Ayak Kokusuna Çözüm

En sık karşılaşılan problemlerden biri ne yazık ki ayak kokusu. Ayak kokusuna çözüm ise en çok aranan cevaplardan. Ayak kokusuna neden olan birçok neden bulunmaktadır.

Ayak kokusuna ne iyi gelir, ayak kokusunu neler geçirir, ayak kokusu neden olur, ayak kokusuna çözüm gibi arayacağınız birçok sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Ayak Neden Kokar

Ayak kokusuna genetik faktörler neden olabildiği gibi yanlış alışkanlıklarda neden olabiliyor. Ancak genel olarak ayak neden kokar sorunun cevabı;

 • Stres
 • Az su içmek
 • Genetik faktörler
 • Hormon bozukluğu
 • Mantar enfeksiyonu
 • Hipo bezi hastalıkları
 • Troid hastalıkları
 • Naylon çoraplar
 • Hava almayan ayakkabı seçimleri
 • Ter bezlerinin fazla çalışması
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Sempatik sinir sistemi rahatsızlığı
 • Şeker hastalığı

Ayak Kokusu Nasıl Geçer

Ayak kokusu için İbrahim Saraçoğlu’nun tarifleri arasında bulunuyor. İbrahim Saraçoğlu ayak kokusuna çözüm için kaynayan 2 litre suya 2 yemek kaşığı kurutulmuş ceviz yaprağı atılmasını ve ardından da 8 dakika kadar demlenmesini söylüyor. Sonrasında ılıdığında da bu su geniş bir kaba almasını söyleyen Saraçoğlu, ardından da ayaklar bu suyun içine koyup yarım saat bekletilmesini belirtiyor. Saraçoğlu günde 1 hafta boyunca bu tarifin günde 1 kere yapılmasını öneriyor. 1 ay sonra ise haftada 3 güne düşürülüyor ve sonrasında ayak kokusu kalmıyor.

Ayak kokusu için Feridun Kunak’ın tavsiyesi ise şu şekilde;

 • İlk olarak 2 litre suya 1 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı sirke, 1 yemek kaşığı kuru papatya ve 1 yemek kaşığı kekiği karıştırın.
 • Ayaklarınızı dinlendirdikten sonra kekik yağı, ozon ve çörek otu yağı ile karışımı karıştırıp ayağınıza masaj yapın .

Ayak kokusu için Suna Demirkaya’nın önerisi ise;

 • İki çorba kaşığı balı ve bir çorba kaşığı çekilmiş karabiberi karıştırdıktan sonra, bu karışımı ayaklarınızın altına iyice sürün.
 • Yere bir bez serin ve üzerine üç çorba kaşığı zerdeçal dökün.
 • Ayaklarınızı bal ve karabiber karışımına iyice buladıktan sonra, bu yere serdiğiniz zerdeçalın içine iyice batırın.
 • Sonrasında ise ayaklarınızı streçle sarıp, pamuklu bir çorap giyin.
 • Bu şekilde 2 saat bekleyin ve ardından ayaklarınızı yıkayın.
 • Son olarak ise ayaklarınızı yıkadıktan sonra limonlu suyla ovup, üzerine bebek pudrası serpin. Bu formülü her gün uygulayın.

Ayak Kokusu İçin Çözümler

Ayak kokusunda uzmanların yöntemlerinden hariç olan yöntemler de bulunmaktadır. Ayak kokusuna ne iyi gelir sorusunun cevaplarında ise şunlar var;

Siyah Çay

Poşet çaylardan beş tanesini 15 dakika kadar kaynar suda bekletip demlendirin. Hafif ılıyınca ayağınızı buna batırın ve sonrasında iyice kurulayın. Ardından da ayak pudrası serpin.

Çay Ağacı Yağı

Ayaklarınızı iyice yıkadıktan sonra kurulayın. Kuruladığınız ayağınıza ise az miktarda çay ağacı sürün. Ancak yağı doğrudan uygulamayın. Uygulamadan önce yaklaşık 10 damla çay yağını buğday tohumu veya 10 damla badem yağı ile karıştırın.

Sprey veya Koku Önleyici Pudra

Ayak kokusu için sprey veya pudra kullanmak ayak kokusunu ciddi anlamda azaltmaktadır. Ayaklarınıza ve ayakkabınızın içine sıkacağınız sprey ile kötü kokunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca akşam eve geldiğinizde ayakkabınızı balkon gibi açık bir ortama koyarak da havalandırabilirsiniz. Havalanan ayakkabıları havalandırdıktan sonra iç ve ön kısımlarına sprey sıkın sonrasında ise dolaba yerleştirin.

 

Çoraplarınıza Karbonat Dökün

Mutfakta kullanılan karbonat sıklıkla kötü kokular için de kullanılıyor. Ayaklarda bulunan ve kötü kokulara neden olan bakterileri yok eden karbonat, derideki pH değerini dengeliyor. Bu nedenle çoraplarınızı giymeden önce içerisine bir miktar karbonat koyarsanız kötü kokunun önüne geçilebilir, ayak kokusu karbonat ile yok edilebilir.

Ayak Kokusuna İlaç

Ayak kokusuna çözümde doğal yolların yanı sıra tıbbi çözümler de sunuluyor. Eğer siz de evde ayak kokuna kesin çözüm bulamıyorsanız veya bu yöntemlerle uğraşmadan ayak kokusuna çözümü ilaçlar ile sağlamak istiyorsanız, iki seçeneğiniz bulunuyor.

Pedixin Tek Kullanımlık Ayak Kremi

Pedixin ayak kokusu için kullanılan kremdir. Ayakların bakımlarının düzenli yapılmasına rağmen eğer ayak kokusu şikayeti devam ediyorsa, Pedixin ile ayak kokusuna çözüm bulabilirsiniz.

Pedixin Ayak Kremi ayaktaki nem oranını dengelediği için terleme sebepli koku oluşumunun da önüne geçmektedir. Bunun yanında kremin kötü kokuya neden olan bakterileri yok edici etkisi de bulunmaktadır. Ürün, prospektüsünde belirtilen kullanım kurallarına göre kullanıldığında son derece etkili sonuçlar meydana getirmektedir.

Pedixin nasıl kullanılır sorusuna geldiğimizde ise, öncelikle akşamları yıkadığınız ayaklarınızı iyice kurulamanız gerekiyor. Ardından kremi ayağınızın tamamına ve parmak aralarına sürmeniz isteniyor. Ancak kremi cildinize tamamen yedirmemeniz ve tabaka şeklinde ayağınızda bırakmanız gerekiyor. Sonrasında ürünün kutusundan çıkan çorapları giyerek 24 saat boyunca bu çorabı ayağınızdan çıkarmamanız isteniyor.

Pedixin yan etki bakımından herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Ancak hamile ve emziren annelerin mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanması gerekir.

RS Ayakkabı Koku Önleyici

RS ayak koku giderici, kremin aksine ayakkabıya uygulanan bir yöntemdir. Ayağın ayakkabı içerisinde terlemesi sonucunda meydana gelen kötü kokular için üretilen bu ilaç, ayakkabı giyilmeden önce uygulandığı için oldukça pratik de.

Peki RS ayakkabı koku önleyici nasıl kullanılır? RS ayakkabı koku önleyici kullananlar, sabah kalktıklarında ayakkabılarını giymeden önce bir paket ürünü ayakkabının ikisine birden iyice dağıtıyorlar. Ayakkabı koku giderici toz ayakkabıya kısa sürede nüfuz ederek, kokunun oluşmasının önüne geçer. Ürünü döktükten sonra ayakkabıyı kullanmanızda herhangi bir sakınca olmadığı gibi, çorap kullanmanızın da herhangi bir olumsuz etkisi olmaz. Bu ürün size 90 gün boyunca etkili temizlik sağlar.

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir

Ayak kokusunu önlemek için;

 • Çoraplarınızı sık sık değiştirin.
 • Aynı ayakkabıyı üst üste 2 gün giyinmekten kaçının.
 • Ayaklarınızı antibakteriyel sabunla yıkayın.
 • Ayaklarınızı banyoda keseleyin.
 • Ayak parmaklarınızın arasını ayaklarınızı yıkarken ihmal etmeyin.
 • Duştan sonra ayağınızı hemen kurulayın.
 • Ayaklarınızı kuru tutmak ve bakteri üretimini engellemek için parmaklarınızın arasına bebek pudrası veya ayak pudrası serpin.

Sık Sorular Sorular

Ayak kokusuna pudra iyi gelir mi?

Evet, ayak kokusu terleme kaynaklı olabildiği için bebek pudrası ayak kokusuna iyi gelmektedir. Terlemeyi önleyen pudra haliyle kokunun oluşmasının da önüne geçmektedir.

Ayak kokusuna çözüm tuzlu su iyi gelir mi?

Evet, tuzlu su ayaklardaki bakteri oluşumunu önlediğinden, koku yapan bakterileri ortadan kaldırarak ayak kokusunu da önler.

Ayak kokusuna hangi sirke iyi gelir?

Ayak kokusu için kullanılan sirke türü elma sirkesidir.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir