Tırnak Nasıl Kesilir

Ayak ve el bakımında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri tırnak kesimidir. Bunun sebebi ise yanlış kesilen tırnağın daha sonra ciddi problemlere yol açması. Tırnak batması ise bu problemlerden en çok yaşananı. Peki tırnak nasıl kesilir?

Tırnak Nasıl Kesilmeli

Birçok insanın önemsemediği ancak oldukça önemli bir detay olan tırnak kesme, dikkat edilmediği zamanlarda sağlık problemlerine neden olabiliyor. Tırnakların doğru kesilmemesi halinde tırnak et içerisine batarak, tırnak batması denen problemi doğuruyor.

Sonrasında ameliyatlık seviyelere gelen tırnak batması, ameliyat sırasında acımasa da sonrasında ciddi bir acıya sebep olabiliyor. Bu nedenle tırnak nasıl kesilir sorusunun cevabı büyük önem arz ediyor.

Tırnak Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

  • Ayak tırnaklarınızı keserken düz bir şekilde kesmelisiniz. Yani tırnaklarınızın kenarlarını çok derin şekilde yana doğru almamalısınız.
  • El tırnaklarını keserken ise daha yuvarlak bir şekilde kesmeye özen göstermelisiniz.
  • Tırnaklarınızı kestiğinde derinliğine dikkat etmeli ve kesinlikle tırnaklarınızı derinden kesmemelisiniz. Kestiğiniz tırnağın derinliği alttaki derinin üzerinde olmalıdır.
  • Tırnaklarınızı sık aralıklarla kesmeye özen göstermelisiniz. Uzun tırnakların altında mikroplar daha kolay barındığından kesme sırasında oluşacak kanama veya kesik gibi durumlarda iltihaplanma meydana gelebilir.

Tırnak Nasıl Kesilir

Tırnaklarınızı kesmeden önce ilk olarak tırnaklarınızı yumuşatmanız gerekir. Bu nedenle ayaklarınızı ve ellerinizi tırnaklarınızı kesmeden önce ılık ve şampuanlı bir suda bir süre bekletin. Bu işlem kesim sırasında meydana gelecek kırılma, soyulma ve et kalkması gibi problemlerin oluşumuna da engel olacaktır. Ayak tırnakları el tırnaklarından daha sert olduğundan bu işlemi özellikle ayaklarda uygulamakta fayda vardır.

Tırnaklarınızı kestikten sonra tırnaklarınızı iyice kuruladıktan sonra törpüleme işlemine geçin. Kesinlikle yaş tırnakta törpüleme yapmayın. Bunun nedeni ise yumuşatılmış tırnakta törpü sırasında meydana gelecek olan soyulmalara, çatlamalara sebep oluşturmamak.


Tırnak Arasındaki Kirler Nasıl Temizlenir?


 

Tırnaklara şekil vermek için öncelikle törpü kullanın. El tırnaklarınızı kesimindeki gibi yuvarlak törpülerken, ayak tırnaklarınızı da yine kesimdeki gibi düz törpülemeye çalışın.

Kestiğiniz ve törpülediğiniz tırnakların düzgün olup olmadığını kontrol etmek için parmaklarınızı birleştirip, ardından da parmaklarınızı içeri doğru kıvırın. Şayet tırnaklarınızın görüntüsünde bir fazlalık var ise o zaman törpü ile fazlalıkları alın.

Son olarak tırnaklarınızı kesip törpüledikten sonra ellerinizi yıkayın ve nemlendirici ile nemlendirin.

Mantarlı Tırnak Nasıl Kesilir

Ayak ve el tırnaklarında oluşan mantarlar pek çok insanda görülmektedir. Herhangi bir rahatsızlık yaratmayan ancak görüntü açısından estetik olmayan bu hastalık ne yazık ki bulaşıcıdır da. Bu nedenle ayak tırnaklarındaki mantar için mutlaka doktor tavsiyesi gerekmektedir.

Kullanılacak ilaçların yanı sıra tırnak kesimi de mantar tedavisinde oldukça önemlidir. Mantarlı tırnak kesimi için dikkat edilmesi gereken ilk şey tırnak makasının kişiye özel olmasıdır.


Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?


 

Gittiğiniz güzellik merkezlerindeki veya evdeki tırnak makasını kullanmayınız. Bunun yerine kendinize özel bir tırnak makası kullanıp, hatta mantarlı tırnağınızı kestiğiniz tırnak makası ile diğer tırnaklarınızı kesmemelisiniz. Mantarlı tırnağınıza kullandığınız özel bir tırnak makasınızın olması, mantarın diğer tırnaklarına sıçrama olasılığını da düşürmektedir.

Mantarlık tırnak nasıl kesilir sorusuna geldiğimizde ise bilinmesi gereken şey, tırnağın düz kesilmesidir. Yani mantarlı tırnak oval şekilde değil de düz şekilde kesilmelidir.

Yanlış Tırnak Kesimi Nasıl Düzeltilir

Tırnakların düzgün bakımlı durmasının ilk şartı tırnak kesiminin düzgün olmasıdır. Yanlış tırnak kesimi nasıl düzeltir sorusunun cevabı da bu sebeple fazlasıyla araştırılmaktadır. Tırnaklarınızı yanlış kestiğinizde veya herhangi bir kaza sonucunda tırnaklarınızın şekli bozulduğunda bunu düzeltmek için oldukça uzun bir süre gerektiğini bilmelisiniz.

Tırnaklarımız normalde et ile bağlantısının kesildiği yerde olmalıdır. Yani tırnakların beyaz kısmı bu noktadan itibaren olmalıdır. Ancak bazen yanlış tırnak kesimi ile derinden kesilen tırnakların sahip olduğu bu şekil bozulmaktadır. Olması gereken şeklin ise zamanla düzelmesi beklenmektedir.

Yanlış kesilen veya bir kaza sonucunda gerektiği şekilden farklı olan tırnağın beyaz kısmı, zamanla kendini onararak eski halini alır. Şayet tırnağınızın bu görüntüsünden rahatsızlık duyuyorsanız, bu iyileşme sürecini sık sık oje sürerek doldurabilirsiniz.

Tırnak Nasıl Kesilir Dinimiz İslam

Tırnak nasıl kesilir sünnet ve hadislerle anlatılmıştır. Parmak uçlarını dış etkenlerden koruyan bu boynuzumsu maddeler zamanla uzadığından kısaltılması ve uzun bırakılmaması hadislerde sıklıkla konu olan şeylerdendir.

Tırnak nasıl kesilir sorunun islam dinindeki cevabı şu şekildedir;

  • Önce el tırnakları olmak üzere sağ elden başlanması gerekiyor.
  • Ellere sağ işaret parmağından başlayıp, sonrasında parmaklar avuç içinde birbirine değecek şekilde birleştirildiğinde parmakların oluşturduğu daireyi sağa doğru giderek tamamlamak gerekiyor.
  • Ayak tırnakları ise islam dinine göre kesilmek istendiğinde, sağ ayağım küçük parmağından başlanarak sol ayağın küçük parmağına göre sırayla kesilmesi öneriliyor.
  • Tırnak kesimi için herhangi bir gün belirtilmemiştir. Ancak Cuma günleri tırnak kesimi daha hayırlı olarak görüşmüştür.

Oval Tırnak Nasıl Kesilir

Tırnaklara şekil vermek özellikle kadınların dikkat ettiği bir detaydır. Daha estetiik durması açısından tırnakların şeklinin nasıl verildiği ise tırnak kesme konusundaki en önemli hassasiyetlerdendir.

Oval tırnak kesimi için öncelikle tırnaklarınızın yumuşamasını sağlamalısınız. Bunun için ise duş sonrası tırnak kesimi için en doğru zamanlamadır. Yani tırnak ne zaman kesilir sorusunun cevabı genel olarak duş sonrası olarak yanıtlanır.

Duştan sonra tırnaklarınız daha yumuşak olduğundan kırılmayı en aza indirirsiniz. Uzun tırnak kesiminde ise en ince detay budur. Bakım merkezlerinde yaptırdığınız manikürlerden önce tırnaklarınızın suda bekletilmesinin sebeplerinden biri budur.

Yumuşayan tırnak kesilirken sıçramadığından ve kesim esnasında kırılmadığından dolayı kesim için en doğru zaman olarak düşünülür. Ancak tırnaklara şekil verme işlemi kesinlikle duştan sonra yapılmamalıdır.

Duştan çıktıktan hemen sonra tırnaklarınızı kesebilirsiniz ancak törpüyle şekil vermek için tırnaklarınızın daha kuru ve sert olmasını beklemelisiniz. Tırnaklarınızı kestikten sonra kurulayıp bir süre bekleyin sonrasında ise törpüleme işlemine geçin.

Oval tırnak kesimi için ilk olarak tırnaklarınızı istediğiniz boyda düz şekilde kesin. Sonra bekleyip de tırnaklarınızı kuruttuktan sonra kenarlardan hafif hafif törpüleyerek ovalimsi şekli yakalayın. Törpüleme işlemini güzel yapıp yapmadığınızı anlamak için tırnaklarınızı sağ ve sol şekilde bir tülbent veya pamuklu kumaş üzerinde deneyin. Eğer tırnaklarınız takılmıyorsa törpüleme işlemini iyi şekilde gerçekleştirmişsiniz demektir.

Törpüleme işleminden sonra ellerinizi yıkayın. Ardından da bir nemlendirici yardımı ile parmaklarınızı nemlendirin.

Oval Kare Tırnak Nasıl Kesilir

Oval kare tırnak nasıl kesilir sorusunun cevabı oval tırnak nasıl kesilir sorusuyla aynıdır. Öncesinde yumuşatıp kestiğiniz tırnaklarınızı daha sonra kurutun. Ardından ise törpüyle istediğiniz şekli verin.

Burada şekil verirken törpünüzün nasıl olduğu çok önemlidir. Eğer törpünüzün tırtıkları derinse yani törpülediğinizde tırnaklarınızın boyunca ciddi bir azalma meydana getiriyorsa daha kısa ve küçük hareketlerle törpüleyin. Bu sayede tırnaklarınızı da bozmamış olursunuz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Tırnakta Sedef Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak Beyazlatmak İçin Neler Yapılır?


 

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir