Teff Tohumlu Çay

Teff Tohumu Çayı Nedir, Ne İçin Kullanılır

Teff tohumu bit tür tahıl çeşididir  ve kuzey etiyopya’da yetişen bu bitkinin üç çeşidi vardır. Tam bir şifa deposu olan teff tohumu taf ile khakshir adlarıyla da bilinir. Tohumun beyaz renkli olanının tadı kestane tadını andırırken, kırmızı renkli olanı tam bir demir deposudur, kahve renkli olan teff tohumunun tadı ise fındığa benzer.

Yüksek besin içeriğine sahip olan teff bitkisi dünyada obezite oranının artması ile beraber çok fazla tüketilmeye başlamıştır.

Tüketimin artması ile ürün dünya üzerinde pek çok ülkede yetiştiriliciliği de sağlanamaya başlamıştır.  Üstelik sadece zayıflama amaçlı değil, kalsiyum eksikliği yaşayan ve demir eksikliği olan herkes teff tohumunu rahatlıkla şifa amaçlı kullanabilir.

Bu yazımda sizlere teff bitkisi hakkında merak edilen tüm sorulara cevap vermeye çalışacağım, sizde yazımızı okuyarak bu şifa deposu bitkiden faydalanabilirsiniz.

Teff tohumlu çay, hollywood yıldızlarının zayıflamak amacı ile kullanımı sonrasında dünya üzerinde büyük bir yankı bulan bir bitkidir. Zayıflamak isteyen kimselerin en büyük şikâyetlerinden bir tanesi diyet sırasında güçsüz ve enerjisiz olmaktır.

Teff tohumlu çay sayesinde bu problem ortadan tamamen kalkar bunun nedeni ise tohumun içeriğinde bol miktarda enerji verici besin değerlerinin olmasıdır. Öyle ki buğdayla karşılaştırıldığında buğdaydan daha fazla lif, mineral ve vitamin içerir.

Bununla beraber teff tohumu içerisinde gluten yoktur, bu sayede insan vücuda daha sağlıklı ve sindirim problemi olmadan kullanıcısına sağlıklı bir yaşamın kapılarını açar.

Teff Tohumlu Çay Ne İşe Yarar?

Daha çok zayıflama amaçlı tüketimi yapılan teff tohumlu çayın içerisinde, 20 tane bitki özü bulunur. Bu sayede vücutta yer alan toksinler de büyük oranda vücuttan atılır ve daha hafif bir gün geçirmenize yardımcı olur.

Diyetle beraber teff tohumlu çay kullanıldığında zayıflamaya % 100 etkisi olan teff tohumlu çay, acıkma hissini bastırarak daha kolay bir diyet süreci geçirmenize yardımcı olur. Ülkemizde birçok ünlü tarafından kullanılan teff tohumlu çay, İvana Sert, Deniz Akaya, Seda Akgül ve Seren Serengil tarafından beğenilmiş ve önerilmiştir.

Teff tohumlu çay ile kilo verme süresine bakacak olursak; 30 günde 6 – 8 kilo, 60 günde 10 – 16 kilo, 60 günde 6 – 24 kilodur. Fakat bu kişilerin bünyesi ile de alakalı bir durumdur.

Teff tohumlu çayın faydaları nelerdir?

Teff tohumlu çayın faydaları oldukça fazladır. Dünya gündemine zayıflama olarak  damga vuran teff bitkisinin tek faydası zayıflama değildir. Diğer faydalarına bakacak olursak;

Ödem attırıcı özelliğe sahiptir; teff tohumlu çay vücutta bulunan toksin ve ödemleri atamaya büyük oranda yardımcı olur. Bununla beraber vücutta ve böbreklerde bulunan fazla yağında atılmasına katkı sağlar.

Protein deposudur; tahıl ürünleri içerisinde yer alan tohum, buğdaydan daha fazla proteine sahiptir ve gluten içermez. Teff tohumlu çay bağırsak hareketlerini hızlandırır, sindirim sistemini düzenler.

Teff tohumlu çay içerdiği kalsiyum sayesinde kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar. Süt ve süt ürünlerine karşı alerjik reaksiyon gösteren kimseler tüketebilir. Teff bitkisinin içersinde bulunan kalsiyum vitaminleri süt içerinde bulanan vitaminlere eş değerdir.

Bağırsak ve sindirim hareketlerini hızlandırır; son zamanlarda hazır gıdaların tüketiminin artması ile beraber pek çok kişide bağırsak tembelliği ve sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

Teff Tohumlu Çay Nasıl Kullanılır?

Teff Tohumlu Çay Kullanımı

Teff tohumlu çayın kullanımı oldukça kolaydır. Zayıflamada kesin etkisi kanıtlanan çayı sabah kahvaltı yapmadan önce sıcak su içerisine demleyip yaklaşık beş dakika sonra aç karnınıza tüketmeniz yeterli olacaktır. Teff tohumlu çayın tüketiminin akabinde 45 dakika sonra kahvaltınızı yapabilirisiniz. Sabah saatlerinde tüketildiğinde iştah kapatıcı ve tok tutucu özelliği ile gün boyu daha az yeme ihtiyacı olacak ve açlık hissi ortadan kalkacaktır. Teff tohumlarını, salatalarda ve hamur işlerinde de kullanabilirsiniz.

Teff Tohumlu Çayın Zararları Nelerdir?

Teff Tohumlu Çay Zararları

Teff tohumlu çay zararları, en çok merak edilen konuların başında gelir. Fazla tüketimi sonucunda her bitkide olduğu gibi farklı zararları söz konusu olacaktır. Bununla beraber çok hızlı yağ yaktığı ve hızlı kilo verdirdiği için deride sarkmalar ve halsizlikler meydana gelebilir. Teff tohumlu çayın hamilelikte kullanımı için doktora danışmanızda fayda vardır bununla beraber emzirme döneminde zayıflama amaçlı tüketilmesi tavsiye edilmez.

Teff Tohumlu Çayın Kullanıcı Yorumları

Teff Tohumu Çayı Kullanıcı Yorumları

Ünlü isimler tarafından tavsiye edilen teff tohumlu çayın kullanıcı yorumlarını sizler için derledik.

Teff tohumlu çayı televizyonda bir proğramdan duydum ve kullanmaya başladım, anlatıldığı gibi hızlı kilo vermeme yardımcı oldu ama hedefimdeki kiloya ulaşmak adına üç hafta daha kullanmam gerekiyor.

58 kilo fazlam var hiçbir şey yemediğim halde aşırı yavaş kilo veriyorum, sanırım teff tohumlu çay pek işime yaramayacak.

Troidlerimin yavaş çalışmasından dolayı asla kilo veremiyorum, teff tohumlu çayı kullanmaya başladığım andan itibaren etkili bir kilo verme sürecine girim, artık ideal kiloma ulaştım.

Günde bir bardak sabah aç karnına teff tohumlu çay tüketiyorum, kilo vermeme yardımcı olurken gün boyu daha dinç ve dinamik olmamı da sağlıyor.

Teff tohumlu çay sayesinde iştahım kesildi, obezite derecesinde olan kilolarımdan hızlı bir şekilde kurtuluyorum.

Glütene karşı alerjim olduğu için buğday ürünlerini kesinlikle tüketemiyorum, buğdaydan almam gereken besin ve vitaminleri teff tohumlu çaydan alıyorum.

Küçüklüğümden beri kilo problemlerim vardı, İvana Sert teff tohumunu önerdiğini duydum ve kullanmaya başladım.

Süt ve süt ürünlerini tüketmeyi hiç sevmiyorum bu nedenle kalsiyum ihtiyacımı teff tohumlu çaydan alıyorum.

Düğünüme bir ay kadar kala teff tohumlu çay kullanmaya başladım istediğim bedene ulaştım fakat ideal kilomu korumak adına günde bir bardan teff tohumlu çayı kullanmaya devam edeceğim.

Hamileliğimde aşırı kilo aldım ve bu kilolarımı vermek adına teff tohumlu çay tüketiyorum.

Teff Tohumlu Çay Kullananların Şikayetleri Nelerdir?

Teff Tohumlu Çay Şikayetleri

Teff  tohumlu çay kullanan şikayetlerini sizler için derledik, sizde teff tohumlu çayı kullanıp memnun kaldığınız ya da şikayetçi olduğunuz bir durum olursa yorum kısmından bize belirtebilirsiniz.

Ben kalp – damar hastasıyım aynı zamanda aşırı kilolarımla başa çıkmaya çalışıyorken teff tohumlu çayı gördüm ve kullanmaya başladım. Bu durumda çay bana kötü etki yaptı, benim durumumda olan kimselere kesinlikle önermiyorum.

Hamileliğimin ilk haftalarda kullandım ve düşük yapmama sebep oldu.

Ben panik atak hastasıyım teff çayını kullanmaya başladığım andan itibaren ataklarımın sayısı arttı ve kullanmayı bıraktım.

Teff tohumlu çay aşırı hızlı kilo vermemize yarıyor evet ama bu durumda bünye alışık olmadığı için farklı tepkiler veriyor bu nedenle bir hafta kullanımdan sonra çayı tüketmeyi bıraktım.

Teff Tohumlu Çay Nereden Alınır?

Teff tohumlu çay, büyük marketlerde, sanal mağazalarda, aktarlarda ve eczanelerde satışa sunulur. Buralardan temin edebilirsiniz.

Teff Tohumlu Çayın Fiyatı Nedir?

Teff tohumlu çayın fiyatı, markalara göre farklılık gösterse de yaklaşık fiyatları; 15 günlük 1 kutu çayın fiyatı 89 tl, 30 günlük teff tohumlu çayın fiyatı 129 TL, 60 günlük teff tohumlu çayın fiyatı 229 TL gibi rakamlardan satılır. Teff tohumlu çay almadan önce içeriğine dikkat etmenizde fayda vardır yine devletin ilgili bakanlıklarınca onaylı olmasına da dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

Sizlere bu yazımızda Teff tohumlu çay nedir, Teff tohumlu çay nasıl kullanılır, Teff tohumlu çay zararları, Teff tohumlu çay fiyatı, Teff tohumlu çay kullanıcı yorumları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Siz de Teff tohumlu çay hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Hakkında Bakımlı Ve Sağlıklı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir