Basur Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur Nedir, Nasıl Geçer

Basur son zamanlarda giderek çoğalan bir rahatsızlıktır. Basur tedavi edilmezse ileride daha büyük hastalıklara ve bağırsak kanserine kadar gidebilir. Özellikle kadınlarda doğum sonrası görülen bu rahatsızlık kişilerin sosyal yaşamlarını çok fazla etkiler.

Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da bilinen bu hastalık kişilerde dışkılayamama ve kabızlık problemlerini ağrı ile beraberinde getirir.

Yapılan araştırmalar basurun hamilelikte arttığını ve 45 – 50li yaşlarda ilerlediğini gösteriyor. İlerleyen basur, rektal bölgede kanama ve anal bölgede ağrı, şişlikle kendini belli ediyor.

Basur sorunu yaşayan kimseler oturmada, yürümede büyük zorluklar çekebiliyor bununla beraber dışkılayamama nedeni ile sürekli şişlik ve bağırsaklarda ağırlıklara neden oluyor. Sizlere bu yazımızda basur tedavileri ve basur evde tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

 • Kabızlık ya da ishal,
 • Anal bölgede oluşan ağrı ve sızılar,
 • Makatta oluşan şişlik ve kızarıklık,
 • Anal bölgede acı ve ağrı,
 • Makat bölgesinde kaşıntı
 • Rektal kanamalar, basur hastalarında görülen belirtilerin başında yer alır.

Basura neden olan etmenler ise;

 • Sürekli yaşanan kabızlık,
 • Suyun az tüketilmesi,
 • Hamilelik,
 • Ağır kaldırma ve ağır işlerde çalışma,
 • Stres,
 • Normal doğumun getirdiği zorluk,
 • Obazite ve fazla kilo,
 • Düşük lifli gıdalarla beslenme,
 • Oturarak çalışma ve az hareket,
 • Dar iç çamaşırı kullanımı,

Basur Evde Nasıl Geçer?

Basurun Evde ve Bitkisel Tedavisi

Basur oluştuğu anda tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Özellikle ilk belirtilerini fark ettiğinizde evde bir takım tedavileri uygulayarak hastalığın önüne geçebilirsiniz. Evde hemoroid tedavisi için yapmanız gerekenler ise;

Bol su; bol su içmek dışkılamayı kolaylaştırır ve kabızlığın önüne geçer, basur tedavisinin ilk ayağı hiç kuşkusuz bol su tüketmektir. Günde 3 ila 5 litre arasında su tüketmek hastalığın verdiği acıyı hafifletir.

Posalı yiyecekler tüketmek; basur hastalığı büyük acı veren bir rahatsızlıktır. Posalı yiyecekler tüketerek hastalığın acısını hafifletebilirsiniz.

Gün içinde daha fazla hareket edin; gün içinde yürüyüş yapmak basuru hafifletecektir bu nedenle sürekli oturmak yerine hareket etmek basur hastalığının tedavisinde önemli bir noktadır.

Tuvalet ihtiyacı ertelenmemeli;  tuvaletiniz geldiğinde bu durumu ertelememeniz gerekir.

Sıcak uygulaması; basur ağrılarını geçirmek için makat bölgense sıcak uygulamanız gerekir. Bunun için bir kabın içine sıcak su ekleyip bu sıcak suda 15 – 20 dakika oturmak ağrı ve acıları hafifletecektir.

Dar giysilerden uzak durun; dar giysiler yerine daha bol ve esnek kumaştan üretilen giysileri giymek her zaman hastalığın hafifletilmesinde büyük rol oynar.

Çikolatadan uzak durun; çikolata hastalığı tetikleyeceği için kesinlikle çikolatadan uzak durmanız gerekir.

Acı ve baharatlardan uzak duru; acı, turşu ve diğer baharatlar basur hastalığının ilerlemesindeki en büyük etmenler arasında yer alır bu nedenle bu tür beslenme alışkanlıklarından uzak durmanız gerekir.

Temizliğinize dikkat edin; basur tedavisinde temizlik en önemli kuraldır bu nedenle temiz iç çamaşırı kullanımına ve anal bölgenin temizliğine ekstra özen göstermeniz gerekir.

 Bitkisel Yöntemlerle Basur Tedavisi

Bitkisel yöntemler ile basur tedavisi her zaman çoğu hastalıkta kişilere büyük kolaylık sağlayarak tedavi eder. Basur  tedavisinde bitkisel yöntemlere bakacak olursak;

Zeytin yağı ile basur tedavisi; zeytinyağı ile basur tedavisi oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Yemeklerde zeytinyağı tüketebilirsiniz. Bununla beraber makat bölgesine bir pamuk yardımı ile zeytinyağı uyguladığınızda acı ve ağrı hafifleyecek ve daha kolay bir dışkılama süreci sağlayacaktır. Kahvaltılarda kekik ve zeytin yağı tüketmek hastalığı hafifletir.

Basur tedavisinde kuşburnu; basur tedavisinde kuşburnu kullanımı hastalığı ilk etapta hafifletir düzenli kullanımda ise hastalığı tamamen iyileştirir. Gün içerisinde çay yerine kuşburnu çayı tüketmeniz önerilir.

Basur tedavisi için pekmez; basurun sebepleri arasında, kansızlık yatar bu nedenle gün içinde yarım çay bardağı pekmez tüketilmelidir. Bununla beraber doktorunuzun reçete ettiği kan ilaçlarını da aksatmadan kullanmanızda fayda vardır.

Cadı fındığı yağı; basur problemi yaşayan kimselerde yanma ve kaşıntı sorunları fazla olur. Bu gibi durumlardan kurtulmak için cadı fındığı yağı kullanabilirsiniz, bu sayede iltihap ve ağrılar zamanla azalarak yok olacaktır.  Eğer cildiniz hassassa zeytinyağı ile seyreltip kullanmanızda fayda vardır.

İbrahim Saraçoğlu Basur Tedavi Yöntemleri

İbrahim Saraçoğlun’dan basuru geçiren tarif; 6- 7 gram kdar çoban çantası bitkisi, bir bardak suda  yaklaşık beş dakika kaynatılır, ılımaya bırakılan karışım ılıdıktan sonra tüketilmelidir. Günde bir kez tüketilmelidir.

Dr. Ferudun Kunak’tan basur tedavisinde bitkisel kür; yarım su bardağı at kestanesi tozu, bir çay bardağı kuşburnu tozu, bir çora kaşığı kantaron yağı, bir çorba kaşığı kadar ozon yağı, tüm bu malzemeler karıştırılıp lapa haline getirilip, ısıtılır ve sorunlu bölgeye sıcak bir şekilde uygulanır.

Basur Memesi Nasıl Geçer?

Basur Memesi Nasıl Geçer?

Basurun ilerlemesi ile beraber makat bölgesinde memeler meydana gelir. Bu memeler zamanla acı ve ağrıya neden olur. Basur memesi geçirmenin en iyi yöntemi sıcak uygulamadır. Günde iki kez sıcak uygulayarak basur memesinden kurtulabilirsiniz.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Basur ağrısı, basurun ilerlemesine bağlı olarak kişilerin makat bölgesinde oluşur. Basur ağrılarının tedavisi için doktorun verdiği ilaçlar tam ve vaktinde eksiksiz olarak kullanılmalıdır. Evde basur ağrısını geçirmenin en etkili yolu acı ve çikolata gibi yiyeceklerden uzak durmaktır, bununla beraber sıcak uygulamakta basur ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.

İç ve Dış Hemoroid

Dış Basur Nasıl Geçer?

Anal bölgenin içerisinde oluşan çatlaklara çeşitli mikropların birikmesi ile beraber basur meydana gelir. Anal bölgenin dış kısmında oluşuyorsa bu duruma dış basur ismi verilir. Dış basuru geçirmek için sorunlu bölgeye bir pamuk yardımı ile zeytinyağı uygulamak gerekir. Bununla beraber bölgenin kuru ve temiz olmasına da özen göstermeniz gerekir.

Hemoroid Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hemoroid  tedavisi için genel cerrahi uzmanlarından randevu alınmalıdır.

Sizlere bu yazımızda basur nasıl geçer, basurun evde tedavisi, basur memesi nasıl geçer, dış basur nasıl geçer ve basur bitkisel tedavi hakkında bilgi verdik. Siz de basur tedavisi hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Kontrol et

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır? Uyku apnesi uyku sırasında horlama olarak meydana gelir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir