşanan tahrişler için tahin yağı önerilir. Tahriş olmuş bölgeye ince bir tabaka halinde tahin yağı uygulanırsa iyileşme süreci daha da hızlanacaktır.

Tahriş Olan Cilt İçin Kullanılabilecek Kremler Nelerdir?

Eğer cildinizde tahriş çok fala ise doğal ürünlerin yanında kremlerden de destek almanız gerekir. Yine cildinizi soğuk ve rüzgarlı havalardan korumaya özen göstermeniz  gerekir. Cilt tahrişi için krem listesine bakacak olursak;

  • Hametan krem,
  • Fito,
  • Bepanthol sensiderm,
  • Oksizinc krem,
  • Musttella, gibi kremleri bebeğiniz için ve kendiniz  için kullanabilirsiniz.

Fakat bu kremleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay almayı unutmayın aksi halde kremlerin etmen maddelerine karşı alerjik bir yapınız olabilir.

Yüz Tahrişi Ne Zaman Geçer?

Yüz tahrişi, daha çok kuru ve soğuk havalarda meydana gelebilirken, nemsiz ve aşırı sıcak havalarda da kişilerin yüzünde meydana gelebilir.  Bunun için yüz bölgenizi sıcaktan, soğuktan, rüzgardan, kirli havadan ve sisli havalardan korumanız gerekir. Yine yüz  bakımı ve cilt temizliği yapıldıktan sonra yüzünüzü nemlendirmeyi unutmayın.

Yüz Tahrişi

Eğer yüz bakımında bu noktalara dikkat etmezseniz zamanla yüz tahrişi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yüz tahrişi olan kimselerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi ise yüz tahrişi ne zaman geçer sorusudur.

Eğer gerekli nem ve gerekli cilt bakımları yapılırsa yüz tahrişi birkaç gün içinde hızla geçecektir. Burada kullanılan yastığın sert olmamasına, havlunun yumuşak ve temiz olmasına ekstra özen göstermeniz gerekir.

Tahriş Kaç Günde Geçer?

Eğer tahriş bebeklerde yaşanıyorsa hemen doktor yardımı almanız gerekir. Doktor tavsiyesi ve kremler ile yapılan bakımlar sonrası bebeklerde tahriş bir gün içinde geçecektir. Eğer tahriş yetişkinlerde yaşanıyorsa tahriş kaç günde geçer? Sorusu için verilecek cevap değişecektir. Çünkü tahrişin büyüklük ve derinlik derecesi iyileşme hızını etkileyebilir.

Ağdadan Tahriş Olan Cilde Ne Sürülür?

Bayanlar doğru tekniklerle epilasyon ve ağda yapmadıkları zaman epilasyon yapılan bölgelerde tahrişler ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu nedenle bayanların en çok sorduğu soru ağdadan tahriş olan cilde ne sürülür?

Bacak Ağdası

İlk etapta ağda ya da epilasyon önce kıl köklerinizi yumuşatmanız önerilir. Bunun için ılık suda epilasyon yapacağınız bölgeyi bekletmeniz önerilir. Akabinde kıl köklerinin çıkış yönüne doğru ağda işlemini yapmanız gerekir. Böylece ciltte tahriş oranı en aza inecektir. Ağda sonrası tahriş için saf zeytin yağından faydalanabilirsiniz.

Tıraştan Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Erkekler doğru yönde sakal kesimini yapmazsa tıraştan sonra ciltlerinde kabarmalar ve tahrişler meydana gelebilir. Bu durumda da sorulan soru tıraştan tahriş olan cilde ne iyi gelir sorusudur.

Traş Tahrişi

Eğer cildiniz tıraştan sonra tahriş oluyorsa tıraş bıçağınızı değiştirmeniz önerilir. Yine tıraş sonrası cilt iyi bir nemlendirici krem ile nemlendirilmelidir.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Cilt Bakımı Güzel ve genç bir cilde sahip olmak isteyen kimselerin dikkat etmesi gereken durumlardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir