Çay Ağacı Yağı Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Son zamanlarda oldukça popüler olan çay ağcı yağı, özellikle kadınların vazgeçilmez bitkisel bakım ürünleri arasında yer alır. Çay ağacı yağı, Hint defnesi adı verilen bitkiden elde edilir. Özellikle cilt üzerinde mucizevi bir etkiye sahip olan çay ağacı yağı, kullanıcısından tam not almayı başarmıştır.

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine Faydaları

 • Çay ağacı yağı vücutta oluşabilecek bakteri ve virüsleri uzak tutar. Böylece kalabalık ortamlardan oluşabilecek hastalıklar insan vücuduna gelmez.
 • Sivilce ve siyah nokta temizliğinde oldukça etkilidir. Yine ergenlik döneminde oluşmaya yüz tutmuş sivilcelerin önüne geçerek daha taze ve pürüzsüz bir cilt yapısına kavuşmanızı sağlıyor.
 • Sivilce sonrasında ciltte kalan kırmızı lekelerin azalmasını sağlıyor, eğer düzenli kullanım yaparsanız çay ağacı yağı sivilce izlerini tamamen yok ediyor.
 • Ağız ve dudakta oluşan uçuk gibi yaraların tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Diş ve diş etlerinde oluşan iltihapları kurutarak daha ferah bir ağız yapısına kavuşmanıza yardımcı olur.
 • Saç bakımında çay ağacı yağı kullanıldığı takdirde saç diplerinde oluşan kurulukları yok eder ve daha canlı saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.
 • Tırnak bakımında çay ağacı yağı kullanıldığında tırnak batması ve tırnak diplerinde oluşan iltihaplanmaları yok eder.
 • Çay ağacı yağı ayak mantarı ve el mantarı gibi ciddi virüslerin önüne geçer.
 • Defne, sedef ve egzama gibi rahatsızlıkların kaşıntısını alarak, deri hastalıklarını hafifletir.
 • Son dönemlerde kişilerin en büyük problemlerinden biri olan siğiller için bir şifa kaynağı niteliği taşır. Siğillerin kurutulmasında büyük rol oynar ve dağılmalarını engeller.
 • Evde doğal yollarla temizlik yapmayı seven ev hanımlarını ilk tercih sırasında yer alır.
 • Meyve ve sebzelerin yıkanmasında kullanılır ve daha sağlıklı besinler tüketmenize yardımcı olur.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay Ağacı Yağı Kullanımı

Birçok derde şifa niteliği taşıyan Çay ağacı yağı kullanımını bilmek elbette önemli detaylar arasında yer alır. Çay ağacı yağı tek bir alanda kullanılmaz pek çok farklı alanda kullanımı yapılan çay ağacı yağı kullanımına bakacak olursak;

Sivilce ve akne için kullanmaksanız mutlaka sorunlu bölgeyi iyice temizlemeniz gerekir. Sivilceli alanı yıkayıp kuruttuktan sonra çay ağacı yağını bölgeye uygulayabilirsiniz. Çay ağacı yağı sürmeden önce ne çok az olması gerekir ne de çok fazla, alanın büyüklüğüne göre ayarlanarak sürülmelidir.

Tırnak mantarı için çay ağacı yağı, kullanmak isteyen kimseler bir miktar sıcak suyun içerisine 2 yemek kaşığı çay ağacı yağını suyun içerine karıştırıp bu suda ayakların 15 – 20 dakika bekletmesi gerekir. Bu işlemi tırnak mantarı tamamen geçinceye kadar devam ettirmenizde fayda vardır.

Çay ağacı yağını grip, nezle ve soğuk algınlığı enfeksiyonlarında kullanacaksanız çay ağacı yağı buharı uygulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise bir miktar sıcak buharlı suyun içerisine 6 – 7 damla suyun içerisine damlatarak, buharı içinize çekmeniz yeterli olacaktır. Hastalık hafifleyip sizi rahatlatana kadar bu işleme devam edebilirsiniz.

Ağız ve diş iltihaplarında kullanmak için, bir bardak suyun içerisine 1 – 2 damla çay ağacı yağı damlatıp akabinde ağzınızı bu su ile gargara yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta çay ağacı yağını asla yutmamanız gerekir.

Çay Ağacı Yağı Saç

Çay ağacı yağını saç bakımında kullanmak isterseniz, banyo sonrası saç durulama suyunuzun içerisine birkaç damla çay ağacı yağı damlatıp saçlarınızı bu su ile durulayabilirsiniz. Birkaç dakika beklettikten sonra sade duru su ile saçlarınızı tekrar durulamayı ihmal etmeyin.

Çay Ağacı Yağı Egzamada Kullanımı

Çay Ağacı Yağı Egzama

Çay ağacı yağı egzama, mantar ve sedef hastalığı gibi deri ve cilt problemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken kaşıntılı ve sorunlu bölgeye bir miktar çay ağacı yağı sürmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede ciltte kaşıntı ve enfeksiyonlar yok olacaktır.

Çay Ağacı Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Çay ağacı yağı kullanım amaçlarına göre kullanım çeşitliliği gösterir, bu nedenle kullanılacak alana göre miktarı ve kullanım şekli belirlenmelidir. Özellikle hassas ciltlere sahip olan kimseler çay ağacı yağı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Aksi halde ciltte farklı reaksiyonlara neden olabilir. Yanlış kullanımda çay ağacı yağı ciltte tahriş, kızarıklık ve yanmaya gibi yan etkilere neden olur.

Küçük çocuklar ve bebekler için kullanımı yapılmamalıdır, yine ağız yolu ile alınmamalıdır.

Çay Ağacı Yağı Kullananlar

Çay ağacı yağını ayaklarımda çok fazla kaşıntılara nende olan mantar enfeksiyonları için kullandım, onca ilaç kullanmama rağmen ilaçlar işe yaramadı, Çay ağacı yağı mantar enfeksiyonunu tamamen geçirdi.

Çay ağacı yağını, saçlarımda oluşan kepek problemleri için kullanıyorum bu durumda saçlarımda oluşan kepekler tamamen kayboldu.

Sürekli kaşıntıya sebep olan, egzama hastalığım için kullanıyorum kaşıntılarımı büyük oranda dindirdi.

Sivilce izlerim yüzümde büyük bir sorun gibi görünüyor ve gözümde giderek büyüyordu, Çay ağacı yağını duyduğum günden beri kullanıyorum artık sivilce izlerim büyük oranda azaldı.

Saç diplerimde mantar saç mantarları oluşmaya başladığı andan itibaren Çay ağacı yağını kullanıyorum saç diplerimdeki mantarlar ilerlemeden kayboldu.

Çay ağacı yağı cilt parlaklığı için kullanıyorum, cildim eskisine oranla daha parlak ve daha genç görünüyor.

Çay Ağacı Yağı Nereden Alınır?

Çay ağacı yağı kozmetik ürün satışı yapan firmalardan alabilirsiniz, yine aktarlardan ve online satış yapan web mağazalarından temin edebilirsiniz. Ürünü alırken orijinal olup olmadığına dikkat etmenizde fayda vardır.

Çay Ağacı Yağının Fiyatı Nedir?

Çay ağacı yağının fiyatı 24. 99 TL gibi fiyatlara temin edebilirisiniz.

 

 

 

 

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Aynısefa Yağı Nasıl Yapılır

Aynısefa Yağı Ne İşe Yarar? Kullanımı Ve Faydaları

Aynısefa yağı, gündeme tırnak mantarını tedavi etmesiyle gelmiş bitkisel bir üründür. Aynısefa yağı, sadece tırnak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir