Argan Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Argan yağı Fas ve Cezayir gibi ülkelerde yavaş gelişen ve büyüyen argania spinosa ağacının meyve tohumlarından oluşur. Argan meyvesinin kabuğu kalındır. Her bir tohumunda zengin yağlı çekirdekler vardır. Argan yağının tüketiminin vücuda faydaları oldukça fazladır. Vücutta hücre üretimine yardımcı olur. Kadınların kullandıkları güzellik malzemelerin bir çoğunda argan yağı kullanımı mevcuttur. Yağ asitleri ve antioksidanlar bakımından zengin olan argan yağı, genellikle cilt için yaşlanma önleyici olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara ek olarak, argan yağı tüketiminin de vücut açısından sağlık alanında çok fazla yardımcı olduğu görülmüştür.

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Cilde Faydaları

Argan yağı, sivilceli cilde çok fazla yardımcı olabilir. Sivilceye eğilimli yüzlere yardımı çok büyüktür. Bu sebeple sivilceli yüzde kullanımı yaygındır. İçinde bulundurduğu lineoik asit sayesinde sivilcedeki iltihabı azaltır ve sivilceyi önler. 2015 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırmada argan yağının yaş ilerlemesinden dolayı sarkan cildi onardığı ve düzelttiği görülmüştür. Argan yağını bütün vücutta nemlendirici olarak da kullanabiliriz. Çoğu losyon ve nemlendiricide bulunan kimyasallar ve zararlı atıklardan kaçınanlar için en etkili ve doğal yöntemdir.

Hem argan yağı hem de ağız yoluyla alınan argan yağı ciltte esnekliği artırır. Argan yağı genelde masajla uygulanır. Argan yağı cilt parıltısında da kullanılır. Favori tonerin içine 2-4 damla argan yağı karıştırabilir veya argan yağını direk cilde sürebilirsiniz. Direk kullanım için farketmeyen bir çay poşeti üzerine 1 su bardağı kaynar su koyup 8-10 dakika boyunca dik konumda bekletilir. Çay poşeti çıkarıldıktan sonra 2 damla favori esansiyel yağı(Porakal, limon veya çay ağacı vb)ve 4 damla argan yağını ekleyip herhangi bir kavanozun içine koyup bu karışımı cilt temizlenmesinden sonra nemlendirme işleminden önce kullanabilirsiniz.

Argan Yağı ile Peeling Yapımı

Peeling hazırlarken argan yağının cilde faydalarını gözlemlemek için birkaç damla argan yağı ve 1 çorba kaşığı şekeri karıştırın. 4 dakika boyunca dairesel hareketlerle yüzünüze sürün sivilceli bölgelere ve kuru bölgelere özellikle dikkat edin. Ilık suyla durulayıp kurulamalısınız. Bu peeling düzenli yapıldığında, ölü hücrelerin arınmasına yardımcı olup size daha genç ve daha taze bir cilt verir. İnce çizgi ve kırışıklıkları azaltır. Şeker yardımı ile argan yağının besinleri kolay emilecektir. Bu peeling yöntemi farklı bölgeler içinde kullanılabilir. Ayak, dirsek ve el içlerine de uygulanabilir.

Argan Yağının Saça Faydaları

Argan yağı cilde olduğu kadar saça da oldukça faydalıdır.

  • Argan yağının içinde bulunan E vitamini saç köklerindi dibine kadar besler.
  • Argan yağı, ince ve zayıf saçları güçlendirir.
  • Argan yağı, saçların dökülmesini önler.
  • Argan yağı, yıpranan saçları onarır.
  • Argan yağı, saçların yumuşak bir şekilde taranmasını sağlar.
  • Argan yağı, saçları güneş ışığındaki zararlı etkilerden korur.
  • Argan yağı, saçların bakımlı ve dolgun olmasını sağlar.
  • Argan yağı, saç için en mükemmel ve ideal kremdir.

Argan yağı cilde olduğu kadar saça da bir o kadar faydalıdır. Saçlardaki ayrık uçları onarır. Saç stili ayarlarken mükemmel bir işlev görür. Argan yağı, saçları bile uzatabilme özelliğine sahiptir. Saçlardaki kabarmaları önler ve saçları korur.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saçın özelliklerine (kalınlık, uzunluk vb.) bağlı olarak 2-4 damla arasında saçlara ve saç derisine uygulanır. Ayrıca kuru ve kırılgan saçlara sahipseniz, haftada 1 defa argan yağı ile dip temel bakım yapabilirsiniz. Saça masaj yaparken önce elinize 8-10 damla kadar yağdan damlatın. Sabaha kadar beklettikten sonra durulayın. Saç kepekliyse kepek bitene kadar haftada 2 defa 1 gece bu tedavi yöntemini uygulayın.

Dudak İçin Argan Yağı Kullanımı

Argan yağı dudakları nemlendirir ve dudakları çatlamalara karşı korur. Dudak kremi görevi görür. Sadece korumaz aynı zamanda dudakları pürüzsüzleştirir ve yumuşaklaştırır.

Tırnak İçin Argan Yağı Kullanımı

Argan yağı tırnak tedavisinde kullanılırken neminden yardım alınır. Sorunlu bölgelere 1-2 damla argan yağı damlatarak sorunlu bölgenin tedavisi yapılır. Tırnakları nemlendirir ve nemli tutar.

Argan Yağının Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Argan yağındaki farklı fenolik bileşikler, insan sağlığının yararı açısından oldukça önemli ve faydalıdır.

2017 yılında yapılan bir araştırmada, kontrol grubuna kıyasla, yüksek oranda enflamatuar rastlanmış bir karaciğer toksinine rastlamadan önce argan yağı kullanan kişilerin enflamatuar semptomlarında ciddi bir azalma olduğu görülmüştür. Ve ayrıca, yine bazı araştırmalar, yaralanma veya enfeksiyonların yol açtığı iltihabı azaltmak için argan yağının doğrudan cilde uygulanması gerektiğine karar vermiştir.

Argan Yağının Kalp Sağlığında Yararları

Argan yağının içerisinde çokca sayıda omega-9 vardır. Argan yağının içinde oleik asit dâhil olmak üzere bazı gıdalarda bulunur ve genellikle bu gıdalar kalp koruyucu özellikleriyle ön plana çıkar.50 düzgün çalışan kalbe sahip hastalar üzerine yapılan bir çalışmada, 1 ay boyunca günde 15 gram argan yağı tüketenlerde,  LDL ve trigliserit seviyelerinde %16 ile %20 oranında azalma görülmüştür.

Argan Yağı Diyabete İyi Gelir

2016 da yapılan çalışmalarda argan yağını tüketenlein insülin direncinde ve açlık kan şekeri seviyesinde ciddi düzeyde azalma olduğu tespit edilmiştir.

Argan Yağının Cilde Zararları

Argan yağının vücut için pek fazla faydası olduğu gibi engellenemeyen bazı zararları ve yan etkileri de bulunur. Nadir olarak alerjik ve hassas ciltlerde tahriş ve kızarıklığa neden olma durumu vardır. Aşırı doza kaçmadan kullanılırsa zararlarından kaçınılır.

Argan Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Argan yağı yüzde kullanılırken en çok merak edilen soru yüzde tüylenme yapıp yapmadığıdır. Argan yağı, uzun süreli kullanıldığında eğer yüz tüylenmeye elverişli ise tüylenme yapar.

Argan Yağı Cilt Lekelerinde Kullanılır Mı?

Argan yağını cilt lekeleri ve sivilcelerde kullanabiliriz. Ayrıca argan yağı hamilelikte oluşan çatlaklar ve kilo kaybetme sonucu oluşan çatlaklarda tedavi amaçlı kullanılır. Cilt lekelerinde kullanımı için pamuğa 1-2 damla argan yağı dökülüp çatlaklara uygulanırsa tedavisi mümkündür.

Düzenli olarak argan yağı kullanımı cilt rengini açar.

Argan Yağı Yüze Sürülür Mü?

Argan yağı yüze sürülür. Bir sakıncası yoktur. Direkt olarak yüze sürülebilir hiçbir sakıncası yoktur.

Argan Yağı Cilde Kaç Günde Bir Uygulanır?

Cilde her hangi bir zararı olmayan ve dokunmayan argan yağını 1 yada 2 günde 1 uygulamanız yeterlidir.

Argan Yağını Cilde Kullananlar

Argan Yağını Cilde Kullananlar

Argan yağını cilde kullananlar yağ hakkında yaptıkları yorumlarda yağın mucizevi etki yarattığını ve cilde çok iyi geldiğini söylediler. Argan yağını saç için tercih edenler ise saçların yeniden canlı ve hacimli olduğını ve güçlendirdiğini söylediler.

Taramakta zorlanılan saçlara argan yağı sürenler eskiye nazaran kolay tarandığını ve saçların kolay şekil aldığını dile getirdiler. Argan yağını yüzüne sürenler cilt sorunlarını tedavi ettiğini cildin yumuşacık olduğunu dile getirmişlerdir.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Aynısefa Yağı Nasıl Yapılır

Aynısefa Yağı Ne İşe Yarar? Kullanımı Ve Faydaları

Aynısefa yağı, gündeme tırnak mantarını tedavi etmesiyle gelmiş bitkisel bir üründür. Aynısefa yağı, sadece tırnak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir