Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananas, tadı ve hoş kokusu ile en sevilen tropikal meyvelerin başında gelir. Tatlılarda yada meyve salatalarında oldukça sık kullanılan bir meyvedir. Sulu yapısı ile de damaklarda hoş bir tat bırakır. Ananas sadece tadı ile değil aynı zamanda da içeriğinde bulunan vitaminleri ile de insanların son zamanlarda bir hayli dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Ananas bol lifli yapısı ile iyi bir antioksidandır, içeriğinde a ve c vitaminlerini bol miktarda barındırdığı için cilt ve saç güzelliği içinde en uygun meyvelerden bir tanesidir. Yine meyve içerisinde bol miktarda kalsiyum, potasyum, fosfor ve polik asit bulundur buda beyin sağlığı açısından son derece önemlidir. Yine diyet listelerinin başında yer alan ananas meyve kilo vermek isteyenler içinde harika bir besin kaynağı olacaktır. Ananas tüketimi için pek çok farklı seçenekler mevcuttur, örneğin çiğ olarak kızartarak, tatlılarda ve sote yapılmış bir şekilde rahatlıkla tüketilebilir. Ananas dünyada en fazla Hindistan ve filipinler’de yetişse de son zamanlarda ülkemizin Akdeniz ve Marmara bölgelerinde de yetiştiriciliği başlamıştır. Ananasın faydalarına bakacak olursak;

Ananas bağışıklık sistemini güçlendirir; ananasın içeriğinde bol miktarda c vitamini olduğu için bağışıklık sistemini büyük ölçüde korur ve güçlendirir. Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde bol miktarda tüketilmesi tavsiye edilen meyvelerden bir tanesidir. Grip ve diğer soğuk algınlıklarına karşı koruyan ananas her gün düzenli olarak tüketildiği takdirde kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği de bilinen bilgiler arasında yer alır.

Kilo problemlerinde kilo vermenizde yardımcı olur; ananas düşük kaloriye ve düşük yağ olaranına sahiptir bu nedenle kilo vermek isteyen herkes gün içinde rahatlıkla ananas tüketebilir. Bununla beraber bol sulu olan ananas vücudun su ihtiyacının bir kısmını da karşılar. Diyet yapan kimseler gün içinde mutlaka ananas tüketmelidir. Bunun nedeni ise ananas, enerji verir, tok tutar ve mideyi büyük oranda doldurur açılık hissini bastırır.

Ananas yüksek tansiyonu engeller; özellikle 40lı yaşlardan sonra pek çok kimsede yüksek tansiyon görülebilir. Ananas yüksek tansiyonu önler ve kişileri gün içinde rahat tutarak yaşam kalitelerini artırır.

Göz sağlığı için ananas; a vitamini içerdiği için göz ve göz hastalıklarına iyi gelir. Özellikle günde 2 porsiyon ananas yemek göz rahatsızlıklarının önüne geçer ve yine mevcutta olan göz hastalılarını % 36 oranında tedavi eder.

Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur; ananas içeriğinde manganez içerdiği için, kemik sağlığına iyi gelir. Özellikle kemik erimesi problemleri olan kimseler ananas tüketebilir. Yine ananas tüketimi yapılarak, kanser gibi büyük hastalıkların da önüne geçilmiş olur.

Cilt güzelliği için ananas; içeriğinde a vitamini barındırdığı için cildi güzelleştirir, hücreleri yeniler ve cilt yüzeyine parlaklık vererek daha genç bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Bununla beraber ananas tüketimi saçların parlak görünmesine ve uzamasına yardımcı olur.

Sindirim sistemine yardımcı olur; ananas içeriğinde bol miktarda lif içerdiği için bağırsak ve sindirim problemlerine iyi gelir. Özellikle kronik kabızlık yaşayan kimseler ananas tüketebilir. Bağırsaklarda bulunan kötü bakterileri yok eder ve idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.

Diş sağlığında ananassın önemi; c vitamini sayesinde ananas dilerinizin çürümesine engel olur ve diş sağlığınızı korur. Erken çürümelerin önüne geçerek daha güçlü bir diş minesine ulaşmanızı sağlar. Ayrıca, yapılan araştırmalar sonrasında diş etlerinin de ananas sayesinde daha sağlıklı bir yapıya ulaştığını gösterir.

Ananasın aç için faydalar; ananas saçların parlamasında büyük rol oynar ayrıca düzenli tüketimi yapılan ananas saçların hızlı uzamasını sağlayarak saçları güçlendirir ve ışıltılı olmasını sağlar. Ananas içerisinde bulundurduğu e vitamini sayesinde sadece saçlara değil tırnaklar içinde oldukça faydalı bir meyvedir, ananas tırnakların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Ananasın Faydaları İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu ananasın faydaları hakkında şu bilgileri veriyor;

 • Vücudun su tutmasını engeller ve iltihapları azaltır,
 • Aşırı trombosit yapışkanlığını engeller ve bu doğrultuda, kan inceltici özelliğe sahiptir,
 • Ananas kilo vermenize yardımcı olur,
 • Ananas mide ve bağırsaklardaki kötü toksinleri engeller,
 • Cilt ve saçları en güzel şekilde korur ve güzelleştirir,
 • Ananas stresin azalmasına yardımcı olur ve ruhsal bozukluklara iyi gelir,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Nezle ve gribe karşı kişileri korur,
 • Öksürük ve ateşin önüne geçer,
 • Ananas yağ birikimini engeller,
 • Beyin gelişimi için önemlidir, özellikle çocuklar için yararlı meyvelerden bir tanesidir. Günde bir porsiyon ananas yenmesi tavsiye edilir eğer ananas meyvesini yemek istemiyorsanız ananas suyu da tüketebilirsiniz.

Hamilelikte Ananasın Faydaları

Hamilelikte Ananasın Faydaları Nelerdir?

Hamiller için beslenme önemli kriterlerden bir tanesidir. Hamilelik döneminde oluşan ödem gibi zararlı durumlardan anne adayını korur, bununla beraber bebeğin beyin gelişimi için büyük öneme sahiptir. Bebeklerde oluşabilecek olası beyin hasarlarına karşı bebeği korur. Hamilelikte ananasın faydaları elbette bunlarla sınırlı değildir. Ananas içeriğinde bol miktarda c vitamini barındırdığı için anne adayını gribe karşı korur ve anne adayının ilaç kullanmasına gerek kalmaz.

Hamilelikte Ananasın Zararları

Ananas Ne Kadar Tüketilmelidir ?

Hamilelikte normal miktarda alınan ananas anne ve bebeğin gelişimi, sağlığı için önemli bir vitamin kaynağıdır. Fakat bazı durumlarda hamilelikte ananasın zararları da meydana gelir.

 • Ananas içeriğinde bromelain barındırdığı için rahmi gevşeltir, rahmin esnemesini sağlar özellikle ilk üç aylık hamilelikte ananas anne adayına düşüğe sebep olabileceği için tavsiye edilmez,
 • Araştırmalara göre hamilelikte fazla ananas tüketmek erken doğuma neden olabileceği yönündedir,
 • Hamilelikte ananasın zararları arasında ishal rahatsızlığı meydana gelebilir bu nedenle dozunda ve çok fazla tüketmemek gerekir,
 • Ananasın içinde çok yüksek miktarda şeker olduğu için gebelik şekerine neden olabilir,

Ananas Nasıl Yenir?

Ananasın dış kabuğu serttir. İlk etapta büyük bir bıçak yardımı ile ananasın dış kabuğu soyulmalıdır, akabinde ince kabuğu soyularak tüketilebilir. Ananası ister çiğ olarak tüketebilir isterseniz, kızartıpta tüketebilirsiniz. Tatlı ya da meyve salatalarında da ananası yiyebilirsiniz.

Ananas Mide Ağrısına İyi Gelir Mi?

Ananas mide ağrısı için kullanılabilecek doğal yiyeceklerden bir tanesidir. Hafif olması sebebi ile mideyi yormaz ve lifli yapısı sayesinde hızlı sindirim sağlanır. Yine, ananas suyu içerek sindirimi hızlandırabilirsiniz. Böylece mide ağrılarına da büyük oranda fayda sağlayacaktır.

Ananas Suyunun Faydaları

Ananas meyvesi kadar ananas suyunun faydaları da çok sayıda mevcuttur. Taze sıkılmış ananas suyu güne enerjik başlamanıza yardımcı olur ve gün boyu enerjinizi korur. Okul çağındaki çocuklara ananas suyu içirilirse öğrenme kabiliyetleri artar ve hızlanır. Ananas suyunun faydaları bunlarla sınırlı değildir. Sindirim ve kabızlık problemi yaşayan kimseler ananas suyundan rahatlıkla faydalanabilirler.

Ananas Çayının Faydaları

Ananas meyvesi ve ananas suyu ile şifa deposu bir meyvedir. Tüm bunların yanında ananas çayının faydaları da asla göz ardı edilemez. Özellikle diyet yapan kimselere ananas çayı tavsiye edilir. Kış aylarında tüketilecek olan ananas çayı gribal enfeksiyonların önüne geçer ve soğuk algınlıklarına karşı kişileri korur, kan sulandırıcı etkisi sayesinde kalp ve damar sağlığı için gereklidir.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Yaban Mersini

Yaban mersini, blueberry, mavi yemiş ve ayı üzümü olarak da bilinir. Ana vatanı kuzey Amerika’dır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir